forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Tintin 8 - Žezlo kralja Otokara
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28988 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/11/2023 : 20:48:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Tintinove pustolovine, jedinstven niz priča što su nastajale tijekom pola stoljeća i odigravale se na pet kontinenata i sedam mora, kamen temeljac su frankobelgijskog stripa i obavezno štivo za svakog ljubitelja devete umjetnosti.

Tintina, mladog reportera koji putuje svijetom u pratnji vjernoga psa Čupka, stvorio je 1929. tek malo stariji belgijski crtač Georges Remi, radeći pod pseudonimom Hergé. Nakon prvih, naivno zaigranih pustolovina, Hergé sazrijeva kao autor i isporučuje nenadmašne priče, same klasike žanra, dok se Tintinu pridružuje cijeli niz živopisnih likova: eksplozivni pomorski kapetan Haddock, smušeni genij Lovrijenac Lakmus, dobronamjerni detektivi Šiljak i Žiljak, operna diva Bianca Castafiore ...

Od pustinje do prašume te od otoka s blagom do ledene pustoši Mjeseca, u Tintinovim pustolovinama podjednako će uživati djeca kao i odrasli, a Fibra ih hrvatskim čitateljima prvi put donosi u izvornom albumskom formatu.

Tintin 8 • Žezlo kralja Otokara • 64 stranica • Kolor • 220 x 295 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Hergé • Crtež Hergé • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 7.11.2023. • Cijena 14 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/tintin-8-zezlo-kralja-otokara/932/

Trouble will find me

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/11/2023 : 20:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Betmen987
New Member



Serbia
184 Posts

Member since 27/10/2020

Posted - 08/11/2023 : 21:46:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Betmen987 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je politička nekorektnost glupost sama po sebi.
Stvari treba posmatrati u kontekstu u kom su nastale.
Čim počne da se raspravlja o političkoj korektnosti, ode se na kraju u apsurd. Nema pobednika, svako ima svoje mišljenje koje teži nametnuti drugima, niko ne odstupa od svog mišljenja, i tako dalje i tako dalje.


quote:
Originally posted by Lord Vader89

ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?


Neka neko izda American Vampire...
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16400 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 08/11/2023 : 21:48:44  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?


Pa nema tu šta mnogo da se misli. To je djelo jednog vremena u kome nije bilo takvih gluposti kao što je politička korektnost.
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 08/11/2023 : 21:54:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
nisam čitao.što je politički nekorektno u tintinovom kongu?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/11/2023 : 22:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

nisam čitao.što je politički nekorektno u tintinovom kongu?


https://en.wikipedia.org/wiki/Tintin_in_the_Congo#Criticism

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6935 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/11/2023 : 22:19:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?



Ja sam totalno šokiran. Nemam reči.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6935 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/11/2023 : 22:29:49  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Samo mogu da kažem, srećom to u vezi rasizma se potpuno promenilo u fra-belg. stripu, pa u kasnijim stripovima, poput Avantura Fredija Lombara od Yvesa Chalanda, toga uopšte nema.

Edited by - alexts on 08/11/2023 22:30:44
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3140 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/11/2023 : 22:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?


Čisto da pojasnim zašto sam pisao o tome, poenta je bila da neki novi čitaoci ne odustanu od Tintina zbog istih.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/11/2023 : 23:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Lord Vader89

ljudi, šta mislite o pamfletizmu (i odsustvu kolora) "Sovjeta" i političkoj nekorektnksti "Konga"?


Čisto da pojasnim zašto sam pisao o tome, poenta je bila da neki novi čitaoci ne odustanu od Tintina zbog istih.



Ma nije brate u tebi bila poenta, niti u ikome ponaosob uopšte:)


Nego, da razbijemo malo tupljenja u prazno o cenzuri i "kvalitetu" tih pradavnih epizoda, evo moj riff na temu "jednog kišnog dana pod nadstrešnicom kioska", for all its worth.

Deo priče o "Otokarovom skiptru/žezlu", da se nadovežem na onaj kratak unos iz druge teme (jer me priče o "Kongu" i "Sovjetima" stvarno ič ne zanimaju) se između ostalog odvio i u (meni) legendarnom "Platou" tamo na kraju Knez Mihajlove u Beogradu. Ta knjižara je tokom tranzicije (neće valjda mladjo da se ljuti što pominjem politiku ovde na temi o jednom potpuno apolitičnom stripu xD) bukvalno bio mali pop-kulturni raj, a kad kažem "pop-kulturni", naravno da mislim na stripove i na Star Wars (a bome i na Star Wars stripove). Gonjeni glupošću, ludilom, slepim optimizmom, pranjem para - šta je već gonilo ljude u to doba u Srbiji - Plato je uvozio boga oca američkih (knjiga i časopisa i) stripova, na mestu gde si do juče kao klinac bio srećan ako Horus izda nekog Bleka ili Mikija, ili eventualno nabasa neki Tintin u Politikinom zabavniku. (bilo je tu naravno još stvarčica, al nabrajajući sve to bih zakinuo na dramatičnosti)

