forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 DEVETA DIMENZIJA: KAZATI-SEBIČNA MUZA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author  Topic Next Topic  

zokalav
Senior Member



2034 Posts

Member since 24/08/2010

Posted - 17/10/2024 : 20:31:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zokalav a Private Message  Reply with Quote

Legenda kaže da je, poslije Kleopatre i Djevice Marije, markiza Kazati bila najzastupljenija žena u umjetnosti. Ona je ličnost izuzetne i sasvim romantične sudbine. Rođena kao nasljednica jednog od najvećih bogatstava u Italiji, umrla je kao skitnica. Kazati je pala kraljica, ona koja je upoznala svu raskoš ovog svijeta i na kraju završila u bijedi.

Pola vijeka nakon smrti, pala je na smetlište istorije. Neki naučnici, ljubitelji mode i ekstravagancije znaju je po imenu. Drugi, ljubitelji umjetnosti, oduševljeni su fotografijom Mana Reja koja prikazuje ženu sa tri para očiju. Ali oni vole portret i ne mare za model.

Da li bi Kazati voljela da bude junakinja stripa? Svakako da. Za ženu koja je željela da od svog života napravi umjetničko djelo i kojoj nikada nije bilo dosta pokazivanja, knjiga devete umjetnosti sa njenim portretom na svakoj strani jednostavno bi je očarala.

„Biografija se izmišlja!“, napisao je Selin. I voljela sam da izmišljam Kazati. Ali oni koji se pozabave markizom moraju da se suoče sa istim problemom, mnogo slika i malo spisa, malo članaka u kojima se ona citira (osim Figarovih tračeva), nema pisama. Što se tiče notarskih akata i drugih službenih dokumenata, svi su spaljeni i izgubljeni. Kada sam pisala biografiju markize Kazati, moje istraživanje je ponekad stagniralo po nekoliko sedmica: čitavi dijelovi Luizinog života ostali su nijemi. Uzalud sam tražila anegdote, detalje, preklapanja među obiljem slikovne dokumentacije. Ono što mi se sviđa u stripu Vane Vinči je to što je ona odlično iskoristila ovaj materijal i učinila ga svojim. Znala je kako da slike pretvori u snove. Knjiga je puna skrivenih reprodukcija, probranih poput citata. Tako je u uvodnoj sceni njena ostarjela Luiza inspirisana portretom Frensisa Hejstingsa, ili kada vidimo Luizu u ateljeu Kesa Van Dongena, golu, iza umivaonika, shvatamo da će to dovesti do slike pod nazivom Cvjetni umivaonik. Ponekad je Vana Vinči reprodukovala djela, Sporo buđenje nakon mnogih metempsihoza Alberta Martinija ili sliku koju je naslikala Romejn Bruks na Kapriju, a ponekad, na primjer sa Boldinijem, odlučila je da nacrta Luizu kako pozira slikaru u njegovom ateljeu.

Neki od ovih biografa su pokušali da prebroje slikare koje je inspirisala Luiza Kazati. Prilikom aukcije koja je označila početak njenog pada, 17. decembra 1933. godine, sudski izvršitelji su ispraznili Pale roz u kojoj je živjela u Vezineu. Crteži, akvareli, ulja i skulpture, njena kolekcija raspršena je po čitavom svijetu. Većina ovih djela danas se nalazi u privatnim kolekcijama, neka su ipak našla svoje mjesto u muzejima, a neka su izgubljena ili uništena tokom rata. U svakom slučaju, legenda kaže da su portret markize Kazati izradila 123 slikara. Sa stripom Vane Vinči, taj broj se povećao na 124.




A4 format
tvrdi uvez, u boji
latinica
kompletna priča, ne nastavlja se
broj 2. serijala "Devete dimenzije " - Ispod oblaka
78 strana

Cijena 30 KM

https://stripovibanjaluka.blogspot.com/
stripovi051@gmail.com

Strip je stigao u:
Striparnica Alan Ford
Stripovi Pele - Predrag Radetić

Edited by - zokalav on 18/10/2024 09:30:21
   Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000