forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor novele iz Darkwooda 8 - Maska vraga
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16743 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/01/2024 : 13:01:49  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by mladjo

I da li postoji (ako da, koja je) razlika između Đavla, Vraga i Sotone?

Šejtan?
Belzebub?


U nekim izrazima postoji, npr. vrag đavolu doći u svatove ili npr. u pjesmi Santa Maria della salute - đavolu jelu a vragu dub... Ili recimo u ovoj pjesmi https://balasevic.in.rs/djordje-balasevic-caletova-pesma-tekst/, određena razlika sigurno postoji.



Da ali kakva?


Pe evo recimo ovdje https://www.vecernji.ba/kolumne/vrag-davolu-u-svatove-doso-1603715

U tom naslovu je Rusija okarakterisana kao vrag, a NATO kao đavo - dva protivnika slične snage, ali vrag možda malo nezgodniji.

U pjesmi Santa Maria della salute je to malo drugačije - pjesnik tu pokušava da opravda svoj grijeh što je u jednoj od prethodnih pjesama požalio dalmatinske borove korištenje za gradnju te crkve, pa sad smatra da se sve to može zanemariti, da to nije važno. Ovdje nema suštinske razlike između đavola i vraga, ali je to iskorišteno da se naglasi da je više svejedno na koju će stranu...

A u Balaševićevoj pjesmi je to više igra riječima, pokušava malo da izazove utisak dvosmislenosti.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/01/2024 : 13:08:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri

Razlika postoji ali u praksi najčesće se upotrebljava bez neke razlike. Sotona (ili Iblis, Lucifer) je jedan. Dok su Djavoli (Vragovi, Ŝejtani, Demoni, Dzinovi) viŝe njih.
Malo ima razlike u Abrahamskim vjerama ali ne suŝtinske.
Za prihvacanje naravno zavisi od samog covjeka je li vjernik odnosno koje vjere pripada.

Demoni (Dzinovi) su stvorenja-bića(drugačija od ljudskih) koje zive u drugom paralelnom svijetu ljudima nevidljivim ali nas svet (dimenzija) njima vidljiva.
Medju najistaknutijim Demonom (Dzinom) bio je Lucifer (Iblis) koji se pobunio Bogu zbog ljubomore nakon stvaranja Čovjeka (Adama).
Njega zovu i "pali andjeo" mada u stvarnosti nije Andjeo nego je bio od Boga toliko istaknut od ostalih Demona. Da je bio počaŝćen u drustvu Andjela.
Treba napomenuti da nisu svi Demoni (Dzinovi) zli mada jesu većina i zbog toga se vremenom naziv Demon koristio kao sinonim za zlo. Dok se u Islamu ta imena i nazivi jasno razlikuju. Zli Dzinovi se nazivaju Ŝejtani koji su sledbenici Iblisa (Sotone,Lucifera).
Dakle, Lucifer je i sam kao biće Demon ali jači i istaknutiji od ostalih Demona i njegove sledbenike nazivamo Demonima, Vragovima, Ŝejtanovima, Djavolima itd... Dok i ljudske sledbenike Lucifera nazivamo isto tako.

Nadam se da sam bio jasan?





Dakle Sotona je jači termin od Vraga i Đavola?

Zanimljivo...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 20/01/2024 : 13:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Ferri

Razlika postoji ali u praksi najčesće se upotrebljava bez neke razlike. Sotona (ili Iblis, Lucifer) je jedan. Dok su Djavoli (Vragovi, Ŝejtani, Demoni, Dzinovi) viŝe njih.
Malo ima razlike u Abrahamskim vjerama ali ne suŝtinske.
Za prihvacanje naravno zavisi od samog covjeka je li vjernik odnosno koje vjere pripada.

