forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 258 - Ona Koja Govori
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/09/2023 : 08:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


"Prodana u roblje, kći pokojnog poglavice postala je jedna od najznačajnijih žena u povijesti."

16. stoljeće. Malinalli je kći poglavice srednjoameričkog plemena. Nedugo nakon očeve smrti Malinalli prodaju u drugo pleme, gdje radi u polju i zadovoljava požudu svoga novog gospodara. Jednog se dana na obzoru pojavljuju ogromni brodovi. Njihov zapovjednik Hernán Cortés ima samo jednu želju – pronaći zlato. Neće trebati dugo da konkvistador zamijeti Malinallin dar za jezike. Ona će tako postati Cortésova tumačica i jedan od ključnih elemenata u njegovim osvajačkim težnjama. Štoviše, jedino će ona biti dovoljno hrabra da izgovori riječ koja je zabranjena ženama tog doba: NE!

Ovo je priča koja nadilazi legendu; iz nje provijava Malinallina mladost, životnost, neiskustvo, nerijetko i nesigurnost, no ponajprije ljudskost.

Kolorka 258 • Ona Koja Govori • 224 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alicia Jaraba Abellán • Crtež Alicia Jaraba Abellán • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2023. • Cijena 30 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-258-ona-koja-govori/871/


Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 20/09/2023 : 09:43:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zanimljivo! :)


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/09/2023 : 10:23:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
A sto nije u Kolorkama zanimljivo...
Bas sam na prosloj turi s iscitavanjem, kasnim malo, a evo ih jos, desetak kila 'ludog' stiva...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 20/09/2023 : 21:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Zanimljivo! :)


+1

Carpe diem
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7745 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 21/09/2023 : 08:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
zajedno sa "hoka hej" još jedna zvijezda ove ture.

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 24/09/2023 : 21:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ona koja govori je prvi koji sam pročitao iz nove ture i baš mi se jako svidio. Idem probati i ženu nacimati da baci oko na strip, mislim da bi se i njoj mogao svidjeti. Ništa više neću reći nego samo čitajte.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/09/2023 : 16:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne može to tako, Chui, svidio mi se i čitajte. Riječ je o stripu koji izgleda kontroverzno - čini se da je riječ o obradi Cortezovog osvajanja Meksika iz ženske perspektive i meni ovo miriši da bi moglo biti žešće woke sranje.

Zato bi bilo dobro da pojasniš dal strip je strip surov, veleban i zastrašujući, kao osvajanje Meksika ili je riječ o nekoj suvremenoj pizdariji gdje likovi trepću prevelikim okicama. I da li se više pazi da su uključeni pripadnici svih mogućih manjina nego da se da uvjerljiv prikaz segmenta povijesti iz nove perspektive.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 18:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ne može to tako, Chui, svidio mi se i čitajte. Riječ je o stripu koji izgleda kontroverzno - čini se da je riječ o obradi Cortezovog osvajanja Meksika iz ženske perspektive i meni ovo miriši da bi moglo biti žešće woke sranje.

Zato bi bilo dobro da pojasniš dal strip je strip surov, veleban i zastrašujući, kao osvajanje Meksika ili je riječ o nekoj suvremenoj pizdariji gdje likovi trepću prevelikim okicama. I da li se više pazi da su uključeni pripadnici svih mogućih manjina nego da se da uvjerljiv prikaz segmenta povijesti iz nove perspektive.


a gle, mislim da je svakom bilo jasno iz previewa da je strip feministički, a pazi sad! usred svog tog osvajanja srednje amerike nema ni jednog prikaza borbi. Pa kako sad to, kako se to može uopće čitati??? Super je strip jer je jako jako šarmantan, način na koji je ispričana njezina priča i sve. O njoj se jako malo zna i moglo se to valjda ispričati na hrpu načina. Ovaj je uspio. O povijesnim činjenicama, mislim da ih ima više nego u Alvaru Majoru pa sad ako to što znači.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/09/2023 : 19:58:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Znači pcoro je dobro pretpostavio? Astečka Clara Zetkin?
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2023 : 20:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Znači pcoro je dobro pretpostavio? Astečka Clara Zetkin?


