forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 267 Čistionica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/10/2023 : 13:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


François nema život o kakvom sanja. Živi sam u gradu u kojem neprestano pada kiša i već godinama radi kao vozač u kemijskoj čistionici, a nije dobio ni najmanju povišicu. Njegovi hobiji svode se na igranje istih brojeva na lutriji svaki tjedan već 17 godina, bez rezultata, i na svakodnevno ispijanje krigle hladnog piva u lokalu Monico, gdje često susreće Maryvonne, s kojom bi volio ostvariti intimniji odnos. Jednog dana radi banalne dostave pokuca na vrata velike kuće, poprišta zločina nakon kojeg je ostalo desetak leševa i torba puna novčanica. Budući da mu se sreća osmjehnula prvi put, François odluči uzeti tu torbu... No uz nju idu i nevolje.

Kolorka 267 • Čistionica • 144 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Joris Mertens • Crtež Joris Mertens • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 17.10.2023. • Cijena 22 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-267-cistionica/914/




Trouble will find me

izivko
Advanced Member



Germany
11689 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/10/2023 : 14:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ovo je po meni odlično. Preporuka!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2597777

Have mercy
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/10/2023 : 14:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Privju je odličan, depresivna atmosfera, odličan crtež...baš dobar za ove kišne jesenske dane.

I kada sam čitao privju vidim table su mi poznate, ali čitam i nije mi priča poznata....i sad skužim da sam to očito vidio na izivkovom osvrtu.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 17/10/2023 14:13:24
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/10/2023 : 14:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Vrhunski!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/10/2023 : 00:56:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Crtež, atmosfera...
Ovo se ne propušta...

Carpe diem
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7745 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 18/10/2023 : 09:58:31  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
predepresivno :)

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15032 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 18/10/2023 : 10:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv strip..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 18/10/2023 : 15:59:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ovo isto jedva čekanje, crtež i kolor su brutala priča isto miriše na jako zanimljivu.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/10/2023 : 17:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

mislim, da bi ovo moglo biti



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/10/2023 : 01:59:42  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Je l ide ovo za Beograd? Odnosno sta od ove ture ide za BG?

Betmeni sad svi idu?
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 21/10/2023 : 12:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da Cistionica ide u Srbiju da kao i jos ponesto
ali izgleda ne buduci betmeni

quote:
Originally posted by Markos

Noć bez kraja, Čistionica, Posvojenje 1 i 2.
Betmeni novi ne idu.


Under construction.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/11/2023 : 15:21:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Iskreno očekivao sam više od priče. Strip je prije svega predivna kišna razglednica Pariza sedamdesetih. Više je strip atmosfere, za razliku od nekih stripova koji na malo stranica uspiju zgurati puno toga, ovdje je atmosfera ta koja priča. I taman kad se pokrene priča i sad očekuješ ok dosta je bilo atmosfere ajmo sad konkretno i opet ćorak malo tjeskobne atmosfere i kraj. Nije trebalo puno da bude recimo jedna lijepa devetka, ovako je 8/10 i dvojba dal da ostane u kolekciji.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/11/2023 : 16:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ha,ha,ha...sad čitam Čuijev komentar,i ne mogu da verujem,100% ista impresija;ali ajde da dam svoj osvrt,pa makar bio isti:

Grafički, impresivno i originalno delo - zaista kao da ste u Parizu sedamdesetih,prosto osećaš tu kišu,tu saobraćajnu gužvu,nerviraš se kad Alan,novi vozač, nešto zezne...Tipičan strip atmosfere. Kolor - praznik za oči.
I sve štima do samog kraja,kada ide taj neki triler deo,koji mi je mnjah.U stvari,ode nema ni k od krimića.
Šta znam,verovatno je inidividualno,nekome će se sigurno dopasti završnica,meni ne,pokvarila je celokupni dojam.Mogao mi je biti "udarac u vugla" od stripa,ovako tek samo jako dobar.
A i detalj na kraju mi nije najjasniji.Ali ajde, to ću ispod.
4/5

jel se to meni čini ili je u torbi bilo samo na vrhu novčanica,a ispod papirni isečci?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/11/2023 16:42:04
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 09/11/2023 : 19:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ha,ha,ha...sad čitam Čuijev komentar,i ne mogu da verujem,100% ista impresija;ali ajde da dam svoj osvrt,pa makar bio isti:

Grafički, impresivno i originalno delo - zaista kao da ste u Parizu sedamdesetih,prosto osećaš tu kišu,tu saobraćajnu gužvu,nerviraš se kad Alan,novi vozač, nešto zezne...Tipičan strip atmosfere. Kolor - praznik za oči.
I sve štima do samog kraja,kada ide taj neki triler deo,koji mi je mnjah.U stvari,ode nema ni k od krimića.
Šta znam,verovatno je inidividualno,nekome će se sigurno dopasti završnica,meni ne,pokvarila je celokupni dojam.Mogao mi je biti "udarac u vugla" od stripa,ovako tek samo jako dobar.
A i detalj na kraju mi nije najjasniji.Ali ajde, to ću ispod.
4/5





da samo na vrhu novci. možda je zato i došlo do makljaže.

Edited by - Chui on 09/11/2023 19:09:18
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/11/2023 : 22:23:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Joris Mertens.

Nikad prije cuo za ovog autora, ali debelo cu ga sad zapamtiti.

Covjek je razvalio. Autor je crteza, price i boje na stripu.

Kulise velegrada, na kisi, mokri plocnici u svijetlu neona. Nevjerovatno dobro docarana sumorna atmosfera grada i jednog obicnog malog covjeka, sa svojim obicnim malim zivotom, kojeg pratimo kroz album. I taman kad se naviknes na isti takav sumoran zivot Francoisa, te pomislis kako ces ispratiti njegove dvojbe, nezadovoljstva i neostvarene zelje u jednoj sumornoj prici i bavlenjem njegove rutine, slljedi obrat!

Pa jos kakav obrat i zaplet... necu nista napisati jer jos svi ljudi nisu iscitali album, (iako dosta toga pise na koricama), pa nek sami procjene.

Ali ovo je meni BUM! Strasno dobra prica. Kraj kakav jebiga donese zivot, dok imas neke druge planove i nisi ni sanjao u kakvu ce te situaciju 'baciti'. Bas baciti...

Sjajan strip. Cista petica! Mozda i pet plus! Odlicno tkanje radnje i umrtvljavanje iste, da bi nas naglo okrenuo autor za 360. Prezanimljivo i posve neocekivano. Bas prica kakvu volim i cijenim a sve ih je teze procitati.

Dakle, Joris Mertens. Autor kojeg cu bas zapamtiti!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/11/2023 : 12:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Meni se strip jako svidio.
Ovdje mi je najjača karika depresivna atmosfera (posjetilo me na Blade Runnera po atmosferi).
Prvo crtže je odličan, onda ta kiša, ta nekakva bezvoljnost glavnog lika, pa njegov kolega koji je eto...takav kakav je.
Stalna maštanja o kupovini ovoga ili onoga i onda super ironičan kraj.
Jest da se sve nekako prebrzo odigralo na kraju, ali ostatak priče mi je baš fora.
Crtež i atmosfera su meni definitivno izvukli slabiji kraj.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 18/11/2023 : 21:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Pridružujem se hvalospjevima na crtež + kolorit i atmosferu koja je istima postignuta.

Pridružujem se i kritikama da je priča tanašna.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1769 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 18/11/2023 : 22:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
I meni se ovo dopalo samo bih voleo da je malo duze. Crtez i atmosfera su mi fenomenalni. Prica... crni humor kakav volim! Sigurno cu citati vise puta iako je kraj upecatljiv da se dugo pamti.

9/10 (samo zato sto je kratko)

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/12/2023 : 04:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Maestralan strip! Kao sto su i svi pre mene primetili Cistionica je strip atmosfere i ako uspete da udjete u tu atmosferu ocekuje vas pravo uzivanje u remek delu. Nije ovde nista preterano originalno ili nevidjeno ali nacin na koji je strip strpljivo gradi svet i atmosferu i uz tragikomican kraj koji ce se dugo pamtiti, bas sam odusevljen!
I uopste nije slucajno sto François u bioskopu gleda Taxi Drivera.