Demoni (Dzinovi) su stvorenja-bića(drugačija od ljudskih) koje zive u drugom paralelnom svijetu ljudima nevidljivim ali nas svet (dimenzija) njima vidljiva.
Medju najistaknutijim Demonom (Dzinom) bio je Lucifer (Iblis) koji se pobunio Bogu zbog ljubomore nakon stvaranja Čovjeka (Adama).
Njega zovu i "pali andjeo" mada u stvarnosti nije Andjeo nego je bio od Boga toliko istaknut od ostalih Demona. Da je bio počaŝćen u drustvu Andjela.
Treba napomenuti da nisu svi Demoni (Dzinovi) zli mada jesu većina i zbog toga se vremenom naziv Demon koristio kao sinonim za zlo. Dok se u Islamu ta imena i nazivi jasno razlikuju. Zli Dzinovi se nazivaju Ŝejtani koji su sledbenici Iblisa (Sotone,Lucifera).
Dakle, Lucifer je i sam kao biće Demon ali jači i istaknutiji od ostalih Demona i njegove sledbenike nazivamo Demonima, Vragovima, Ŝejtanovima, Djavolima itd... Dok i ljudske sledbenike Lucifera nazivamo isto tako.

Nadam se da sam bio jasan?





Dakle Sotona je jači termin od Vraga i Đavola?

Zanimljivo...



Da svakako, Sotona (Iblis, Lucifer) je ime Demona, Djavola itd..koji je jedan, i koji je njihov predvodnik.

Mada koriscenja imena i naziva u razlicitim kulturama je dosta drugacije i nije svudje isto, tako da nedje termini mogu imati vecu i manju tezinu, ali ovo je ono kako je po vjerskom pravilu odnosno vjerovanju.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/01/2024 : 13:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by mladjo

I da li postoji (ako da, koja je) razlika između Đavla, Vraga i Sotone?

Šejtan?
Belzebub?


U nekim izrazima postoji, npr. vrag đavolu doći u svatove ili npr. u pjesmi Santa Maria della salute - đavolu jelu a vragu dub... Ili recimo u ovoj pjesmi https://balasevic.in.rs/djordje-balasevic-caletova-pesma-tekst/, određena razlika sigurno postoji.



Da ali kakva?


Pe evo recimo ovdje https://www.vecernji.ba/kolumne/vrag-davolu-u-svatove-doso-1603715

U tom naslovu je Rusija okarakterisana kao vrag, a NATO kao đavo - dva protivnika slične snage, ali vrag možda malo nezgodniji.

U pjesmi Santa Maria della salute je to malo drugačije - pjesnik tu pokušava da opravda svoj grijeh što je u jednoj od prethodnih pjesama požalio dalmatinske borove korištenje za gradnju te crkve, pa sad smatra da se sve to može zanemariti, da to nije važno. Ovdje nema suštinske razlike između đavola i vraga, ali je to iskorišteno da se naglasi da je više svejedno na koju će stranu...

A u Balaševićevoj pjesmi je to više igra riječima, pokušava malo da izazove utisak dvosmislenosti.



Kao ultraobožavatelj Djoleta znam, naravno, za tu pjesmu ali on tu samo spominje Đavla, nema nigdje teksta gdje govori da njih dvoje nisu isto, da je jedan od njih jači isl.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/01/2024 : 13:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Ferri

Razlika postoji ali u praksi najčesće se upotrebljava bez neke razlike. Sotona (ili Iblis, Lucifer) je jedan. Dok su Djavoli (Vragovi, Ŝejtani, Demoni, Dzinovi) viŝe njih.
Malo ima razlike u Abrahamskim vjerama ali ne suŝtinske.
Za prihvacanje naravno zavisi od samog covjeka je li vjernik odnosno koje vjere pripada.