Nije uopće ta spika i nije Astežanka samo cura koja pokušava preživjeti između Maja, Asteka i konkvistadora. Asteci joj porobili/pobili pola familije, domaći prodali u roblje, a Maje i konkvistadori silovali. pa sad... jel sam morao dovoljno spojlati da vas zainteresiram
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/09/2023 : 21:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pobudio si mi radoznalost, thnx.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/09/2023 : 22:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ne može to tako, Chui, svidio mi se i čitajte. Riječ je o stripu koji izgleda kontroverzno - čini se da je riječ o obradi Cortezovog osvajanja Meksika iz ženske perspektive i meni ovo miriši da bi moglo biti žešće woke sranje.

Zato bi bilo dobro da pojasniš dal strip je strip surov, veleban i zastrašujući, kao osvajanje Meksika ili je riječ o nekoj suvremenoj pizdariji gdje likovi trepću prevelikim okicama. I da li se više pazi da su uključeni pripadnici svih mogućih manjina nego da se da uvjerljiv prikaz segmenta povijesti iz nove perspektive.


Mislim da ima i više nego dovoljno djela koja se bave osvajanjem Meksika iz perspektive Cortésa i konkvistadora. Zašto bi bio problem što imamo jedno djelo koje iste događaje promatra kroz oči jedne domorotkinje?

Uostalom, Malinalli je stvarna ličnost.

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Malinche

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 26/09/2023 00:40:41
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/09/2023 : 08:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nemamo. Navedi ovdje nekoliko stripova koji se bave osvajanjem Meksika iz perspektive Cortésa i konkvistadora. Ma navedi jednoga, a da je dostupan i da je na hrvatskom ili srpskom, a da nije Otkriće sveta u stripu - Kortes i zlato Asteka.

Ali ne zamjeram ovdje žensku perspektivu, može i to. Samo, privju (koji nisam pročitao nego samo prolistao) mi djeluje sumnjivo. Suuummnjivooooo.. te velike okice, to me odmah podsjeti na Disneya, a znaš kakav je Disney. Ok je za pogledat ali je ujedno i veliki izjednačitelj, svaka priča na kraju bude ista, bila to čudovišta iz ormara, ledeno doba, svirači džeza ili bilo šta. Uzmeš dušu, dodaš velike oke, puno šećera i dobiješ lijepi, ukusni proizvod koji je svaki isti.

Znači može ženska perspektiva Cortesovog osvajanja, ali ne bi htio dobiti woke predavanje, niti bi volio dobiti priču koja priča o Cortesovom osvajanju iz perspektive žene 21 stoljeća koja crta likove sa velikim očima i koja će nas senzibilirati za prava manjina likom eskima crnca.

Htio bi da me takav jedan strip, koliko znam, jedini strip na hrvatskom o Cortesovim osvajanjima, prenese u to surovo doba, da oživi svijet koji više ne postoji i ikove koji su nam sad nerazumljivi i daleki. Pa i tu domaću izdajnicu, zašto ne, volio bi čuti njenu priču ali ako će to sad biti neka totalna izmišljotina, neke princezice, bakice, velike okice onda ću to najoštrije osuditi!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/09/2023 : 10:16:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Samo, privju (koji nisam pročitao nego samo prolistao) mi djeluje sumnjivo.


Ajde ga pročitaj.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 26/09/2023 : 11:32:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Nemamo. Navedi ovdje nekoliko stripova koji se bave osvajanjem Meksika iz perspektive Cortésa i konkvistadora. Ma navedi jednoga, a da je dostupan i da je na hrvatskom ili srpskom, a da nije Otkriće sveta u stripu - Kortes i zlato Asteka.

