forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 58 - Sherlock Time
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28960 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/05/2023 : 13:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Svježe umirovljeni Julio Luna igrom slučaja postaje vlasnik jedne gospodske kuće u najstarijem dijelu San Isidra, ali vrlo brzo shvaća zašto ju je dobio za bagatelu: svi su njezini prijašnji stanari umrli ili nestali bez traga. Tajanstveni detektiv Sherlock Time pomoći će Luni otkriti tajnu proklete kuće, no južnoameričke Sherlocka i Watsona čeka još desetak jednako misterioznih i napetih slučajeva...

"Sherlock Time" prvi je zajednički rad dvojice najpoznatijih argentinskih strip-majstora: scenarista Héctora Germána Oesterhelda i crtača Alberta Breccije. Premijerno objavljen 1958. u magazinu "Hora Cero", ovaj je uspješni spoj znanstvene fantastike i trilera bio prekretnica; kako za sam žanr zbog svoga neskrivenog političkog angažmana i oštre društvene kritike u vremenima kad se takvo što smatralo napadom na režim, tako i za same autore, koji će nakon ove, prve, uspješne suradnje nekoliko godina poslije stvoriti jedan od najboljih i najvažnijih stripova svih vremena – Morta Cindera.

Orka 58 • Sherlock Time • 176 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Hector German Oesterheld • Crtež Alberto Breccia • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 20 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-58-sherlock-time/885/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37349 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/05/2023 : 14:46:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ipak su to Oesterheld i Breccia, ali... onako na prvu me preview jos nije kupio. Ali koliko poznajem sebe, izgubit cu.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/06/2023 : 18:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ovo je totalno preteča Mort Cindera, naslućuje se i Eternaut, a tu su i neke ideje koje kao da su kasnije realizirali Ridley Scott u Alienu i John Carpenter u The Thing pa čak i Shyamalan u Signs. Dok je Mort Cinder vizualno ipak kompleksniji i narativno nešto ozbiljniji, Sherlock Time je puno zabavniji u najpozitivnijem smislu i razigraniji sa puno simpatičnijim glavnim likovima. Kod Morta me smetalo to što je taj ozbiljniji pristup nekako tražio i neka objašnjenja i nekakav kraj, al to se nije desilo, kao da se strip tek pošteno zagrijao a već desio se cut, dok je Sherlock opušteniji i ima taj moment da može ići u beskonačnost kao beskonačni komercijalni serijali i nikakav kraj nije potreban, čak je i nepoželjan. Sve u svemu meni je Sherlock draži od Morta. Čak i u naslovnici, ova color naslovnica Sherlock time je predivna i daje na toplini koja se osjeti i iz priča za razliku od hladnijeg Morta.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 08/06/2023 : 10:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Juce pred spavanje sam poceo da citam i procitao pola. Jutros sam posteno zakasnio na posao da bih jos malo citao uz kafu. Za mene je ovo pik prethodne ture! Nazalost, totalno nepravedno zasenjen Katom. Neverovatna atmosfera i jako cudne price. Oesterheld-ov nacin pripovedanja mi je sam vrh u strip umetnosti a Brecin crtez savrseno razume Oesterheld-ovo pripovedanje. Uskoro cu ponovo da obrnem Morta (cetvrti ili peti put) i Eternauta (treci put). Moram i Che koji mi stoji neprocitan godinama.

p.s.nije bitno ali je dosta doprinelo uzitku citanja. Dok sam citao slusao sam Saint Vitus - Die Healing, Paul Chain - Life And Death, Abysmal Grief - Revival Nothing...

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1726 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 27/06/2023 : 01:36:38  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Da se nadovežem na Chui-a. Gotovo od prve strane pa do zadnje kao da sam gledao seriju Doctor Who. U seriji Doktor je Time Lord, a ovde imamo Sherlock Time. (Serija je počela sa emitovanjem od 1963.)
E sad, ne znam dal su Oesterheld i Breccia pozajmili ideje iz nekog starijeg štiva. Ali je činjenica da je Doctor Who klonirani Sherlock Time.

Kako sam kao klinac uživao u toj britanskoj seriji, strip mi vratio prijatna sećanja i veliko zadovoljstvo. Mogu misliti koliko je to bilo revolucionarno za '57-'58.godinu prošlog veka.

