forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA KOLORKA238 Bibliomula iz Córdobe
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/10/2022 : 13:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Kalifat Al-Andalus, Španjolska. Godina je 976. Već šezdeset godina kalifat je posvećen miru, kulturi i znanosti. Kalif Abdur-Rahman III. i Hakam II., njegov sin, od Córdobe su napravili zapadnu prijestolnicu znanja. Ali Hakam umire mlad, a njegovom je sinu tek deset godina. Jedan od njegovih vezira, Amir, iskorištava tu priliku da preuzme vlast. Nema nikakvog legitimiteta, ali ima saveznike. Među njima su radikalni vjernici poniženi vladavinom dvojice kalifa zaljubljenih u grčku, indijsku i perzijsku kulturu, filozofiju i matematiku. Cijena njihove podrške visoka je – žele vidjeti kako gori 400 000 knjiga kordopske biblioteke. Amirova žeđ za moći nema ograničenja te on pristaje. Večer uoči najvećeg spaljivanja knjiga na svijetu, Tarid, bucmasti eunuh zadužen za biblioteku, hitno prikuplja što može više knjiga, natovari ih na leđa muli koja se tamo našla i pobjegne prema brdima na sjeveru Córdobe u nadi da će spasiti nešto od univerzalnog znanja. Pridružuju mu se mlada crnkinja Lubna, prepisivačica, i Marvan, njegov nekadašnji učenik koji je postao kradljivac, te se upuštaju u najluđu avanturu: prijeći će gotovo čitavu Španjolsku s jednom pretovarenom "bibliomulom" dok ih progone berberski plaćenici.

Kolorka 238 • Bibliomula iz Córdobe • 264 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Léonard Chemineau • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.10.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-238-bibliomula-iz-cordobe/835/

Trouble will find me

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/12/2022 : 03:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip!
Odličan!

Smijesan i prirastao srcu svim ljubiteljima knjiga(i stripova).
U pogovoru mislim da umjesto rimski svijet iekspanzionizmom rimljana treba biti romanski svijet i eksp.romana.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 19/12/2022 : 18:49:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Malo dodataka vezano uz robove i kastriranje:

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 24/01/2023 : 11:32:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar i lijepo nacrtan strip o kulturocidu pred kraj kordopskog kalifata a također su jako dobro uhvaćeni vrijeme i običaji kroz prizmu troje glavnih likova koji su mi također dobro razrađeni, a na kraju se nalazi dobar pogovor o samom periodu koji se opisuje u stripu.

Ima samo jednu manu - završetak, a time mislim na zadnje stranice gdje se autori odmaknu od same radnje u budućnost i krenu docirati očite stvari iako je poruka istaknuta kroz cijeli strip.

Postoji i dobar pogovor koji opširnije
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/03/2023 : 22:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Simpatičan strip.

Kod Lupana imam stalno osjećaj da želi previše toga obuhvatiti, previše toga reći, što često ne daje namjeravan rezultat.

Sam strip je prilično zabavan, a mnogima će biti i edukativan, pogotovo u pogovoru.

Što se tiče spomenutog kulturocida on je čini se više obrađen da se istakne kao početak višestoljetnog niza (uglavnom iz religijskih razloga što je čini se Lupanova omiljena tema), a koji nažalost ni danas ne prestaje.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 06/10/2023 : 20:28:07  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Bilo je problema s Lupanom tijekom godina i nekako su me prečesto njegovi uraci znali razočarati svojim skrivenim porukama i kamufliranim angažiranim pisanjem. No, dosljedan je on, pa i u ovoj knjizi ima poneka poruka, ali Bibliomula je jako dobro legla.

Prvo crtež. Jako dobar, reklo bi se znalački, iako možda nekada se čini nedovršen i dosta jednostavan. No, u službi stripa jako dobro funkcionira i daje taj neki pustinjski kontekst.
Lupano je u ovom stripu obradio temu cenzure i odnosa prema kulturi generalno i pismenosti. Vrlo dobar odabir za nekoga tko se bavi pisanom riječi (i slikama) i vidi se jedna predanost i ljubav za literaturu. Usto, ton je nekako lagan i dosta je humora prisutno kroz strip.
Iako nema posebne dramatike, ipak je autor znalački postavio radnju i postepeno otkriva neke bitne detalje tijekom putovanja. Strip ceste u 9. stoljeću, vrlo zanimljivo. Možda se očekivala neka bolja završnica i čini se da je neke zaplete autor samo stavio pod tepih i dobro ih zakamuflirao.

Sve u svemu, uz Azimut uvjerljivo najbolji Lupano kojeg sam pročitao. Bibliomula je strip s dušom, ali i porukom i to sve čini na tako prizeman i zabavan način, ali opet uspije dočarati ozbiljnost teme. Postići takav balans je umijeće.

4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000