forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Kiki Manitu, Wendigo, Hellingen: Zagorov univerzum
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 13/04/2023 : 12:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom


Mislim da se ta teorija o Sclavijevom parodiranju Talijanima uopće ne nazire na vidiku.




Ima ovdje rasprava o tome, na nekom talijanskom blogu. Prijevod nije najbolji, ali razumije se:

https://joe7-blogfree-net.translate.goog/?t=5427730&_x_tr_sl=it&_x_tr_tl=hr&_x_tr_hl=hr&_x_tr_pto=sc

"“Noćne more” su namjerno nerazumljiva priča : ne zbog autorove nesposobnosti, daleko bilo, nego upravo zbog njegove izričite volje. Čitate li pojedine Sclavijeve priče Dylana Doga, odmah ćete primijetiti atmosferu "Incubija". Sclavi voli opisivati ​​stanja ludila i paranoje ljudi: Dylan Dog je amblem, ali i Mister No s Anangom je primjer. Sclavi ne priča priče o Zagoru ili Misteru No, on priča o svom tipičnom liku: krhkoj osobi koju muči more unutarnjih noćnih mora. Osim što je Zagor loše prikladan za takav tip lika i priče: iz tog razloga "Incubi" je bio prava narativna greška. Priča o "Incubi" se itekako mogla napraviti, ne kažem s drugačijim neprijateljem od Hellingena, nego čak i s drugim glavnim likom od Zagora. Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena, s banalnim frazama za dvanaestogodišnju djecu.

Zašto je Sergio Bonelli dopustio priču kao što je "Incubi"? Ovo je pitanje od milijun dolara, na koje mogu odgovoriti samo svojom hipotezom, koja mi se čini dobro utemeljenom, s obzirom na Sergioneovo ponašanje sa Zagorom nakon Timeless Magic, njegove posljednje priče: Bonelli je bio umoran od svog lika, za razliku od Mister No koji je vidio kao više "njegov", možda zato što ga je on u potpunosti napravio (smatra se da je Ferri bio sukreator Zagora zajedno s Nolittom, i ja mislim da je to istina). Tako je Sergio Bonelli htio zatvoriti Zagor i praktično ga prepustio "vukovima", odnosno u ruke scenarista koji Zagora ne samo da nisu poznavali, nego ga nisu ni adekvatno usmjeravali, pomagali u stvaranju Zagorovih priča. Otuda katastrofe Sclavija, Toninellija, Nicolaija i drugih..."


Edited by - Zoroasterixx on 13/04/2023 12:54:48
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 12:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by doom


Mislim da se ta teorija o Sclavijevom parodiranju Talijanima uopće ne nazire na vidiku.




Ima ovdje rasprava o tome, na nekom talijanskom blogu. Prijevod nije najbolji, ali razumije se:

https://joe7-blogfree-net.translate.goog/?t=5427730&_x_tr_sl=it&_x_tr_tl=hr&_x_tr_hl=hr&_x_tr_pto=sc

"“Noćne more” su namjerno nerazumljiva priča : ne zbog autorove nesposobnosti, daleko bilo, nego upravo zbog njegove izričite volje. Čitate li pojedine Sclavijeve priče Dylana Doga, odmah ćete primijetiti atmosferu "Incubija". Sclavi voli opisivati ​​stanja ludila i paranoje ljudi: Dylan Dog je amblem, ali i Mister No s Anangom je primjer. Sclavi ne priča priče o Zagoru ili Misteru No, on priča o svom tipičnom liku: krhkoj osobi koju muči more unutarnjih noćnih mora. Osim što je Zagor loše prikladan za takav tip lika i priče: iz tog razloga "Incubi" je bio prava narativna greška. Priča o "Incubi" se itekako mogla napraviti, ne kažem s drugačijim neprijateljem od Hellingena, nego čak i s drugim glavnim likom od Zagora. Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena, s banalnim frazama za dvanaestogodišnju djecu.

Zašto je Sergio Bonelli dopustio priču kao što je "Incubi"? Ovo je pitanje od milijun dolara, na koje mogu odgovoriti samo svojom hipotezom, koja mi se čini dobro utemeljenom, s obzirom na Sergioneovo ponašanje sa Zagorom nakon Timeless Magic, njegove posljednje priče: Bonelli je bio umoran od svog lika, za razliku od Mister No koji je vidio kao više "njegov", možda zato što ga je on u potpunosti napravio (smatra se da je Ferri bio sukreator Zagora zajedno s Nolittom, i ja mislim da je to istina). Tako je Sergio Bonelli htio zatvoriti Zagor i praktično ga prepustio "vukovima", odnosno u ruke scenarista koji Zagora ne samo da nisu poznavali, nego ga nisu ni adekvatno usmjeravali, pomagali u stvaranju Zagorovih priča. Otuda katastrofe Sclavija, Toninellija, Nicolaija i drugih..."





