forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Velim opet, ima nade za nas mlade...

Stinky,

Ono što je sad meni zanimljivo.
Naizgled si surovih i direktnih analiza, a evo, ja se ne mogu oteti dojmu da si Duplom pokazao (onim editom) i određenu dozu milosti.

I sad.
Taj pojam milosti.

Spada li on u vrlinu, strast ili neznanje?
Ili pak negdje drugdje?



Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 10:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Malo ne zeza tastatura pa mi menja reči i naknadno pravi lapsuse.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1601 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 06/01/2024 : 10:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Ne brini i stinkya zeza tastatura decenijama pa je sve pet. Samo hrabro napred.

Nisam Grk, još manje glazbenik, i vec dugo vremena ne pušim.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 06/01/2024 : 10:33:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dupli


1. Vrlina ...



dupli, odgovori na pitanje: treba li strip izražavati vrijednost?



Ne treba.
Autor može strip napraviti iz raznih potreba i stanja. Može čak biti i skup nepovezanih slika ili neki štos.
Vrijednost u stripu pronalazi čitatelj i to prvenstveno iz sebe samoga.
Zapravo, autor je u strip možda želio ugraditi sasvim druge stvari od onog što čitatelj vidi kao vrijednost u njemu.
U osnovi, sva djela koja baš imaju namjeru prenjeti neke vrijednosti ili stav su lošija (bolje reći iritantnija) od onih koja su, recimo tako, iskrenija.
Mislim da franu i tebe upravo to najviše nervira kod "tulipana". Eksplicitno (ili vi to barem tako vidite) prikazivanje stava ili ideologije.
Vi te neke stripove vidite kao programatske, pamflete i slično. Dijelom ste u pravu jer od Novog kvadrata naovamo postoje autori koji pokušavaju nešto reći, više ili manje uspješno.
S druge strane, čini se da imate potrebu gurati u prvi plan baš takva djela, programatska, ali da zastupaju vaš stav tj. svjetonazor.
Istina je da su djela koja eksplicitno propagiraju vaše stavove (vrijednosti) trenutno u debeloj manjini, ali morate biti svjesni da bi takva djela bila jednako "loša" kao i ova protiv kojih se bunite.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Velim opet, ima nade za nas mlade...

Stinky,

Ono što je sad meni zanimljivo.
Naizgled si surovih i direktnih analiza, a evo, ja se ne mogu oteti dojmu da si Duplom pokazao (onim editom) i određenu dozu milosti.

I sad.
Taj pojam milosti.

Spada li on u vrlinu, strast ili neznanje?
Ili pak negdje drugdje?



Duplome moje "analize" ne znače ništa. Mogu ga eventualno smetati kao neki nepovoljan sud o njemu izrečen javno, ali mu u osnovi to ne znači ništa, niti ga pokreće. Naime, on se nalazi u neznanju i nema poveznice. Ista stvar s tontom. Oni još nisu otpočeli kretanje. Ili tvojim rječnikom: za njih nema nade. (na drugoj jednoj razini, za svakoga ima nade, nitko nije otpisan. no to je druga razina, i potrebuje opširno izlaganje, koje ovdje ne dolazi u obzir)

Inače, nisam ja surov.
Pa tko više od mene ovdje radi na povezivanju duhova??!!??
Odnosno, najviše milosti i dolazi od mene, tvojim rječnikom opet.

Milost daje onaj tko stoji više.
Zato milost u pravom smislu daje samo Gospod.
I nikakva dijalektika tu ne može pomoći, ako nema izlaženja milosti odozgo. Tu sam ja protuhegel.

Na mini razni, razini ovog našeg foruma, ja stojim više od drugih forumaša (po ovim pitanjima, pitanjima strip filozofije, da ne bude zabune). Zato mogu davati milost, u tom mini smislu.

U milost ne spada skrivanje, izbjegavanje, šutim, ni vrit ni mimo. To spada u filistarski moral (odnosno nemoral) i tako su svi navikli: pokradeni kradljivci i prevareni varalice.
Ostajati na toj razini, to je pogrešno, pa makar se tebi činilo da je onako govoriti surovo. Nije, nego je istinito. I jasno.

Jasnoća je uvijek u konfliktu sa svijetom. Jer svijet je koruptni bitak, odnosno ako hoćeš svoj hit dana: kontaminirana jasnoća.

Edited by - stinky on 06/01/2024 10:49:35
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:43:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dupli


1. Vrlina ...



dupli, odgovori na pitanje: treba li strip izražavati vrijednost?



