forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 NAJKULA - VAGABOND 5: NEPRIJATELJ NARODA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Najkula
New Member

159 Posts

Member since 21/06/2021

Posted - 05/04/2023 : 19:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Najkula a Private Message  Reply with Quote

Kada otkrije da se u termalnoj vodi u koju su utkane sve nade za boljitak i razvoj njegovog rodnog mesta nalazi bakterija opasna po zdravlje ljudi, doktor Stokman, obuzet dužnošću kazivanja istine, suočiće se s jednoumljem zajednice koja nije spremna da je čuje, koristoljubivim funkcionerima, sopstvenim bratom, ali i sa samim sobom.

Ova adaptacija drame čuvenog norveškog dramaturga Henrika Ibzena varijacija je na temu klasične ideje o sukobu slobodnog i mislećeg pojedinca s letargičnom većinom, aktuelna danas koliko i u vreme nastanka.





Scenario, crtež i boje: Havi Rej (Javi Rey)
Prema drami: Henrika Ibzena (Henrik Ibsen)

Format: 240 x 320 mm / Uvez: Tvrdi
Boja: Kolor / Broj strana: 144 / Štampa: Publikum

U prodaji od večeras preko sajta najkula.rs i mejla

Puna cena: 3.000 dinara
Promo cena: 2.550 dinara (15% popusta)
VAGABOND 2 KOMPLET (Bibliomula iz Kordobe + Neprijatelj naroda) CENA: 5.500 dinara!




Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/04/2023 : 19:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Djeluje intrigantno i kako je napisano:

quote:
Originally posted by Najkula
... aktuelna danas koliko i u vreme nastanka.

Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6603 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 17/08/2023 : 14:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao Ibsenovo djelo, ali ima toliko dobru glavnu ideju da autor stripovske adaptacije, po meni, teško može napraviti fijasko.
Ovdje je odmah jasno da je Rey radnju odlučio staviti bliže sadašnjosti, pred kraj prošlog stoljeća, što je možda i određeni manifest njegova mišljenja (a, po meni, činjenice) da je tema, kako se u najavi spominje, još uvijek aktualna. Ne znamo ni u kojoj državi se nalazi mjesto radnje, što mi se također svidjelo jer jača taj univerzalni karakter. Ukratko, tema je aktualna oduvijek posvuda na svijetu.
Uz to, iz pogovora se da zaključiti i da je kraj nešto optimističniji, što mi se baš i nije dopalo, nekako je nerealno.

U stripu se radi o borbi idealizma i poštenja, s jedne strane, i sitnih interesa, manipulacije, korupcije i laži, s druge. Prikazano je kako smo, ovisno o svojim interesima, kao pojedinci zastrašujuće lako spremni promijeniti stav, gorljivo ga braneći, odnosno kako se svjetinom lako upravlja. Temu smatram aktualnom zbog svega viđenoga u doba koronavirusa, to je bilo pravo prostituiranje na sve strane.

Crtež ništa posebno, ali tu i ne tražim puno, a sviđa mi se promjena boja ovisno o atmosferi određene situacije. Samo izdanje je vrhunski odrađeno uz dobar pogovor.

P: 9, S: 8, C: 7, N: 8

loading...
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7028 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 19/12/2023 : 13:06:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Obrada poznatog Ibsenovog djela kojeg nisam čitao, ali sam bio upoznat s njim. Baš je dobro ovo Rey preradio i prilagodio suvremenijem vremenu.

Opora i gorka univerzalna priča koja je je više nego ikad aktualnija u modernom svijetu. Svatko ima svoju cijenu, pa makar se činio najmoralnijom osobom na svijetu (sjetih se zgode o jednom mladom lokalnom političaru iz svog grada koji je žestoko pljuvao po gradskoj vlasti da bi za kojih mjesec dana bio ušutkan dobivši trajni posao u gradskoj knjižnici), a narod je ionako stoka sitnog zuba i tako će uvijek i biti. Tu ne možemo ništa promijeniti ma u kojem se kutku svijeta nalazili.

8.8/10
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000