Ali ne zamjeram ovdje žensku perspektivu, može i to. Samo, privju (koji nisam pročitao nego samo prolistao) mi djeluje sumnjivo. Suuummnjivooooo.. te velike okice, to me odmah podsjeti na Disneya, a znaš kakav je Disney. Ok je za pogledat ali je ujedno i veliki izjednačitelj, svaka priča na kraju bude ista, bila to čudovišta iz ormara, ledeno doba, svirači džeza ili bilo šta. Uzmeš dušu, dodaš velike oke, puno šećera i dobiješ lijepi, ukusni proizvod koji je svaki isti.

Znači može ženska perspektiva Cortesovog osvajanja, ali ne bi htio dobiti woke predavanje, niti bi volio dobiti priču koja priča o Cortesovom osvajanju iz perspektive žene 21 stoljeća koja crta likove sa velikim očima i koja će nas senzibilirati za prava manjina likom eskima crnca.

Htio bi da me takav jedan strip, koliko znam, jedini strip na hrvatskom o Cortesovim osvajanjima, prenese u to surovo doba, da oživi svijet koji više ne postoji i ikove koji su nam sad nerazumljivi i daleki. Pa i tu domaću izdajnicu, zašto ne, volio bi čuti njenu priču ali ako će to sad biti neka totalna izmišljotina, neke princezice, bakice, velike okice onda ću to najoštrije osuditi!


Nisam ni ja fan diznijevih pretjerano zašećerenih slatkiša. Tu su prisutne velike okice, ali više je gorko slatki đir omotan beskrajnim šarmom.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 26/09/2023 : 11:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Pobudio si mi radoznalost, thnx.


nema na ćemu
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/09/2023 : 12:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zbog nekih unaprijed stvorenih pretpostavki/predrasuda može se dogoditi da neki naslovi neopravdano kasno dođu na red za čitanje.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 26/09/2023 : 12:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Zbog nekih unaprijed stvorenih pretpostavki/predrasuda može se dogoditi da neki naslovi neopravdano kasno dođu na red za čitanje.


meni je isto po previewu bilo na skip dok nisam uzeo u ruke primjerak i prolistao do kraja. S druge strane mi je Hoka hej bio ziher po traileru a onda u rukama sam se jedva odlučio za shoping.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 26/10/2023 : 07:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Dopao mi se strip o ovom kontroverznom latinoameričkom vuku brankovicu. Vrlo malo samih ratnih priča o osvajanju Meksika ali to i nije čudno jer su sami Španjolci upravo doni Marini pridavali zasluge što su relativno bezbolno prošli cijelo Meksiko, a uostalom, sigurno nije bila upletena u same borbe.

Nije ni woke na način zli europljani - nevini i dobri "indijanci".

O samom liku postoji dosta oprečnih informacija, onih prije nego je kao robinja stupila u službu Španjolaca, ali autorica joj je dala uvjerljivu motivaciju preživljavanja, osvete ali i pokušaja sprečavanja krvoprolica.

Ne osuđujte ovaj strip kao što osuđuju junakinju, dajte šansu ovom stripu i pročitajte ga. Usporediv mi he donekle sa Medejom.

Edited by - Kerempir on 26/10/2023 07:51:52
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/11/2023 : 15:51:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jedan od rijetkih Fibrinih stripova, (a ne mogu ih kao takve izbrojiti ni na prste jedne ruke), kojeg cu brzo zaboraviti.

Ne mogu grijesiti dusu, pa kazati da ga se necu vise nikad dotaci, ali blijedo mi je ovo stivo.

Ok, ponese nas na putovanje 'vremenskim strojem' u davne juznoamericke civilizacije, a ja putovanja volim pa makar i literarna, ali to je sve. Imam primjedbi na kraj price, crtez mi se ne svida prevec, ali bar sve protece bas brzo pa se nisam previse mucio.