Vrlo zanimljivo viđenje. Složio bih se u dosta toga. Eto Boseli pisac za 12 togodišnjake. Heh. Možda i nije ali je jako bezvezan kao i spaljeni Sclavi. Mada mi se čini kad je Sclavi počinjao pisati za Zagora nije bio toliko spaljen sa demonom ludila je pokazao koliko je spaljen lik.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 13:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
U tim relacijama Bure je pisac za trogodišnjake. Posebno ovaj pozni bure.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 13:42:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by doom


Mislim da se ta teorija o Sclavijevom parodiranju Talijanima uopće ne nazire na vidiku.




Ima ovdje rasprava o tome, na nekom talijanskom blogu. Prijevod nije najbolji, ali razumije se:

https://joe7-blogfree-net.translate.goog/?t=5427730&_x_tr_sl=it&_x_tr_tl=hr&_x_tr_hl=hr&_x_tr_pto=sc

"“Noćne more” su namjerno nerazumljiva priča : ne zbog autorove nesposobnosti, daleko bilo, nego upravo zbog njegove izričite volje. Čitate li pojedine Sclavijeve priče Dylana Doga, odmah ćete primijetiti atmosferu "Incubija". Sclavi voli opisivati ​​stanja ludila i paranoje ljudi: Dylan Dog je amblem, ali i Mister No s Anangom je primjer. Sclavi ne priča priče o Zagoru ili Misteru No, on priča o svom tipičnom liku: krhkoj osobi koju muči more unutarnjih noćnih mora. Osim što je Zagor loše prikladan za takav tip lika i priče: iz tog razloga "Incubi" je bio prava narativna greška. Priča o "Incubi" se itekako mogla napraviti, ne kažem s drugačijim neprijateljem od Hellingena, nego čak i s drugim glavnim likom od Zagora. Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena, s banalnim frazama za dvanaestogodišnju djecu.

Zašto je Sergio Bonelli dopustio priču kao što je "Incubi"? Ovo je pitanje od milijun dolara, na koje mogu odgovoriti samo svojom hipotezom, koja mi se čini dobro utemeljenom, s obzirom na Sergioneovo ponašanje sa Zagorom nakon Timeless Magic, njegove posljednje priče: Bonelli je bio umoran od svog lika, za razliku od Mister No koji je vidio kao više "njegov", možda zato što ga je on u potpunosti napravio (smatra se da je Ferri bio sukreator Zagora zajedno s Nolittom, i ja mislim da je to istina). Tako je Sergio Bonelli htio zatvoriti Zagor i praktično ga prepustio "vukovima", odnosno u ruke scenarista koji Zagora ne samo da nisu poznavali, nego ga nisu ni adekvatno usmjeravali, pomagali u stvaranju Zagorovih priča. Otuda katastrofe Sclavija, Toninellija, Nicolaija i drugih..."





Vrlo zanimljivo viđenje. Složio bih se u dosta toga. Eto Boseli pisac za 12 togodišnjake. Heh. Možda i nije ali je jako bezvezan kao i spaljeni Sclavi. Mada mi se čini kad je Sclavi počinjao pisati za Zagora nije bio toliko spaljen sa demonom ludila je pokazao koliko je spaljen lik.



Krugeru, ako si došao ozbiljno raspravljati, onda nemoj opet bili mali nafurenko. Naime, ti nisi baš dobro razumio što ovaj kaže. On ne govori o Boselliju, nego o Sclaviju; naglasak nije da je Boselli za 12-godišnjake, to je usputno i u sklopu trojca Nolitta-Sclavi-Boselli, odnosno, njihovih izvedbi Hellingena.

Dalje,
on uopće na kaže da je Sclavi bezveze, nego da ne razumije Zagora. Tj. on govori ono što sam i ja govorio u čuvenoj raspravi o Demonu ludila.

Taj tip bi dobro došao ovdje, u prave zagorovske, stripovske i antologijske rasprave, jer, koliko vidim, ima stav i solidno se razumije. Doduše, u Zoroasterixovom citatu, nije toliko dubinski ušao u Demona ludila. Nego više po osjećaju razumije da Sclavi gura svoje likove i svoje teme. Ali je ipak znalac, jer može sagledati cjelinu, odnosno Sclavija na Dylanu Dogu i primijeniti to na Zagora.

Ja također nisam gledao (i sagledao) samo Demona ludila, nego čitav Sclavijev opus, a posebno na Zagoru je vidljiva ta namjera dekonstrukcije (počevši od još jedne diverzije, a to je ona priča Planina bogova ili kako se zove, gdje Sclavi parodira Zagora usporedivši ga s olimpskim bogovima i stavljajući u prvi plan fanatika koji si hoće kupiti svog privatnog olimpskog boga).
Tako da uopće ne stoji tvoja tvrdnja, nego je skroz obrnuto: prve Sclavijeve priče su još veće parodije (olimpski bogovi, Thunderman), a tek je Demon ludila nešto ozbiljniji. Ujedno i dvosmislen, jer to da se Zagor odlazi igrati Darkwooda je ništa manje validan zaključak. To proizlazi iz njegove izvedbe, samo što čitatelji i fanovi nisu htjeli prihvatiti tu konzekvencu (a ja sam to detaljno objasnio, možda i previše detaljno za mnoge).

