forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/11/2023 : 21:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

moj poredak priloženih majstora i crkvi u hrvatskom stripu:

1. lordanić
2. maurović
3. devlić
4. kordej
5. bednjanec
6. košta
7. tomas
8. biuković
9. jules
10. frano



čak se dvoumim da zamijenim 4. i 5., odnosno bednjanca i kordeja. bednjančeva brzopotezna kompozicija dinamičnija.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/11/2023 : 21:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
TTTT - Točkar Tonto Total Tracer
Pa gdje crkve iz ptičje perspektive?
Ljudi se namučili podignuti te tornjeve, a ti
pogled iz aviona.

Je li Košta još zalazi na livadu?
Meni se čini da je on učio od onog Marcos Mateu Mestre.
Framed ink i tako te knjige.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/11/2023 : 21:43:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Pa gdje crkve iz ptičje perspektive?
Ljudi se namučili podignuti te tornjeve, a ti
pogled iz aviona.



Ima svoju priču, al uključuje jednu bivšu dragu pa ćemo je preskočit.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 21:43:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by frano

Trejsano do bola.
Od sad si TTT.
Tonto the Tracer.
:)



Nije trejsano. Fotka iz neke brošure širine desetak cm. Slika je bila širine nekih 80 cm otprilike.



Tonto, zezam se.
Sam slikaj. Postavljaj i riješavaj crtačke probleme.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/11/2023 : 21:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Je li Košta još zalazi na livadu?



pa danas je ostavio post, čovječe
(jel to bilo danas?? možda jučer, tko bi znao više)

Edited by - stinky on 17/11/2023 21:44:25
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/11/2023 : 21:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by frano

Trejsano do bola.
Od sad si TTT.
Tonto the Tracer.
:)



Nije trejsano. Fotka iz neke brošure širine desetak cm. Slika je bila širine nekih 80 cm otprilike.



Tonto, zezam se.
Sam slikaj. Postavljaj i riješavaj crtačke probleme.



Ajde kad završimo s crkvama predlažem temu životinja... da vidimo ko je tu drmao i ko je najbolje konje crtao.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 21:52:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Uuuu, tu ih ima ...

Ovak od oka
Hermann,
Derib,
Kordej,
Andrija ...

Puno crtača voli više crtat životinje nego ljude.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 21:53:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pravi kauboji :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 21:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dupli izvrsno životinje crta.

Ajte, super temu je zahaklal Tonto, kačite konje ili ostale živine.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/11/2023 : 21:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Uuuu, tu ih ima ...

Ovak od oka
Hermann,
Derib,
Kordej,
Andrija ...

Puno crtača voli više crtat životinje nego ljude.


Darko mi je jednom prilikom skrenuo pažnju na jednoga koji maestralno crta konje. Mislim da čovjek imao svoju farmu konja... Čik pogodi...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 22:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dješka?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 22:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja sam tri puta u životu nacrtao konja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/11/2023 : 22:17:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Evo, baš listam g. Hermanna ... bemtistrinu, maestralno.
Kadrovi.
I sve te konjine.

Vau.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 00:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dok čekamo kljusad, evo par misli...

Gledam malo tu umjetnu inteligenciju.
U obliku alata. I mislim si...

Kak se samo potiho uvukla međ naše redove.
Zauzela je žestoke strateške pozicije. Ustanove.
Fotošop...
Cintiq...

Zauzela je ruke i oči. Oduzela filing.

I nije joj dovoljno.
Želi kontrolu nad svime. Savršenstvo traži.
He, he, stoga i jest - umjetna.

I to je dobro.
Kao Blago Zadro i njegova ekipica, tako su stripaši danas ujedinjeni bar oko jedne stvari.

Obranit naše polje od umjet. inteligencije.

Borba je neizbježna.
I u ratu i u miru.

Ajd, nek smo barem u jednoj stvari na istoj liniji.





Edited by - frano on 18/11/2023 08:10:40
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 07:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tema je i dalje "Texas Kid - stripovske konjine"
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 07:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je najbolji portret iz Texasa.

Super nacrtan.
Ima karakter.
Ima emociju.
Ima dušu.

Smiješan je.



Svi ostali ljudski likovi su mi životinjski.

[url=https://postimg.cc/wyyhhMx0][/url]

Edited by - frano on 18/11/2023 07:46:33
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/11/2023 : 08:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
žalim tonto, najbolji strip o životinjama - i opet Lord!!