Demoni (Dzinovi) su stvorenja-bića(drugačija od ljudskih) koje zive u drugom paralelnom svijetu ljudima nevidljivim ali nas svet (dimenzija) njima vidljiva.
Medju najistaknutijim Demonom (Dzinom) bio je Lucifer (Iblis) koji se pobunio Bogu zbog ljubomore nakon stvaranja Čovjeka (Adama).
Njega zovu i "pali andjeo" mada u stvarnosti nije Andjeo nego je bio od Boga toliko istaknut od ostalih Demona. Da je bio počaŝćen u drustvu Andjela.
Treba napomenuti da nisu svi Demoni (Dzinovi) zli mada jesu većina i zbog toga se vremenom naziv Demon koristio kao sinonim za zlo. Dok se u Islamu ta imena i nazivi jasno razlikuju. Zli Dzinovi se nazivaju Ŝejtani koji su sledbenici Iblisa (Sotone,Lucifera).
Dakle, Lucifer je i sam kao biće Demon ali jači i istaknutiji od ostalih Demona i njegove sledbenike nazivamo Demonima, Vragovima, Ŝejtanovima, Djavolima itd... Dok i ljudske sledbenike Lucifera nazivamo isto tako.

Nadam se da sam bio jasan?





Dakle Sotona je jači termin od Vraga i Đavola?

Zanimljivo...



Da svakako, Sotona (Iblis, Lucifer) je ime Demona, Djavola itd..koji je jedan, i koji je njihov predvodnik.

Mada koriscenja imena i naziva u razlicitim kulturama je dosta drugacije i nije svudje isto, tako da nedje termini mogu imati vecu i manju tezinu, ali ovo je ono kako je po vjerskom pravilu odnosno vjerovanju.



Ok, thnx!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12590 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 20/01/2024 : 13:40:33  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

I da li postoji (ako da, koja je) razlika između Đavla, Vraga i Sotone?

Šejtan?
Belzebub?



https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Lucifer
https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Satan
https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Beelzebub

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16743 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/01/2024 : 13:53:34  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Kao ultraobožavatelj Djoleta znam, naravno, za tu pjesmu ali on tu samo spominje Đavla, nema nigdje teksta gdje govori da njih dvoje nisu isto, da je jedan od njih jači isl.


Ima, na kraju spominje vraga, u posljednjem stihu. Ja bih rekao da tu postoji jedna vrsta gradacije, da je vrag nešto za malu nijansu opasnije od đavola. Tu namjerno nije rekao da đavola uspava, ne samo zbog rime.

Naravno, slažem se da u praksi razlika ne postoji, ovo što sam naveo u nekoliko pjesama su tako neki primjeri pokušaja pravljenja te razlike.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/01/2024 : 14:04:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by mladjo

Kao ultraobožavatelj Djoleta znam, naravno, za tu pjesmu ali on tu samo spominje Đavla, nema nigdje teksta gdje govori da njih dvoje nisu isto, da je jedan od njih jači isl.


Ima, na kraju spominje vraga, u posljednjem stihu. Ja bih rekao da tu postoji jedna vrsta gradacije, da je vrag nešto za malu nijansu opasnije od đavola. Tu namjerno nije rekao da đavola uspava, ne samo zbog rime.

Naravno, slažem se da u praksi razlika ne postoji, ovo što sam naveo u nekoliko pjesama su tako neki primjeri pokušaja pravljenja te razlike.



Aha ok.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/01/2024 : 14:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by mladjo

I da li postoji (ako da, koja je) razlika između Đavla, Vraga i Sotone?

Šejtan?
Belzebub?



https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Lucifer
https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Satan
https://the-demonic-paradise.fandom.com/wiki/Beelzebub




A evo i tebe sa svojim linkovima.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 20/01/2024 : 19:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


Da ali kakva?


Ne znam da li su u hrvatskom Vrag i Djavo sinonimi, ali generalno, izraz Djavo potiče od reči Diavolo, koja opet potiče od reči Div.
Dakle, zajednička imenica, Div-Divovi... Djavo-Djavoli.
Lučifar je specifičan naziv za jednog od tih Divova, za Palog Andjela.
Satana (Sotona) je njegov protivnik i takodje naziv jedne ličnosti, ali se zbog nekih razloga (koje ovde ne bih elaborirao) poistovećuje sa Lučifarom, pa ga čak u najvećem broju slučajeva i zamenjuje.
Što je i logično, kada se uzme u obzir koga slede današnji (lažni) Kršćani.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 20/01/2024 : 19:20:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri

Razlika postoji ali u praksi najčesće se upotrebljava bez neke razlike. Sotona (ili Iblis, Lucifer) je jedan. Dok su Djavoli (Vragovi, Ŝejtani, Demoni, Dzinovi) viŝe njih.



