forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 22/07/2024 : 21:52:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Btw, Dupli ima bolje vizualne kompozicije u stripovima i od Kordeja.
Kordej nema kompoziciju.
Rakursi, detalji, sjene, storytelling... sve je to ok.

Ali, nema kompoziciju.
Najvažniji element nema.

Nekom to zlazi iz ruke, netko kompoziciju proučava, a netko ju nema.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 22/07/2024 : 21:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kompozicija u smislu kad gledamo stranicu, kad gledamo tablu kao cjelinu.
Ili cijelo djelo.

Jedan od elemenata jasne kompozicije jest manje elemenata po stranici :)

Stvar odmah prodiše.

Ovakve table su idealne za ljubitelje detalja.

Eto, toliko od mene.


PS jadne djevojčice, ni istražnog zatvora nisu vidle.




Scenaristički gledano,

Igor je otvoril strip s leptirima.
I zatvoril.


Leptirići u trbuhu, senzacije ...
Oni su često i simbol duše u stripovima (Thorgal)...
To je sve lepo. I uranski.

Sredina je kuršlus. Curke su se izbezumile.
Krv, znoj i suze.

Kraj balade, a nisu ni srednju završile.


Edited by - frano on 22/07/2024 23:29:27
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 22/07/2024 : 23:21:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
U Modroj lasti ima stripova koji me zanimaju (Lordanić). Tu bi skenovi dobro došli, jer, naravno tko bi sad ganjao Modre laste itd.



Pa Lordanića iz Modre laste je ponovo objavio Vedis ili Art 9.
Jesi li provjerio ta izdanja po knjižnicama?
Osim Gričke vještice koju Lordanić nije završio moglo bi biti da je sve drugo objavljeno u tim knjigama.
A dva godišta Modre laste s Gričkom, ako te to zanima, imam ti ja.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 22/07/2024 : 23:28:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Evo što ima od Lordanića.
https://katalog.kgz.hr/pagesResults/rezultati.aspx?¤tPage=1&searchById=1&sort=0&age=0&spid0=1&spv0=Lordani%c4%87
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 09:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Osim Gričke vještice koju Lordanić nije završio moglo bi biti da je sve drugo objavljeno u tim knjigama.



Ma ne, ima toga dosta. Vidi:

Dmitar Zvonimir, Lordanić (Modra lasta, 1996./97.)

Petar Svačić, Lordanić (Modra lasta, 1997./98.)

Dolazak Hrvata 1-2. dio, Lordanić (Modra lasta, 1998./2000.)

Ljubav u Zadru, Lordanić (Modra lasta, 2000./01.)

Kršanov izbor, Lordanić (Modra lasta, 2001./02.)

Nove oluje, Lordanić (Modra lasta, 2002./03.)

Trpimirov graditelj, Lordanić (Modra lasta, 2003./04.)

Domagoj, Lordanić (Modra lasta, 2004./05.)

Baci pogled i ovdje:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54710

Također, da, zanima me Grička od Lordanića! Ako možeš to skenirati ili barem poslikati, pa mi šibni slike. Koje godine je objavljeno, ja sam stavio podatak koji sam našao, ne znam je li točan?

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 09:24:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Phuh, tek sad skužih da ona leva spika kako je čitala Lordanićeve stripove i da se želi oženit i imat ogromnu obitelj. I da joj je ovo zadnja pljuga.
Phuuh.

Bravo mala.



Frano, si siguran da je to Lordanić?
Meni to ne izgleda tak.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 09:26:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Salkan, otkud si izvadio Djevojčice?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 09:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, ovo su Lordanićevi junaci i stripovi:



A vidi kordejlordanićeve, po tebi:

Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
594 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 23/07/2024 : 10:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Salkan, otkud si izvadio Djevojčice?