Ovaj tip ne prihvaća, ne Bosellija, nego Bosellijevog Hellingena. E, tu sad treba vidjeti, a mi ovdje ćemo se ozbiljno raspraviti o toj stvari. Istina je da Bosellijev Hellingen ima neke treš momente (ali opet, ne tako banalne i blesave kao što su Burattinijevi treš Hellingeni), ali ima i sjajan dio o ljudskom duhu, tj. pjesništvo i imaginaciju. Tu je odlično uveo Poea, i preko te dimenzije Bosellijeve izvedbe, možda se može spasiti i čitava zgrada. Kažem, o tome ću još govoriti, kad prođem priču do kraja.

A ti, da bi bio ozbiljan sugovornik, moraš čitati sve te priče, dati svoju analizu (ali ne uopćenu, nego konkretnih stvari koje se nalaze u priči). Možeš također obraniti Burattinijeve izvedbe Hellingena, pa da vidimo kako je on to bolji od Sclavija, Bosellija... da nije možda i od Nolitte?
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 13:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Da bilo bi lipo pročitat nekakvu obranu Burinih Hellingena, da bolje izanaliziramo.

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 13:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Možda nisam dobro razumio ovo: " Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena, s banalnim frazama za dvanaestogodišnju djecu. "
O.K to su fraze za 12togodišnjake. Ako su fraze, ajmo reći samo fraze u ovom slučaju, onda pisac ima elemente naginjanju kao pisca za djecu. Ipak mi do kraja nije jasno što je autor ovim htio reći.

Slažem se lik ima odlične analize.

Buratinijevog Helingena kojeg se bolje sjećam je ovaj zadnji. Meni je, kratko rečeno, dobar akcić sa elementima trilera. Možda ne trilera ali spletki da. Iako su te spletke možda u službi ostavljanja mogućnosti da se Helingen opet pojavi.

Onog što vi kritizirate bi morao ponoviti, nisam ga čitao da bi ga analizirao nego da se zabavim.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:05:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Možda nisam dobro razumio ovo: " Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena, s banalnim frazama za dvanaestogodišnju djecu. "
O.K to su fraze za 12togodišnjake. Ako su fraze, ajmo reći samo fraze u ovom slučaju, onda pisac ima elemente naginjanju kao pisca za djecu. Ipak mi do kraja nije jasno što je autor ovim htio reći.



Pa on hoće reći da je Bosellijeva izvedba preloša, kada je usporedimo s Nolittinom i Sclavijevom.
To je značenje ovog njegovog izraza: "Prijeđemo li zatim na Bosellijev Hellingen, to je karikatura izvornog Hellingena".

Dakle, kada "prijeđemo" s Demona ludila (i Vječne magije, koju spominje) na Bosellijevog Hellingena, to izgleda prejadno, karikatura. Eto, to on kaže.

quote:
Buratinijevog Helingena kojeg se bolje sjećam je ovaj zadnji. Meni je, kratko rečeno, dobar akcić sa elementima trilera. Možda ne trilera ali spletki da.


Ne znam kako ti taj može biti dobar i kako misliš da je akcić, kada je to baš ono što ne voliš: new age. Taj zadnji Hellingen je baš new age, spoj magije i znanosti. Eto, da ti tako približim, i to u tvojim terminima. Wendigo dođe kao neki frizirani superheroj, razbuca onu ekipu i onda paf - implodira. Zato jer je Hellingen koristio ezoterijska znanja (new age) i Wendigo se morao podvrgnuti tim magičnim formulama. Baš ta priči ti ne bi smjela biti dobra, s obzirom na ono što pišeš inače.

Edited by - stinky on 13/04/2023 14:06:55
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:19:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Iskopa san svoje komentare na zadnjeg hellingena (Predzadnjeg? Ovo Hellingenovo nasljeđe)dok mi je to bilo friško.


quote:
Originally posted by Poncho

Pročitah Rauchov jubilarac i prvu svesvku ovg Burinog Hellingena...

Broj 600 je naprosto krivo mjesto za priču sa akronijancima. Teško je stavljati epsku priču u uski okvir jubilarca. OK, vidim mnogima je to ispalo simpatično, ali po meni kriva tema za jubilarac je uzeta. Rauch je to ok uradio, i neću mu mnogo zamjeriti s obzirom da se uhvatio nezahvalne zadaće. Bure je odmah popušio njegov prijedlog za jubilarac jer je nevjerojatno slab na nostalgiju.

Burin Hellingen pak odmah udara u glavu, ne sa akcijom jasno. U prvoj svesci nas je Bure odmah zasupnio svim svojim klišejima, čovjek kao da parodira sam sebe. Njegov manirizam je doveden do krajnosti, cijela sveska je potrošena na beskrajno prepričavanje. Zagor sreće ljude i oni mu prepričavaju događaje- koji pomak od aktivnog heroja do pasivnog slušača!

Bure nije u stanju postići napetu atmosferu, i sve se banalno raspliće ispred čitatelja. Ok, to da će Bure bit loš u provedbi je očito-hoće li bar idejno priča valjati? Bojim se...




quote:
Originally posted by Poncho

Nastavljam dalje...

Umjesto da se popravlja, Bure samo nezaustavljivo tone!