GRIZLI

šteta što su one male slikice, nema onakvih monumentalnih Donata.

nagradno pitanje za diskutante: tko je u stanju uraditi esej u kojemu bi majstorski drobio o crkvama i životinjama?? pričati o crkvama i pričati o životinjama, povezivati nepovezivo, a da je to ipak tako povezano da se smrzneš.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/11/2023 : 08:55:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 09:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

žalim tonto, najbolji strip o životinjama - i opet Lord!!

GRIZLI

šteta što su one male slikice, nema onakvih monumentalnih Donata.

nagradno pitanje za diskutante: tko je u stanju uraditi esej u kojemu bi majstorski drobio o crkvama i životinjama?? pričati o crkvama i pričati o životinjama, povezivati nepovezivo, a da je to ipak tako povezano da se smrzneš.



U, to bi bilo zakon.
Eseji. Crkva i životinje!

Da ne drobimo niz vjetar...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 09:08:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Derib je već nacrtao strip o toj temi :)
Crkva i životinje.

[url=https://postimg.cc/ftTJXjmx][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 09:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tonto, on ima farmu, jel tak?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/11/2023 : 09:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Buddy Longway mi je bio odličan. Imam onaj album koji je izdan kod nas. Imam i stripoteke, gigant, super... a nedavno sam pribavio skenove što su radili neki, tako da ću jednom pročitati to do kraja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/11/2023 : 09:18:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Gle.
Crkvica i životinje.

[url=https://postimg.cc/v4yMcrJX][/url]
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 18/11/2023 : 09:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
url=https://postimg.cc/JGF9X5m3][/url]