Iz Vidika (2), onaj ogromni format
Imam reviju negdje u kredencu i kad ste krenuli s diskusijom o domaćem stripu, morao sam sav stari papir izvalit na sobu. Sad prebirem ostale YuStripove.
A imaš sken na stripzoni, tamo u YuStrip sekciji, mislim da je pri kraju spiska

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 10:28:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
aha, provjerit ćemo:)

nisi rekao što ti sam misliš o Djevojčicama? i kakav si s Novim kvadratom?
kažem, vidim kod tebe sada uranski, opći odnos. uransko gutanje stripa, bez razlike, i zanos.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 10:43:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Phuh, tek sad skužih da ona leva spika kako je čitala Lordanićeve stripove i da se želi oženit i imat ogromnu obitelj. I da joj je ovo zadnja pljuga.
Phuuh.

Bravo mala.



Frano, si siguran da je to Lordanić?
Meni to ne izgleda tak.



Ma nije :)
A, jel desni Ilić? Za istražni zatvor?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 11:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinkač, možemo li novo doba stripa opisati kao
turanje ideje ispred forme?
Sadržaj na prvom mestu?

Dupli škraba, Petruša škraba, tkosta škraba a, ljudi seedno reagiraju...

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 12:32:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Stinkač, možemo li novo doba stripa opisati kao
turanje ideje ispred forme?
Sadržaj na prvom mestu?

Dupli škraba, Petruša škraba, tkosta škraba a, ljudi seedno reagiraju...



Znaš kak, to ću ti odgovoriti nakon još 5 godina razmišljanja:)

Ne, bez zezanja, to što ti zoveš "ideja", "sadržaj", "forma", to ti je tak zakučasta stvar, da tu vrijedi ono kaj je stari Maurović rekel: "tu pod milim Bogom niš' ne razumiješ. dobro ak' shvatiš o kome je riječ."

Imaš puno filozofija umjetnosti i estetika, ja sam čitao i to, i još ću, Schellinga, Hegela, Hartmanna, i tu je pitanje sadržaja i forme nešto drugo nego ti pod tim razumijevaš. Kažem, o tome moram još razmišljati, jer mene zanima takvo dubinsko cijepanje dlake. Tebe ne. Općenito vidim i na topicu da ljude ne zanima uduboko, odnosno, ne mogu to ni pratiti, jer nisu navikli.

Ovak, za po doma, više-manje se možemo kužiti kad ti veliš sadržaj prije forme.
Ali, ako uzmemo da je tebi "forma" raditi uvijek stripove malih ljudskih iskustava, onda ti stavljaš formu ispred sadržaja:) Ne variraš sadržaje, uvijek iste teme tebe okupiraju: mala (i niska:) ljudska iskustva.

Tako da ni meni samome nije jasno to s formom i sadržajem. To ćemo još proučiti:)

U svakom slučaju,
mi vidimo da tkosta, ti i dupli radite drukčije nego kordej, ilić itd. A radite i drukčije nego Maurović, Lordanić, Jules...

Čisto likovni izraz, to mene ne zanima toliko. Nego cjelina. Ako uzmemo da je "forma" eksperimentiranje s naracijama, crtežom i slično, onda ja nisam tip forme. Mene to ne može oduševiti, čak me ne može ni zainteresirati... ako građa toga na čemu se vrši eksperiment, ne vrijedi ničemu.

Dakle, po tom pitanju, ja sam tip sadržaja.
Recimo, "sadržaj" mi je povijesni stripovi o Hrvatskoj. Oni me zanimaju, na bilo koji način su formirani, bilo najbanalniji, šablonski, bilo umjetničarenje. Nikakva fensi-šmensi forma mi ne može nadomjestiti sadržaj koji me zanima; ako taj sadržaj manjka, onda me ni strip ne zanima.




Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
594 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 23/07/2024 : 12:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

aha, provjerit ćemo:)

nisi rekao što ti sam misliš o Djevojčicama? i kakav si s Novim kvadratom?
kažem, vidim kod tebe sada uranski, opći odnos. uransko gutanje stripa, bez razlike, i zanos.