Crtež odličan! Ipak, materijali verovatno nisu sačuvani pa se iz skenova izvlačilo najviše što je moglo. (Eh, kad bi se jednog dana sa ovim desilo čudo kao sa Mortom, dobili bi još jednu vizuelnu poslasticu.)


Što se scenarija tiče, sa današnjeg aspekta pomalo naivno i već viđeno, ali to je sve što bih imao zameriti. Meni su priče bile jasne, tečne, zabavne, odličnog ritma. Atmosferičnost je postignuta već sa prvim kadrovima.
Kao što Aleksandar napisa, jakoooo zarazne. Ne ispušta se lako knjiga iz ruke pre poslednje stranice.

Moram da se dohvatim i Šunjićeve uloge u ovom izdanju. Uglavnom samo prokomentarišem da su tehnikalije na standardnom nivou za Fibru i na tome se završi priča.
Ovde moram reći da je odabir papira po meni fenomenalan. Nekako daje patinu izdanju. Dočarava autentičnost stripa.
Drugo, odluka da se ostavi položen deo kao u originalu - od mene plus. Ne volim kad seku, lepe, prekomponuju, samo da bi ukalupili. Jeste malo gnjavaža da se vrti ovako ili onako, ali mala je to žrtva da se ispoštuje originalnost autora.

Baš sam uživao čitajući ovaj strip.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 27/06/2023 02:16:07
Go to Top of Page

Chui
Average Member



934 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 27/06/2023 : 10:56:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
eh vidiš nisam gledao Doctora Whoa eh
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3522 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/07/2023 : 21:58:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Po meni Sherlock Time više donosi sa sobom taj neki istorijski značaj i kuriozitet jer je izašao posle Eternauta, a pre Morta, negoli što je bog zna kako kvalitetan strip. Kao što je Chui već spomenuo, ovaj strip je preteča Morta, dok u isto vreme i anticipira filmove kao što su Alien i The Thing (ni ja nisam gledao Doctor Who-a ). Ovo je samo još jedan od dokaza koji pokazuju koliko je German bio kreativan pisac koji je bio daleko ispred svog vremena, bar po pitanju originalnih ideja. I u atmosferi i u crtežu se lako prepoznaje taj potencijal koji će autori par godina kasnije detaljnije razraditi i unaprediti u svom zajedničkom magnum opusu koji svi mi cenimo i volimo.

Strip počinje odlično, ali kako vreme prolazi po meni opada kvalitet priča (no pun intended). Strip ima taj sad već zastareo način pripovedanja da se desi nešto jezivo i neobjašnjivo, da bi onda glavni lik kao sveznalica sve lepo objasnio tako da ima smisla jer on poseduje apsolutno znanje, posle nekog vremena ovakva repetitivnost zna da zamori. Pretposlednja priča, Tri oka, koja je i najduža, mi je i najlošija (izuzev delova koji podsećaju na Alien i The Thing), jer su pojedini dijalozi previše za kolutanje očima. Npr. spremaju se za put na Antarktik i jedan od likova odgovara da on ne može da putuje jer nema zimsku odeću jer čeka rasprodaju kako bi kupio stvari na popustu?! Ne znam za vas, ali ja ne mogu da zamislim ovakav tip rečenica u Mortu.. Sherlock Time je dosta neozbiljniji i naivnije napisan strip od Cindera. Breccin crtež od početka do kraja na visokom nivou.

OK je Sherlock Time, ali dvojac Oesterheld & Breccia mogu i bolje od ovoga

Samo izdanje izgleda prelepo zbog izbora papira.

Edited by - naker on 06/07/2023 22:15:32
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1726 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 07/07/2023 : 00:18:29  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
A zašto porediš Morta i Sherlocka?
To je kao da porediš fudbal i košarku?


Resistance is futile.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3522 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/07/2023 : 07:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pre će biti fudbal i futsal.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 10/07/2023 : 22:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Poređenje sa MC-om i Eternautom se nameće samo po sebi. Nismo imali prilike da čitamo mnogo argentinskih stripova, a ova dva su vanvremena. Sherlock je i kao junak negde između, zanimljiv je taj ugao aktivnog sveznajućeg pripovedača, po čemu je bliži MC-u, ali i onaj aktivnog učesnika, po čemu je bliži Juanu Salvu. A format priča kao MC.

