forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Godišnjak hrvatskog stripa 2024
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
29118 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/04/2024 : 12:41:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Tomislav Košta
Filip Miloloža
Željko Drobec
Simon Bogojević – Narath
Zoran Žmirić i Korina Hunjak
Antonio Filipović – Athan
Božidar Horvatić
Mihael Bađun
Mihaela Erceg – Mihe
Luka Čačić
Marko Dješka
Sonja Gašperov
Ivan Marušić
Jan Škrinjar
Damir Stojnić
Jurica Starešinčić
Ozren Harlović i Hrvoje Ružić
Bruketa&Žinić&Grey

Godišnjak hrvatskog stripa 3 • Godišnjak hrvatskog stripa 2024. • 144 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Crtež Tomislav Košta • • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.4.2024. • Cijena 22 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/godisnjak-hrvatskog-stripa-3-godisnjak-hrvatskog-stripa-2024/950/

Trouble will find me

Milazzo
Senior Member



Croatia
2118 Posts

Member since 30/01/2008

Posted - 19/04/2024 : 13:57:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Milazzo's Homepage  Send Milazzo a Private Message  Reply with Quote
Posve pristrani favorit ture, onda slijede Košta, Contrition i Berardi&Milazzo :)

https://www.instagram.com/wanderereclectic/ // https://abadon.hr/

Edited by - Milazzo on 19/04/2024 14:19:13
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15726 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/04/2024 : 14:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je bas drago izdanje, koje je dugo trebalo trzistu. Puna i velika potpora domacim autorima!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37637 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/04/2024 : 15:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Treci broj vec i moze se reci da je to vec stvar navike i naravno da se uzima bez premisljanja.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2801 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 21/04/2024 : 22:52:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je vidjeti i imati u rukama već treći Godišnjak. Zadovoljstvo je tim više što je kvaliteta stripova u ovom Godišnjaku još viša nego u prošlogodišnjem.
Ako bih morao birati stripove koji su mi se najviše svidjeli, to bi bili Nevidljivi utezi tandema Hunjak/Žmirić, Narathova Osveta muza i Sonjeckina Kapica (Koštu sam već nahvalio na drugom topiku).
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37637 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/04/2024 : 09:00:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Godisnjak je vec postao instanca mi se cini i lijepo se primio na ovim prostorima. Funny, sve se rasprodalo sada na CRS-u i na kraju ga neki nisu vise mogli kupiti. Naravno, nije tiraz rasprodan, samo sve sto se ponijelo na CRS, ali vec to je pokazatelj da se Godisnjak prihvatio.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
600 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 27/04/2024 : 17:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ovakve stvari su nesto sto bih 100% kupovao da mogu digitalno. A verujem i mnogi osim mene iz inostranstva.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7118 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/06/2024 : 13:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Što reći, a ne zaplakati? Najbolji Godišnjak do sada (kao da su ostali bili loši)! Obično se u zbirci radova jedan ili nekoliko njih izdvaja kvalitetom. Ovdje je to, pardon, su to svi. Moguće je da je moje oduševljenje tim veće što sam se s najvećim brojem radova ovdje susreo po prvi put (za razliku od prošlih Godišnjaka), no i oni radovi koje sam ponovio (Hunjak, Athan i, recimo, Bađun) su drugim čitanjem ostavili još jači utisak. Ukratko, Godišnjak je pravo blago i nezaobilazna stvar za sve ljubitelje stripa. Kupite dok ga još ima!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
600 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 28/06/2024 : 06:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Cim sam video ovo izdanje pozeleo sam da ga imam i uspeo sam da ga uguram u narudzbu.

Ostavicu po jednu recenicu za svaku pricu. Pre svake price mozemo procitati paragraf o autoru.