Ma vi ste me zajebali, taman sam nabavio nekog SFa i onda se vratim na domaćinske stripove zbog zbivanja na livadi.
Imam neki osjećaj da mi se Texas Kid neće svidjet, i da ću onda Kordeja gledat isključivo po toj liniji, kako kažeš samodopadnosti i erekcije :)
Djevojčice su baš žestoke i dobar je strip.
Od NK mi nekako najzanimljiviji izgledaju pokojni Biuković i Parlov (ako on uopšte pripada NK). Što se klasike tiče, moram priznat da mi više paše Radilovićev crtež od Maurovića.
Ne znam, sve je to, kako veliš, i dalje površno i uransko, ipak treba malo više vremena da se razvije neki poseban stav i odredi pozicija da bih išta ozbiljnije komentarisao.
A pogotovo relacije NK-ostatak planete, u to ne želim ulaziti.
I da, povremeno čitam Macanove kuknjave o smrti.
Stvarno je puno tog materijala i ne može se paušalno lupati, al da je zanimljivo i kvalitetno - jeste :)
Da se razumijemo, i dalje ću uvijek prije uzeti domaćicu da čitam prije slajs of lajf.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 13:12:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan
i onda se vratim na domaćinske stripove zbog zbivanja na livadi



Pa to:)
Na livadi ima energije i dinamike, pa se tu vode kvalitetne diskusije.

I ja uvijek ističem tu "kultnu" stranu: nije mi dovoljno samo da privatno doma čitam strip, nego mora se postaviti "kult" - svoje subjektivne dojmove objektiviraš kroz razgovor i veselje s drugima. Bez toga, piši me vrit. Većina je "privatnika"; skupljaju male privatne kolekcije, ne ulaze u kult i ostaju izolirani atomi. Trunu.

Franc nas je sve ispretumbao:) Čovjek ne čita Zagora, pa mu onda za volju pričam o domaćim stripovima. Kaj da se radi, moramo razvijati kult:)

Ti si mi pravi. Još uvijek živiš uransko doba, čitaš sto na sat i sve, bez razlike. Franc i ja smo već otišli na kvasinu: on neke svoje muhe, ja isto. Odavno sam već u sebi slomio strip, no ovo s livadom i Bednjancom, Kordejom, Lordanićem, Devlićem, Maurovićem itd., to me onda povremeno vrati. Pa gorim na livadi:)

Budemo pričali:)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/07/2024 : 13:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
I da ti kažem još za Djevojčice.
Ne volim te njegove deja vu stripove, ali sad kad si postavio Djevojčice, čak mi je to poraslo.
Frano na primjeru tog stripa priča o formi prije ideje. Ali, nije tako da tu nema ideje. Ideja je: pobuna protiv represivnog svijeta, koji sputava slobodu djevojčica. Recimo tako.
To jesu te tinejdžerske ideje, ta pobuna. I tinejdžersko shvaćanje slobode. Ali to su i napisali tinejdžeri, pa se paše.

Znači, nije stvar ima li ideje ili nema. Nego: koliko vrijedi ta ideja.
Po meni, ne puno.
Ima mladalačku snagu, ti kažeš žestinu, no sve skupa je to još sirovi materijal. Nepromišljen.
Ne možemo se ni vratiti u to tinejdžersko vrijeme (Kordej je ostao tinejdžer u svojim osnovnim stavovima), a niti možemo sada to amenovati kao posljednju riječ mudrosti. Ostaje taj neki trenutak da se prenesemo u mladalačke pobune, ali to je tren, i onda se mora čovjek vratiti u ono ozbiljno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 13:37:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Idejom smo uvjetovani.
Idejom smo podijeljeni.

Puno je tema.
Osnovna podjela je:
Duhovnost ili materijalizam.

Materijalisti su napravili puno djela. Stripova u našem slučaju. I dobrih i loših. Ne radi se uopće o tome.


Fali duhovnih tema. Duhovnost i vjera nemaju veze s religijskim fanatizmom.


Možemo čak reći kak je i Texas kid Igorov (Macanov) pokušaj opisivanja nekog svog nutarnjeg stanja u određenom trenutku vremena.

Igoru je i dalje bitna sisa i tko će bolje kolt narisat. I sad, jel' griješim ak velim da je to materijalizam.
Kao i moji zadnji stripovi.
Takvo nam je stanje svijesti. Duh nam je nisko. Ne inspiriramo.


Dupli kroz Vojnu je bio u puno boljem stanju duha neg mi sad.

I eto, otud zaključak kako nam fale duhovni AKA produhovljeni stripovi.