Mertens je autor na kog cu itekako obratiti paznju ubuduce, nadam se da cemo videti i njegov prvenac Beatrice. Kao sto kaze njegova biografija koju sam nasao na sajtu Crossing Borders: školovao se za grafičkog dizajnera u Briselu, a dugi niz godina je radio u reklamiranju, filmu i televiziji kao scenograf, umetnički direktor, ilustrator i pisac scenarija. Ovo iskustvo je postavilo osnovu za duboko razumevanje pripovedanja kroz atmosferu i slike, i on to odlično primenjuje u svojim grafičkim romanima. Vidi se da je covek iz sveta filma. I preneo je svet filma u strip na najbolji moguci nacin.

Jedina nedoumica ovde meni postoji oko prevoda stripa: na francuskom naslov stripa je Nettoyage à sec sto znaci Hemijsko ciscenje, dok na engleskom glasi Bleekwater, a na nemackom je preveden kao Veliki zgoditak.
E sad ne znam sto se Fibra odlucila na prevod Cistionica (sto je mesto gde se vrsi hemijsko ciscenje, jasno mi je, ali u Srbiji niko ne kaze odneo sam stvari u Cistionicu nego kazu ljudi odneo sam na hemijsko), jedino sto meni to cistionica zvuci slicno kao Cistiliste odnosno Purgatorij, pa je mozda zbog toga odluceno za cistionicu?

10/10

@Chui i @anto, sto se tice kraja evo mog vidjenja: A vidite meni je palo na pamet da su se novcanice pretvorile (dakle a ne da su ispod par novcanica na vrhu zaista bili isecci) nego da su se novcanice pretvorile u isecke iz novina i reklamene brosure poput onih logoa reklama i proizvoda koje smo sve vreme vidjali po gradu tokom stripa, kao neki pokazatelj koliko je sve to materijalno besmisleno, koliko je kapitalisticko drustvo trulo i kako je ustvari celo Francoisovo cimanje oko zarade da bi imao materijalne stvari totalno besmisleno jer u poslednjim trenucima pre nego sto se udavio nije vikao: NOVAC! vec Maryvonne! ime devojke sa kioska. Ali da, zvuci logicnije ovo sto kaze Chui, ali mislim i da na ovaj moj nacin moze to da se tumaci, pogotovo ako sagledamo i epilog u kom izvlace Francoisove brojeve na lutriji da situacija bude jos samoironicnija i tragikomicnija nego sto je bila.

Edited by - going going on 01/12/2023 05:09:08
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6603 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 30/12/2023 : 13:17:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Nije me impresionirao ovaj strip kao ostalu družinu.
Da mi izleti bilo koja slika pojedinačno, crtež mi i nije nešto, ali uklapa se u radnju i omogućuje nam da osjetimo atmosferu i emocije likova.

> U nastavku spojleri:
Što se tiče radnje, glavna zamjerka je što se sve prebrzo odvija jer dosta slika ide preko pola ili cijele stranice, a i dosta onih manjih ne sadrže dijaloge. Ja nastojim polako čitati, a ovdje 144 stranice za sat vremena slistio. Na početku je sve to zanimljivo pratiti, ali vrtiš stranice i pitaš se kuda idemo. Moram reći da sam očekivao sretan kraj jer je taj loto previše naglašavan. Doduše, ne znam što bi onda čitali do kraja stripa, vjerojatno još jedan turoban dan s onim tukcem pa dobitak nakon kojeg bi oženio onu s kioska i svi sretni. Stoga je, u biti, dobro što je stigao šokantni triler-zaokret, ali ostala je to priča o jednom nesretniku. Ne kažem da je strip loš, mogao je ostati potpuno isti scenarij, ali da se to malo izmrvilo, to bi promijenilo dojam. Kažem, omogućuje crtež da osjetimo emocije, ali slova su slova, dodaj malo i misli da osjetimo njegovu tjeskobu pred kraj.
Ja sam epilog doživio kao Chui, ali svidjelo mi se i ovo što misli going going. No, svejedno, na kraju.

Ocjene: P: 7, S: 6, C: 7, N: 7 iliti 6.5/10

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 30/12/2023 13:19:58
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000