* Tom, noj, tuka, Košta: odlican pristup klasicnoj SF temi prvog kontakta, crtez i scenario vrhunski
* Pra-šu-ma, Miloloža: lep dokumentarni komentar na jedan istinit dogadjaj iz WWII na teritoriji Plitvica, odlican crtez i lepa naracija kroz "kvadratice" (dijaloga nema)
* Percepcija, Drobec: efektan vic-strip radjen "3D" tehnikom o interpretaciji moderne umetnosti (podsetio me na "moj svijet" skuplturu iz AF Ne Glasajte za Notaxa)
* Osveta muza, Narath: susretanje umetnika sa svojim muzama, solidni fantasy radnja i crtez ali mislim da ga nisam potpuno razumeo
* Nevidljivi utezi, Žmirić & Hunjak: divna minijatura o tome kako naizgled neprimetni svakodnevni gestovi mogu hendikepiranim osobama uciniti zivot lepsim sa interesantnim i efektnim crtackim resenjem sa crnom, belom i zutom
* Fantomaniak, Athan: najbolji gay strip koji sam procitao, dobar crtez, divna naracija kroz "kvadratice" (nema dijaloga) i odlican kraj koji protagonisti daje nadu iako toga nije (jos uvek) svestan...
* Mrtva rijeka, Horvatić: fenomenalni take na postapokalipticnu temu sa tragicnim ali pomalo i ocekivanim zavrsetkom i majstorskim epilogom
* Bakina priča, Bađun (forumas Milazzo, autor Abadona): crtez odlican, dobar take na folklornu horor fantastiku
* Beograd, Erceg-Mihe: odlicna potresna anti-violence minijatura (sa interesantnim resenjem kroz rimovanje "kvadratica") o nedavnom masakru u Beogradskoj osnovnoj skoli
* Sin crnog kaktusa, Čačić: cudan... nije mi legao ni crtez niti radnja i nisam ga razumeo
* Zelena družina, Dješka: 6 jednotabloidnih epizoda ekoloski angazovanog serijala o "super-deci" koja spasavaju zemlju i prirodu; (kontraverzna) tematika i "decji" crtez mi nisu legli
* Kapica, Gašperov: 5 jednotabloidnih epizoda, "decji" crtez, take na crvenkapa i vuk temu, nije lose ali mi nije bilo nista posebno
* SBIM, Marušić: 5 nevezanih jednotablidnih stripova, tri su mi se jako svidela a dva onako
* Životinje, Škrinjar: neobican crtez ali je legao uz radnju koja je jos jedan take na "covek je najgora zivotnija" temu
* Ne postoji fizika vatre, Stojnić: 12 fotografija objekta koji sagoreva na dve table, nije mi se "primilo"
* Ljudmačka, Starešinčić: jos jedan dobar take na "ljudi su najgore zivotinje" temu
* Zmajevi, Harlović & Ružić: simpaticna decja fantasticna pricica (sa rimovanim "kvadraticima") o pesniku u najam koji mora da napise pesmu o zmajevima kao rodjendanski poklon jednoj devojcici klijentkinji
* Dovraga, zatvaraj ta vrata, nepoznat autor iz agencije Bruketa&Žinić&Grey: jedna humoristicna tabla narucena od vatrogasnog drustva kao instrukcije kako se ponasati u slucaju izbijanja pozara

Zadnjih par strana sa prikazom domace produkcije i pozivom na slanje radova za sledeci godisnjak kao da su iskocile sa stranica nekog SIRIUS-a. Bas su me bacile u neku nostalgiju.

Ja sam uzivao u skoro svakom od ovih kratkih stipova i svakako dajem veliku preporuku za kupovinu.

P.S. Od ovog (Macanovog?) paragrafa sam pao na pod od smeha, ima neceg Alan Fordovskog tu:

Filip Miloloza rodio se u Zagrebu 1990., zavrsio profesorski smjer na Likovnoj akademiji, pa zaposlio u Gradskom uredu za kulturu. 2016. je, za vrijeme studija, poceo crtati svoj magnum opus o antickim Grcima, da bi nakon sedam godina, grcajuci u hrpi nedovrsenih tabli, napokon zakljucio kako je mozda kucnuo cas da proba zgotoviti neki kraci strip. Po stranicama koje slijede reklo bi se da je u tome uspio.

P.P.S. (Za starije i/ili tvrdokornije ljubitelje SF-a) mene ova knjiga konceptualno neodoljivo podseca na YU Sirius: https://www.goodreads.com/book/show/16119379-yu-sirius

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10164 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/06/2024 : 09:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
P.P.S. (Za starije i/ili tvrdokornije ljubitelje SF-a) mene ova knjiga konceptualno neodoljivo podseca na YU Sirius: https://www.goodreads.com/book/show/16119379-yu-sirius





Kako si se ovog sjetio?

To mi je u nekim kutijama za koje sam zaboravio da postoje .
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26300 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 28/06/2024 : 09:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pa prije yu strip nego sirius...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
600 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 28/06/2024 : 19:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@Peyo a kako necu? Kupio sam taj YU SIRIUS kao mali i imao ga dugo i citao vise puta neke price ali vise ga nazalost nemam.

@jaki da da YU Strip sam zaboravio... znao sam za njega ali tada ga nisam redovno citao, mozda poneki slucajni primerak... citao sam zaista dosta SF stvari a od stripova uglavnom AF i bonelije i poneki zalutali Horor, eks, biser, spunk, strip 81/82, stripoteku... ali to je blize izdanje u pravu si.

Moje detinjstvo je prolazilo uz Kentaur, SIRIUS, Polaris, Boneli stripove i naravno Alan Ford!

SIRIUS sam redovno iscekivao i kupovao na trafikama a kasnije se pojavio i Alef. Nekako mi SIRIUS ostao u tom najdubljem secanju pa zato i referenca...
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4018 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 03/07/2024 : 22:14:45  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Godišnjak je jedna lijepa tradicija Fibre i uvijek dobar uvid u to kako diše hrvatska strip scena.
Prva dva izdanja su bila vrlo dojmljiva te se moglo probrati tu jako dobrih priča, onih zanimljivih, nekih malo pomaknutijih, ali sveukupno prštala je kreativa.
Ne mogu reći da ovdje nema kreative u ovom izdanju 2024., ali dojma sam da je ova kolekcija nešto slabija. Da li je to takva okolnost ili mi jednostavno nisu sjeli svi stripovi tko će ga znati. No, i dalje tu ima hvalevrijednih radova koji ponekad pomiču konvencije ovog medija.
Godina je svaka na svoj način specifična, pa tako valjda treba biti i s godišnjacima. Iščekuje se izdanje 2025.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000