forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovi inspirisani stripovima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 15/10/2023 : 17:57:32  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Znamo za stripove inspirisane filmovima, knjigama, muzikom i obratno, ali ima li stripova u kojima se prepoznaju drugi stripovi, bilo kao omaž, posveta, bilo kao tema, bilo da su u potpunosti prepisani ili iskorišćeni za inspiraciju jedne epizode ili čitavog serijala?

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12521 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 15/10/2023 : 18:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ja sad nisam siguran, ali pisao sam da ima jako sličnosti Dylanova epizoda: https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-zs-42-hijena/242/ koja je možda nastala prema ovoj Nickovoj epizodi: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-lib-3c-lov-na-covjeka/2768/.

To mi je primjer koji mi ovako na prvu pada na pamet.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 15/10/2023 18:05:50
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12521 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 15/10/2023 : 18:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Sad sam se sjetio što mi je Ivan L. svojom recenzijom Bleka ukazao (mislim na ovu: https://www.stripovi.com/recenzije/veliki-blek-vb-lu-98c-za-trideset-novcica/2848/) gdje je Consoli skoro cijelu tu epizodu skrojio, ili bolje reći prekopirao iz Markove epizode "Škot" (Ludens 7a) od autorskog trojca EsseGesse.

Dio mog komentara ispod te recenzije Bleka:
quote:
Pročitavši ovu Ivanovu recenziju, odlučio sam se prvo baciti na čitanje te navedene Markove epizode „Škot“ ne bi li ovu recenziju doživio u što boljem svjetlu, te sličnosti koje nam je recenzent još jednom na zanimljiv način servirao. I zaista, nevjerojatno, pa Consoli je u potpunosti iskoristio tu Markovu epizodu u detalje! Možemo reći da je napravio kao neki takozvani remake te priče, samo u izvedbi Bleka i društva, ali i kad radiš remake, ne koristiš opet sve iste elemente iz originalne priče već samo neku osnovnu, originalnu postavku.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/10/2023 : 19:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Znamo za stripove inspirisane filmovima, knjigama, muzikom i obratno, ali ima li stripova u kojima se prepoznaju drugi stripovi, bilo kao omaž, posveta, bilo kao tema, bilo da su u potpunosti prepisani ili iskorišćeni za inspiraciju jedne epizode ili čitavog serijala?



Pa tu su uglavnom parodije.

Pada mi na pamet najprije Conan, u rasponu od Nokaka do Grooa.

Pa razne varijante likova koji su Tarzanova kopija/imitacija (može li tu i Zagor da se doda?).

Ima toga još dosta.

Pa i Alan Ford je parodija, to je poznato.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/10/2023 : 22:47:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Tarziko.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 15/10/2023 : 22:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Hicksville

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/10/2023 : 23:32:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Cat Claw / Spiderman.

Vraćam se kao Nihterida (objavio 300 Čuda) / Presmešan grčki strip o Batmanu koji tugu neostvarene ljubavi utapa cirkajući po helenskim kafanama. Pojavljuje se i Superman.

Ofucani holivudski film / Bitan deo priče otpada na jednog matorog autora kojeg je u mladosti velika izdavačka kuća prevarila za autorska prava lika kojeg je stvorio radeći za njih (očigledna referenca za modus operandi DC-a i Marvela).

The Boys / Ennis mrzi superheroje, i ceo strip je parodija i ismevanje superherojstva. Takođe, jedan od likova je direktna referenca na Stana Lee-a i Jacka Kirby-a i autor ih ismeva (davno čitao pa ne mogu sad da se setim koga tačno od ove dvojice ismeva, mada verovatno Lee-a).

Hicksville / Potpis na Bevino spominjanje Hicksvilla, strip o stripovima, autorima, i stripofilima. Ceo strip je u suštini priča o tome kako je nastao Image comics.

The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist (objavljivanje najavio Komiko) / Autobiografski strip o indie autoru koji ceo strip kuka i plače kako je on jadan neshvaćen, a njegovi stripovi nezapaženi.

Peter Kampf je znao / Alternativna-distopijska verzija istorije gde je Amerika militaristička-diktatorska zemlja i gde je Adolf Hitler kontraverzni strip umetnik koji kroz svoj novinski strip plasira svoje ideje iz Mein Kampfa.

Edited by - naker on 15/10/2023 23:41:02
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 16/10/2023 : 13:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Znamo za stripove inspirisane filmovima, knjigama, muzikom i obratno, ali ima li stripova u kojima se prepoznaju drugi stripovi, bilo kao omaž, posveta, bilo kao tema, bilo da su u potpunosti prepisani ili iskorišćeni za inspiraciju jedne epizode ili čitavog serijala?



Ja sam mislio da si se ti uvrjedjen i ugrozen na ovom forumu zauvijek povukao u svoje odaje, daleko od zlocestih ugnjetavaca.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 17/10/2023 : 11:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Posljednji pogled Charlesa Burnsa sadrži omaž Tintinu u obliku meta stripa koji se provlači kroz cijeli strip.

Siguran sam da posveta Tintinu ima još dosta, no ne mogu ih se sad sjetiti.

Cameo pojavljivanja junaka iz nekog drugog stripa ima u stripovima koliko hoćeš.

U širem smislu, Watchmen su inspirirani stripovima, a onda su oni pokrenuli cijeli trend takvih meta-stripova: stripova koji polaze iz stripa i njegove povijesti (nasuprot povijesti stvarnog svijeta).

Manarin HP i Guiseppe Bergman su donekle na tragu teme.

A tu je naravno i Texas kid, moj brat.
Go to Top of Page

trle
New Member



Bosnia and Herzegovina
243 Posts

Member since 06/07/2004

Posted - 17/10/2023 : 12:04:18  Show Profile Show Extended Profile  Send trle a Private Message  Reply with Quote
Klasika je pojava likova iz Riđobradog u Asteriksu.

TM
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/10/2023 : 13:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Sam's strip je kod nas manje poznat, ali u njemu se pojavljuju likovi iz raznih stripova:



https://theslingsandarrows.com/sams-strip/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/10/2023 : 15:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Svi stripovi su manje-više inspirisani stripovima.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7797 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 30/10/2023 : 17:14:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Neka me upuceniji u svijet mangi isprave ako grijesim, ali nije li urasawin pluto inspiriran tezukinim astro boyom.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/10/2023 : 18:10:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Neka me upuceniji u svijet mangi isprave ako grijesim, ali nije li urasawin pluto inspiriran tezukinim astro boyom.


I više od toga. Pluto je reinterpretacija priče The Greatest Robot on Earth iz serijala Astro Boy. Zato je i sam Tezuka potpisan kao koautor serijala.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000