Dobar strip, ali više kuriozitet, nego štivo koje me je oborilo s nogu. Nekako, taman što su autori dočarali kuću, toranj, istoriju mesta, pa je bilo razumljivo očekivati neki smisao toga, to je naprasno napušteno i težište radnje prebačeno na druga mesta (i ljude). Očekivao sam, da tako kažem, hermetičnije priče i atmosferu... (Ne ono viđeno u MC-u, već na tragu uvodnih strana.) Ipak, jedno od onih dela gde je kako bitnije od šta. A Oesterheld je svejedno zlata vredan kao pripovedač, Breccia ovde slabija karika.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25886 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/07/2023 : 15:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Šteta šta dosta tabli nije bolje kvalitete.
Užitak je gledat Brecciju i to na odličnom papiru.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

igor23
New Member

Croatia
198 Posts

Member since 03/03/2020

Posted - 16/07/2023 : 14:17:30  Show Profile Show Extended Profile  Send igor23 a Private Message  Reply with Quote
Sherlock kao Praskaton....7.5/10

https://www.youtube.com/watch?v=OVAA9Ov-z0k
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 27/07/2023 : 10:17:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Nitko nije skužio da je naslovnica drugačija nego u tiskanom obliku? Melina bogotac!

Jednako kao u Mortu/Eternautu i u Sherlocku je prisutno Oesterheldovo sugestivno pripovjedanje koje s nevjerojatnom lakoćom zaokupi pažnju čitatelja. Kažu ljudi da podsjeća na Dr.Whoa- moguće, nisam gledao ali sam gledao The Twilight Zone i Sherlock mi je upravo to u obliku stripa. E a sad je caka u tome što su izašli iste godine! Bilo bi zanimljivo saznati tko je inspirirao koga jer su elementi tematike i načina pripovjedanja previše slični da bi tu bilo nekakve dvojbe, ili je pak možda tu ulogu u oba slučaja odigrala serija Tales of Tomorrow koja je krenula 1951.
Ne mogu reći da me neka priča baš posebno natjerala na razmišljanje ali na maštanje bogami jest. Priče poput: Kap, Zamka, Tramvaj, Žrtva i Tri Oka (koja je i najduža) su bezvremenske, pa čak i onih par "naivnih" trenutaka koje je spomenuo Naker bi mogao opisati više kao simpatičnim ali nikako ne i nagriženim od vremena.
Crtež genijalan, tu se nema što drugo reći. Breccia je šofer za druge dimenzije i neka ljepša prošla vremena. Papir savršen! Mrvicu deblji od prvog Drakule (ako se ne varam) i jedini ispravan za ovakve klasike. Šteta zbog onih par slabijih tabli ali neću se previše žaliti, čim više južnoameričkih stripova na našem tržištu to sam ja sretniji. :) :) :)

9/10

quote:
Originally posted by AleksandarN
p.s.nije bitno ali je dosta doprinelo uzitku citanja. Dok sam citao slusao sam Saint Vitus - Die Healing, Paul Chain - Life And Death, Abysmal Grief - Revival Nothing...


Budući da imaš dobar ukus za doomeriju slobodno kojiput ostaviš poneki post i u podforumu Glazba, topik Metal & co. :)

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 27/07/2023 : 11:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Količina ljudi koji nisu gledali Doctora Whoa je sada već zabrinjavajuć. Baš sam se nadao i nekoj novoj pjesmi Chuija inspiranom serijom.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 27/07/2023 : 12:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Budući da imaš dobar ukus za doomeriju slobodno kojiput ostaviš poneki post i u podforumu Glazba, topik Metal & co. :)



Hvala! :)
Ne pisem tamo jer verujem da doom nikoga ovde ne zanima. Generalno to retko ko slusa.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/07/2023 : 12:46:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by Cromwell

Budući da imaš dobar ukus za doomeriju slobodno kojiput ostaviš poneki post i u podforumu Glazba, topik Metal & co. :)



Hvala! :)
Ne pisem tamo jer verujem da doom nikoga ovde ne zanima. Generalno to retko ko slusa.