U nedostatku bilo kakve svježe ideje lik kopira Nollitu sa Skylabom. Lik doslovno besramno ponavlja Nollitinu priču. Samo nije on Nollita te mu je atmosfera nula, ništica, nepostojeća, katastrofa. Hellingen je ispao banalan lik, Zagor je banalan, baza Drugdje je banalna, svi su banalni.

Uvođenje baze Drugdje je dobra ideja ali izvedba je užasna. Nikakve misterioznosti ni napetosti. U bazu se ušetava kako kome paše, čuvaju je najobičniji nepismeni soldati ko da se radi o Fort Pittu. Radnja se slobodno mogla događati u lokalnom trgovištu.

Buratinizmi se nastavljaju, prepričavanje bez kraja i konca, banalni tekstovi, beskrajni fleshbackovi, statika. Lik ne popušta. Sve je tako plošno i drveno, radnja se mehanički valja ispred čitatelja i nemoguće je da vam izazove bilo kakvu emociju.

Bure se odlučio obračunati sa svim prethodnicima koji su radili Hellingena, lik je nevjerojatno iskompleksiran. Sclavija i Bosellija je naprosto prešutio i izbrisao. Nollitu pak mehanički kopira, ne donosi ništa novo a nema taj Nollitijanski dar pričanja priče i građenja atmosfere. Drvenost dodatno pojačava crtački par koji preko indiga kopira Ferrija. Mogu oni to dosta tehnički precizno kopirati, ali nemaaju maestrovo sjenčenje niti znaju prikazati nekakvu emociju na likovima.

Da je bar Bure priču razvijao kao neki blockbuster pa ga nakrcao efektima, akcijom i eksplozijama. Priča je lišena bilo kakve uzbudljivosti i dinamike. Tonninelli bi bar napravio solidan akcić.

Sam Hellingen je pak mrtvo puhalo. Lik je sveden na teškog bezveznjaka.



quote:
Originally posted by Poncho

Ludi doktor-Ludi Bure

Nevjerojatno, Bure je odvalio skroz!

Buratinizmi su došli do krajnjih granica. Lik je cijelu svesku potrošio na prepričavanje prošlosti i prošlih epizoda. Svoju opsjednutost da mora prepričati i objasniti svaki detalj Bure nije u stanju kontrolirati.

Ubačen je i klišej koji je nedostajao-dvi (ovaj put inovativno tri) lokalne protuhe. Bure nije u stanju osmisliti upečatljive henchmane, on naprosto stavi standardni par lokalnih bitangi. U jednoj potencijalnoj epskoj priči on upotrebljava bezlične bandite

Hellingenova prošlost je burattinijevski banalano objašnjena. Lik nam doslovno prepričava do u detalje. Hellingen je nizozemac rasist. Pih! Hellingen može biti samo nijemac, i to prus-to su ultimativni zlikovci.
Nekakvi protonacisti su zahvalni protivnici (koji bi se dali vrhunski upotrijebiti u nizu epskih priča), no ovo je atak na Nollitu. Glavno je da se svašta predbacuje Sclaviju i Boselliju a ovdje nitko ne primjećuje kako je Bure bezobrazno srušio Nollitinog Hellingena. Totalno je izmjenio karakter ludog znanstvenika i pretvorio ga u nacista. Doslovno je pogazio sve Nollitine postavke i izmislio u potpunosti novu priču. Ovo je "paralelnije" od bilo kojeg Sclavijevog multiuniverzuma!



quote:
Originally posted by Poncho

Evo pročitah kraj.

Bure se je donekle iskupio priznavanjem Bosellijevog Hellingena. Ali bojim se ne iz nekog rezona već zato što nije znao kako razriješiti priču. Pa je naprosto iskopirao Bosellijev kraj. Totalni debakl i krš od priče.

Jel na kraju Hellinegn nizozemski protonacist? Stvar je malo nejasna zbog kraja koji je po mom mišljenju nakalemljen jer se Bure našao u slijepoj ulici. Jel se ovo on išao igrati sa Sclavijevim multiuniverzumima? Rekao bi mu naš narod da se okane ćorava posla, nije on dorastao takvim zadaćama.

Ova priča je totalni krah Burinih ambicija da bude veći i od Nollite, lik je krasno rasturio i Zagora i Hellingena. U svojoj opsesiji da sve rastumači rastočio je lik Hellingena i totalno obezvrijedio Nollitinu ostavštinu. Ova priča je ona crta od koje ja kažem- Bure dosta je!



quote:
Originally posted by Poncho

Spomenit ću Burin osjećaj (odnosno odsutnost bilo kakvog osjećaja) za ritam.

Lik uguši priču sa svojim banalnim prepričavanjima te se cijela radnja prokleto sporo odvija. Kažu Boselli zna daviti- pa on daje uvid u povijesno kulturološki kontekst. Bure nas davi banalnostima, njegovi tekstovi su simplificirajući do boli. Ponekad mu tekst doslovno nagovještava da će Zagor posegnuti za kvakom i otvoriti vrata!