Ne treba.
Autor može strip napraviti iz raznih potreba i stanja. Može čak biti i skup nepovezanih slika ili neki štos.
Vrijednost u stripu pronalazi čitatelj i to prvenstveno iz sebe samoga.
Zapravo, autor je u strip možda želio ugraditi sasvim druge stvari od onog što čitatelj vidi kao vrijednost u njemu.
U osnovi, sva djela koja baš imaju namjeru prenjeti neke vrijednosti ili stav su lošija (bolje reći iritantnija) od onih koja su, recimo tako, iskrenija.
Mislim da franu i tebe upravo to najviše nervira kod "tulipana". Eksplicitno (ili vi to barem tako vidite) prikazivanje stava ili ideologije.
Vi te neke stripove vidite kao programatske, pamflete i slično. Dijelom ste u pravu jer od Novog kvadrata naovamo postoje autori koji pokušavaju nešto reći, više ili manje uspješno.
S druge strane, čini se da imate potrebu gurati u prvi plan baš takva djela, programatska, ali da zastupaju vaš stav tj. svjetonazor.
Istina je da su djela koja eksplicitno propagiraju vaše stavove (vrijednosti) trenutno u debeloj manjini, ali morate biti svjesni da bi takva djela bila jednako "loša" kao i ova protiv kojih se bunite.



Većina stripova nudi iskrene emocije. Ili iskrenu ravodušnost.
I dobro veliš, šta će čitatelj iz tog izvući to je na njemu.
Tu i jest taj razlaz između starog i novog svijeta. Stripa.
Nudi nam se izbor.

Sam Bog je u Bhagavat Giti sve objasnio Arjuni pa mu onda prepustio da bira i radi kako mu je po volji.

Tulipan nije ni pamflet, ni aktivizam, ni propovijed. Mogel bih ga opisati kao moj izbor.

Vlastite pak špekulacije i umne kombinacije, takav svijet evo svi trenutno živimo.

Kukulele, blago rečeno.




Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:45:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Velim opet, ima nade za nas mlade...

Stinky,

Ono što je sad meni zanimljivo.
Naizgled si surovih i direktnih analiza, a evo, ja se ne mogu oteti dojmu da si Duplom pokazao (onim editom) i određenu dozu milosti.

I sad.
Taj pojam milosti.

Spada li on u vrlinu, strast ili neznanje?
Ili pak negdje drugdje?



Duplome moje "analize" ne znače ništa. Mogu ga eventualno smetati kao neki nepovoljan sud o njemu izrečen javno, ali mu u osnovi to ne znači ništa, niti ga pokreće. Naime, on se nalazi u neznanju i nema poveznice. Ista stvar s tontom. Oni još nisu otpočeli kretanje. Ili tvojim rječnikom: za njih nema nade. (na drugoj jednoj razini, za svakoga ima nade, nitko nije otpisan. no to je druga razina, i potrebuje opširno izlaganje, koje ovdje ne dolazi u obzir)

Inače, nisam ja surov.
Pa tko više od mene ovdje radi na povezivanju duhova??!!??
Odnosno, najviše milosti i odlazi od mene, tvojim rječnikom opet.

Milost daje onaj tko stoji više.
Zato milost u pravom smislu daje samo Gospod.
I nikakav dijalektika tu ne može pomoći, ako nema izlaženja milosti odozgo. Tu sam ja protuhegel.

Na mini razni, razini ovog našeg foruma, ja stojim više od drugih forumaša (po ovim pitanjima, pitanjima strip filozofije, da ne bude zabune). Zato mogu davati milost, u tom mini smislu.

U milost ne spada skrivanje, izbjegavanje, šutim, ni vrit ni mimo. To spada u filistarski moral (odnosno nemoral) i tako su svi navikli: pokradeni kradljivci i prevareni varalice.
Ostajati na toj razini, to je pogrešno, pa makar se tebi činilo da je onako govoriti surovo. Nije, nego je istinito. I jasno.

Jasnoća je uvijek u konfliktu sa svijetom. Jer svijet je koruptni bitak, odnosno ako hoćeš svoj hit dana: kontaminirana jasnoća.