Ali, stvar već kreće u tom smjeru.
Macan, tkosta, Dupli ... zaveslali su tim smjerom.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 13:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Livada je pak produhovljena :)
Stinky i ja tu ostavlamo i srce i dušu.

Puuuna je leptirića :)
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
89 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 23/07/2024 : 14:16:18  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Zar nije zavrlama u tom da kad se netko produhovi, ili riječima pokojnog Kajropraktika - centrira, da istog više ne pritišće teret vanjštine i vlastite psihe, samim time umanjujući poriv za šaranjem?
Vele puno stripova se čita kao otvoreni dnevnik, ispušni ventil, krik na papiru. Ali zanimljivije pitanje je svakako da li je sisa puki materijalizam ili tu ima nešto više. Jer ima sisa dosta bitnih uloga.

Edited by - netkotreci on 23/07/2024 14:16:43
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 14:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tak je. Sisa se koristi na različite načine.

sisa + pljuga = granata u izlog :)

Sisa + mliko = dite




No, valja priznati kako čovjek u sekundi sve spozna, i duhovno i materijalno, postane jedno i izvana i iznutra - čim mu prva granata blebne pored vuha.

Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
89 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 23/07/2024 : 14:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Vjerujem, čisto teoretski jer u praksi bogu hvala nisam proživio, ali vjerujem.
Da se vratimo na sunčani dio livade, isti takav efekat ima i prva sisa.

Edited by - netkotreci on 23/07/2024 14:32:03
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 14:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
E, e.
I sisu djelimo na duhovnu i materijalnu.
Kako već tko s njom djeluje.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 14:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I sisa je samo alat :)))
Pa kako ju već upotrebiš.

Ali, nož je bolji primjer.
Kao alat ga možeš koristiti na razne načine.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/07/2024 : 14:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A tek tuš i pero...
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
594 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 23/07/2024 : 14:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

I da ti kažem još za Djevojčice.
Ne volim te njegove deja vu stripove, ali sad kad si postavio Djevojčice, čak mi je to poraslo.
Frano na primjeru tog stripa priča o formi prije ideje. Ali, nije tako da tu nema ideje. Ideja je: pobuna protiv represivnog svijeta, koji sputava slobodu djevojčica. Recimo tako.
To jesu te tinejdžerske ideje, ta pobuna. I tinejdžersko shvaćanje slobode. Ali to su i napisali tinejdžeri, pa se paše.

Znači, nije stvar ima li ideje ili nema. Nego: koliko vrijedi ta ideja.
Po meni, ne puno.
Ima mladalačku snagu, ti kažeš žestinu, no sve skupa je to još sirovi materijal. Nepromišljen.
Ne možemo se ni vratiti u to tinejdžersko vrijeme (Kordej je ostao tinejdžer u svojim osnovnim stavovima), a niti možemo sada to amenovati kao posljednju riječ mudrosti. Ostaje taj neki trenutak da se prenesemo u mladalačke pobune, ali to je tren, i onda se mora čovjek vratiti u ono ozbiljno.




Možda pretjerujem, ali Mašina i jeste htjela da nas umrtvi, pa da zaboravimo kako je to odbaciti komfor, jer komfor nije ultimativni cilj. Barem ne svima.
Pogledaj kako Kordej crta komfor, kako im je lijep i ukusno namješten dnevni boravak, pa onda pogledaj zarad čega Djevojčice odbacuju taj velelepni stilski namještaj itd.
I onda vrhunski kadar, naravno, šaptanje i cigarete i sisa.
Ima tu puno više od bombi, nereda, sladoleda i pobune između te dvije pozicije.
Čak mislim da je možda umanjio omjer glava, crta lica i generalno to forsiranje glavnih likova naspram pozadina - dobio bi efektniju i pitkiju poruku. Ovako je to ipak njegovo Ja, njegov potpis, njegov cover Buldožera i tinejdžerskih hormona.
A opet, obzirom na to u kojoj je dobi stvoren, kolko su mladi bili oni koji su ga stvarali - i na kraju, ko je nosio sito kojim se sve filteriše, Djevojčice su baš žestoka domaćica, dobra šljiva, dobar kazan, 43% bez dodavanja šećera. :)

Škafiškafnjak
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000