forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 14:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Čiko je tek instrument opaske - postoje tu još mnoge stvari. Zagor jeste temelj, koren, no kuća se rafinira vremenom, integriše sa krovom, fasadom i svakom detaljem. Nolita jeste odličan filozof, sintetičar, suštavičar, ali ne analitičar, detaljista, što i ne treba da bude, bilo bi previše. Možda je lik Erika Lajdla iz "Chariots of fire" nešto dovršeniji heroj, nadograđeni Zagor u ovoj beskrajnoj dijalektici vrline.



Pa slažemo se mi ovdje.

Ali ovo je teza, koja sve ove krasne dečke ovdje na livadi muči: svi ovi stripovi, koji dolaze nakon, pa taman i notorna kvazifilozofija (Schelling, Hegel & co), to je krov, fasada i svaki detalj, koji onda produbljuju i nadograđuju Zagora.

Ne događa se ovako: aha, sad sam pročitao Hegela, više ne mogu čitati Zagora. Ili, sad čitam Larceneta, više ne čitam Zagora.

Ovo se ne događa. Žalim, ljudi, kriva vam je postavka.
Stvar stoji drukčije nego se to čini naivnom, prvoloptaškom pogledu: idem dalje, ostavljam ono od prije iza sebe. To je lošija pozicija, nije napredovanje, nego - odskakivanje. Odskakujem od jednog do drugog sadržaja, a u osnovi ostajem isti onaj koji sam bio kada sam čitao Bleka.

Onaj tko nema ili se ne može ukorijeniti u stvari, taj nema ništa solidno; čak ni tada kada je tobože postao larcenetovac.

Iskustvo sa scoma govori u prilog ovoj mojoj tezi o odskakivanju. Većina ovih ljudi koji su sada kakti napredovali, isti su pop-konzumenti kao što su i bili kada su gutali Bleka. Dakle, oni su samo odskakali s Bleka do Larceneta, a da u stvar nisu ušli. Jednako tako će odskakati bilo gdje, što god im matrica ponudi, odnosno naloži.

Evo, pa ako može diskusija o postavljenoj tezi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 14:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Macan je O.K tekstopisac čak jako dobar, mogao bih reći izvrstan.



koji je izvrstan macanov strip, krugeru?
nabroji par naslova koji su tebi vrh.
usporedi s ostalim hr autorima.
pa ćemo pričati.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 17/12/2023 : 15:24:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Kruger

Macan je O.K tekstopisac čak jako dobar, mogao bih reći izvrstan.



koji je izvrstan macanov strip, krugeru?
nabroji par naslova koji su tebi vrh.
usporedi s ostalim hr autorima.
pa ćemo pričati.



Grendel mi je odličan. Mister Mačak je dobar, Sergej je možda manje dobar. A i većina njegovih kratkih stripova i kao crtača nisu loši. Nisam baš ljubitelj američkih superjunačina ali njegov Cabel može proći ( bar mislim da sam njegov pročitao ) Ostalo što je radio za amere nisam čitao, samo taj jedan album što je izdan u nas.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 15:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
U momentima velikih životnih kriza vraćamo se ličnoj tradiciji da ne bila narušena spona sa onim mudrim u detetu, iz te pozicije krećemo u osvajanje novog sveta, istraživanje, pa čak i eksperiment. Težak je taj put integracije, ponekad je klackav i onda temelji igraju svoju ključnu ulogu, uz prihvatanje transformacije kao napretka, premda je ponekad udobnije boraviti u svojim skamenjenim oazama. Bukvalizam, isključivost, prvoloptašenje jesu neprijatelji u usvajanju popkulture i umetnosti, ali opet, možda neko želi samo da se zabavi. Uostalom, veoma je i zabavno uzeti neki "dečiji" sadržaj i onda ga ozbiljno analizirati, iako je on u suštini sredstvo za raznolike kontemplacije o suštinskim pitanjima. Zagor je ogoljena filozofija jednog filozofa Nolite podmazana emocionalnim intenzitetom i uživljenom Ferijevon empatijom vešto spakovana u "palp" jednostavu na radost i bebe i babe, koja je zapravo zamajac za otkrivanje viših kvaliteta. Naravno, makar te naj epizode.. Uostalom, čini mi se danas nedostaje svesno " nevinih"sadržaja sa afirmativno poentom, pa se možda i zato često vraćam ovoj literaturi, iako nemam ništa protiv drugih uglova raznih autora, kao veliki ljubitelj složenosti čovekove prirode
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/12/2023 : 15:30:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A, progres zna bit grda zamka...
Jerbo...