Bure ne poštuje osnovna dramska načela a zauzvrat nam ne daje nikakvu avangardnu postavku. On naprosto ispada neznalica u ovakvim pričama. Priča je učmala do boli. Kada je natukao dovoljan broj stranica odjednom radi nagli zaokret (takav koji lomi kičme) i radnju ubacuje u petu brzinu. Ali da se bar onda razmaše (ako ne u stilu Bosellija onda bar u Tonninelli osamdesete akcija) već koristi deus ex machina rješenje. I to ne svoje, već besramno kopira boljeg kolegu (kojem očito beskrajno zavidi). Akcije i dalje nema, sve je tako prokleto statično. Bure je valjda jedini lik kojemu akcijski strip koji sadrži neprijateljsku vojsku sastavljenu od terminatora ispada statično!

A nije da ne može, sjetim se "Zmajevih gusara". Kako je Bure doživio devoluciju iz autora akcijskih uzbudljivih priča do autora statičnih, pasivnih priča?

I jel ovaj klonirani Hellingen zapravo Bure? Gledam taj Hellingenov tinejdžerski prezir prema kolegama, nekako mi baca na samog Buru. Jel on nesvijesno u Hellingenu dao samog sebe?

Bacih oko na ovaj ostatak zadnje sveske gdje počinje nova priča. Scena ide- Zagor sjedi i potpisiva izjavu da neće pričati o događajima vezanih za Hellingena! Zagor u raljama birokracije, ultimativni Burin motiv! Možda nas jednom čeka neka priča koja će se u potpunosti odvijati u uredu- buratinizam na vrhuncu.



Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Dakle, kada "prijeđemo" s Demona ludila (i Vječne magije, koju spominje) na Bosellijevog Hellingena, to izgleda prejadno, karikatura. Eto, to on kaže.




Da ali on kritizira Sclavija, smatra ga jednim od uništavača Zagora iako Sclavi svakako nije pisac za 12ogodišnje klince. Mada, koliko me sad sjećanje služi, oni prvi Zagori koje je pisao nisu u nekom klasičnom Sclavijem filmu, možda jesu neobičniji od ostalih ali ne odudaraju baš previše od tadašnjeg Zagor stila.

quote:
Originally posted by stinky

Ne znam kako ti taj može biti dobar i kako misliš da je akcić, kada je to baš ono što ne voliš: new age. Taj zadnji Hellingen je baš new age, spoj magije i znanosti. Eto, da ti tako približim, i to u tvojim terminima. Wendigo dođe kao neki frizirani superheroj, razbuca onu ekipu i onda paf - implodira. Zato jer je Hellingen koristio ezoterijska znanja (new age) i Wendigo se morao podvrgnuti tim magičnim formulama. Baš ta priči ti ne bi smjela biti dobra, s obzirom na ono što pišeš inače.




Ti si skoncentriran na new age. Pa ne može Buratini izbjeći ono što je stvoreno tako kako je.
E sad prvi, ili bolje reći prva dva, Helingena su klasični ludi zlikovac kojih je u Zagora ponekoliko. Veribeda ne bih strpao u tu kategoriju. Veriben jest munjen ali je prizemna sasvim normalan osoba koja je usput ambiciozna. Helingen je baš oličenje zla.
Meni se ti ulasci u analizu oličenje jednog zla baš i ne sviđaju a to radi Sclavi pa i Boseli. Zašto autor onog teksta sa bloga Boselijeve prikaze Helingena smatra djetinjastima. Možda zato što je Boseli ful u tom fanatasyju svijetu, a to je za malu dječicu.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Iskopa san i komentare na zadnjeg Hellingena kad mi je to bilo friško.

quote:
Originally posted by Poncho

Svijetlo i tama, jing i jang Bure.

Napravio sam zanimljiv duo pročitanih priča- Kaufmmanov ZOO i zadnji Hellingen.

Kaufmanov ZOO je jedan novi pristup staroj priči. Da ne spominjem ostale predloške, samo u okviru Zagora imamo Nollitinu ljudsku lovinu i Sclavijevu Planinu Bogova. Bure odavno nema novih ideja i samo radi povratke i obrade starih priča di često pokušava nešto objasnit malom Morenu u sebi i nadmašiti sve autore ikada. Jer Zagor je Bure, Bure je Zagor. No ovdje je dojam dobar, jer se Bure nije bavio svojim kompleksima već si je uistinu dao truda da napiše uzbudljivu pustolovinu, jedan svoj touch u klasičnoj temi.

Kao da je čuo kritike na svoj račun ovdje nam daje pustolovinu, život, vatru i akciju. Nije mogao protiv svojih klišeja i par puta je slomio priču objašnjavanjima i odao se flashback strasti. Uzet ću mu kao olakotnu okolnost da je priča koju je Nuccio crtao cijelu vječnost naknadno proširena pa je morao dodat nešto da proširi broj stranica. Zato usprkos svim slabim točkama scenarija priča ima ono nešto duboko iskonski herojski zagorovski.

A onda sam se prebacio na zadnjeg Hellingena...

Mislio sam da je predzadnji Hellingen nešto najgluplje ikad al postoji još jedan Hellingen s kojim je naš Bure dotakao novo dno ljudske gluposti.