Šejtan je od Teitan, Titan, Div - i trebalo bi da se odnosi na jednog konkretnog Diva, tj Lučifara.
Džinovi (u našem jeziku isto što i Divovi), Džini (Geniji u engleskom) su donosioci zabranjenih znanja na zemlju, pomagači Lučifarovi, nekada bića od krvi i mesa, kasnije izgleda pretvoreni u neke metafizičke entitete.
Množina.
Demoni su izvorno ljudolika bića, ali ne ljudi, bića opasna za mejnstrim veru, pa su ljudi zastrašivani njima.
Danas zamenjeni ... recimo - Elijenom.
Za moderne generacije - modernizovani simboli straha.
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 21/01/2024 : 03:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by Ferri

Razlika postoji ali u praksi najčesće se upotrebljava bez neke razlike. Sotona (ili Iblis, Lucifer) je jedan. Dok su Djavoli (Vragovi, Ŝejtani, Demoni, Dzinovi) viŝe njih.



Šejtan je od Teitan, Titan, Div - i trebalo bi da se odnosi na jednog konkretnog Diva, tj Lučifara.
Džinovi (u našem jeziku isto što i Divovi), Džini (Geniji u engleskom) su donosioci zabranjenih znanja na zemlju, pomagači Lučifarovi, nekada bića od krvi i mesa, kasnije izgleda pretvoreni u neke metafizičke entitete.
Množina.
Demoni su izvorno ljudolika bića, ali ne ljudi, bića opasna za mejnstrim veru, pa su ljudi zastrašivani njima.
Danas zamenjeni ... recimo - Elijenom.
Za moderne generacije - modernizovani simboli straha.



Sve ovo sto si napisao ja sam uskladio u jednoj recenici gore. Sve to zavisi od mjesta naroda kulture dje i kako se koje ime koristi i za sta se upotrebljava,i to se vremenom mnogo mjenjalo i evuliralo itd. Bez obzira od porekla imena/naziva u različitim kulturama se isto ime koristi za različita bića, ili se vremenom odnosi na različito shvacanje pa se u praksi misli na nesto drugo.

Za Ŝejtana si u pravu, ja nisam to detaljnije obrazlozio. Ŝejtan jeste Lucifer/Iblis ali se to ime u praksi najvise koristi za njegove sledbenike tako da je vremenom ime evuliralo ali da u osnovi je tako.

Za Demone sam isto i ja naveo, nisu ljudi, nego su druga bića, da imaju sličnosti sa ljudima kao sto kazes ljudolika ali ipak mnogo razliciti i fizicki mnogo jači od ljudi ali ne i psihicki.


Ŝto se Dzinova tiče (bez obzira na poreklo imena) u naŝem jeziku je isto sto i Demon a ne Div. Kad muslimani kažu Dzin ne misle na velike-visoke ljude odnosno Divove, nego na bića odnosno stvorenja koje je Bog stvorio u paralelnoj dimenziji. I ovo ostalo da su bili bića od krvi i mesa to su već prazna verovanja paganskih ili sektaskih naroda.

Ono sto sam napisao je naučno, konkretno iz teologije. Ono sto ti navodis je većina sa aspekta mitologije i van Abrahamskog vjerovanja, imam zavrŝeno Teoloŝku istoriju tako da mi je ovo osnova.



Takodje ne bi vise isao, jer vec smo odmakli totalno od Zagora, ovo je vise tema za neku svastaru. Ali ako neko ima pitanja rado cu odgovoriti.

Pozdrav

Edited by - Ferri on 21/01/2024 04:10:46
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 21/01/2024 : 16:05:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri


Sve ovo sto si napisao ja sam uskladio u jednoj recenici gore. Sve to zavisi od mjesta naroda kulture dje i kako se koje ime koristi i za sta se upotrebljava,i to se vremenom mnogo mjenjalo i evuliralo itd. Bez obzira od porekla imena/naziva u različitim kulturama se isto ime koristi za različita bića, ili se vremenom odnosi na različito shvacanje pa se u praksi misli na nesto drugo.

