forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/01/2024 : 13:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, izgleda da je ova strip-filozofija crteža teško probavljivo štivo.

Meni izgleda da ti iznad svega stavljaš "slikare", i pri tome su tebi slikari idejni tipovi.

Teorija pak kaže skroz suprotno: slikar nije u službi ideje, nego u službi vizualnog dojma. Slikar pravi iluziju, ne ideju.

Ako pak tvrdiš da je stil uvjetovan idejom, onda Žeželj ne može biti slikar, dok Kordej mora. Kordejeve teme i jesu ono nisko, prljavo, seks, krv. Žeželjeve pak ne. Odnosno, Žeželj je više idejni, Kordej vizualni ili slikarski.

Meni ovo ima smisla. I paše, kad sve skupa pogledam, cjelinu. Ti si pak zapeo za likovne tehnike, to je samo segment. Gledaš kvadrat na kocki, a ja čitavu kocku.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/01/2024 : 14:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Al, da se ne mučimo.



A ne, ne. Pa moramo se mučiti.
Ovo je bitno, treba to raspetljati.

Da vidimo jel laže teorija il' nas varaju likovnjaci i tehnike crtanja.

Žeželj i Kordej, dva suprotna stila. Idejni i vizualni.
Da, ne, možda...

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 14:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hladno,
Tehnički se dijele na te dve grane.

Na dečke koji zaokružuju stvari linijom ili bojom.

A, idejno svi rade kak znaju.

Ja samo primjećujem da onda taj stil (izričaj) uvijek prati ideju.

Bernijev crtež je lijep primjer spužvastih ideja.


Edited by - frano on 16/01/2024 14:11:26
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 14:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Žeželj se mrda. Riše sunce. Vrlina?
Kordej će im svima pokazati. Strast 100 posto.


I, vidi se to i po rukopisu koji prati te ideje.

Žeželj ima jak rukopis.
Kordej ima bogat :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 14:13:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Eddy je imao trenutke vrline.

Mi ostali, slabo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/01/2024 : 14:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Hladno,
Tehnički se dijele na te dve grane.



Jbmu miša i tehnički!!!!!!!
:)))))

U školi sam najviše mrzio tehnički.

Mene zanima filozofski, ne tehnički:))

Pojasnio sam malo kako ja to gledam (ima post na prethodnoj stranici). Evo, ovaj post:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=116&TOPIC_ID=54100#2625646

Prema ovom gledištu, Kordej je "slikar" (bez obzira kako sad on tehnički postiže to "slikarstvo").

Maurović je, po meni, bliži Kordeju u toj podjeli. Baš sam gledao onu njegovu novu verziju Trojica u mraku, i tu je sve u službi iluzije, dinamike, nema smirenosti, nema mira ideje. Slikarska iluzionistička dinamika, bez jasno definiranih i oštrih granica među predmetima.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 14:19:50  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
... granice, granice.
Oštre ili mekane.

I u tehničkom i u filozofskom smislu, treba znati stati.

Kordej je ufokusiran. Al na spužvaste ideje.
Žeželj je čvrst. Mrda se u boljim idejama.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/01/2024 : 14:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

... granice, granice.
Oštre ili mekane.

I u tehničkom i u filozofskom smislu, treba znati stati.

Kordej je ufokusiran. Al na spužvaste ideje.
Žeželj je čvrst. Mrda se u boljim idejama.



Ovo je prvi put da je i tebi dosta.

Ajd dobro, bumo onda stali tehnički, filozofski i sa spužvama i spužva bobom skockanim.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7555 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/01/2024 : 14:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Jordej je bogat detaljima. Ilustrator. Nije slikar. Koristi grafičku tehniku. Linijice, šrafurice.

Danijel stvarno maže bijelu temperu po papiru. Po crnom.
Na taj način izvlači svijetlo. Bojom.
Slikar.







Terminologija mi je upitna, ali meni je odmah bilo jasno. Sve efekte sličnosti sa slikarskim stilom, nijanse i osvetljenja Kordej (i Rajtson i dr.) postiže linijama.

Kod Žeželja, izuzev tamo gde odstupa, mnoge table deluju kao naslikane crnom četkicom na belom. To nije nijansiranje i bojenje, nego podjenostavljeno "slikanje", ali govori površinama, više nego linijom.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7555 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/01/2024 : 14:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ili belom na crnom.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 15:08:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Znate kako kolekcionari originala više vrednuju table bez korektora... kao, table bez grešaka postižu veću cijenu.

