forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Džejson Luts: BERLIN
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 27/09/2022 : 08:22:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote



Poštovani čitaoci, u petak na Salonu stripa premijerno će u prodaji biti nova knjiga Komikovog "Prvog izbora" - BERLIN, magnum opus proslavljenog Džejsona Lutsa, grafički roman na kom je radio više od dvadeset godina.

O delu:

Godine 1928, Marta Miler, studentkinja umetnosti, dolazi u pulsirajuću metropolu – Berlin. U narednim godinama ona doživljava zanos i očaj ove epohe: dok se u kabareima i salonima slave američki džez i seksualne slobode, ulicama odavno vlada ekonomska kriza i politički radikalizam. U tim ispreplitanim suprotstavljenim svetovima Marta Miler traga za sopstvenim identitetom i nalazi se, kao i Nemačka početkom tridesetih godina 20. veka, na prekretnici.

Suton Vajmarske republike čini pozadinu pred kojom Džejson Luts prepliće Martinu sudbinu sa životima drugih ljudi, gradeći složenu panoramu tog vremena: sa novinarom Kurtom Severingom, koji gubi veru u moć reči, radnicom Gudrun Braun, čija porodica se raspada usled političkih preokreta, mladim Jevrejinom Davidom Švarcom, žrtvom galopirajućeg
antisemitizma.

„Magnum opus u pravom smislu te reči. Simfonija velegrada. Simfonija u stripu.“ — FOLKER KUČER

„Berlin 1920-ih doživeo sam toliko uverljivo, toliko autentično samo kod još jednog velikana, kod Alfreda Deblina.“ — DENIS ŠEK

„To kako Džejson Luts prikazuje društvena i politička previranja od 1928. do 1933. godine, kako povezuje realistične, jasne slike sa tekstom koji oslikava senzibilitet tih godina, napetost – to je velika umetnost.“ — LARS VON TERNE, Tagesšpigel

„Džejson Luts je virtuoz, majstor stripa.“ — ANDREAS PLATHAUS, Frankfurter algemajne cajtung



Tehnički podaci:

„PRVI IZBOR“

BERLIN
Tekst i crtež: Džejson Luts
Glavni urednik: Vuk Marković
Prevod: Igor Cvijanović
Strana: 608
Štampa: crno-belo
Format: 18×25 cm
Povez: tvrdi
Sajamska cena: 2800 dinara

A evo i kako izgleda in vivo:


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs

Edited by - KOMIKO on 27/09/2022 10:40:41

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29518 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 27/09/2022 : 10:36:15  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip! Prava enciklopedija detalja i likova, sve lijepo dočarano! Preporuke!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

zokalav
Senior Member



2015 Posts

Member since 24/08/2010

Posted - 27/09/2022 : 13:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send zokalav a Private Message  Reply with Quote
Čestitam, bravo
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
597 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 27/09/2022 : 13:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Vrhunski strip, tko se premišlja neka obavezno uzme.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3576 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 24/10/2022 : 21:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Meni lično je stvarno fascinantno i neverovatno da je jedan Amer proveo više od dvadeset godina pišući i crtajući strip o Nemačkoj i evropskog istoriji, ali na tako jedan studiozan i pedantan način da ako sam ikada video tačniju definiciju da se neki strip može nazvati magnum opusom onda bi to bio Berlin. Portret jednog grada u jednom istorijskom kontekstu gde je glavni lik u stripu sam grad tj. trg gde je autor na sjajan način prikazao kako se ta čuvena lokacija menjala tokom vremena, kako se menjao sam grad, i kako će se promeniti cela istorija Evrope kakvu znamo. Radnja stripa u centralan plan stavlja obične ljude dok se krupna politička dešavanja zbivaju u pozadini i gde većina drži glavu u pesku kao nojevi i pasivno gledaju kako se njihov grad menja, dok oni koji su želeli da budu aktivni i nešto promene su legendarno neuspeli u svojoj ulozi.

Čitao sam Duplo dno, i sad nakon što sam iščitao Berlin stekao sam utisak kao da nije isti autor radio ta dva stripa. Fascinantno koliko je autor napredovao u crtačkom smislu gde se jasno vidi koliko je vremena i truda utrošio da crtež u stripu bude veran prikazu Berlina tog podneblja. Ovo je sjajno nacrtan strip.

Komikovo izdanje prati originalan format integralnog izdanja, ali po meni je ovo jedna od retkih situacija gde je format morao biti već jer ispale su mi oči pokušavajući da dešifrujem sićušan font prokletog kurziva, a ja nisam čovek koji bi u ovim godinama trebao da ima problema sa takvim stvarima. Ali pohvale što je izdanje krcato dodacima koje prosečnom čitaocu bliže približavaju istoriju Berlina, takođe zanimljiv je i intervju sa autorom gde objašnjava neke odluke kao npr. zašto je svesno odlučio da ne koristi simbol svastike u prve dve celine. Bonus galerija sa skicama autora je takođe korisna svima onima koji vole da izučavaju crtež.

Berlin je jako bitan i relevantan strip, ovo sasvim zasluženo nosi titulu magnum opusa
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000