Word.
Bojim se da sam surov tek ja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Ovde je crtež nebitan, crtam ležeći, u pauzama rada na ilustracijama i drugim stripovima, a ovde mogu brzo da se poigram i zabavim. Ne slažem se potpuno sa Berđajevim oko nekih teorija. Ovo o neobičnoj slobodi je interesantna teorija.Ja priznajem da sam poprilično nesavršen, nesiguran u polju koji sam se intuitivno proširio,imam dosta manihejskih osobina kao žrtva dualistične manifestacije stvarnosti, ali ako bi morao da se definišem ( iako stalno u dinamici promene) u okviru tvoje terminologije onda sam teistički egzistencijalista



Mi smo slični, barem sad ovako na čisto teoretskom planu.
I ja sam i jedno i drugo: i teist (odnosno, religijski čovjek) i egzistencijalist (Schelling, Kierkegaard, Jaspers, Heidegger...)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kombinacija vrline i strasti?
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 10:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Haha, izgleda. S tim da se svi subjektivci razlikuju oko stavova, malo su i autodogmatični u okviru zarobljene autentičnosti, no ja to vidim kao stimulativno i interesantno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 11:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Svak je svemir za sebe.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 11:03:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Ne treba.
Autor može strip napraviti iz raznih potreba i stanja. Može čak biti i skup nepovezanih slika ili neki štos.
Vrijednost u stripu pronalazi čitatelj i to prvenstveno iz sebe samoga.
Zapravo, autor je u strip možda želio ugraditi sasvim druge stvari od onog što čitatelj vidi kao vrijednost u njemu.
U osnovi, sva djela koja baš imaju namjeru prenjeti neke vrijednosti ili stav su lošija (bolje reći iritantnija) od onih koja su, recimo tako, iskrenija.
Mislim da franu i tebe upravo to najviše nervira kod "tulipana". Eksplicitno (ili vi to barem tako vidite) prikazivanje stava ili ideologije.
Vi te neke stripove vidite kao programatske, pamflete i slično. Dijelom ste u pravu jer od Novog kvadrata naovamo postoje autori koji pokušavaju nešto reći, više ili manje uspješno.
S druge strane, čini se da imate potrebu gurati u prvi plan baš takva djela, programatska, ali da zastupaju vaš stav tj. svjetonazor.
Istina je da su djela koja eksplicitno propagiraju vaše stavove (vrijednosti) trenutno u debeloj manjini, ali morate biti svjesni da bi takva djela bila jednako "loša" kao i ova protiv kojih se bunite.



Sve si iskreno rekao. Ne i istinito, ali točno onako kako ti vidiš stvar.
Kažem, ovdje baš i pitam to: da vi kažete svoje viđenje.

Rezultat je ovaj: ti, frano i salkan ste na istoj strani - strip ne treba izražavati vrijednosti, dovoljno je da je iskren, odnosno da izražva autora.

Tkosta je na drugoj strani i za njega strip treba izražavati vrijednosti, a to povezuje autora i čitatelja.

Lolito izgleda da je isto ovdje, u ovim tkostinim okvirima.

Tonto se nije izjasnio, ali skroz je jasno da je on u prvoj grupi: strip ne treba izražavati vrijednosti, nego autora. Macon isto, on se već prije o tome izjasnio.

Peyo se srami, ili furi. Svejedno čekamo i hoćemo da se drugi oglase po ovom pitanju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 11:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Kombinacija vrline i strasti?



Vidiš, Frano, opet si ko s prstom vrit:)))) Pogodio.

Vrlina ti je želja za životom, život vječni, kršćanski moral...
Strast ti je ludilo, nagon za smrću, stapanje s Jednim, poganski moral...

Što se mene osobno tiče, potpuno sam jasan i definiran kao kršćanski čovjek, biram život.
To svejedno ne sprječava Mračni Temelj da se uzbudi i aktivira, i da ne provaljuje iz mene strast.
Ove distinkcije valja razlikovati.

Čini se da ni Lolito nije još na čistu s ovom dinamičnom koncepcijom, iako je on već odavno otpočeo kretanje...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 11:20:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, a kaj drugo neko djelo može izražavati osim vrijednosti? Bezvrijednost?



Baš sam pogledal onu hvaljenu seriju The Queens Gambit.
7 ili 8 nastavaka po sat vremena. Droge, alkohola i cigareta.
I onda, glavna akterka sve to u 20 sec odbaci.
U sred Rusije :)

Znači 479min i 60sec minuta ludila, ona odbaci u 20 sec.
Kak je to uspjela, zašto?
8.4 na IMDBu?


Te serije su gore od francuskih stripova :)


I sad.
Ono gdje Stinky udara.
Naglasite vrijednost.