A s druge strane, korektora i tempere ima kolko hoćeš i kod Andrije i Danijela, a tamo to nikome ne smeta.

Ne prikrivaju time greške, već njime (korektorom) slikaju :)



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 15:29:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Danijel i Igor su španeri.
Zapravo na podjednakom nivou.
Bez obzira na stilske različitosti.

Danijel je pomalo prekrut, a Igor pomalo kilav.
Ali, španaju i dalje svoje.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 16/01/2024 : 17:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Bez obzira na dojam, rukopis, tehniku i alat koji koriste, razlika između slikara (možda bolje reći ilustratora)
i crtača u stripu je koliko dobro funkcioniraju u standardnoj stripovskoj rešetci (uredne pasice i kadrovi).
Slikari u standardnoj rešetci ne funkcioniraju dobro.
Većinom zato jer je crtež zagušen (detaljima ili crnilom ili bojom ili teksturom), što ga čini statičnim i
u određenoj mjeri neprotočnim.
Kako strip kao medij zahtjeva određenu dinamičnost i protočnost, jedini način na koji “slikari” to mogu postići je
da razbiju standardnu stripovsku rešetku i mrvljenjem i razbacivanjem kadrova po tabli pojave se bjeline koje razrjeđuju,
i dinamika da pogledom naokolo tražimo pravi niz sličica.
Zbog toga, nazovimo ga, kreativnog nereda, ti stripovi više nisu nalik na nacrtane filmove (kako podsvjesno doživljavamo klasičnu rešetku),
i čitatelja više vuku na slikarstvo (ilustraciju), a ne na pričanje crtežom.
Možemo reći da je u određenoj mjeri forma i estetika važnija od sadržaja.
Iz tog razloga novijeg Hermana, Segrellesa (Najamnik), Don Lawrencea (Storm, Daleka planeta) doživljavamo kao crtače
iako su im stripovi 100% naslikani, dok Žeželj spada na “slikarsku” stranu, a Kordej vuče na “slikarstvo”
(scenaristi ga guraju u naraciju) iako su im stripovi crno-bijeli pa čak i linijski.

Stinky, u tom ključu možeš sagledati i Maurovićevu novu Trojicu u mraku.
Pero i tuš, a izgleda kao slika, dok npr. Biser zla skroz naslikan izgleda kao nacrtan.
Za idejnu stranu ti je važnija kompozicija table i naracije od samog crtačeg pribora ili tehnike.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 17:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da...
Slikari ne vole strip :)
Kordej ga voli, stoga on i jeste strip crtač.


Dupli, jopet u sridu.


Problem kompozicije kod strip table jest ogroman. U Andrijino vrijeme si imao zapravo pasicu crteža - pasicu teksta - ritam je bio zapravo izvrstan.

Slikari imaju jake kompozicije, ali jednog kadra. Jedne slike. 6 ili 9 sličica po tabli - ajd ti to ukroti u jednu skladnu cijelinu...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 17:22:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Andrija je počeo malo pretakati te kadrove jedan u drugi u novoj Trojici... valjda je vidio negdje to moderno kadriranje pa ga je povuklo. I stavljat oblačiće... moćno nacrtano svakako, ali
ta stara kompozicija - linija crteža pa linija teksta - meni je super forma.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 17:26:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ajd, ak vam se da... stavte neki primjer dobre ideje - a, loše kompozicije ili
loše ideje - a, dobre kompozicije...





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 17:41:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Evo par primjera dobrih kompozicija
(napamet)...

U Vojni - ono kad idu kroz šumu (malo prije vuka) tu se baš oseti da je probilo - super je ukomponirano...

Lone wolf ... svako otvaranje sveske, onih par strana sa sivim tonovima ... hijooj.

Do tih momenata se treba dojti.
Ima ih.
I lagano se prepoznaju.

I još dobro primjećuje Dupli, kad je sve dobro ukomponirano - to je dizajn.

Malo Danijel baca na tu stranu...



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 20:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pasica crteža.
Pasica teksta.
itd...

Super ritam.
Super kompozicija neovisno o količini podataka.

[url=https://postimg.cc/0bTjynNb][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 20:30:07  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To je to.