Za Ŝejtana si u pravu, ja nisam to detaljnije obrazlozio. Ŝejtan jeste Lucifer/Iblis ali se to ime u praksi najvise koristi za njegove sledbenike tako da je vremenom ime evuliralo ali da u osnovi je tako.

Za Demone sam isto i ja naveo, nisu ljudi, nego su druga bića, da imaju sličnosti sa ljudima kao sto kazes ljudolika ali ipak mnogo razliciti i fizicki mnogo jači od ljudi ali ne i psihicki.


Ŝto se Dzinova tiče (bez obzira na poreklo imena) u naŝem jeziku je isto sto i Demon a ne Div. Kad muslimani kažu Dzin ne misle na velike-visoke ljude odnosno Divove, nego na bića odnosno stvorenja koje je Bog stvorio u paralelnoj dimenziji. I ovo ostalo da su bili bića od krvi i mesa to su već prazna verovanja paganskih ili sektaskih naroda.

Ono sto sam napisao je naučno, konkretno iz teologije. Ono sto ti navodis je većina sa aspekta mitologije i van Abrahamskog vjerovanja, imam zavrŝeno Teoloŝku istoriju tako da mi je ovo osnova.

Takodje ne bi vise isao, jer vec smo odmakli totalno od Zagora, ovo je vise tema za neku svastaru. Ali ako neko ima pitanja rado cu odgovoriti.
Pozdrav


Nisam te popravljao, nego iskoristio tvoj post da napišem ono što znam o Šejtanu, dakle, da je naziv za konkretnog Diva, Lučifara.
Za Džinove i Demone - ono što je istorijski, a ne ono što kažu današnje monoteističke religije.
Džinovi su isto što i Divovi:
..."A bijase tada Divova na Zemlji; a i poslije,
kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovječijim, pa im one radjahu sinove;
to bijahu silni ljudi,
od starine na glasu."
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 21/01/2024 : 20:23:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
Kako mislis ono sto je istorijski!!? Ja ti upravo kazem ono sto je naucno dakle istorijska teologija. Ja nisam zavrsio neku Hrisćansku/Islamsku itd teologiju odnosno vjerski fakultet iako dosta i od toga znam jer je usko vezano.
Ako ces konkretno laicka istorija njih uopste i ne priznaje da su postojali ili da postoje.
Sad si me zbunio jer ovo je kondratiktorno.
I opet isto kazes "ne ono sto kazu danasnje monot.religije" a u nastavku dajes argument stihove iz njihovih knjiga!!?
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 21/01/2024 : 20:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
Drugo, kad vec navodis vjersku teologiju onda moras znat da po vjerskom ucenju ljudi su na pocetku bili mnogo visočiji (nedje oko 30m visine) kao sto su i zivotni vijek imali dosat duzi od danasnjeg. To jest bili su Divovi!
Go to Top of Page

Ted Miller
Average Member



691 Posts

Member since 28/10/2021

Posted - 22/01/2024 : 11:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Ted Miller a Private Message  Reply with Quote
evo moram komentirati i pohvaliti ovu epizodu, jako sam odusevljen, scenaristicki ono sto zelim od Zagora - mocan protivnik, mistika, magija, horror, borba koja nije jednostrana.
Braća Esposito ugodni za čitanje/gledanje, dobro im idu herojske scene gdje Zagor zbilja djeluje kao super heroj, isto tako i njegov protivnik.

Nisam čitao prijašnje susrete Zagora sa Devil Maskom i ostalim pripadnicima sekte "ljudi bez lica" al ideja, priča je jako zanimljiva i to je dobar fokus za daljnje radnje u Zagoru.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/01/2024 : 13:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri

Kako mislis ono sto je istorijski!!? Ja ti upravo kazem ono sto je naucno dakle istorijska teologija. Ja nisam zavrsio neku Hrisćansku/Islamsku itd teologiju odnosno vjerski fakultet iako dosta i od toga znam jer je usko vezano.
Ako ces konkretno laicka istorija njih uopste i ne priznaje da su postojali ili da postoje.