Postoje ljudi koji hodaju unazad.
Heyoka boys.

Evo lijepog primjera:

https://youtube.com/shorts/mKkOFLLkpEM?si=_4KmVsZwpcTWld3-

Čak bi ga mogli povezat i sa Zagorom...


Ova rasprava o Zagoru ima svojih turbulencija, ali je sve to u okvirima forum debate.

Ako uspijemo razgovarati bez psovki, nepotrebnih podbadanja ... to je već pobjeda.

Ja nisam obraćao pažnju na nastalu podjelu larcenetovci vs zagorovci. Moderni protiv konzervi.

Larcene je unio velki napor u Borbu svagdanju.
Sve od Borbe pa do Grupne terapije je isto bio napor, ali više vizualni (Blast je bućak, samo takav scenaristički).

A Zagor drži svoje kolko vidim.
Točnije kolko vrijeme pokazuje.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/12/2023 : 15:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tako da s te strane Darko i Kordej ne puštaju svoje. Rade svoj posao najbolje kako znaju i umiju u određenim okolnostima.

Zagorovci :)
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 15:41:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Zato što postoji manipulacija napretkom, to nije pravi napredak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/12/2023 : 15:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
E, sad pričamo. Bolji auto, bolji komp, kompliciranje na svim nivoima ... trilijun informacija u mozgu ... jel to progres?
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 17/12/2023 : 15:57:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

U momentima velikih životnih kriza vraćamo se ličnoj tradiciji da ne bila narušena spona sa onim mudrim u detetu, iz te pozicije krećemo u osvajanje novog sveta, istraživanje, pa čak i eksperiment. Težak je taj put integracije, ponekad je klackav i onda temelji igraju svoju ključnu ulogu, uz prihvatanje transformacije kao napretka, premda je ponekad udobnije boraviti u svojim skamenjenim oazama. Bukvalizam, isključivost, prvoloptašenje jesu neprijatelji u usvajanju popkulture i umetnosti, ali opet, možda neko želi samo da se zabavi. Uostalom, veoma je i zabavno uzeti neki "dečiji" sadržaj i onda ga ozbiljno analizirati, iako je on u suštini sredstvo za raznolike kontemplacije o suštinskim pitanjima. Zagor je ogoljena filozofija jednog filozofa Nolite podmazana emocionalnim intenzitetom i uživljenom Ferijevon empatijom vešto spakovana u "palp" jednostavu na radost i bebe i babe, koja je zapravo zamajac za otkrivanje viših kvaliteta. Naravno, makar te naj epizode.. Uostalom, čini mi se danas nedostaje svesno " nevinih"sadržaja sa afirmativno poentom, pa se možda i zato često vraćam ovoj literaturi, iako nemam ništa protiv drugih uglova raznih autora, kao veliki ljubitelj složenosti čovekove prirode