[url=https://postimg.cc/QVrkzgDk][/url]
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/01/2024 : 22:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dupli, ne mogu u tom ključu sagledati, jer taj ključ ne pomaže u onome što mene zanima.
Govoriš o crtačem priboru i tehnici, a upravo ja o tome ne pričam. O tome priča Frano, i ovi koji spominju kistove. A te stvari su sporedne za ono što mene zanima. Također je sporedno to što ti govoriš: ti pričaš o razlici između crtača i slikara u stripu.

Znači, ne radi se o razlici crtača i slikara na razini stripa, nego o razlici u mentalitetima.
Meni se čini da Žeželj pripada idejnom mentalitetu, Kordej vizualnom.

Idejni mentalitet: teme nisu svjetovne, nisu larpurlatizam, cilja se visoko, iznad gužve i vreve svijeta. Teme su transcendentne, nema krvi, seksa, nasilja i perverzija.
Vizualni mentalitet: teme su svjetovne, nema transcendencije, sve je osjetilno i samim time će se i stvari posložiti tako da se prikazuje ono nisko, deformirano, perverzno. Prikazivat će se nasilje, seks, senzacije, težit će se prikazati "realne" ljude, lica...

Kordejeve teme jesu pravo ovo gore: bez transcendencije, samo osjetilnost. On čak i klince uprlja, svodi na seks. Ljude crta "realne", njegova namjera je da se na očevom licu vidi da je prošao "život" (Texas Kid). I sam taj strip se ne bavi ničim uzvišenim, nego običnom borbom za priznanje u realnom svijetu, u ovoj stvarnosti. Macan i Kordej si pašu kao vizualni tipovi, tipovi bez težnje višim vrijednostima. ZATO se Kordej pronašao u Macanovoj priči. Kordej crta meso, sam Texas Kid je seksualiziran, i kod njega se sve svodi na nisko, prostotu, prljavo.

Žeželjeve teme nisu ova osjetilnost. Žeželj se ne bavi "osjetilnim problemima" sina, kod njega se neće pojavljivati seks, prljavštine, meso, putene žene, prostote. I kad se pojavi nešto što bi sličilo tome, kao u Poglavici jelena, ta žena je opet idejno viša, tu se cilja na više, na nekakvo rađanje svjetova. Za razliku od Kordeja, Žeželjeve teme su mirnije, odlazak u šumu, kontemplacija, traženje transcendencije. Traženje boljeg svijeta, traženje smisla, uklapanje smrti u smisao. Dječak crta sunca, crta simbole. Ovaj svijet ne valja, i traži se pravi svijet.

Kod Žeželja često simbolički crteži, primitivni, razne ispletene linije, geometrijske forme. Kod Kordeja toga nema, uvijek se teži iluziji realnog svijeta, seksa i mesa.

Ako su ova zapažanja točna, ONDA se ovo mora vidjeti i na stilu crtanja.

I tu dolazimo do toga što vas muči, odnosno, ne razumijete o čemu pričam. Nego prebacujete stvar na nekakve tehnike i tehnikalije. To je sporedno.

Za mene, Žeželj je linearan, idejni stil. Kordej vizualan, "slikarski" stil.

Frano to potvrđuje, a da mu nije jasno: on priča da je Žeželj čvršći (što odgovara postavci, jer Žeželj i jest čvrst, budući da je više idejni mentalitet), a Kordej je, po njegovim riječima, bogatiji, odnosno vizualniji (bez čvrstine, prijelazi, osjetilnost i mijena pojavne stvarnosti, iluzija).

Kad gledam njihove stripove, meni se čini da i stilovi njihova crtanja potvrđuju postavku: Žeželj sve u oštrim kontrastima, svi su likovi definirani, odvojeni i puno smireniji od Kordejevih, koji mora težiti dinamici. Dinamika je odlika vizualnog stila, a smirenost idejnog. Žeželjeve teme su vječne i smirenije (ili je barem težnja prema tome); kod Kordeja suprotno i on pojma nema da postoji još nešto izvan mesa.