Zvanična istorija, koja se uči po školama - ne.
Mislio sam na istorijske zapise iz davnih vremena, koji ih svi od reda pominju.
Recimo... svi junaci Mahabarate su Divovi.

quote:
Originally posted by Ferri

Sad si me zbunio jer ovo je kondratiktorno.
I opet isto kazes "ne ono sto kazu danasnje monot.religije" a u nastavku dajes argument stihove iz njihovih knjiga!!?


Nije kontradiktorno, jer je Biblija jedan od istorijskih zapisa, koje je dobar deo čovečanstva uzeo kao neki poseban zapis i na njemu utemeljio svoja verovanja.
U suštini - knjiga kao knjiga, sadrži dosta tačnih istorijskih podataka (kada je reč o nastanku Zemlje i početnoj istoriji), kao i potpuno izvitoperene podatke (kada je reč o religijskim opredeljenjima protagonista i njihovim Bogovima).
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/01/2024 : 13:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ferri

Drugo, kad vec navodis vjersku teologiju onda moras znat da po vjerskom ucenju ljudi su na pocetku bili mnogo visočiji (nedje oko 30m visine) kao sto su i zivotni vijek imali dosat duzi od danasnjeg. To jest bili su Divovi!


Ne znam odakle ti taj podatak od 30 metara?
Prosečni Divovi koji se pominju u stihovima koje sam naveo, bili su visoki oko 4 metra, a verovatno je bilo i viših, a crni Divovi oko 7-8 metara, a bilo je i viših, ali baš 30 metara visokih... nije mi poznato da to iko pominje.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/01/2024 : 14:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
https://scontent.fbeg5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/123943069_1455880897940427_7127947704448036002_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=dd63ad&_nc_ohc=-u0uWh0dBL4AX8FdrlL&_nc_ht=scontent.fbeg5-1.fna&oh=00_AfDSsT6tRi-jnn8QkWiG-mFMtbotbCwBB99-FOIA5oxBkw&oe=65D5ED83
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/01/2024 : 14:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
https://eden-saga.com/wp-content/uploads/lakish-relief-688po.jpg
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2296 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 22/01/2024 : 14:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
https://eden-saga.com/wp-content/uploads/geants-sumer-Tablette-de-Shamash-wkmd-ski-1300x780.jpg
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 22/01/2024 : 17:00:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
Prvo za Bibliju se ja slazem.
Drugo, da 30m nedje se pominje i 33m, toga ima u Islamskim i Hinduskim spisovima, pa se pominje da su se postepeno smanjivali kao sto se smanjivao i zivotni vijek (koji je ranije trajao i do preko 1.000godina)
Trece, pa o tome ti pricam o istoriji koja se uci u javnim skolama/fakultetima. Ja sam Istoričar teologije (koja proucava vjerske doktrine,u ovom slucaju istoriju). A onaj ko zavrsi vjersku (crkvenu skolu ili islamski fakultet teologiju itd istorijski smjer) on je Teolog istorije (teolog istoriĉar).

S ovime bi zavrsio raspravu..poz

Edited by - Ferri on 22/01/2024 17:04:38
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 22/01/2024 : 18:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lijepa rasprava ali hajde recite nešto o epizodi, naravno ako ste je čitali:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46984 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/01/2024 : 18:32:24  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Fascinatno kako se zbirka skupljenih textova zbrda zdola ,preko raznih stoljeca dovukla do toga da je i danas aktualna.
Zato su Zidovi tu di jesu a daljni plagijatori,ha isto tu di jesu.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Terminator
New Member



Bulgaria
201 Posts

Member since 26/06/2003

Posted - 24/01/2024 : 16:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Terminator a Private Message  Reply with Quote
Nakon prvog čitanja, dobra epizoda.

Dobar neprijatelj, zanimljiv način ubijanja i kraj atipičan za Zagora.

I am the law.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000