forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 GOLCONDA / SPAJDERMENI
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 29/12/2022 : 12:27:26  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Treba vam Golconda "uvaliti" svaki mjesec po jednu stranicu stripa za 100 dinara, pa će vam osjećaj da ste dobro prošli biti još intenzivniji.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/12/2022 : 12:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
17 kuna nije puno za američku svešćicu.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 12:32:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jagodanbg

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.



Nisam bio ironican, stvarno me zanimalo



3,99$

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1329 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 29/12/2022 : 12:37:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

Treba vam Golconda "uvaliti" svaki mjesec po jednu stranicu stripa za 100 dinara, pa će vam osjećaj da ste dobro prošli biti još intenzivniji.


Kao neko ko kupuje Libelus, dobro si upoznat sa "uvaljivanjem".

Nego je l istina ono što se priča, da će zbog brojnih kritika promeniti dizajn Alanu Fordu i stavljati originalne naslovnice domaćih autora?

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 29/12/2022 : 12:38:08  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Prvo, ne možeš posmatrati to iz samo svog ugla kolekcionara (a koji pritom, kao i svi mi želi da prođe jeftinije). Kiosk izdanje stripa nije prevashodno okrenuto ka toj ciljnoj grupi, već potpuno drugoj, koja ne mari da li je u pitanju HC, Simbol štampa, da li je rikna za milimetar pomerena i sl. Recimo ka mladima koji će se okrenuti stripu kad vide na kiosku Spajdermena. Takođe ciljna publika nisu čitaoci koji žele sve i odmah (daj mi 3 serijala u knjizi od 1000 strana koje mogu da pročitam odmah i ne moram da čekam), već koji će iz meseca u mesec kupovati kiosk izdanja i pratiti priču.

Dalje, nije uporediva sama cena zato što je nekome (čitaj, verovatno ciljnoj grupi) lakše da odvoji 300 dinara na mesec dana, nego da pljune 4000 u cugu kako bi kupilo HC izdanje koje će staviti na policu. Ti akumuliraš cenu pojedinačnih sveski (koje znamo da su skuplje jer se štampaju pojedinačno) sa integralom koji se štampa odjednom i kažeš "vidi što mi izađe skupo!". A zapravo ako gledaš kao mesečni trošak od 250 dinara, više i ne deluje toliko skupo, zar ne? Manje od paklice cigareta.

Stvar je u preferenciji na kraju krajeva. Ali podržati nekog znači uložiti u njega, kako bi i taj izdavač mogao da pokrene slične projekte u budućnosti, jer oni meni, kao čitaocu, potpuno odgovaraju. I voleo bih da za godinu dana na kiosku vidim Betmena, Supermena, Vulverina i druge heroje, a posebno bih voleo da vidim klince koji čitaju stripove, jer mislim da je ideja iza ovoga upravo to.

Ukratko moje mišljenje, i zato smatram da poređenje nije validno (sem što su u oba slučaja stripove o Spajdermenu ). Druga je priča što to tebi ne odgovara, ali da je skupo, uopšte nije. Pogledaj koliko koštaju sveske od 28 strana u svetu.



Ne samo toj ciljnoj grupi, i meni sa 40 godina i redovnom platom, vise ovo odgovara. Jbg, ja nisam kolekcionar, mozda i zato.
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
446 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 29/12/2022 : 12:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
Spajdermen se vec rasprodao u Alanu Fordu.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/12/2022 : 13:31:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.



Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ? Nije.... Zašto bi onda ni američki strip imao drugačiju cijenu bez obzira na razliku u plaćama. Ljudi moraju platiti autorska prava, štampariju... I na kraju krajeva zaraditi... Tako da ne vidim prostora za neku veliku razliku u cijeni bilo gdje u Svijetu.


Cijena tiska je ista u Italiji, Franciji, Ameriki i u Srbiji?
Cijena Bonelli stripova je ista u Italiji i u Srbiji? Postaje sve slicnija, na cijelom Balkanu.
Plate su iste u gore pomenutim drzavama i u Srbiji?
Cijene benzina su iste u svim ovim drzavama?
I ako, ne daj Boze, to nije tako, nego su drukcije cijene u pitanju, sta mislis zasto je to tako? I treba li to korigirati? Na gore ili na dole? Ja prvi predlazem da se cijene u Norveskoj korigiraju sa cijenama u ostalim zemljama.