To što je priča lišena atmosfere, bez wow efekta, epike, duha, što je jedna bezvezarija nedostojna archnemesisa kao što je Hellingen je zapravo najmanji problemm ove priče! Da uistinu, to je najmanji problem.

Priču bi naslovio Garth Garth Garth Garth Garth. Jer nam Bure tako burattinijevski suptilno nabija na nos da je on odlučio da je Hellingen nizozemac koji se zove Garth! To moramo primiti na znanje ako već nismo zapamtili. Kao što se hrpa Hellingenovih učenika napadno oslovljava imenima, da zapamtimo tko je tko, jer nam Bure daje do znanja da smo mi, publika, osobe s posebnim potrebama. A imena su važna, sve mora biti imenovano, objašnjeno, naznačeno, ponovljeno, istaknuto.

To što je priča jedno veliko prpeičavanje svih dosadašnjih susreta (opet!) i što je Bure čak prepričao i sve susrete s Verybadom također nije najveća boljka ove priče.

To što se radnja konstanno vrti oko objašnjavanja svega ikad svima također nije najveća boljka.

To što su Hellingenovi novi izumi nedomišljati i zapravo je sad primarno mađioničar isto nije problem.

To što Bure uopće nije shvatio lik Wendinga i ubija samo zlo isto nije najveći problem.

Općenito sva ta glupost sa milijardu klonova GARTHA Hellingena, sve te rupe u scenariju, sav taj deficit duha sve je to još ok.

Ali Bure je ovom pričom poništio samog Zagora!

Kako?

Nakon što je u predzadnjem Hellingenu poništio Nollitu i njegovu postavku lika Bure se išao obračunati s Bosellijem. Jer Bure mora dat pečat svemu i prije njega nije bilo ništa a izgleda da je namjera da ni poslje njega nema ništa. Zato je Bure posegnuo čak i za ubijanjem Wendinga.

Samo ima jedan problem... Ako nema Wendinga, nema ni Kiki Manitua. Samim time u srži ubija se i Zagor.

Jako suptilno Bure, pokopa si sve ikad, jer ima mjesta samo za tebe, i GARTHA.





quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

Ma samo uzmi u ruke, korijeni su odlični. Pusti ove bezvezne kritike. Sama radnja korijena jest prepričavanje prošlih događanja ali i popunjavanje rupa koje je ostavio Nolita, a Nolita je ostavio mnogo rupa koje je trebalo popuniti.



Ta sklonost kao objasnjavanju svake i najmanje sitnice, ka popunjavanju rupa je jedna banalna racionalizacija i površnost bez duha. Baš u tome i jest problem Krugeru, Bure je jedan teški nerd, opsjednuti fan koji će objasnit i popravit sve ikad, on će sve to lijepo prepričat i objasnit. Već neko vrijeme je digao ruke od pokušaja da stvara nešto novo, da da neke nove likove, pustolovine, njemu je sad životna preokupacija da prepriča i objasni ama baš sve, reciklaža od reciklaže. Zato i tako opsesivno vraća svaki i najnebitniji lik, da bi on svemu tome dao svoj pečat, popunio rupe.

Lik je prešao u infantilnu fazu, on prije sve mora malom Morenu u sebi sve prepricat i objasnit, popunit rupe. To je neviđen bezobrazluk (osim sto je i debilana) od strane njega. Sad smo već prešli fazu da je lik samo ubijen od hiperprodukcije i da je nastupio zamor materijala, sad već pričamo o otvorenoj fazi unistavanja serijala.



I bonus slika najgluplji dio serijala


Edited by - Poncho on 13/04/2023 14:31:23
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:34:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho



Iskopa san svoje komentare na zadnjeg hellingena (Predzadnjeg? Ovo Hellingenovo nasljeđe)dok mi je to bilo friško.





Vrlo često se spominje kako Bure nema veze sa Nolitom, a ovdje si nekoliko puta spomenuo kako Bure kopira Nolitu. Naravno tvoj sud je kako mu nije dorastao a Nolita i nje neki vrhunski tekstopisac onda su obojica loši.

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:37:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Poncho, onako kako ti vidiš Bureta ja otprilike vidim Boselija, baš zbog tog zamornog Boselijevog objašnjavanja do besvijesti.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho



Iskopa san svoje komentare na zadnjeg hellingena (Predzadnjeg? Ovo Hellingenovo nasljeđe)dok mi je to bilo friško.





Vrlo često se spominje kako Bure nema veze sa Nolitom, a ovdje si nekoliko puta spomenuo kako Bure kopira Nolitu. Naravno tvoj sud je kako mu nije dorastao a Nolita i nje neki vrhunski tekstopisac onda su obojica loši.





A sad već trolaš pobogu. Pa rekoh da kopira i to loše i da nema veze s Nollitom i zapravo ga poništava. Kakve su ovo logičke vratolomije.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Poncho, onako kako ti vidiš Bureta ja otprilike vidim Boselija, baš zbog tog zamornog Boselijevog objašnjavanja do besvijesti.