I sad, kako rekosmo u prethodnoj epizodi - PZ se u to neko vreme bacio na izdavanje Tintina svaka dva meseca, il tako nešto, ritmom od jedne epizode u 4 dela, odnosno - za 4 nedelje sakupimo jedan album, pa dva meseca pauza, pa opet jedan album, i tako u krug. Iz nekog razloga (pretpostavljam da zato što su te epizode išle nekada ranije u PZ, tokom 90ih, il već) - u tom nastojanju PZ da stignu Italijane tokom ranih 2000-ih, nisu izdati:
- Sedam kristalnih kugli
- Hram Sunca
- Otokarov skiptar
- Dragulj gospođe Kastafjore
- Tintin na Tibetu

Na kraju svakog albuma u PZ (dakle, na zadnjoj strani 4. dela svakog rasparčanog albuma) objavili bi sve naslovnice serijala, uključujući i ove navedene iznad. I naravno, ta stranica se vremenom pretvorila u stranicu za virtuelno "precrtavanje" epizoda koje još nisu objavljene; kapirate da se vremenom obruč baš nemilosrdno stezao oko ovih epizoda iznad.... I sad, 2003. godine, kada je uveliko bila objavljena moja najdraža priča o letu na Mesec (o njenom značaju vidi ispod) - polažem neki fensi šmensi Cambridgeov ispit iz engleskog, i moji me časte neku kintu za to, mislim da je bilo ravno 500 dinara - za razliku od danas, nimalo zanemarljiva suma. I dodela diploma bila u aero-klubu u Vasinoj, bukvalno na dva koraka od te knjižare u kojoj sam blejao svako malo i listao (Star Wars) stripove ko siroče. I ja lepo posle ceremonije, diplomu pod mišku, pravac Plato, da kupim ni manje ni više nego - nekog Tintina na engleskom. Ne samo da napokon imam priliku da dopunim ono što fali iz PZ, nego mali štreber kao da spoji i lepo i korisno - kad sam već za engleski dobio kintu, da se uloži odma nazad u materiju. 500 dinara za jedan album, nije zanemarljiva suma nimalo, ali takve su bile sve cene tih stranih proizvoda u Platou, možda nije ni čudo što nije potrajao....

Elem, sad, stižeš do čuvene police sa jasno prepoznatljivim jednobojno-šarolikim riknama. I, čuvene slatke muke, tamni vilajet - koji album odabrati od ovih iznad! No, ima jedna olakšica - "Otokarov skiptar" je bio pomenut u "Putu na Mesec", te je dobri stari ljubitelj kontinuiteta ipak posegao za kompletiranjem priče. I isprsim ja tih 500 dinara ko od šale, Otokara pod drugu mišku, i pravac kući. I zgutam strip s nogu. I prva stvar koju pomislim, debil - "trebalo je da uzmem jedan od onih drugih albuma". Ne da mi je ovaj bio loš, štaviše, vrh je bio, i naravno da mi je ostao jedan od najdražih komada stripova u kolekciji u to vreme. Ali je bilo gotovo s njim sad, a ovi drugi su i dalje bili nepročitani, pa kao ako bih mogao nekako da vratim vreme i o istom trošku probam neki od ovih drugih albuma, npr. "Sedam kristalnih kugli", koji je onako delovao, misteriozno.

Naravno, ni sto sedam kristalnih kugli da mi je tada reklo koliko prozivoljnosti će da se kasnije nekako nakalemi na ovu naizgled beznačajnu anegdotu. Da će baš taj Otokar da bude bukvalno prvi u kasnije kompletiranoj kolekciji albuma iz te edicije koju ću da sakupim ni manje ni više nego u Norveškoj, za bukvalno iste pare koje sam tada ispružio u Platou (59 norveških kruna tada po albumu, u periodu 2020-2011.) Da ću zadnji od tih albuma kupiti u šetnji ka gradu da stanem u red da sretnem autora koji je radio moje najomiljenije Diznijeve strip-priče iz Mikijevog zabavnika (izvesni Don Rosa, autor nekih epizoda "Bajinog žitija" koje su tako proizvoljno objavljivane, naizgled poput Tintina u PZ, mada i poput samog života), koji je tada bio u poseti Oslu. Tokom studija avio(aero)mašinstva. Da će u kasnije povampirenoj (i to na steroidima) knjižari na mestu tog starog Platoa da radi Kreša, ortak sa foruma stripovi.com, na kom 20 godina nakon kupovine engleskog "Otokara" pišem na temi novog Fibrinog izdanja, nekoliko dana nakon što se Markos slikao u istoj toj knjižari ispred čitave police dampingovano prejeftinih inostranih stripova prepoznatljivih jednobojno-šarolikih rikni.... xD

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 08/11/2023 23:31:45
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6979 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/03/2024 : 13:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dobro je Otokarovo žezlo, ali Vejderova priča je bolja! (Kao i Faraonove cigare i Plavi lotos.)


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 24/03/2024 : 13:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
odlična priča stvarno, sav sam se raspekmezio sad kad sam pročitao:))

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3526 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 26/03/2024 : 00:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

(...) Da će u kasnije povampirenoj (i to na steroidima) knjižari na mestu tog starog Platoa da radi Kreša, ortak sa foruma stripovi.com, na kom 20 godina nakon kupovine engleskog "Otokara" pišem na temi novog Fibrinog izdanja, nekoliko dana nakon što se Markos slikao u istoj toj knjižari ispred čitave police dampingovano prejeftinih inostranih stripova prepoznatljivih jednobojno-šarolikih rikni.... xD



Antologijski post, indeed.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000