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/12/2022 : 13:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

I opet nesto ne stima sa vremenom na sajtu, neki pisu iz buducnosti. :D Trenutno je 13:32, a neki postali vec u 15:18. :D :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/12/2022 : 13:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Prvo, ne možeš posmatrati to iz samo svog ugla kolekcionara (a koji pritom, kao i svi mi želi da prođe jeftinije). Kiosk izdanje stripa nije prevashodno okrenuto ka toj ciljnoj grupi, već potpuno drugoj, koja ne mari da li je u pitanju HC, Simbol štampa, da li je rikna za milimetar pomerena i sl. Recimo ka mladima koji će se okrenuti stripu kad vide na kiosku Spajdermena. Takođe ciljna publika nisu čitaoci koji žele sve i odmah (daj mi 3 serijala u knjizi od 1000 strana koje mogu da pročitam odmah i ne moram da čekam), već koji će iz meseca u mesec kupovati kiosk izdanja i pratiti priču.

Dalje, nije uporediva sama cena zato što je nekome (čitaj, verovatno ciljnoj grupi) lakše da odvoji 300 dinara na mesec dana, nego da pljune 4000 u cugu kako bi kupilo HC izdanje koje će staviti na policu. Ti akumuliraš cenu pojedinačnih sveski (koje znamo da su skuplje jer se štampaju pojedinačno) sa integralom koji se štampa odjednom i kažeš "vidi što mi izađe skupo!". A zapravo ako gledaš kao mesečni trošak od 250 dinara, više i ne deluje toliko skupo, zar ne? Manje od paklice cigareta.

Stvar je u preferenciji na kraju krajeva. Ali podržati nekog znači uložiti u njega, kako bi i taj izdavač mogao da pokrene slične projekte u budućnosti, jer oni meni, kao čitaocu, potpuno odgovaraju. I voleo bih da za godinu dana na kiosku vidim Betmena, Supermena, Vulverina i druge heroje, a posebno bih voleo da vidim klince koji čitaju stripove, jer mislim da je ideja iza ovoga upravo to.

Ukratko moje mišljenje, i zato smatram da poređenje nije validno (sem što su u oba slučaja stripove o Spajdermenu ). Druga je priča što to tebi ne odgovara, ali da je skupo, uopšte nije. Pogledaj koliko koštaju sveske od 28 strana u svetu.


Uvek je lepo kada se neko seti na decu i tinejdzere, i neka je sa srecom Golkondi kao i ostalima, no ja sumnjam da ce se neko od njih navuci na strip, zbog Spajdermena. Mozda pre zbog neke mange, mada teoretski moze i dvojica-trojica zbog Spajdija. Ali ako je njihov domet tih 300 din mesecno, nesto mi govori da nece sad pocet trositi i na druge stripove. Kad pogledam svog klinca ili primere ostalih forumasa, sve mi se nesto cini da je taj voz vec prosao. Kao klinjo ga je strip mozda i nesto malo zanimao, ali samo kad bi mu ja citao (neke i vise puta), ali od kad ima svoj telefon (tinejdzer je) tesko da uopste jos nesto procita, samo tu i tamo. Samo telefon i igrice (te sprejovi/grafiti, rolka, petarde sada :D ).

Valjda smo vec davno zakljucili da prosecni "stripadzija" ima +40 i vecina je zaposlena. Tako da im sveske bas i nisu najpogodnije nego se vecina naginje integralnim izdanjima. Ali vec godinama se u Srbiji kod vise izdavaca tezi ka samostalnim albumima... sad samo ti izdavaci mogu da znaju da li ta racunica pije vodu ili bi vise i brze prodali da su isli sa integralima. I jasno mi je sve u vezi finansijskih mogucnosti, no feedback ovde govori da dosta njih (vecina?) radije uzme integral ako postoji ta opcija, cak i od suseda.

Kad bi strip nekako usao u lektiru i zadrzao se u skolskom kuriluku, to bi mozda, mozda moglo izmeniti situaciju za par promila. No neki su pokusali ali nije islo. Citanje uopste upada vec godinama, decenijama... pogotovo kod mladih/mlađih. Jedino sto se izdavaci poslednjih godina povampirili i ide sve vise naslova, i vecnih klasika kao i novotalasnih i alternativnih, tako da danas sigurno ima puno vise izbora nego za vreme SFRJ pa i 90-ih. Mozda cak previse.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/12/2022 : 14:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
bitno je da na kioscima ide dobro.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/12/2022 : 15:00:21  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ? Nije.... Zašto bi onda ni američki strip imao drugačiju cijenu bez obzira na razliku u plaćama. Ljudi moraju platiti autorska prava, štampariju... I na kraju krajeva zaraditi... Tako da ne vidim prostora za neku veliku razliku u cijeni bilo gdje u Svijetu.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/12/2022 : 15:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Cijene benzina su iste u svim ovim drzavama?



Benzin je dosta skuplji u Srbiji, nego u USA.

quote:
Originally posted by Paka01


3,99$



Znači oko 50% je skuplja svešćica u USA.

quote:
Originally posted by Poli


Uvek je lepo kada se neko seti na decu i tinejdzere, i neka je sa srecom Golkondi kao i ostalima, no ja sumnjam da ce se neko od njih navuci na strip, zbog Spajdermena. Mozda pre zbog neke mange, mada teoretski moze i dvojica-trojica zbog Spajdija.



