forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 247 Breme junaka
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28962 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/03/2023 : 22:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Antonio Soto de Torrado. Tvoj djed. Rođen je u Oliva de la Fronteri, na jugu Španjolske. Bio je frizer prije nego što se kao dobrovoljac pridružio konjaništvu republikanske vojske. Prešao je cijelu zemlju kako bi pobjegao u Francusku. Po dolasku u Francusku bit će interniran u logoru Argelès-sur-Mer, a potom priključen 15. odredu španjolskih radnika dobrovoljaca. Sudjelovat će u bitki za Francusku, a potom će biti zatočen u njemačkom utvrđenom logoru u Dunkerqueu. Do prosinca 1941. Zatočen u zarobljeničkom logoru 17 b. Potom deportiran u koncentracijski logor Mauthausen. Iz njega će izaći živ 7. svibnja 1945.

Zahvaljujući tebi, moja će priča preživjeti.
Ne smiješ zaboraviti moju patnju.
To će te osnažiti, unuče moj.

Kolorka 247 • Breme junaka • 184 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij David Sala • Crtež David Sala • Prijevod Mirna Sindičić Sabljo • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.3.2023. • Cijena 27 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-247-breme-junaka/858/

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/03/2023 : 22:58:20  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
prava stvar
Go to Top of Page

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 20/03/2023 : 08:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Meni ovo "smrdi" na odlično. Svakako provjerim.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1766 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 20/03/2023 : 15:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Crtez mi je toliko odbojan da ne mogu da opisem ali dacu mu sansu posto me tema zanima.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25889 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/04/2023 : 17:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
bah...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Zula
Average Member

746 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 06/04/2023 : 18:41:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

bah...


Nepojmljivo rječit, jasan i zanimljiv u osvrtima na pročitano...
Potpuno je jasno zašto gomile forumaša jednostavno ne mogu dočekati neku tvoju novu objavu, riječ ili mig samo.
Taj osjećaj kad lagano podigneš ruku u zglobu, a gomile te slijede... Neprocjenjivo! 😜
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1766 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/04/2023 : 19:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by jaki

bah...


Nepojmljivo rječit, jasan i zanimljiv u osvrtima na pročitano...
Potpuno je jasno zašto gomile forumaša jednostavno ne mogu dočekati neku tvoju novu objavu, riječ ili mig samo.
Taj osjećaj kad lagano podigneš ruku u zglobu, a gomile te slijede... Neprocjenjivo! 😜



Predlazem da kace se njegove "recenzije" na sajt ili da ga izdavaci citiraju na poledjini izdanja.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1064 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 06/04/2023 : 19:13:51  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by jaki

bah...


Nepojmljivo rječit, jasan i zanimljiv u osvrtima na pročitano...
Potpuno je jasno zašto gomile forumaša jednostavno ne mogu dočekati neku tvoju novu objavu, riječ ili mig samo.
Taj osjećaj kad lagano podigneš ruku u zglobu, a gomile te slijede... Neprocjenjivo! 😜


Podrška jakiju. Kratko i jebitačno u komentarima. Prvo gledam jakijev minimalistički komentar, a tek onda neke komentare u stilu rektalnog alpinizma. Kao nemojte zamjeriti da mi nije prijalo. Ovako ili ti se svidjelo na prvu ili preskačeš.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25889 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/04/2023 : 21:49:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 05/05/2023 : 08:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Nakon šahista i s obzirom na najavu bremena junaka očekivao sam i radnju uzbudljivu barem na tragu šahista, međutim radi se "samo" o djetinjstvu i odrastanju autora i utjecaju djedova junaka na njegov život i njegovu misiju da prenosi njihove priče do novih generacija. S druge strane Sala vizualno je još jedan korak otišao dalje i strip je pravi užitak za oči. Te palete i teksture sedamdesetih su kao stvorene za Salu. Scena kad mali Sala ode na wc i u wcu ima cijelu knjižnicu na raspolaganju, nešto što danas baš ne možemo zamisliti. Dok mi je Šahist bio i ostao jedna od najboljih kolorki, Breme junaka mi je vrlo dobar, strip kojem se neću toliko vraćati zbog priče al zbog vizualnih čari ću sigurno redovito zaviriti.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 13/05/2023 : 00:31:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Ovo je fantastičan rad. Ima simbolizma i realizma, uspomjena i sadašnjosti, Baconu u figuri se pridružio Klimt u pozadini. Radnja je odlična, kolorit izniman, portreti i figure, montaža i sve potpuno. U tom stripu nema ni najmanje mane.

Sala može raditi bilo šta i sve će uraditi na najvišem mogučem nivoju.

Za mene je Breme junaka rad genija. Ne sječam se kada sam poslednji rad upotrebio ovu riječ za nekoga u stripu jer je u glavnom imam za glasbu, filmove i literaturu.

+10/10

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 15/05/2023 : 04:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by jaki

bah...


Nepojmljivo rječit, jasan i zanimljiv u osvrtima na pročitano...
Potpuno je jasno zašto gomile forumaša jednostavno ne mogu dočekati neku tvoju novu objavu, riječ ili mig samo.
Taj osjećaj kad lagano podigneš ruku u zglobu, a gomile te slijede... Neprocjenjivo! 😜


Podrška jakiju. Kratko i jebitačno u komentarima. Prvo gledam jakijev minimalistički komentar, a tek onda neke komentare u stilu rektalnog alpinizma. Kao nemojte zamjeriti da mi nije prijalo. Ovako ili ti se svidjelo na prvu ili preskačeš.