Nekakvo zadovoljavajuce stivo ako nemate sto drugo. Meni se dogodio netom poslije jos jednog iscitavanja Chaboutea, pa jbg duso...nije to-to...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7029 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 28/11/2023 : 19:54:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Pun pogodak mi je ovo. Nisam znao da je ovo pisano prema povijesnoj ličnosti. Vrlo lijepa Abellanina interpretacija uz sasvim zgodan crtež.

Na stranu što se dio dotiče Cortesovih osvajanja, ali najzanimljiviji mi je dio o običajima tog doba. Žene razumljivo potlačene, ali dobar je prikaz kako sve, pa tako i Malinali, šire noge kasicima, poglavarima plemena. Uz to oteti ljude iz jednog u drugo pleme mačji kašalj, da ne govorimo ubiranje poreza plemena Mexica u smislu daj mi 20 ljudi za prinošenje žrtava.

Baš zanimljivo opisano razdoblje u kojem je glavna junakinja prikazana kao snažna karakterna ličnost, ali s druge strane, i dosta emotivna. Očekivao sam krvoločnije Španjolce, pogotovo Cortesa, ali ga je Abellan prikazala više kao trezvena tipa, pa čak i s romantičarskim duhom.

Svakako preporuka!

9.2/10
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 21/12/2023 : 10:05:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Nikakav woke, mezoamerička uvjetno rečeno pustolovina na granici sa šnitom života gdje ženska pokušava balansirati između sukoba civilizacija. Nema "propovjedničkog" tona i nikoga se ne idealizira pa se može reći da je autorica uspješno izbjegla modernu zamku gdje gotovo da je postalo pravilo da se ljudi u hipu priklone nekoj strani samo kako bi se ukopali u bunker, na sigurno.
Lijepo nacrtano, odnosno svi likovi su izuzetno dražesno nacrtani što se najviše može primjetiti na očima protagonista iz kojih se može iščitati gotovo jednako puno kao i iz teksta samog.

Generalno, nema tu jako puno mesa niti slojeva za ljuštiti ali ipak dajem pola ocjene više samo zbog šarma i osjećaja da ću ovo sigurno opet poželjeti čitati 8/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2024 : 22:53:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Istorijsko-avanturistički strip o Kortesovom sukobu sa Astecima ispričan kroz istorijsku ličnost,ženu koja je bila prevodilac španskih osvajača,a u stvari pratimo njen život;kroz koji saznajemo o običajima naroda na tim prostorima u prvoj polovini 16.veka;istovremeno,autorka prikazuje jedan drugi ugao sagledavanja života glavne junakinje,kroz koji opravdava njene postupke koje je osudio njen narod.

Način na koji je ispričana radnja,uz novotalasni stil crtanja je itekako vredan pažnje; strip nema brutalnost koju sam mislio da će imati (shodno užasnim običajima koje smo mogli videti u filmu Apokalipto,a koji su se i ovde mogli naslututi,ali sve je to ipak zavijeno u jednu manje krvoločnu fabulu).
Jedini minus ovog sjajnog stripa je što sam se pomalo pogubio u brojnim narodima koji su uključeni u drugom delu stripa,ko sad tu sa kim sarađuje i slično,ali dobro,suština se skapirala.
4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/01/2024 22:53:51
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/02/2024 : 15:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Konačno pročitao. Zabavan i lako čitljiv strip. Sviđa mi se što je Cortesov pohod prikazan iz očiju domorodaca. A fali mi malo epike i što na kraju nema osvajanja nego priča nekako stane na pola.

Lik Malinalli mi je simpa, ali bezveze mi je da se na blurbu i u stripu reklamira kao žena koja je rekla Cortezu ne, a u bilješkama na kraju piše da mu je bila ljubavnica i rodila mu nezakonito dijete. Pa čemu onda to ne? Al dobro, nije ni Neil Youngov Cortez the killer baš povijesno točan, a opet je genijalna pjesma.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000