Meni su Sovjeti i Kongo ne upitnog kvaliteta nego loši do bola. Da sam samo to ikad pročitao od Tintina, mislio bih da je Herge neko koga treba obilaziti u najširem krugu. Novim čitaocima bih preporučio preskok obavezni u startu, a posle nek se vrate ako zavole Tintina.
Ovakva informacija mi je baš trebala.
+1
Prije koju godinu odlučim se upoznati s Tintinom i krenem naravno od prvog albuma. Kontam ne valja ovo ništa ali hajde možda je drugi bolji i brzo se pokajem i odustanem.
I Sovjeti i Kongo su mi sasvim solidno. I više nego dobar prikaz šta je tadašnji čovek sa zapada mislio o SSSR-u i Africi. Mislim da danas oba stripa imaju i veću vrednost nego kad su nastali, jer sa ove neke distance su više kritika tadašnjeg društva.
Ali nisu rađeni kao kritika, već za ultrakonzervativni katolički časopis sa profašističkim stavovima. Tek kad se Herge izborio da piše scenarija po svom izboru, to postaje čitljivo.
Naravno, to ne znači da prvi albumi treba da se cenzurišu, meni se ne sviđaju, i smatram ih najgorim pamfletima, ali nikad ne bih podržao neku brisanje iz istorije stripa.
na konto toga odakle može da se krene, just my two cents jer mi je Tintine jedna od najdražih stvari (imam takvih podosta doduše, ali Tintin ima zasebno mesto jer ima baš dug staž i uplitao se u najrazlčitije životne faze i kontekste)
moj prvi Tintin je bilo Blago Rakama Crvenog, Politikin zabavnik 1996. godina čini mi se. potpuno slučajno nabasao na to (nit smo kupovali PZ redovno, nit sam čitao sve što su od stripova stavljali), pročitao, raspametio sam se. I dalje se živo sećam osećaja neke jeze/strave kada na kraju nalaze blago u zamku, a kamoli ceo taj sense of wonder kada podmornicom tragaju za olupinama, izlaze na ostrvo, blabla. Već tad sam pao na vrhunsku Eržeovu sposobnost da stvori tenziju, pritisak koji junaci imaju da ostvare to što im je za datu avanturu dodeljeno, dok ih jure kojekakvi krimosi, konkurenti, i šta god već.
Drugar je imao dva albuma Dečijih novina, Faraonove cigare i Let 714 za Sidnej, koje smo isto tako cedili do iznemoglosti, dok nije došao PZ opet tamo negde ranih dvehiljaditih s inicijativom da objave (maltene) komplet Tintina; počeli su (pametno) od Raka sa zlatnim klještima, gde je, vrlo upečatljivo xD uveden lik Kapetana Hadoka. I onda su šarali podosta, i ne znam koja mi je epizoda bila bolja. Neki vrhunac meni lično je bio (surorisingly?) Put na Mesec, za time sam bukvalno izgubio glavu. Ali i Afera Lakmus, Trgovci robljem, Crno zlato, Jednorog, ma.... (i naravno legendarni Tibet, koga sam tek kasnije čitao)
Poenta naklapanja je - minus naravno to da je moje iskustvo klinačko i adolescentsko (te tek u završnici young adult, kompletirao sam Tintina tek negde oko dvadesete or so) - nije loše krenuti od neke avanture koja je definitivno pogodak, tipa eto Rak sa zlatnim klještima, sjajne avanture gde se prvi put pojavljuje Kapetan, i onda to ako prođe, ostatak će bukvalno sam od sebe da ide, uključujući i jbne* Kongo, Sovjete, itd.... :))
*ovaj atribut ubacujem jer, jebem ti život, godine i godine forumašenja itd - svi živi samo tupe o tim prvim epizodama, i dal vrede i ne vrede, aukurac više. Dajmo malo Hrama sunca, Otokarovog skiptra, Dragulja Kastafjore itd:))
Potpis u dva reda, prema pravilniku: Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Trebalo bi da se više priča o tome, šta Tintina čini vrhunskim stripom. Može i maksimalno subjektivno, šta je svako pronašao/doživeo u pojedinim albumima.
I dobro je da se izdaju u originalnoj verziji, odvratna mi je ta cenzura koja izbacuje sve politički nekorektno.
Izuzev onog nosoroga u Kongu, kojeg su u novijim izdanjima poštedeli, da ga Tintin ne bi razneo eksplozivom... Ta nova verzija je bila i u DW izdanju, verovatno je i u Fibrinom?
Da ubacim i ja svoj kratak osvrt na Tintinov prvi album.
Uglavnom je veći problem to što i nema neku koherentnu radnju, samo jurnjava i tučnjava, Tintin mlati sve oko sebe i lagano se izvlači iz svake situacije, previše naivno, na momente i smešno u toj naivnosti. Sad, što je u celoj toj priči propaganda protiv Sovjeta, to je i za očekivati i ne smeta toliko koliko naivnost same radnje. Ima 2-3 detalja koja su mi bila baš iritantna, al' se sad ne sećam konkretno da ih navedem. I naravno, rani Eržeov crtež, pa još crno-beli, takođe se uklapa u tu sveukupnu naivnost ove prve priče.
Ma, ovde se ne radi o poređenju sa nekim drugim belgijskim stripovima i autorima iz tog doba, već se primedba odnosi na to da je Erže one naredne epizode ponovo nacrtao, kolorisao i sabio na 62 strane, pa su nam one prijemčivije od Sovjeta. Čak i Kongo, makar vizuelno.
It is not entirely clear why Herge chose not to re-issue Tintin in the Land of the Soviets in color. Some critics consider it Herge’s most primitive piece and believe the artist was embarrassed by it.
Fibrino izdanje, kao i uvijek, prekrasno Ali ostaje pitanje zašto se nepotrebno mijenjaju imena likova? Ako je pas u originalu, a i u svim drugim verzijama, imena koje naslućuje njegovu bijelu boju (milou, whitey, snowy, snješko, bjelko itd.) zašto se prekrštava u totalno deseto značenje Čupko? Niti u originalu, a niti bilo kojoj drugoj verziji, pas nije Hairy, Furry ili sl.
Mislim se, kad bi došao do kompletne kvalitetne digitalne kopije kolorne verzije epizode, mogao bih da probam da ga premontiram na duplo manje stranica i uradim regularan album, više nalik ostalima.
Ali, vidim iz raznih uzoraka, gde bi se pojavio problem. Dosta je širokih kadrova - duplih po širini, kao dva manja. A javljaju se i uzastopno, pa bi bez presecanja (koje otpada) ili belina (koje nisu pravo rešenje) ovo bilo teško izvesti.