Ne znam čemu tolika dubinska analiza koja je lako moguće jako netočna. Zagor je za klince, e sad možda ima u sebi nekih poruka ovakvih ili onakvih, to ovisi o autoru.
No Zagor je prvenstveno za zabavu, općeniti strip ima zadatak zabaviti i to je to.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 16:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
To mu je prvobitna namera, već sam pisao o tome- ono "generički"- ali je 70 tih iskočio iz svojih nevelikih pretenzija i postao više autorski. Stinky je lepo protumačio Nolitin drajv u svojim prikazima. Nisam isključio da je prvenstveno za zabavu, ali iskočivši u naj epizodama iz tih svojih palp okvira postaje interesantan
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 16:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Frano, slažem se. Problem je što dolazi do inverzije lepih i plemenitih ideja vezanih za napredak. Tehnologija je eksplodirala, energetsko informativno polje je pregusto i prezasićeno, a uvek se forsira krajnost. Nauka i tehnologija su dobra stvar, to jeste na neki način napredak, ali ne i njihova dominacija i paradigma u odnosu na duševnost, pa i duhovni svet. Uvek treba da se masa navikne, osvesti pa onda izbori za ravnotežu, ali neuroze će biti sigurno usputno demoni na tom putu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 17/12/2023 : 16:23:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Ne bih baš rekao da je izašao iz pulpa. Ostao je u njemu samo su likovi zanimljiviji, no ne baš previše kreativni i razrađeni i dalje su previše plitki i plastični bez neke dubine, klasika crno je crno a bijelo je bijelo, nema sivog, to je obilježje tog vremena. Nolita je svoju kreativnost dobio tek na Mister Nou kad je počeo pisati ozbiljnije priče.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 16:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Izašao je iz svojih nevelikih pretenzija, stilski jeste ostao pulp. To je taj šarm. Ali i Mister No je sličan, samo je realističniji, za nešto stariju publiku. Davno sam čitao Nolitinog Mister Noa. Crno bela postavka stvari je svesna, nije autorski incident ili nemanje pojma, to su okviri dobra i zla koji su korenski, dualizam uma, a opet je manje naivno od kapetana Mikija i Bleka(isto veoma uspeli stripovi u okviru svojih namera), uz ipak i vitalističniji prikaz Ferijevog Zagora, jer se potonji uživeo u ulogu, unevši ipak malo valera između.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 17/12/2023 : 17:11:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Nolita j krao ideje od drugih ili ubacivao neke poput Vikinga, Kozaka, samuraja, Arapa. Vukodlaci, vampiri, moloci, čudovišta, maskirani osvetnici, ludi znanstvenici i čarobnjaci. Meni je recimo Nolitin Kandraks daleko bolji od Teksovog Mefista.
Nolita nije stvarao granice za svog junaka i zbog toga je vjerujem zanimljiviji. Poseban je priča i Feri, vjerujem da je i on dao veliki doprinos tome da zavolimo Zagora.
U Mister Nou Nolita je počeo filozofirati i to mi se čak ni ne sviđa. Junak nije oličenje klasičnog dobra lik bez mana, hedonist, pijanica, ženskar, dakle sivilo se pojavljuje.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 17:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Zagor je već posmodernistički, gde je krađa legalno, opšteprihvaćeno sredstvo - preimenovano u omaž i pozajmice ( sklavi ektremizuje to u Dilanu Dogu), no Nolita u Zagoru scenario gradi klasično i strpljivo, po ustaljenom receptu bez konfuznog nagomilavanja ideja (iako ja volim taj pristup inače, u zagoru mi ne odgovara) kao sklavi u D. Ludila ili boseli u Senkama nad Darkvudom, iako što se tiče sadržaja ležerno arči po tekovinama svega što mu se učini zgodnim za svoju priču. Mister No je već i mangup, to što ti kažeš, već ima i nijansi, ali valjda je ta cirkuska estetika, proširenje granica, ekscentričnost, čikova farsičnost, između ostalog, učinila da mi bude udobniji za čitanje. Imao sam dosta Mister Noa kao mali, ali se sve pogubilo, pa sam usput kupio par epizoda da se podsetim, ali ne Nolitine.