Moj prilog raspravi o konjima. Nije crtež nego ilustracija za naslovnicu jedne knjige. Konji me bune na više načina. Jedan od glavnih problema je taj što ih imam rijetko kad priliku gledat uživo…dakle ne osićam ih u pokretu, stajanju, motu, kao što mogu ljude, mačke, pse…pa ti ostaje Herman(nikad zapamtiti koliko m ili n u prezimenu), te Bonelijevci i kaubojci na tv da povataš konce. Da skratim, nisam na ti s konjima(osim s nekima u vlastitom životu, ali oni ne znaju da su konji-ne). No radim i učim, pa tako shvaćam i ovu ilustraciju.
Crkvi se isto nisam nešto naslikao-nacrtao, ali jesam u crkvama, slikao. Ima nešto u sakralnom slikarstvu, bez obzira na vjeru, naciju, tulipan-jorgovan…ja bih to nazvao izazovom i poštovanjem.
Dupli, tu sam, zalazim. Ustvari uglavnom zalazim, rijetko i nikad ne izlazim.😁 Knjigu spomenutog autora imam! Ali ne samo njegovu. Kad sam iz fine arta krenuo u ovo, gutao sam sve živo, pa tako i Markosa(ne gazdu foruma, nego onog drugog). Danas, s par godina staža u stripu ja sam još uvik mulac u razvoju, ali na račun staža u slikarstvu, mogu reći ovako: kad pogodi, lakoća stvaranja u Pratta je fascinantna. Milazzo mi je u nekim svojim fazama(tipa epizoda Pravo i krivo) vrh. Ove zadnje epizode Kena također. Drugačiji, a i dalje velik. Pa Pellejero na Lumpenu - vrh. Tako da u želji za što lakšom linijom i neopterećenim, neispeglanim blokiranjem crnih ploha, dok radim, njih troje mi često padnu na pamet.
O varanju- imam tonu fotki posloženih u kuverte…sortirane tipa Zadar jugo, Zadar bura, Preko marete, Preko bonaca,Auti u prometu, Ljudi u pokretu…i koristim ih
kao predložak za crtanje i slikanje. Gledam, uzmem u skici ono što mi je bitno i dalje crtam i slikam po svome. Slikari i crtači stoljećima gledaju i rade tj izvlače iz motiva ono što žele. Gledati u živo ili s fotki, sve je to samo korak ka cilju. A samo je cilj tj. autorova interpretacija istog bitna.
Slikari i kipari uzimaju mjere, bluprint nije izmišljen jučer, zanat oduvik traži što elegantniji i što kraći put, i to je ok. Naravno, ja brdo stvari, zbog iskustva, mogu naslikati ili nacrtati iz glave. Ali kao ćeš nacrtati nešto što ne znaš kao izgleda, da parafraziram Ribića. Moraš koristiti dokumentaciju. E sad, jel ti gledaš u tu fotku ili je osvitliš…ovisi o puno toga. Ja bi rekao da je stvar u karakteru i pogledu pojedinca. Nije varanje. Da li se time usporava rutina u razvoju crtača? Moguće. Ali i dobiva se isto tako. Uči se. U glavi ostaju nekakve izvučene proporcije, i to je sve dio procesa učenja, zato ne bih pričao o varanju. Netko jednostavno voli preciznost ispeglanog kadra ili slike. Takav je i inače u životu. I njemu ne znače ništa slobodno izvučene linije, mrlje, ekspresija, ajmo je nazvati slobodom. Netko drugi, inzistira upravo na tome. Da li kopiranjem ako tako mogu etiketirati one vlakove, vagone, aute i topove u Corto Malteseu, nasuprot slobodi linije u većini kadrova…da li tih nekoliko precizno odrađenih crteža umanjuje konačni dojam priče, stripa u cjelini? To je pitanje da od jednog drva ne vidimo cijelu šumu. Meni malo zasmeta taj kontrast, ali kad sagledam čitavu priču Corta u Sibiru npr., meni je to jedna predivna nepregledna i čarobna šuma. Ima li u njoj nakrivljenih, kusastih stabala? Ima, a u kojoj šumi nema. Uostalom, nerijetko se dogodi da su najnemuštrija stabla u šumi upravo ona koja su izvučena bez dokumentacije ili osvjetljenja. Pa što? Svaki šumar uči i učit će dok je živ. Prečaci nisu nužno zlo. Nismo svi Maurović, a ni Bukovački Vlaho. Ja sigurno nisam. Meni stvari idu puno teže. A konačni proizvod je kud i kamo bitniji od toga kojim je sredstvima pojedinac došao do toga.
Za kraj, primjer iz slikarstva. Što ću kad sam i dalje slikar na privremenom radu u stripu. Ali volim biti tu, jer nas barba Frane svako malo odvede na ekskurziju na livadu:
Caravaggio, možda i najveći slikar baroka, i jedan od najvećih u povijesti, kad je stigao u Rim bio je izvrgnut porugama od strane svojih kolega iz ceha. Razlog- koristio je modele i dobro im plaćao, da bi skicirao i slikao svoje zamišljene kompozicije, pod svjetlom svijeća(čitaj primitivan Light box), zbog te famozne drame svjetla i tame. Kolege su to radile iz glave, zamisli. I to vrhunski, kako su im tepali. Oni su to mogli, Caravaggio nije, i zato su se sprdati s njime. Danas, za te kolege ne zna nitko, niti su ostavile ikakav važniji trag u slikarstvu, osim što su bili odlični zanatlije, ali umjetnost je ipak bar jedan i korak dalje od samog zanata. Za dotičnog danas znaju svi, gigant. Jer mu je konačni cilj bio važniji od zanata. Zanata, kojeg je ionako imao u malom prstu, samo što su kolege bile opčinjene stablom. On je gledao šumu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/11/2023 : 09:30:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
U Texas Kidu ima jedna zanimljiva stranica, divlji dječak, životinje i priroda. Međutim, ovaj motiv je bolje urađen u prijašnjoj verziji, koja je izašla u Strip reviji.

Za razliku od duplog, ja mislim da je ta scena puno bolja u staroj verziji.
U Fibrinom Texas Kidu, scena se proteže na dvije stranice, 32-33, i dodana je oluja. Mislim da je dodavanje ove oluje poluklošarska alegorija (doslovno se navješćuje ono što se govori čim okrenemo stranicu: "bit će rata"). Nekako je banalno, nije mi se svidjela ta kompozicija.

Međutim, u staroj verziji nema oluje.
A imamo dječaka u znaku orla (totalno zagorovski moment), nosi risa kojeg je ulovio lukom i strijelom (zagorovski moment) i onda finale - dječak stoji na stijeni i darkvudska panorama: priroda, šume, brda, vodopad... Kordej vjerojatno nema pojma o Zagoru, ali ovdje je nesvjesno natjeran na kultne zagorovske momente.

Čak je i tekst, koji duplome smeta, polutrešerska poezija. Jedna od najboljih scena u Texas Kidu, ako ne i najbolja. Da, najbolja.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000