Meni više o stripu kaže jedan jakijev "bah" nego 100 čačanskih panegirika, i 200 slovenskih nadriumjetničkih osvrta.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4119 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 15/05/2023 : 11:27:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Šahist mi se nije svidio a bome i od ovoga nisam očekivao puno, i to već nakon prve dvije stranice koje su mi zadale glavobolju. Perspektiva + okrugla soba u kvadratnoj kući - wtf, aj doviđorno.
No kako sam okretao stranicu za stranicom tako mi je ovaj autistični likovni izričaj počeo sve više otkrivati svoje čari i nisam uopće skužio koliko sam brzo progutao ovaj album premda sam često zastajkivao na pojedinim kadrovima.
Priča se bavi teškom tematikom ali je potpuno jasna i otvorena, nema tu nekih slojeva koje bi čitatelj mogao otkrivati postepeno ili na (legendarno) drugo čitanje te se praktički sve što treba reći o stripu nalazi u naslovu i stražnjoj korici.
Vjerujem da će mnogima ovo već zbog same naslovnice biti daleko na listi prioriteta ali mene je baš jako jako pozitivno iznenadilo.
8,5/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/05/2023 : 23:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
šta je panegirik ?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/05/2023 : 23:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

šta je panegirik ?



Alternativni naziv za "panjinu".
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/05/2023 : 23:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
bolje panjina nego nadriumetnik,ako već mogu da biram

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/05/2023 : 00:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zezam se, imaš internet pa vidi.

To je npr. kada veličaš Leove radove preko svake mjere, a objektivno su prosjek.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1590 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/05/2023 : 05:48:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Vjerujem da će mnogima ovo već zbog same naslovnice biti daleko na listi prioriteta


Kako kome... Meni je ovaj strip jedini prioritet za kupovinu
od ovogodišnjih Fibrinih naslova izbačenih do sada (računajući i ove objavljene i one što su najavljeni).



Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4119 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 16/05/2023 : 11:09:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Dobro budući da je tebi i naslovnica Dvorske lude super očito si dovoljno avangardan da ne možeš biti "mnogi"
No u svakom slučaju ovo jest prilično specifičan strip ali ipak mislim da bi mu svi stripaši trebali pružiti šansu, nevezano naginjali oni umjetničkom ili komercijalnom izričaju.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5528 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/05/2023 : 10:59:02  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Breme junaka je jak autorski strip.


Dobio sam ga na poklon od Markosa.
Gazda, hvala.
U isto vrijeme sam pročitao i Helenin El Shatt.
Stoga, mali osvrt na djedove nam naše.


Djedovi, ratovi i breme.

Eto, nedavno su bile partizanske, a uskoro će "ustaške" uspomene. I tako u krug.

Križni put kroz Ell Shatt ili kroz austrijske poljane, ili kroz logore u Dunkerqueu ili Mauthausenu ... u čemu je razlika?
Odbrambeni ili napadački rat...
U čemu je razlika?

Križni put za partizane ili za ustaše...
U čemu je razlika?

Apsolutisti, anarhisti, konzervatisti, liberalisti, globalisti, komunisti, ateisti, klerikalisti, nacionalisti, nacisti, kapitalisti ...
U čemu je razlika?

Teške uspomene, valjda postaju podnošljive, jedino kad ih opravdavamo kroz herojske naočale.
Valja naglasit da se te herojske, agresorske ili žrtvene uloge, pogotovo u ratu, brzo mijenjaju.

Autor Bremena junaka, Sala, prirodan je slijed nakon svog djeda "junaka". On je unuk "umjetnik" u kojem se počinje očitavati breme prošlosti.

I sad. Da se razmemo. Ja sam uvjeren da su naši djedovi bili kompletne budale. Ali, baš ono, kompletne.

U njihovom životnom naponu, u njihovom očitovanju njihovih djedova, dobar dio njih je jedino znao uzeti puške u ruke nafilan glupostima tipa "moja zemlja, moja obitelj, moja sloboda".

"Pišući knjigu o užasima rata, užas ne razotkrivate, već ga se oslobađate."

Autor ovog stripa je u tome uspio.
Nije uzeo pušku u ruke, već puno opasnije oružje. Vodu i kist.

Čestitam.




Edited by - frano on 18/05/2023 11:35:14
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46531 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/05/2023 : 17:30:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Sve je to dio civilizacijskog i ljudskog razvoja i potpuno normalno frano.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5528 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/05/2023 : 18:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Bojim se ja da smo mi još gluplji od glupih nam djedova :)

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46531 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2023 : 14:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
To tako ide,a ovi jos mladji su jos veci degenerici. Ne triba pravit drame zbog toga.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 19/05/2023 14:14:44
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5528 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/05/2023 : 15:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ma ja to samo malo potenciram.
No, ovakav razvoj događaja nije progres.


...

Odo sad čitat Svijet bez kraja.
Već naslov je fulanac, ali, ajmo probat...



Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46531 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2023 : 20:53:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Uz ovakav razvoj dogadjaja za najdalje 50 godina ljudi nece postojat. Prijebali smo sami sebe.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/06/2023 : 22:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Vrlo zanimljiv rad i grafički i zbog priče.

Grafički zbog Salinog baratanja raznim stilovima, a sadržajno s obzirom na zbroj svega od čega je priča sastavljena, od ukomponiranja različitih pogleda na svijet do sasvim običnih životnih, obiteljskih trenutaka.

A opet ne bih se čudio da je ovo mnogima dosadno.

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000