Klinci će nakon ove serije (vjerovatno će pogledat samo prvi nastavak) jedino drogiranje zapamtit.


To nije ni pamflet.
To je vrijedno takvog izbijanja karijesa, evo sve me žiga sad pak lijevo od pupka...









Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/01/2024 : 11:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tkosta74

[url=https://postimg.cc/hzQhX1JT][/url]



Bilo bi realnije da puše joint.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 11:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Kombinacija vrline i strasti?



Vidiš, Frano, opet si ko s prstom vrit:)))) Pogodio.

Vrlina ti je želja za životom, život vječni, kršćanski moral...
Strast ti je ludilo, nagon za smrću, stapanje s Jednim, poganski moral...

Što se mene osobno tiče, potpuno sam jasan i definiran kao kršćanski čovjek, biram život.
To svejedno ne sprječava Mračni Temelj da se uzbudi i aktivira, i da ne provaljuje iz mene strast.
Ove distinkcije valja razlikovati.

Čini se da ni Lolito nije još na čistu s ovom dinamičnom koncepcijom, iako je on već odavno otpočeo kretanje...




Osobno mislim da u tvojim postovima ima velke snage. Istine i zdravog duha. Zato se većina oko tebe vrpolji i rita.

Težak put.
Ali, jedini.

Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 11:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Meni je zapravo svest ključna kategorija, iz čije čistote i zrelosti nastaju blaženstvo i stanje ljubavi, bivanje u Bogu ( Stvarnosti ( ne manifestaciji iste), ateisti mogu to da prihvate kao sopstvo). Naravno, to podrazumeva odricanje i praksu, iako bavljenje vrlinom kroz umetnost, filozofiju, nauku može uvesti u flou stanje gde se svesnost razvija. Zapravo, kreativnost bi trebala biti instrument samospoznaje. Ja imam samo promplasaje tih stanja, ali zbog manihejstva često postoje sudari neharmoničnosti. Taj De Sad je izgubio razum u svom procesu kreativnosti i završio na drugoj strani. Snaga nervnog sistema je isto važna, jer stvaranje na ozbiljne teme vodi u područje sveti Antonije iskušenja. Svašta se odigrava na suptilnim nivoima. Imam utisak da kreacija počiva, konstituiše se na relaciji ređe - gušće- svest, vibracija, energija i na kraju krajnji vid zgušnjavanje manifestacije stvarnosti-materija
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 06/01/2024 : 11:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



Tonto se nije izjasnio, ali skroz je jasno da je on u prvoj grupi: strip ne treba izražavati vrijednosti, nego autora. Macon isto, on se već prije o tome izjasnio.



Upravo tako. Strip ne treba izražavati vrijednosti da bi imao vrijednost, strip u koji autor unese sebe ima vrijednost.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 11:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by stinky



Tonto se nije izjasnio, ali skroz je jasno da je on u prvoj grupi: strip ne treba izražavati vrijednosti, nego autora. Macon isto, on se već prije o tome izjasnio.



Upravo tako. Strip ne treba izražavati vrijednosti da bi imao vrijednost, strip u koji autor unese sebe ima vrijednost.



Unosiš sebe u strip, to svakako.
Ali, vrijednosti nisu tvoje (moje, nebitno).

Vrijednosti su uvjetovane.
Kolko god se mnogi trudili ih rušiti, otputivati na Mars, drogirati se i sl. one su tu, takve kakve jesu.


Edited by - frano on 06/01/2024 11:51:13
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 06/01/2024 : 12:05:47  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tkosta74

[url=https://postimg.cc/hzQhX1JT][/url]



Bilo bi realnije da puše joint.



[url=https://postimg.cc/tYkTx9S3][/url]
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47009 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/01/2024 : 12:07:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Drugi put budi izražajniji.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 12:08:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Meni je zapravo svest ključna kategorija, iz čije čistote i zrelosti nastaju blaženstvo i stanje ljubavi, bivanje u Bogu ( Stvarnosti ( ne manifestaciji iste), ateisti mogu to da prihvate kao sopstvo). Naravno, to podrazumeva odricanje i praksu, iako bavljenje vrlinom kroz umetnost, filozofiju, nauku može uvesti u flou stanje gde se svesnost razvija. Zapravo, kreativnost bi trebala biti instrument samospoznaje. Ja imam samo promplasaje tih stanja, ali zbog manihejstva često postoje sudari neharmoničnosti. Taj De Sad je izgubio razum u svom procesu kreativnosti i završio na drugoj strani. Snaga nervnog sistema je isto važna, jer stvaranje na ozbiljne teme vodi u područje sveti Antonije iskušenja. Svašta se odigrava na suptilnim nivoima. Imam utisak da kreacija počiva, konstituiše se na relaciji ređe - gušće- svest, vibracija, energija i na kraju krajnji vid zgušnjavanje manifestacije stvarnosti-materija