Ja ne sumnjam. Svakako više od dvojice-trojice.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 15:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.

P.S.
Čisto da napomenem da mi se čini da je ovo skroz okej cijena za Spidermene.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ?



Loša ti je usporedba. Nike tenisice i iPhone se ne proizvode nigdje na Balkanu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 29/12/2022 15:14:51
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1329 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 29/12/2022 : 15:18:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.

P.S.
Čisto da napomenem da mi se čini da je ovo skroz okej cijena za Spidermene.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ?



Loša ti je usporedba. Nike tenisice i iPhone se ne proizvode nigdje na Balkanu.


Još manje se proizvode u USA.

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/12/2022 : 16:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.

P.S.
Čisto da napomenem da mi se čini da je ovo skroz okej cijena za Spidermene.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ?



Loša ti je usporedba. Nike tenisice i iPhone se ne proizvode nigdje na Balkanu.


Ne proizvode niti u USA.... Proizvode se po raznim Tajvanima, Kambodžama....
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/12/2022 : 16:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.



Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ? Nije.... Zašto bi onda ni američki strip imao drugačiju cijenu bez obzira na razliku u plaćama. Ljudi moraju platiti autorska prava, štampariju... I na kraju krajeva zaraditi... Tako da ne vidim prostora za neku veliku razliku u cijeni bilo gdje u Svijetu.


Cijena tiska je ista u Italiji, Franciji, Ameriki i u Srbiji?
Cijena Bonelli stripova je ista u Italiji i u Srbiji? Postaje sve slicnija, na cijelom Balkanu.
Plate su iste u gore pomenutim drzavama i u Srbiji?
Cijene benzina su iste u svim ovim drzavama?
I ako, ne daj Boze, to nije tako, nego su drukcije cijene u pitanju, sta mislis zasto je to tako? I treba li to korigirati? Na gore ili na dole? Ja prvi predlazem da se cijene u Norveskoj korigiraju sa cijenama u ostalim zemljama.







Pišeš hrpu gluparija.... Sigurno da neće cijena benzina biti ista u nekim emiratima gdje svako ima bušotinu u svom vrtu ili negdje gdje se nafta uvozi.
Ne razumijem po kojoj logici bi jedan identičan proizvod poput stripa, tenisica, odjeće mogao imati drastičnu razliku u cijeni ovisno o standardu u pojedinoj zemlji ????
Jel očekuješ da ovaj strip u Srbiji bude 50 centi jer je standard u Srbiji 5 puta manji od standarda u USA????
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 16:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.

P.S.
Čisto da napomenem da mi se čini da je ovo skroz okej cijena za Spidermene.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ?



Loša ti je usporedba. Nike tenisice i iPhone se ne proizvode nigdje na Balkanu.


Ne proizvode niti u USA.... Proizvode se po raznim Tajvanima, Kambodžama....



Pa da, ne znam šta ti onda nije jasno. Skačeš sam sebi u usta.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 16:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Primjera radi:
Vegeta, 200 g, Hrvatska - 15 kn - https://www.konzum.hr/web/products/vegeta-original-vrecica-250-g
Vegeta, 200 g, Srbija - 170 din (puna cijena, cca 11 kn) - https://online.idea.rs/#!/products/60075797/podravka-vegeta-200-g

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 29/12/2022 16:52:33
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 29/12/2022 : 17:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Najviše drame ljudi koji neće ni kupovati izdanje, klasika 😁
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 29/12/2022 : 17:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ali da se slušaju ostarjeli, džangrizavi forumaši, nikad ne bi bile izdavane mange oni-neki-s-velikim-očima-gluposti, a one odraše s prodajom.
A ovi što porede cijene pojedinačnih sveščica u drugim državama, i onda sa trejdovima, Bonelijem, integralima... pa trebate se dobro zabrinuti za nivo inteligencije ili opšteg znanja, logičkog povezivanja i zaključivanja, ali najozbiljnije. Ili jednostavno imate neki napad, epizodu, ne znam...
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1329 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 29/12/2022 : 17:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
Kolektivni IQ ovog foruma opada iz godine u godinu.
Neke postove tripu čitam i ne mogu da poverujem da funkcionalna osoba može tako nešto da napiše.
Bezobrazluk i bahatost nam, naravno, ne manjkaju.

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 29/12/2022 : 17:52:41  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by jagodanbg

A koliko ovakve sveske koštaju u US?


Valjda su i u SAD place iste ko na Balkanu.

Ali dobro, nema veze, zna se da su stripadzije pune pod palcem.

P.S.
Čisto da napomenem da mi se čini da je ovo skroz okej cijena za Spidermene.