Ima nas

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
453 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 15/08/2023 : 21:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Malo nas je Markos razmazio sa silno dobrom ponudom vrhunskih stripova, praktično imamo sve najbolje IKAD SVIH VREMENA, pa onda mrljamo o tome kako smo "razočarani" ili u najbolju ruku "strip nije ispunio moja očekivanja". Gluposti. A takve gluposti su mi više zasmetale na komentarima o Drugom dijelu Eternauta, pa i ovde osjetim to mjaukanje. Ako nisi simple user, a nisi, moraš gledat strip iz više perspektiva. Naprimjer, ovaj Sherlock Time, obzirom na vrijeme kad je nastao, i prema čemu je vodio, mora da je bio blockbuster u to doba - pogotovo kada znam da je 20ih godina XXI vijeka i dalje odličan. Tehnički nedostaci, kao npr.onih par mrljavih tabli, loših skenova kakogod, nisu zanemarivi, ali nisu ni blizu da budu osnova za ozbiljnu kritiku. Ovaj strip je zaista sjajan, slažem se da ima veseliju notu od Morta, kičma je ista (sveznanje jednog protagoniste, putovanje kroz vrijeme/prostor, sve ok), a crteži su fenomenalni. Zanimljivo mi je i smiješno par momenata kada Luni u šoku ispada cigara iz usta, ne znam zašto ali to mi daje neki poseban šmek tih oldskul vremena - ne znam u kojem sam starom stripu to primjećivao tako očigledno. Sve u svemu, još jedan dokaz da je kombinacija Esterheld/stari Breća bila jednostavno savršena. I naravno, Breccie nikad dosta.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15030 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 16/08/2023 : 22:25:07  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan

Malo nas je Markos razmazio sa silno dobrom ponudom vrhunskih stripova, praktično imamo sve najbolje IKAD SVIH VREMENA, pa onda mrljamo o tome kako smo "razočarani" ili u najbolju ruku "strip nije ispunio moja očekivanja". Gluposti. A takve gluposti su mi više zasmetale na komentarima o Drugom dijelu Eternauta, pa i ovde osjetim to mjaukanje. Ako nisi simple user, a nisi, moraš gledat strip iz više perspektiva. Naprimjer, ovaj Sherlock Time, obzirom na vrijeme kad je nastao, i prema čemu je vodio, mora da je bio blockbuster u to doba - pogotovo kada znam da je 20ih godina XXI vijeka i dalje odličan. Tehnički nedostaci, kao npr.onih par mrljavih tabli, loših skenova kakogod, nisu zanemarivi, ali nisu ni blizu da budu osnova za ozbiljnu kritiku. Ovaj strip je zaista sjajan, slažem se da ima veseliju notu od Morta, kičma je ista (sveznanje jednog protagoniste, putovanje kroz vrijeme/prostor, sve ok), a crteži su fenomenalni. Zanimljivo mi je i smiješno par momenata kada Luni u šoku ispada cigara iz usta, ne znam zašto ali to mi daje neki poseban šmek tih oldskul vremena - ne znam u kojem sam starom stripu to primjećivao tako očigledno. Sve u svemu, još jedan dokaz da je kombinacija Esterheld/stari Breća bila jednostavno savršena. I naravno, Breccie nikad dosta.



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 17/08/2023 : 11:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
E risbo, zar ti za ovakvu stripčinu poput Sherlock Timea stvarno nisi u stanju napisati niš sadržajnije osim +1 drekposta?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15030 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/08/2023 : 22:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

E risbo, zar ti za ovakvu stripčinu poput Sherlock Timea stvarno nisi u stanju napisati niš sadržajnije osim +1 drekposta?



Kad isto mislim kao kolega, pa da se ne ponavljamo..bilo bi dosadno..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/11/2023 : 23:49:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Grafizam Breccie je baš na visokom nivoju. Vidim nešto utjecaja Caniffa u Sherlocku i nekim sporednim likovima. Isto u nekim obradama pozadina.

Priče si mi bile vrlo dobre dok nisam došao do promjene formata. Prva Zločin mi nije bila baš nešto sa previše ispričanog i premalo pokazanog ali najduža Tri oka je baš loša. Čudovište je kliše klišeja bez trunke humora.

Drugi ste primjetili Morta Cindera i Eternauta kao razvijenije radove. Izdanje je odlično, odabir papira je vrlo dobar.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1586 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 09/11/2023 : 04:22:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Vidim u ovim ponuđenim stranicama još jedan primer da je Sklavi još odavno bio čitalac stripova ovog autorskog tandema
i crpeo iz njih inspiraciju za pojedine priče.

Već sam ranije primetio da ga je prolog iz Morta Cindera inspirisao za onu jednu priču Martija Misterije,
a iz ovog stripa je očigledno uzeo antikvarnicu i njenog vlasnika kao uzor za Safaru i Hamlina.


Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 09/11/2023 04:23:02
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000