forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 52 Texas Kid, moj brat
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/11/2023 : 20:36:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Nije lako ubiti strip-junaka.

Orka Specijal 52 • Texas Kid, moj brat • 224 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Igor Kordej • Crtež Igor Kordej • • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 7.11.2023. • Cijena 17 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-52-texas-kid-moj-brat/924/


Trouble will find me

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 05/11/2023 : 15:52:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Moram vidijeti u živo ali mislin da ću uzeti ovu verziju.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15035 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 05/11/2023 : 19:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Ne leži mi nikako..propuštam

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/11/2023 : 17:58:43  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ova verzija mi je bolja,vidim to i na slepo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/11/2023 : 20:41:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Odlučio sam se za manju verziju za koju je navijao i Kordej, pogrešnoo je zovući svojom mangom u pogovoru. Koja crna manga kad je po formatu čisti Bonelli

Treba eći da u većoj verziji ima i crvene boje - kravata Texas Kida je cijelo vrijeme crvena, kao i krv na nekim stranicama i još neke sitnice. Fora izgleda ta crvena i mislim da je trebala ostati u u ovom manjem izdanju, al ok, ko ga jebe..
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/11/2023 : 20:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam i strip. Sama priča mi je nekako nezadovoljavajuća. Nisam oduševljen time što je Texas kid predstavljen kao neki šupak, po meni je to krivo jer ako je to izmaštani junak onda on mora cijelo vrijeme bit bez mane i straha. Ali ok, ionako je priča samo okvir i pitanje je koliko je realna a koliko umišljaj..

Sviđa mi se koliko ovdje crtež nadograđuje tekst. Na stranice Texas Kida je natrpano masu stvari koje pričaju puno više nego tekst. Ima tu ognjištarske mitologije, povijesti Hrvatske kroz 20to stoljeće., pa ukronije u kojoj je hrvatski strip živ i moćan i hrpa easter eggova koji strip dižu na level up. Ko da ima neka paralelna radnja koja crtež potajno priča čitatelju.

Najbolji mi je prvi dio koji priča djetinjstvo oca glavnog lika. Taj dio je odrađen skoro mitološki, kao neki partizansko/ognjištarski fantasy uz crtež koji daje hrvatski štih jer se vidi da su tu prikazane naše šume i vrleti, naša sela. Volio bi da je cijeli strip napravljen u tom sentimentu, ali jebiga, kasnije se vraćamo u sadašnje dobai strip postaje nešto drugo. Za sad toliko, planiram ga uskoro i ponoviti natanane.

Podsjetio me strip na onaj Vojov stij "četrdesprve kurcem zadavia vuka.." E, to su bila vremena
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2458 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 13/11/2023 : 01:33:25  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Treba eći da u većoj verziji ima i crvene boje - kravata Texas Kida je cijelo vrijeme crvena, kao i krv na nekim stranicama i još neke sitnice. Fora izgleda ta crvena i mislim da je trebala ostati u u ovom manjem izdanju, al ok, ko ga jebe..


Meni je to sa crvenom bojom vrhunski urađeno u Morgan Lostu
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/11/2023 : 09:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I u DELUXE izdanju izgleda špica, unosi dodatnu dimenziju u strip. Podsjetilo me malo na Sin cityje. Tako da sam tamo na štandu dvoumio iako sam prije dolaska bio siguran da želim baš ovu malu verziju. Ali na kraju se nisam dao navući, ova mala knjižica baš zove na čitanje, a velika zove na policu.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/11/2023 : 18:08:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Odličan Kordej se ovdje obračunava na više nivoa. Ne bih spojlao dalje, al moram spomenuti samo onih par fotki iz našeg političkog života kako ih je upotrijebio hahaha. Vidošević u lovu, pa one orgije sa tamburicama Bandićevog drugara Šostara. Preporuka!
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 15/11/2023 : 19:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Nije Deluxe izdanje bezveze deluxe. Kad sam uporedio na štandu manji format i deluxe izdanje, nije bilo dvojbe. Na većem formatu dođe do izražaja minucioznost Kordejevog crteža. A i ta fora sa crvenom.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/11/2023 : 19:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
I meni Kordejevi radovi više odgovaraju na većem formatu.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 16/11/2023 : 12:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Previše me se uopće nije dojmio. Jel to uopće postaje bolje?
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 17/11/2023 : 12:20:30  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Scenarij je nadgradnja zgodbe Macana izpred >30 godina. I super je odrađen. Možda sledi Vol 2 ali ne nujno. Deluxe izdaja je baš puno bolja od manje. Papir debeo i dlakav ko medo. Risba sasvim Kordejeva. I ima tu svega, od grandioznih scena, homaga i naravno mana. Ono što Tomislav jebe Radovana zbog perspektive i anatomije, dešava se i samom Vitezu. Sve u svemu, strip za pročitat, stavit na policu kao trofej za moguče drugo čitanje.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 17/11/2023 : 17:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Kupio Deluxe izdanje i nisam se razočarao! Ni crtežom ni pričom. Istina da ima tu stilski svega i svačega ali mi je sve na kraju sjelo. Istina da bi dobro došao vol II. I istina da sa mangom nema niđe veze xD

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/11/2023 : 18:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Previše me se uopće nije dojmio. Jel to uopće postaje bolje?



Ni meni nije sjeo privju. Uzmem Dušmanovu verziju ako dođe u ŠK.
Daj si ugasi taj autocorrect, pišeš gore od mene.

