forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

borg
Senior Member



Serbia
1983 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 18/08/2024 : 20:41:08  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Stinky, to njegovo ja bih hteo biti brži, je težnja ka natčoveku. Nije kuknjava. I dobra je ideja.

Napraviti strip gde dvojica likova kreću u potragu za istinom sa različitih krajeva sveta. Jedan natčovek, drugi svečovek. Jednom Niče duva u jedra, drugom Dostojevski.
Usputne avanture mogu biti zapisi iz Idiota, Zločina i kazne, Zaratrustre itd... Eh, obavezno ubaciti i onu baku koja savetuje kako sa devojkama. :)
Ali ne izostaviti ni Raskoljnikovu majku i sestru...
Dvojica koje putevi na kraju dovedoše do mesta gde se sretoše. I gde poče sokratovski boj. Da li je istina u sebi ili onaj drugi nosi istinu. Bitka za majku svih istina.
Uz muljav crtež, pun senki i sumnja, sa bljeskom iskri nade, transcedencijom i naravno Alžirkom, čisto da se dobije i neka zvučna nagrada. Može Alžirka mesto onog hodača po žici. Samo umesto da je ljušte sa asfalta, mogu da je sakupljaju iz ringa.

:)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 18/08/2024 20:46:52
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1584 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 18/08/2024 : 20:51:48  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
uh koja cast patuljak me spomenuo mada nije mislio konkretno "bas na mene" verovatno
(pokusao sam uraditi screenshot ali mi odsece pola stinkija, no dobro bolje i pola nego nista)

livada je zasluzila da izadje na papiru
bice valjda jednog lepoga dana odmah iza Ralpha Azhama!

Nisam Grk, još manje glazbenik, i vec dugo vremena ne pušim.

Edited by - matori paraliticar on 18/08/2024 20:56:55
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
595 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 18/08/2024 : 21:07:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Ova Livada je jedino branjeno mjesto u cijelom virtuelnom univerzumu
Gdje agenti/sluge superMašine ne mogu razbiti kod
Čak i kad bi ozbiljno shvatili ove "potrage" i "ćaskanja"
Hence, volimo i štitimo Livadu i nadalje.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 18/08/2024 : 22:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Stinky, to njegovo ja bih hteo biti brži, je težnja ka natčoveku. Nije kuknjava.



Da, ALI... taj koji je to rekao želi da drugi ulože trud da on bude natčovek! E sad, mogu i drugi da postanu nadljudi, nema taj ništa protiv, ali nije nužno.


Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/08/2024 : 00:58:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Istina nije princip ja pa ja. Japajakanje nema puno veze s istinom.



Dekartova omaška!

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 09:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Napraviti strip gde dvojica likova kreću u potragu za istinom sa različitih krajeva sveta.



E, to je taj strip, borg.

Dvojica kreću u potragu za istinom s različitih krajeva svijeta. Jedan kreće od početka svijeta, drugi kreće od kraja. Tu sad mora doći i treći, jer, prema Platonu, tri je savršeni broj, budući da sve ima tri principa: početak, sredinu i kraj. Treći kreće u potragu za istinom iz sredine. (ovoga voli Aristotel, jer Aristotel je fan sredine, a odbacuje ekstreme)

Onaj koji kreće iz početka, vodi se osjetilima i estetikom. Onaj koji kreće od kraja, vodi se spoznajom i čistim umom. Prvi traži egzistenciju istine, drugi esenciju istine. Treći, onaj koji je krenuo iz sredine, ne vodi se ni osjetilima ni umom, nego mističkim poniranjem u biće. On traži peti element, kvintesenciju. Trojica tragača sretnu se u centru svijeta, u Ludbregu. Ludom bregu. Odmah padne konverzacija...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 09:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Dekartova omaška!



Descartes ipak ne može zadovoljiti čovjeka, jer on nije došao do postojanja naprosto, ne do sum, nego do postojanja na određeni način: sum res cogitans.

A ja ne želim biti samo res cogitans, nego želim biti brz kao Tebogo, kao što si to gore lijepo ustanovio. Postojanje na način mišljenja ipak ne zadovoljava i čovjek mora tražiti dalje.

To ti je taj nerv svakog intelektualizma, jer ne može naći prijelaz iz cogitansa u meso. Istina se, čini se, ne nalazi ni u mišljenju ni u dokazima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 10:11:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Schellingova kritika Descartesa pogađa u sridu.

Pouka te kritike je da postoje različiti načini postojanja, tj. postojanje nije nešto jednoznačno, nego mi brkamo stvari kada kažemo jednostavno "postojanje".
Descartes je uzeo "postojanje", ali tu je izmiješao dva postojanja:

a) sumnjao je da postoje stvari izvan njega
b) našao je da sam on izvjesno postoji, međutim, to se događa u aktu mišljenja

Descartes postoji kao res cogitans - to je jedan način postojanja.
Stvari pak postoje kao nešto u što se može sumnjati da postoji. Nisu samoevidentne, nisu res cogitans, ali imaju neki vid postojanja, jer samom činjenicom sumnje da stvari postoje, priznajemo da one postoje (na neki način). Samo u ono što postoji kako god, na neki određeni način, mogu sumnjati.