Kruger moj u ovom kopanju sam našao post di si razočaran i u buru i sve ti je to bezveze i za dicu od 6 godina. Nije Boselli svetac sve triba kritizirat al projiciraš na njega burine odlike.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:46:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger
Meni se ti ulasci u analizu oličenje jednog zla baš i ne sviđaju a to radi Sclavi pa i Boseli. Zašto autor onog teksta sa bloga Boselijeve prikaze Helingena smatra djetinjastima. Možda zato što je Boseli ful u tom fanatasyju svijetu, a to je za malu dječicu.



Pa da. On vidi ovu površinu Bosellijeve priče o Hellingenu. Ta je površina masivna, i tu je Hellingen stavljen u fantasy. On to smatra djetinjastim.

Ja bih se složio s njime, da nema one mrvice genijalnosti s pjesnikom koji snagom duha prodire u onostranost i tamo nalazi Hellingena. Kažem, o ovome ću još pričati, kad pročitam do kraja, da vidim kako je to Boselli posložio.
Znači, ta priča, osim ovog banalnog fantasyja u prvom planu, ima u podtekstu i simboličku razinu. To onaj tip nije sagledao.

A što se tiče tvojeg stava da ne voliš analizirati zlo, to je u redu. Ali se time onda isključuješ iz ovakvih rasprava, gdje se progovara i o toj stvari. Zlo postoji kao prisutno u svijetu, bez obzira analiziramo ga mi ili ne.

Tvoj stav ima jedan istinit moment, a to je: onaj tko osjeća da ne može izdržati te kušnje (jer, zlo iskušava, odnosno, može preuzeti čovjeka), svakako je bolje da se drži podalje od toga.
Međutim, mora biti onih koji se bave i takvim stvarima, jer oni otvaraju put ostalima. Kao što egzorcizme vrše rijetki, i samo oni jaka duha. O zlu ozbiljno pišu samo najjači mislioci ranga Schellinga; ostali pišu fantasy, horor ili obične senzacionalne priče, darknajterske, za istu takvu poludivlju darknajt publiku ili za poživinčenu rulju gladnu senzacija chainsaw masakra.

Tako da, s jedne strane tvoj stav ima smisla. Samo moraš shvatiti gdje stoji, i vidjeti cjelinu, tj. da takav stav nije sve i nije zadnja riječ.

Edited by - stinky on 13/04/2023 14:48:35
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho



Iskopa san svoje komentare na zadnjeg hellingena (Predzadnjeg? Ovo Hellingenovo nasljeđe)dok mi je to bilo friško.





Vrlo često se spominje kako Bure nema veze sa Nolitom, a ovdje si nekoliko puta spomenuo kako Bure kopira Nolitu. Naravno tvoj sud je kako mu nije dorastao a Nolita i nje neki vrhunski tekstopisac onda su obojica loši.





A sad već trolaš pobogu. Pa rekoh da kopira i to loše i da nema veze s Nollitom i zapravo ga poništava. Kakve su ovo logičke vratolomije.



Nije trolanje. Koliko god se izvlačio nesvjesno ga uspoređuješ sa Nolitom. Malo je teško izaći iz ove zavrzlame koju si započeo. Nisam napisao svoj stav nego pokušavam otkriti do kud ide tvoje nelogično razmišljanje.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho



Iskopa san svoje komentare na zadnjeg hellingena (Predzadnjeg? Ovo Hellingenovo nasljeđe)dok mi je to bilo friško.





Vrlo često se spominje kako Bure nema veze sa Nolitom, a ovdje si nekoliko puta spomenuo kako Bure kopira Nolitu. Naravno tvoj sud je kako mu nije dorastao a Nolita i nje neki vrhunski tekstopisac onda su obojica loši.





A sad već trolaš pobogu. Pa rekoh da kopira i to loše i da nema veze s Nollitom i zapravo ga poništava. Kakve su ovo logičke vratolomije.



Nije trolanje. Koliko god se izvlačio nesvjesno ga uspoređuješ sa Nolitom. Malo je teško izaći iz ove zavrzlame koju si započeo. Nisam napisao svoj stav nego pokušavam otkriti do kud ide tvoje nelogično razmišljanje.



Šta nije jasno u tome da bure promašeno kopira Nolittu štoviše u nekim segmentima ga poništava?
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:51:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

Poncho, onako kako ti vidiš Bureta ja otprilike vidim Boselija, baš zbog tog zamornog Boselijevog objašnjavanja do besvijesti.



Kruger moj u ovom kopanju sam našao post di si razočaran i u buru i sve ti je to bezveze i za dicu od 6 godina. Nije Boselli svetac sve triba kritizirat al projiciraš na njega burine odlike.



Nemam ja ništa protiv kritike Bureta. Ali kod nekih ima dosta pretjerivanja.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 14:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Šta nije jasno u tome da bure promašeno kopira Nolittu štoviše u nekim segmentima ga poništava?




Kako god bilo loše ili dobro kopiranje je kopiranje. Ako Bure nešto kopira, a ti tvrdiš da kopira, onda je i taj koga kopira loš ako je Bure loš jer uzeo je nešto od onoga koga kopira. Ti pucaš na izlizanu frazu kako netko nekog loše kopira. Meni ta fraza pomalo nalikuje kao nogometna fraza: igrač je promašio 100% šansu za postizanje gola.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 14:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Šta nije jasno u tome da bure promašeno kopira Nolittu štoviše u nekim segmentima ga poništava?