Zagora, koga sam takođe pogubio sam pokupovao poslednjih godina te legendarne epizode, jeftino kao Odabrane Priče, i uverio se ponovo da su epizode objedinjene u "Marš Očajnika" , "Kandraks" ," Užas šeste planete", "Carski pečat", Z protiv Supermajka, Tropski korpus, Z protiv vampira, kao i ona kastelijeva " Velika Zavera" zaista odlične. "Demoni Ludila" je maestralna posmodern, idejna, psihodelik salata, s tim da bi bilo bolje da to Dilan Dog i Gručo a ne Zagor i čiko.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 18:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

E, sad pričamo. Bolji auto, bolji komp, kompliciranje na svim nivoima ... trilijun informacija u mozgu ... jel to progres?



quote:
Zato što postoji manipulacija napretkom, to nije pravi napredak



Glede progresa,
stavljam i opet jedan moj stari tekst o Zimskoj Zmiji. Vidim da Lolito otpada na moju stranu, stranu kvazifilozofije, a frano je ionako majstor (majstore ne može piknuti kvazifilozofija u ego). Izvadak iz teksta:


Klasičnost

Ovim razmatranjem približavamo se poanti. Zimska Zmija ostaje obvezujuća u svakom ozbiljnom promišljanju Zagora. Radi se o zaista «trajnom, vrijednom i uzornom» djelu, jer Nolitta tu pokazuje model «propitivanja Zagora» i ujedno nudi odgovor. I sve to radi u jednoj, gotovo 'običnoj', tipičnoj darkvudskoj priči. Mlađe, 'ambicioznije' (i naivnije) čitatelje baš ta okolnost zbunjuje: pa ne događa se ništa posebno, nema prevelike mašte, friziranih uglancanih zlikovaca, csi-profilizacije likova… Da, nema jeftinih senzacija ni «chainsaw masakr» spektakla. Pa što?
Tim bolje. Jer,

«Napredak istraživanja ne razumije se u shemi proširenja i prodiranja u nova područja ili materijale, nego u postizanju višega stupnja refleksije o postavljenom pitanju.»

Pitanje «Zagor» ne rješava se u otvaranju sve novih i novih stilizacija, manira, načina pripovjedanja, «amerikanizaciji», «darknajtizaciji»… To su, više-manje dobrodošla variranja teme, ali su u osnovi sporedna stvar. «Horizont» teme «Zagor» rasvjetljuje se jače «višim stupnjem refleksije» o samoj stvari. A «sama stvar» su pustolovine, objavljene epizode koje nam nadolaze kao «predaja». Čitajući Zagora mi već jesmo u «predaji» i preostaje nam samo da to osvijestimo i uvažimo kao neotklonjivi moment strukture razumijevanja (Zagora). Neke pustolovine jesu već postale kanonske. One govore nama u sadašnjosti, premda dolaze iz «predaje». A održale su se zato, jer je «bit Zagora» u njima došla do izražaja, tu je, takorekuć, suština lika i serijala dana na upečatljiv način. To zovemo bezvremeno, evergreen. Zbog toga može Igor 30 godina nakon objavljivanja doživjeti «raspon emocija», a ja nakon 40 godina tražiti bit i pokazati da je taj «raspon» još više. Da Zimska Zmija ima raspon argumentiranja mnogih gledišta, a jednako tako scenarističku raskoš u jednoj, tobože, prema današnjim 'standardima' minornoj priči. Jer, ovdje je upravo na najjednostavniji, pitki, način izvedena osnova: Zagor ne pripada niti jednoj strani u 'sporu', ni graničarima, ni Kiowama, ni plemićima, ni vojsci. Rješava situaciju po situaciju, zauzimajući naizgled ovu ili onu stranu. Ali njegova je strana jedino Istina i Pravda i prema toj maksimi postupa u datom trenutku. Dok stvari postaju sve gore i gore, dok se mora boriti protiv onih kojima želi pomoći, dok se sve ruši, Zagor ima put i ispravno rješenje: «Idemo dalje! Nema predaje.» I onda kulminacija. Dok se čini da je odigrao posljednji adut, žrtvovao sebe za spas drugih, Zagor poduzima riječ i podsjeća na zasluge. Podsjeća na Duha Sa Sjekirom, podsjeća na sebe samog. One, protiv kojih se maločas borio, tvrdo, čvrsto, odlučno. U bezizlaznoj situaciji, svezan na stupu, Zagor odvažno kaže: «Da, ovoga puta borio sam se protiv vas, jer je bilo ispravno, ali kada je trebalo, borio sam se i za vas.» Nema predaje. U tim riječima, u tom stavu, Darkwood je vraćen, nanovo uspostavljen – kuća je ponovo izgrađena.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 18:16:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dakle, podvlačim još jednom o progresu:

Napredak istraživanja ne razumije se u shemi proširenja i prodiranja u nova područja ili materijale, nego u postizanju višega stupnja refleksije o postavljenom pitanju.