Ne znam koji su tvoji izvori, možda ima ovo kod Bohmea, no ovaj tvoj finiš (rjeđe -> gušće) ti je Schelling ("materija je zgrušani duh"). Za njega su i platonovske ideje materijalne, odnosno, on interpretira i Platona tako, da već ovaj uči da su ideje materijalne...

Uglavnom, i opet bih mogao potpisati tvoj upis, samo da nije jedne stvari. Naime, ti lijepo pričaš o procesu osvješćivanja, odnosno bolje rečeno buđenja (budnost je bitna kategorija), no onda, na mala vrata unosiš kontaminiranu jasnoću. Vidiš, moje pitanje, ili prije, sugeriranje, uputa ka smjeru sagledavanja, jest ovo: ako je tebi već sada jasno da je važna budnost, jasnoća svijesti, kako onda s time spajaš ateiste? Ti bi, takorekuć, u istom udarcu spojio budnost i ateiste, kao da to može nonšalantno supostojati na istoj ravni (svijesti).

Drugim riječima, ti sve lijepo kažeš, sve bih se ja složio... Onda povučeš ručnu i iznebuha izvučeš ateiste i postaješ maltene Taksist i Tulipan, nebudni krik protiv noćnih zvijeri. Slična je stvar i s tkostom, i on ostavlja taj pluralizam "ideja".

Po meni, to ne ide skupa.
Budnost eo ipso tjera da spoznaš meontički rang ateista, odnosno njihovu poziciju u relativnom nebiću.
Budnost otkriva oboje: sebe samu i uspavane, ona je verum index sui et falsi. I nema onda više zavaravanja, ne može se budan čovjek više ponašati ko filistar i šutjeti. To ti je ta manihejska pocijepanost koja tebe muči, samo što ovaj dualizam moraš shvatiti kao pravi, istinski, tj. takav da nije istog ranga istina i laž, svjetlo i tama. A ne onaj krivotvoreni maniheizam, u kojemu su dva principa.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 12:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da ne bude preapstraktno i neka hodi spat rasprava Lolita i stinkyja, vraćam ovdje:

Macan: Ponos vragova, Siva kronika, Martina Mjesec
Frano: Papak, Tulipan, Skice iz Indije
Žeželj: Poglavica jelena, Crno bijelo na naslovnici, Rex
Kordej: Vam, Texas Kid, Tumbleweed
Zimonić: Zlatka, Luna, Spore
Lordanić: Petar Krešimir IV., Otok s blagom, Grizli

Ovdje ima gomila stripova, različitih na različitim stupnjevima budnosti. I vrijednosti i ideje, ako tako hoćete.

Evo, ponuđeno konkretno. No, ima li

a) volje za čitanjem
b) za komentiranjem ovog štiva iz kuta konzumenta-čitatelja
c) za raspravljanjem stavova zatim?

Što bi od ovoga čitali?
U kontekstu ideje i vrijednosti.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 06/01/2024 : 12:45:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Frano, Moorea ne moraš voljeti, ali mu strast i predanost samo luđak može osporit.




The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 12:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da ne bude preapstraktno i neka hodi spat rasprava Lolita i stinkyja, vraćam ovdje:

Macan: Ponos vragova, Siva kronika, Martina Mjesec
Frano: Papak, Tulipan, Skice iz Indije
Žeželj: Poglavica jelena, Crno bijelo na naslovnici, Rex
Kordej: Vam, Texas Kid, Tumbleweed
Zimonić: Zlatka, Luna, Spore
Lordanić: Petar Krešimir IV., Otok s blagom, Grizli

Ovdje ima gomila stripova, različitih na različitim stupnjevima budnosti. I vrijednosti i ideje, ako tako hoćete.

Evo, ponuđeno konkretno. No, ima li

a) volje za čitanjem
b) za komentiranjem ovog štiva iz kuta konzumenta-čitatelja
c) za raspravljanjem stavova zatim?

Što bi od ovoga čitali?
U kontekstu ideje i vrijednosti.


Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.56 seconds. Snitz Forums 2000