Kako god bilo loše ili dobro kopiranje je kopiranje. Ako Bure nešto kopira, a ti tvrdiš da kopira, onda je i taj koga kopira loš ako je Bure loš jer uzeo je nešto od onoga koga kopira. Ti pucaš na izlizanu frazu kako netko nekog loše kopira. Meni ta fraza pomalo nalikuje kao nogometna fraza: igrač je promašio 100% šansu za postizanje gola.



Jesi ti to upravo utvrdio da ako neko nešto loše kopira ergo izvornik je loš?

Kako je to logički održivo šta se zbiva pobogu.

Ako kinez loše iskopira neki njemački proizvod ergo i taj original je loš?
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 15:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Šta nije jasno u tome da bure promašeno kopira Nolittu štoviše u nekim segmentima ga poništava?




Kako god bilo loše ili dobro kopiranje je kopiranje. Ako Bure nešto kopira, a ti tvrdiš da kopira, onda je i taj koga kopira loš ako je Bure loš jer uzeo je nešto od onoga koga kopira. Ti pucaš na izlizanu frazu kako netko nekog loše kopira. Meni ta fraza pomalo nalikuje kao nogometna fraza: igrač je promašio 100% šansu za postizanje gola.



Jesi ti to upravo utvrdio da ako neko nešto loše kopira ergo izvornik je loš?

Kako je to logički održivo šta se zbiva pobogu.

Ako kinez loše iskopira neki njemački proizvod ergo i taj original je loš?



Pričaš o materijalnom. Ako su Kinezi kopirali nekakav njemački auto onda su to napravili dobro jer su kopirali nešto što je dobro. Problem je u kvaliteti materijala.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2023 : 15:07:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne čudi da je kruger Burattinijev fan, kada uopće ne može povezati, ne cjelinu, nego čak ni dvije-tri rečenice. Nego i iz toga vadi fragmente, vadi iz konteksta i onda stvara neke svoje hokus-pokus zaključke.

Kruger zapravo voli Burattinijeve infantilna, banalna rješenja. To je ono što mi svi nismo uračunali. Da netko može biti na toj razini i sve to promatrati kao smisleno i dobro.

Onaj koga se kopira, taj je loš, to je Krugerov munumentalni zaključak.
Onaj koga se ne kopira, odnosno, tko ne vrši nikakav utjecaj (recimo, Burattini) taj je car.

Ovo je još luđe od Demona ludila.
Ali, svejedno ja želim pomoći Krugeru i podići ga na nivo rasprave, da zaista uđe u antologijske rasprave (makar su njegove, u jednom drugom smislu, antologijske).
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3390 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/04/2023 : 15:12:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Poncho

Šta nije jasno u tome da bure promašeno kopira Nolittu štoviše u nekim segmentima ga poništava?




Kako god bilo loše ili dobro kopiranje je kopiranje. Ako Bure nešto kopira, a ti tvrdiš da kopira, onda je i taj koga kopira loš ako je Bure loš jer uzeo je nešto od onoga koga kopira. Ti pucaš na izlizanu frazu kako netko nekog loše kopira. Meni ta fraza pomalo nalikuje kao nogometna fraza: igrač je promašio 100% šansu za postizanje gola.



Jesi ti to upravo utvrdio da ako neko nešto loše kopira ergo izvornik je loš?

Kako je to logički održivo šta se zbiva pobogu.

Ako kinez loše iskopira neki njemački proizvod ergo i taj original je loš?



Pričaš o materijalnom. Ako su Kinezi kopirali nekakav njemački auto onda su to napravili dobro jer su kopirali nešto što je dobro. Problem je u kvaliteti materijala.



Pričam o kopiranju koja je razlika materijalno il duhovno? Uzmi primjer duhovnog, netko netalantiran s IQ-om 50 iskopira Burinu Krv Apača i napravi katastrofu, jer onda i Krv Apača katastrofa?

To je tako nelogično, posvađa si se s elementarnom logikom. Ako kinezi iskopiraju i stvore neki nenrcedez nije stvar materijala, čelik je čelik al inženjer nije zna posa.

Zapleo si se.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 13/04/2023 : 15:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger


Slažem se lik ima odlične analize.




Ako misliš na autora onog bloga, lik se zove Joe7 i poprilično se raspisao (analizirao je i ovog tvog Burattinijevog Hellingena i nije nešto zadovoljan, pročitam kasnije pa stavim)
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16916 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 13/04/2023 : 15:27:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho


Zapleo si se.




Nisam se ja zapleo nego ti.
Pobrkao si dva pojma, frazu kopirati i stvaran pojam kopirati. stinky je ponekad upravu. Nekad primijetim pukotinu u nečijem tekstu te tu pukotinu iskoristim.

Koliko se kopiranje može izračunati, koji postotak? Ti si čak, opet uljuljan u klasičnu frazu, počeo baratati nekakvim brojkama.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.64 seconds. Snitz Forums 2000