Na žalost, većina dragih stripaša i diskutanata jako griješi što misinterpretiraju ova puka proširenja na nove materijale (idem na -> Moorea -> Larceneta -> smjer je crta u prazno, odnosno beskonačno 'napredovanje' iliti hegelovska loša beskonačnost) i brzaju, pa se zanose da su napredni, progresivci ili da budemo klasičniji: prosvijetljeni.

Ovo, međutim, ne uspijeva, i subjekt ostaje zapravo tapkati u mjestu, jer nije osvijestio, e sad, to se stručno zove - hermeneutički krug.

Napredak se, prema gornjoj vrlo plauzibilnoj definiciji, postiže tako da postignem viši stupanj refleksije o postavljenom pitanju; ne da odskakujem od sadržaja do sadržaja.

Što znači ova čudna definicija: viši stupanj refleksije o postavljenom pitanju?

Pa znači to, da ja sada, kada više nisam dječak od 12 godina, nego muž u muževnoj dobi, napredujem tako da sagledavam sadržaj primjereno muževnoj dobi. Dakle, više mi nije primarna zabava na Zagoru, nego sagledavanje čega tu ima i koje su osnove iz kojih taj sadržaj (Zagor) izrasta. Razumijete, postavljeno pitanje je Zagor, a sagledavanje Nolittinih ideja je viši stupanj refleksije.

Sadržaj, uostalom, može biti bilo koji. Međutim, vraška je i mušićava stvar, da je taj sadržaj, što se tiče stripa i naše strip-scene, baš Zagor. Razni se prema ovoj činjenici postavljaju na različite načine: neki se dure, neki čude, neki bi se svađali... A onda, neki lijepo i smireno razgovaraju. Ko muži.

Uglavnom,
napredak je ovo sad skicirano. I tu nema greške. Odskakivanje je wannabe napredak, manipuliranje i posljeduje utemeljeno franino pitanje: je li to progres.

Edited by - stinky on 17/12/2023 18:16:59
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 18:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo
Imao sam dosta Mister Noa kao mali, ali se sve pogubilo, pa sam usput kupio par epizoda da se podsetim, ali ne Nolitine.



Ne možeš vidjeti što je Mister No, ako ne čitaš Nolittine klasike. Na Mister Nou ima još više klasika nego na Zagoru.

Nolittin Mister No i nekoga drugoga, to je nebo i zemlja. Castelli je, recimo smiješan u usporedbi. O ostalima da ni ne govorimo.

Nolittin Mister No, to je savršenstvo od stripa.
Puno smo raspravljali njegovih priča pa antologijskim stvarima i gdje sve ne.

Ukratko,
moraš pod hitno nabaviti Atlantik, Crnu rijeku, Dobrodošli u Meksiko, Riječne pirate, Mau Mau i bezbroj drugih. Maltene sve koje je Nolitta napisao. Tu imaš samo par slabijih, sve ostalo je predobro.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 17/12/2023 : 18:39:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam neke od tih u osnovnoj školi, ali gledaću da nabavim, pa da repriziram.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/12/2023 : 18:40:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zašto je Kordej, bez obzira na Novo valovsku mu povijest, zapravo Zagoraš?

Crta na papiru. Tušem. Divi se crtačima koji riješavaju stvari crno - bijelo. Teksture im dočaravaju polutonove.

On morti želi odskočiti scenaristički, ali to su artifarti klopke.