EDIT: Ipak ne uzmem Dušman varijantu, mislio sam da će to biti kiosk izdanje. Uzmem u knjižnici kad dođe.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 21/11/2023 07:23:52
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 18/11/2023 : 09:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Jesam 😄
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 26/12/2023 : 10:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Nisam pregledao ceo video zbog eventualnih spojlera ali tip prica umireno i barem mi deluje realno.
Nisam inace ni nabavio ni odlucio koje izdanje da uzmem a verovatno bi trebao
neko od izdanja ce se verovatno rasprodati
"u nekom razumnom roku"



Under construction.
Go to Top of Page

kuzman
New Member



Croatia
296 Posts

Member since 25/02/2021

Posted - 26/12/2023 : 14:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kuzman a Private Message  Reply with Quote
Ako ti je papir i format važan deluxe od Fibre.
Inače ovaj mali je više nego dobar.
Za srpsko izdanje ne znam jer nisam vidio.
Koliko se sjećam isto je veći format,a dobiješ i onu knjižicu.
Isto tako ako zeliš u originalnom slengu bez prijevoda Fibra.
Slatke muke

Edited by - kuzman on 26/12/2023 14:56:17
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 04/01/2024 : 14:53:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
Tomislav Brandt neodoljivo podsjeća na Andriju Maurovića :-)

Of all the things I've lost, I miss my mind the most
Go to Top of Page

kuzman
New Member



Croatia
296 Posts

Member since 25/02/2021

Posted - 04/01/2024 : 17:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kuzman a Private Message  Reply with Quote
Da to je prvo što sam primjetio.
Frano može mala analiza ovog?
Koji je sad kompleks u pitanju?
Može i neko drugi,npr sam Igor Kordej.
Nisam još uspio naći vremena za onaj intervju od preko tri sata.
Ima li govora o tome?
Ili je u pitanju samo posveta velikom majstoru...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5536 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/01/2024 : 18:03:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja sam samo u hodu hvatao crtice oko ovog stripa. Ne mogu ja znat šta su autori tu htjeli, mogu samo prenjeti ono što su rekli i ono kako sam ja doživio ovo djelo.

Darko je to napisao davno, Igor dovršio nedavno.

Igor sam opisuje kako je prikazao Edipov kopleks, svojevrsno nadmetanje oca i sina, taj kakti klasičan sukob očevog autoriteta nad sinom ... prikazana je tu i želja za očevom pažnjom i tak...

Stari čvrsti Brandt je vizualno (a bome i idejno) Andrija, a mladi Brandt je (valjda) svileni Igor.
Starog je život zašamarao pa crta svilene kaubojske stripove, dok nježni i razmaženi Igor svoju životnu dubinu (surovost i sirovost) traži u svijetu stripa.

Neko dublje značenje za svijet stripa u smislu smjene generacije, ideja, pristupa mediju i sl, autori su dočarali kako su znali.

Dupli opisuje kako je Darku sve to bila dosjetka koju je negdje čuo, a Igoru su zablicale scene zahvalne za strip.

Osobno mislim da klasicima ova likovnost nije ni do koljena, dok Darko pak ima talent za dobre priče pogotovo kad radi za djecu.

Jednostavnije rečeno, današnja klima uvjetuje, stavlja akcent na kakti jače, kompleksnije priče. Posljedica tome je ekstremno slabija likovnost nego kod klasičnih stripovskih titana.

A najveći urnebes je proglašavanje Texas Kida instant klasikom - koji ruši klasike.

...







Edited by - frano on 04/01/2024 19:39:34
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5536 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/01/2024 : 18:14:08  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zakon je ova video recenzija par postova iznad.
"Scenario Kordej, crtež Macan ..."

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5536 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/01/2024 : 19:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Odnos oca i sina, očeva i sinova u svijetu stripa najdublji je u Lone wolfu. Bar meni.

Rusi su skužili te nihilisticke ideje odavno.
Tad nije bilo stripova, šibali su se riječima.
Dostojevski ih je ščapio u Bijesovima, Turgenjev u Očevima i sinovima.

Ako ovdje gledamo okršaj dva velikana stripa, moglo bi se reći da je Stari dobro iščvrgao sineka. U želji da nadjača oca, sinek postaje žilav, ali više kao ilustrator negoli kao strip crtač.








Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5536 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/01/2024 : 19:18:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I sad.
Nihilističke ideje jesu ateističke.

No, Texas Kid ima života u sebi.
Surovog i sirovog.
Ali, ima života.

Žele se pobit, ništit jedni druge, a opet nekog tako natjeraju da se trzne.
Da preživi...

Takvo je vrijeme danas.
Ružno je prevladalo.
I sad mi kao trebamo tu nać nešto... dobro.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5536 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/01/2024 : 19:37:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Šta je dobro u Texas Kidu?

"Završi započeto."

"Crtaj klasično."

"Uči se zanatu na papiru i s tušom."

Igorove "noćne table" s jakim kontrastima i isprepletenim sjenama su i dalje bomba.


Edited by - frano on 04/01/2024 19:40:53
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2024 : 13:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Hibrid nenadjebivog Zagora i sirovine Texa jebe kevu Larcenetovcima.
Bezvezno na kvadrat. Loše ka da je pisa Stinki osobno, uz to i nezavršeno. Easter eggovi su jedino šta valja.
O ovome stripu se priča puno više nego šta zaslužuje pa neću više ništa pisat.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000