Ergo,
Descartes nije dokazao da je ja princip svega. Pokazao je samo da je to najviši pojam, pojam svih pojmova, ili po Kantu, pojam koji prati sve moje predodžbe ili kako je on to krasno nazvao: transcendentalno jedinstvo apercepcije.

E, borgov strip o tri lika koji tragaju za istinom iz početka, sredine i kraja svijeta, mora također uključivati genezu transcendentalnog jedinstva apercepcije, i to po zakonima grčke tragedije: kako je Kant doživio brodolom zbog pretjeranog ponosa što je pronašao transcendentalno jedinstvo apercepcije.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/08/2024 : 10:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mnogi sumnjaju da bog postoji...
Dokaz išću...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 10:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Mnogi sumnjaju da bog postoji...
Dokaz išću...



To mi je najbolje, dok te ateističke budale razaram dijalektikom:)
Na toj (niskoj) razini rasprave (a svaki ateist se nalazi nisko na ljestvici, odnosno, još nisam sreo ateista koji ič zna o ovim stvarima) "dokaz" za postojanje Boga je katedrala u Zagrebu. Kako ih to vužge:)) Stiltaju.
Ateisti uopće ne razumiju veličanstvenost hermeneutičkog kruga u dokazu "katedrala". Ateist = nužno japajakanje. Zato ne razumije dokaz "katedrale". Katedrala pak "dokazuje" da Bog postoji. Jer, mora se ući u genezu katedrale: kako to, otkud katedrala??

Naprotiv,
baš je postojanje fenomena forumskih ateista dokaz da je takva jedna spodoba nužno: a) glupa b) sebična te c) ne sviđa mi se.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/08/2024 : 10:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A, neki sumnjaju i u nepostojanje?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 10:49:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A sad ozbiljnije...

Egzistencija i dokazi.

Teza: egzistencija se ne može dokazati.
Ne egzistencija Boga, nego egzistencija bilo čega. Nema prijelaza iz mišljenja u egzistenciju.

U egzistenciju (bilo čega) se možeš samo uvjeravati. Uvjeravaš se zamjedbom. Znači, moraš zamijetiti (na bilo koji način) i tad si se uvjerio u egzistenciju toga nečega.

Običan puk mora vidjeti, omirisati, opipati. To je za njih uobičajeni način "dokaza" egzistencije.
Neobičan puk, on je ponešto iznad običnog puka, ali i za neobičan puk važi pravilo zamjedbe. Samo što neobičan puk ovu "zamjedbu" može shvatiti šire i više od običnog, pa tako ne mora doslovno vidjeti ili opipati, nego kroz posredne korake zamjećuje. Koliko je netko sposoban zamjećivati, toliko se penje na skali od običnog do neobičnog puka.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 11:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Jedan primjer temata "egzistencija i dokazi" kojega mogu razumjeti i oni najprostiji iz običnog puka, tipa beva, kenjo, tonto...

Uzmimo da imaš ženu koju voliš. Dobro, u slučaju običnog puka i tonta, to je teško zamislivo, jer običan puk nema ovu moć "imati nekoga koga voliš". U tom smislu, običan puk je prikraćen, i što reče ridiculus, običan puk ovu svoju nesposobnost i nemoć tumači tako da im je društvo krivo i da se ta nepravda mora ispraviti.

Ali uzmimo sada, primjera radi, da imaš ženu koju voliš.
Ova ti je žena ono naj naj, i ti bi preokrenuo svijet da ju nađeš, da ju imaš, eto, našao si istinu...

Kako sada ti dokazuješ sebi da ova žena postoji, da je to baš ono što hoćeš?
Tu se sad događa nešto neobično: pa makar ovu ženu imaš, čak i u svom krevetu, i možeš mirisati, vidjeti i opipati, ipak nije tako jednostavno.
Egzistencija ove žene ne iscrpljuje se jednim gledanjem, mirisanjem i pipanjem. Gledanje, mirisanje i pipanje nije krajnji dokaz i onaj koji živi u dokazima, koji mora pod svaku cijenu sebi dokazati da ova žena postoji i da je ona baš to što je on u svojim fantazijskim predodžbama osmislio, dakle, takav jedan koji ide na siguricu i na dokaze, ne može doći do krajnjeg dokaza. Dokaza koji bi bio jednom za svagda. Egzistencija te žene mu isparava i čini se neuhvatljiva. On ili mora non-stop gledati, mirisati i pipati, i to do granica neukusa ili se mora slomiti i očajavati da ne može do krajnjeg dokaza.