Naš Igor je konzervativni bonelijevac :)
I to izvrstan.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/12/2023 : 19:03:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
evo recimo o Riječnim piratima
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=51&TOPIC_ID=42141#2378935

edit: izgleda da ne radi link prebacivanje na post i temu

evo kopirano

quote:
Originally posted by kiky

ponovio sam i ja RIJEČNE PIRATE prošli tjedan. i ponovno se oduševio. najviše u detalju koji se kroz epizodu ponovi 2-3 puta. mister no se u ovoj priči opet obračunava sa zakonom, sa policijom, to jest sa SISTEMOM. i sistem, recimo to otvoreno, pobjeđuje! sistem mister nou daje do znanja da je jači, da je postojan i da je praktički neprobojan. ali to i nije tolika tragedija niti najgore što se čovjeku može desiti. VAŽNO je kako REAGIRAMO na takve stvari, kako nas one DEFINIRAJU... sistem prvi put pošteno iscipelari mister noa. gadno i bezobzirno. da mu pokaže tko je tu glavni. i što radi mister no? jedino normalno u cijeloj situaciji što se može... liječi rane (alkoholom) par dana i budi se čio, jak, veseleći se ponovno suncu i životu kao malo dijete!

na samome kraju sistem mu ponovno očitava brutalnu i nemilosrdnu lekciju o tome kako stvari stoje u svijetu. da li ga to slama? da li zbog toga mister no gubi VJERU? NE! ide dalje, dosljedno, nesputano i uzlijeće pajperom kao bezbroj puta na kraju mnogih priča i avantura! koliko puta je scena mister noa u pajperu iznad amazonije označavala sam kraj epizoda? masu puta! toliko je simbolike upravo u tim završnim scenama i toliko životne filozofije. jer tako se živi. to je život. nema druge. izudaran, obogaćen životnim lekcijama, oprezan, domišljat, ali uvijek uzdignute glave, čvrste vjere, volje za život i ljubavi...

to je to. ovako šturo i površno rečeno, ali... tako se ŽIVI.


volim ove kikyjeve komentare, čak i kad promašuju fokus, kao ovdje.
naime, baš ova priča nema veze sa nekakvim misternoovim obračunom sa sistemom. mister no samo želi karburator i letjeti iznad Amazonije, koju si simboliku odlično primijetio. a tko vlada, upravlja, i kako se stvari odvijaju na toj razini, njemu je, u osnovi, svejedno i on prihvaća stvari kakve jesu. odnosno, prihvaća i da ga iscipelari viša sila, a to znači, prihvaća sistem svijeta u kojemu se događaju - i ovo je sad važno za shvatiti - manje ili veće nepravde AKO GLEDAMO SA STAJALIŠTA POJEDINCA. mister no se uzdiže iznad takvog sitnog gledišta, jer prihvaća i da pajkani iscipelare NJEGA SAMOGA, odnosno, prihvaća da je on samo periferija u odnosu na centar; prihvaća sebe kao partikularitet, kao obični dio i ne dovodi u pitanje ono veće: niti tako da želi uništiti svijet niti tako da ga želi popraviti u jednoj utopijskoj viziji perfektabilnosti.
zato tu nema obračuna sa sistemom. jer, kad kažem SISTEM, onda mislim upravo na ovo veće, cjelinu; ne isključivo policiju, premda su to neki simboli toga većega, uređenja.
za mister noa važi: sve je, naposljetku, dobro. i zato se događa ovo što si lijepo opisao: liječi rane, ne gubi zanos i dolazi veseo i čio, opet i opet. u takvoj životnoj filozofiji može se prihvatiti da si pobrao i batine, i to dobre batine, jer tu princip nije nepovrediva individualnost (tj. tašte i uvredljive pekmezaste majčine dušice sa svojim papagajskim refrenom o ljudskim, a zapravo, malim sebičnim pravima), već izmirenje OBA PRINCIPA, općeg i pojedinačnog. to je više gledište, i zato je strip Mister No, dobar.

inače, ovako sam pisao o RIJEČNIM PIRATIMA prije godinu i pol:

Riječni pirati definiraju tragediju Mister Noa savršeno. On, koji je pobjegao od civilizacije i Amerike koja je grabila u civilizaciju koracima od sedam milja, našao se u borbi sa posljednjim odmetnicima staroga kova zbog jednog - rasplinjača. Što je to fakin rasplinjač, kakva civilizirana i tehnička riječ: "Rasplinjač (ponegdje karburator) je dio nekih Ottovih ili benzinskih motora, koji miješanjem goriva sa zrakom priprema određenu količinu gorive smjese i potom ju raspršuje u cilindar." Baviti se rasplinjačima, ili karburatorima, oh kako je to nemisternoovski. Nije ni romantično ni bijeg od civilizacije. Pobjeći u Amazoniju da bi mjesec dana putovao do Belema po rasplinjač, to je paradoksalna tragična sudbina Mister Noa.

Temat "rasplinjač" u priči o uroti riječnih pirata koje vodi stripovski lik koji se pojavljuje doslovno sa crvenom krpom na glavi podriva osnovnu zamisao samog glavnog lika do savršenstva. Mister No mora prijeći na stranu civilizacije od koje bježi, dok pirati koji žive u odmetničkom gnijezdu negdje na obalama Amazone u stilu starog Zapada ustvari hoće ući u tu istu civilizaciju. Dosljedno bi Mister No morao odfakati rasplinjač i pridružiti se riječnoj bandi i to najnižem sloju, kokošariti, krasti sitniš i trošiti ga na žene i cachacu. To bi bio ostvareni ideal, no ujedno i srozavanje. Zato on zapravo uvijek mora ostati na oštrici i preobrtati se između civilizacije i plandovanja daleko od normi i zakona.

Čitavu ovu problematiku donosi Nolitta u Riječnim piratima, potiho, nenametljivo, u pozadini. Sve se preobrće, banditi, policija, ples, akcija i uopće nije jasno o čemu je ovaj strip kada se malo dublje čovjek zapita. Ovo nije detektivska priča, jer je linija o uroti i tajanstvenom gazdi praktički bačena na najtrivijalniji način bez ikakve razrade. Kad se pogleda scenarij, on je dosta čudan sa prijelazima od zezancije na brodu na pljačku, pa skitanje po krčamama, pa preokret sa ranjenim banditom i srebrnim kajmanom, pa lov na Mister Noa po mračnim ulicama, pa prelazak na plesnjak, pa spavanac i mačke itd. Ali je taj čudan scenarij ipak savršen, govori o Mister Nou više nego deset romana.

Ovo je priča o prijateljstvu, izdajstvu, Brazilu, velikim snovima i malim snovima, a govori nam da se nalazimo u svijetu paradoksa. Ipak u tom paradoksalnom svijetu postoje niti vodilje i to čini presudnu razliku od sklavijevskih sličnih prikaza "svijet je apsurd". Naposljetku i jedan rasplinjač može obradovati i Mister No veselo leti. Na plesu ili u krčmi s Krugerom, u letu pajperom i u vožnji Amazonom, Mister No prepoznaje smisao, dok banditi, policija i uređenje svijeta nadilazi njegove moći. I dok se hrva sa shvaćanjem svijeta, ponekad razbija glavu, a ponekad pusti da sve ide kvragu pa pije i pleše. Nolitta je znao održavati ovu napetost na živ način. Drugi se tu valjda nisu snašli. Ali nema veze, njegove se epizode mogu čitati uvijek iznova.

Riječni pirati bili su mi zanimljivi kada sam bio dijete. A zanimljivi su mi i sada, kada više nisam dijete. Dakle, klasik.

Ah da, ovo je rasplinjač:

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 17/12/2023 : 20:29:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Casteli i Nolita su svakako dva različita svijeta s tim da ej Nolita za Castelija smiješan.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/12/2023 : 17:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sretno kroz zimu, bando papirnata!

[url=https://postimg.cc/Vdzp9wDt][/url]
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/12/2023 : 17:59:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Više crteža, manje filozofiranja.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 21/12/2023 : 20:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
To nije sporno. Glava je puna crteža, samo čekaju da budu oslobođeni:
[url=https://postimg.cc/Tpkc6bkB][/url]
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000