Jesu ti Nike tenisice jeftinije na Balkanu zato što je to tržište gdje živi sirotinja ili je cihena ista kao i u USA? Jel ti novi iPhone jeftiniji na Balkanu ?



Loša ti je usporedba. Nike tenisice i iPhone se ne proizvode nigdje na Balkanu.


Ne proizvode niti u USA.... Proizvode se po raznim Tajvanima, Kambodžama....



Pa da, ne znam šta ti onda nije jasno. Skačeš sam sebi u usta.


Pa cijena tih proizvoda je ista i u USA i na Balkanu bez obzira na standard pa kako onda uskačem sam sebi u usta???????
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 18:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Kralju, u potpunosti si u krivu. Evo ti primjer Kindle Paperwhitea, isti e-reader na četiri različita mjesta.

Amazon.de - 130€ - 975 kn - link

Amazon.com - 160$ - 1134 kn - link

Links - 1699 kn - link

Instar Informatika - 1449 kn - link

Znam da ćeš se zakačit na to da kako je sad kod nas skuplje u odnosu na standard... Al oću reći da rijetko šta ima istu cijenu svugdje u svijetu. Ovisi i o maržama, o troškovima transporta, skladištenja, itd itd... Da se recimo ovaj Kindle proizvodi npr. u Hrvatskoj pod licencom, vjerojatno bi bio jeftiniji od američke verzije.

Tako je i sa stripovima. Srpski Marvel stripovi se tiskaju u Srbiji gdje je jedna cijena tiska, hrvatski u Hrvatskoj, Američki u Americi/Kanadi/Kini di je treća cijena... Al na to triba još nadodat 100 drugih troškova. Neki su manji nama, neki su manji amerikancima, itd. Ukratko, ne možeš uspoređivati nešto što se uvozi u naše države s nečim što se proizvodi u našim državama.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 29/12/2022 18:10:20
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/12/2022 : 18:29:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Kralju, u potpunosti si u krivu. Evo ti primjer Kindle Paperwhitea, isti e-reader na četiri različita mjesta.

Amazon.de - 130€ - 975 kn - link

Amazon.com - 160$ - 1134 kn - link

Links - 1699 kn - link

Instar Informatika - 1449 kn - link

Znam da ćeš se zakačit na to da kako je sad kod nas skuplje u odnosu na standard... Al oću reći da rijetko šta ima istu cijenu svugdje u svijetu. Ovisi i o maržama, o troškovima transporta, skladištenja, itd itd... Da se recimo ovaj Kindle proizvodi npr. u Hrvatskoj pod licencom, vjerojatno bi bio jeftiniji od američke verzije.

Tako je i sa stripovima. Srpski Marvel stripovi se tiskaju u Srbiji gdje je jedna cijena tiska, hrvatski u Hrvatskoj, Američki u Americi/Kanadi/Kini di je treća cijena... Al na to triba još nadodat 100 drugih troškova. Neki su manji nama, neki su manji amerikancima, itd. Ukratko, ne možeš uspoređivati nešto što se uvozi u naše države s nečim što se proizvodi u našim državama.



Paka, ovde si u potpunosti omašio suštinu.

Naravno da se cene razlikuju, jer zavise od mnoštva faktora. U Srbiji se cene za iste stvari, razlikuju prilično od prodavnice do prodavnice, čak.

Suština je u sledećem - ovde pojedinci zagovaraju priču zaostalu još iz socijalizma - kako bi zemlje sa nižim standardom trebalo da imaju cene proporcionalno niže od onih sa višim, valjda zato da im onda standard bude isti, kao u bogatijim zemljama.

Avaj, kad bi to bilo moguće, svi ekonomski problemi siromašnih bili bi rešeni.

Za neke stvari država može da spusti cene, ako proizvodi, da bi imala socijalni mir, za većinu ne može, jer zavise od uvoznih sirovina, usluga itd.

Ti si ovde naveo kontra-primer gde je u Hrvatskoj skuplje nego u Nemačkoj i USA. Ne zato jer je veći standard, nego jer se uvozi, a uvoznik se ugrađuje (i porezi, transport itd).

To znači da ne mora strip u Srbiji nužno da bude jeftiniji. Ne znači ni ako proizvod nije u celini uvozni, da odmah može da bude jeftin.

Papir se uvozi. Usluge pripreme za štampu i druge radne snage jesu niže, ali ako su tiraži dosta niži i jeftinije usluge po jedinici proizvoda mogu da budu više.

Priča je počela od toga, kako bi trebalo da je sveščica mnogo jeftinija nego u svetu, jer su plate manje. Ne ide to tako.

edit; boldovano, ispravljeno

Edited by - alexts on 29/12/2022 18:34:11
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/12/2022 : 18:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ja komentiram izjavu da neki proizvodi koštaju isto svugdje u svijetu, a to je daleko od istine.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000