Maurović je također vizualni mentalitet, ali sada me više zanimaju baš Žeželj i Kordej.
Frano teži idejnom mentalitetu, makar samoga sebe ne razumije i sve tumači suprotno. Frano počinje od niskoga i niskih tema, ali ima impuls prema vječnom iliti po njegovom - vrlini. I njegov stil mora onda pratiti ovaj mentalitet, i prati, jer ne crta meso i mesnato, nego često ide prema skici i prema karikaturalnom. Teme su mu pobuna protiv osjetilnog mentaliteta, protiv evolucije, peškića, ateizma, a poziva se na brahmansku mudrost i želi pobjeći u Indiju, u duhovnost. Ili u Mostaru u crkve. Na žalost, on samoga sebe uopće ne razumije tumačiti filozofski, pa jedno priča, drugo radi, a treće hvali. Kordeja napada, Žeželja hvali, a da mu nije jasno kako mu dolaze te misli. Pa sam mu sada pomogao, ovakvom postavkom i ovakvim sagledavanjem.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 22:56:14  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, bome lijepo si to sve nacrtao. Slovima.
Jako dobra analiza.

Žeželj traži neki drugi svijet...
dok je Kordej ko riba u vodi u ovom materijalnom.






Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/01/2024 : 23:12:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I ovo da su slikari idejni jerbo fataju ideju u jednu sliku, drži vodu.

Crtači su rasplinuti.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 06:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Vrlina u tragovima



Razni ljudi (često slikari, pisci itd) osjećaju da je ovaj svijet loše sklopljen posao i čeznu za drugim.

U hrvatskom stripu započeo je tu pustolovinu W.Neugebauer sa Prvim ljudima na mjesecu. Radoznalosti i progresa radi svjedočili smo grdom kraju te avanture.

Lik Drage iz Ponosa Vragova je meni osobno najbolje uhvaćen moment vrline u hr stripu.
Emocija koju on ima, način na koji djeluje ... trga sve filozofije i kompozicije. Hrvati jesu ratnici i ovdje je to zapečaćeno. Pa makar u te prve dve sveske.

Vojna od Duplog na trenutak isto uspije okrznuti vrlinu. Onda kao i g. Wells odleti visoko, visoko...

I, eto.
Dokazano na papiru. U sred divljih klimatskih uvjeta.

Šefica nije nedodirljiva.
Može se ona ulovit.
Pa makar za rep.


Hebale vas rakete.

Ima posla tu dole preko glave.



Osobno, kod Zeželja i Kordeja nisam nikad prepoznao vrlinu. Težinu, dubinu, ovo, ono, to da, vrlinu ne. Pogotovo kod Kordeja.
Zato im se divim samo na tehničkoj i zanatskoj ravni.

Filozofija jednostavno nije jača od emocije.
To ti je.
:)

















Edited by - frano on 17/01/2024 08:16:25
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/01/2024 : 10:29:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, potpuno te razumijem i skroz si u pravu.

Prije nego pređem na jedan pokušaj sinteze, nadogradio bih ovaj tvoj zadnji post s tvrdnjom da ti ne razumiješ (ili nisi svjestan)
zašto ti vidiš Žeželja na jedan način, a frano na drugi.
Kod Kordeja se slažete, kao i svi uostalom, jer je kod njega sve eksplicitno i jasno (meni je to više plus nego minus ali o tome drugom prilikom).

Dakle, Žeželj ti funkcionira na nivou vizualno dopadljivog i grafički besprijekornog Rorschach testa.
Fleke tinte sugestivno uobličene u prepoznatljive figure.
No te figure u pravilu imaju bezizražajna lica i gotovo nikakav govor tijela. Zaista su svedeni na puko obavljanje radnje.
Zato Žeželju treba pet do deset kadrova da bi prikazao ono što Kordej složi u jednom do max tri. E, ali ta nedefiniranost, bezizražajnost i
sterilnost Žeželjevih figura otvara mogućnost da čitatelj u esencijalno u Žeželjevom stripu ugradi sebe.
Ukratko, Žeželjevi stripovi su sadržajno prazni i idejno općeniti, ali obimni pa to potiče (nagoni) čitatelja da u svim tim rastegnutim scenama
prepozna sebe.

I tako, ti si u pravu.
Žeželj se kreće, ali samo u smjeru i brzinom kojom se čitatelj kreće.
Prednost takvog Žeželjevog pristupa je da svakim novim čitanjem Žeželj postaje sve bolji i bolji.
Osim ako si i sam strip autor.
I to ti je franin problem sa Žeželjem: “Brate, šaraj malo! Ovo nit smrdi, nit miriše.”
Buljenje u Rorschach test je dosadno i besmisleno, pogotovo ako se sam vizualno izražavaš.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 10:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
He, he ...
Znači u Žeželjevim stripovima svak vidi samo sebe?
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000