Čak i kad svaki dan gleda, miriše i pipa, štoviše, TEK TADA mu vrag ne da mira, i ovi dokazi mirisanja i pipanja ne zadovoljavaju. Taj očajnik sad već sebi utvara: a je li ona tu, je li ona to što vidim? Ili je onda odlepršala, u duhu je s nekim drugim? Tako ovaj sada već počinje sumnjati gdje se krije biće te žene: jel u mesu il' u duhu? To je drugim riječima, njena neuhvatljiva egzistencija, i onaj tko se bazira na dokazima, tko je na početku jednostavni tonto ili beva, na kraju završava u rastrojstvu.

Egzistencija žene koju volim tako ispada nešto drugo nego sam smatrao na početku, kada sam samo htio vidjeti i mirisati. Povrh gledanja i mirisanja, moram se uvjeriti na neki drugi način. Sada moram ići u posredne korake, kroz njene aktove, njeno ispoljavanje pokušavam sebe uvjeriti da je ona baš to. Samome sebi ne mogu dokazati; mogu se samo uvjeriti kroz posredne aktove, koje zamjećujem. To je sve.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/08/2024 : 11:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tako puk (vjernici i ateisti zajedno) sad promatraju alžirku...
Jel ona žena u duhu ili mesu?

Rada Borić ne može vjerovat da je muško zarobljeno u ženskom tijelu ipak žensko.


Napad na dušu žene traje već dugo.
Trenutno jedna alžirka drži odstupnicu.


I znastvenik Pavuna.
Koji moli Zdravo Marijo.

Hijooj,
Kakva bitka...




Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/08/2024 : 11:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Naravno, Dekartov čuveni dokaz, kako kaže i Niče, dokazuje samo prividnost subjekta.

Zato je Dekart lepo dobio strelu u oko u Sviftovoj Bici knjiga, strelu koja je bila namenjena Bejkonu, ali je pronašla defekt u šlemu ovog prvog. Aristotel ga ubi, iako ne sa direktnom namerom.

Ali zanimljivo je da se lična zamenica više potencira u germanskim jezicima. Npr, u srpskom/hrvatskom je moguće da kažeš ja spavam bez ja, na italijanskom io dormo bez io, i svi će te razumeti, dok u engleskom ne možeš da kažeš I sleep bez I, ili u nemačkom ich schlefe bez ich (ili bar ja nisam čuo). Isto važi za latinski i starogrčki. Cogito, ergo sum nigde nema eksplicitno "ja".

Elem,

Život je potraga za snagom.

kaže Emerson (uz pomoć Isidore Sekulić), a ko sam ja da mu protivrečim? Neki tu snagu traže u istini, drugi u lepoti, treći u zgrtanju imovine ili boljem standardu, ili u borbi za pravdu, postojanju Boga, nepostojanju Boga, itd, itd.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 19/08/2024 11:43:23
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/08/2024 : 13:09:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tako je - netko snagu nađe u Maurovićevim originalima :)






Edited by - frano on 19/08/2024 13:42:36
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 14:18:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dečki, najte filozofirati

imam jedno konkretno pitanje za sve sudionike franine livade. za obične, neobične, koji tragaju za istinom, koji ne tragaju, znači, za ama baš sve:

odredite dimenzije kod četveronožnih životinja

pitanje je jednostavno i sasvim precizno. dakle, opišite dimenzije četveronožnih životinja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 14:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
evo, ovo je četveronožna životinja:



traže se dimenzije
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/08/2024 : 15:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Konja moremo izvagat.
A, visine ima bar 4. Dok je propet na dvi noge.
Uspravljene glave na sve cetiri, spuštene glave...
:)

Go to Top of Page

xilrion
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 19/08/2024 : 15:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/08/2024 : 16:36:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Tako je - netko snagu nađe u Maurovićevim originalima :)



Naravno. Koliko čovek može da istrpi da bi stigao do njih može biti merilo njegove snage.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 16:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
auu, kolko dimenzija je našao xilrion

konj od 28 dimenzija:)

a u stvari, dimenzije su samo tri:)

koje su to. ajmo, imena dimenzija konja na sunce i pokažite na slici gdje se nalaze

frano je počeo nešto nabadati s visinom. hihi. 4 visine konja, kaže franc:))

kaj još ima konj, osim visine, frano?
:))
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2024 : 16:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dečki,
tko hoće pričati o postojanju Boga, ili sličnim visokim temama, ne može a da prethodno ne imenuje dimenzije konja. kužiš, ne možeš mi filozofirati o Bogu, o istini, o snazi i životu, a ne znaš odrediti i imenovati fakin dimenzije fakin četveronožne životinje!!

preko dimenzija konja polako ćemo se uvađati u teže probleme, egzistencije i tako dalje.

lako je biti forumski ateist... daj ti meni, braco, dimenzije konja na sunce!!!!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/08/2024 : 16:56:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pa ne možeš dati sliku konja i reći da je to konj! Tu je već jedna dimenzija izgubljena.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 19/08/2024 16:56:28
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/08/2024 : 16:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ceci n'est pas un cheval!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000