forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 ALAN FORD - E, baš nećem samo prvo!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 01/06/2010 : 18:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
najprije da kažem da je magnus uistinu bio najbolji crtač alana forda i njegov period je bio onaj u kojem je strip bio u svom najboljem izdanju (iako postoji nekoliko epizoda, neki su spomenuli povratak superhika kao evidentan pad kvalitete, inače meni ta epizoda izgleda kao čisti rehash epizoda superhik, superhik-alkohol prijeti i razbijena boca). piffarerio je po meni imao crteže koje bi ocijenio između vrlo dobrog i odličnog (pogotovo onu njegovu najraniju fazu crtanja). neki su od vas napomenuli da su ovi ostali crtači (pogotovo perucca) vrlo dobri, ali po meni su svi oni daleko ispod piffarerija, a kamoli magnusa (iako perucca crta aktivno od 1986.).ali da kažem svoje mišljenje zašto mislim da neki kažu da su brojevi nakon magusa šrot: ja pretpostavljam zato što je magnus bio najbolji crtač AF-a, pa ljudi onda automatski kažu: magnus je bio najbolji crtač ovog stripa, ovi drugi mu nisu ni do boka, prema tome, ove ostale epizode ne znače ništa, pa ih nećemo ni čitati. a što je onda npr. sa ovim današnjim epizodama, što bi one trebale biti u usporedbi s onim epizodama nakon magnusa? mnogi su isto bili napominjali da im klo ide na živce (meni, priznajem, najbolji životinjski agent uz nosonju) ali si onda isto možemo postaviti pitanje: zašto je klo ostao sve do danas u stripu ako je bio glup i besmislen lik?
neke epizode koje bi izdvojio u eri nakon magnusa:
crne planine južne dakote
sastanak na groblju
nestanak kipa slobode
šah-mat
epizode s gumiflexom
daj daj samuraj
do re mi
safari bez veze...
ima ih puno

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 01/06/2010 19:02:25
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 01/06/2010 : 21:10:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Interesantno je, da su pri degradaciji epizoda, crtez i scenariji isli istim tempom. Magnusove epizode imaju najbolji i crtez i price, zato su klasa za sebe. Magnusovog crtez se od prve do poslednje 75 epizode dosta izmenio ali po meni nije izgubio na kvaliteti. Njegovi likovi su bili dinamicni i veoma izrazajni (osim Alana, koji je postajao sve blezlicniji). Piffarerio je bio dobar ali nije u rangu Magnusa - njegov crtez mi deluje nekako trom, kad ga poredim sa Magnusovim.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/06/2010 : 00:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

Interesantno je, da su pri degradaciji epizoda, crtez i scenariji isli istim tempom. Magnusove epizode imaju najbolji i crtez i price, zato su klasa za sebe. Magnusovog crtez se od prve do poslednje 75 epizode dosta izmenio ali po meni nije izgubio na kvaliteti. Njegovi likovi su bili dinamicni i veoma izrazajni (osim Alana, koji je postajao sve blezlicniji). Piffarerio je bio dobar ali nije u rangu Magnusa - njegov crtez mi deluje nekako trom, kad ga poredim sa Magnusovim.



po meni su magnusovi crteži izgubili na kvaliteti (u onoj zadnjoj fazi crtanja se nije baš bio naročito potrudio s obzirom da se zasitio crtanja) i meni je recimo ona magnusova kasna faza crtanja gora od piffarerijeve rane faze (opet, moje mišljenje).
nego, mene zanima, zar su piffarerijevi likovi bili kao manje dinamični od magnusovih? isto tako, ovo kad si rekao da je piffarerijev crtež trom, to navodi na zaključak kao da on nije imao volje za crtanjem ovog stripa. piffarerio nije imao nikakve trome crteže, nego je razlika jedino u time što je on imao drugačiji stil crtanja od magnusa, ali crteže nikako ne možemo opisati kao trome. zašto ti tako misliš?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 02/06/2010 : 09:02:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Meni so likovi, njihova karakterizacija i emocije najbitniji dio Alana Forda - i tu je bio meni Magnus majstor. Njegovi likovi, mada groteksni stilom, su mi veoma zivotni, sa razlicitim izrazajima lica i odlicnom "govoricom" tijela u razlicitim situacijama. Kod Piffarerijeva mi likovi djeluju krutiji, nekako pospani . To je samo moje mnenje naravno. A Piffarerio je i meni puno bolji crtac od nekih koji su dosli posle njega.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/06/2010 : 19:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

Meni so likovi, njihova karakterizacija i emocije najbitniji dio Alana Forda - i tu je bio meni Magnus majstor. Njegovi likovi, mada groteksni stilom, su mi veoma zivotni, sa razlicitim izrazajima lica i odlicnom "govoricom" tijela u razlicitim situacijama. Kod Piffarerijeva mi likovi djeluju krutiji, nekako pospani . To je samo moje mnenje naravno. A Piffarerio je i meni puno bolji crtac od nekih koji su dosli posle njega.



ovo na kraju što si rekao si sasvim u pravu, ali se ne bi baš s time složio da su kao piffarerijevi likovi krutiji. podsjeti se one epizode sastanak na groblju npr.(pogotovo ona scena gdje je bob preorao pola groblja sa onim buldožerom, pa zatim ukapalova reakcija na sve to, sve je piffarerio po meni to odlično nacrtao). isto i ona jedna svađa između klodovika i starkelje u bandi propalica. to uopće nije beživotno.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/06/2010 : 19:43:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Leo Charm
Pifarerio nikada nije umeo da nacrta nikakvu emociju a i nikakav je scenograf (dva polja gde Magnus apsolutno briljira), a njegov put i ono cemu je sve vreme stremio lepo je olicen u specijalima koji se ne mogu ocima gledati koliko su gadni. 'Ajmo sad da prelistamo 'Zvonara Bogorodicine crkve', 'MOby Dicka' ili "Zarucnike' na jednoj i bilo koji njegov na drugoj strani, pa da vidimo koliko nerealan treba da bude onaj ko ne primecuje ko je bolji, detaljniji, ko ima vise AF duha. Uporedjujmo zrele faze. Druga je stvar sto Perucca u svojoj zreloj fazi nema vise oko cega tu da se trudi.
Ali, paralela on i Pifarerio... samo teski nostalgicari.



ti specijali (zvonar crkve ND, moby dick i još neki koje je crtao) su nešto potpuno odvojeno od njegovih crteža u onim "redovnim" brojevima. istina je da su ti specijali mnogo užasniji što se crteža tiče, ali fora je u ovome: piffarerio je bio crtao od 1975. do 1984. pa je otišao (to je period u kojem je crtao te redovne epizode). zatim je bunker (početkom devedesetih) obnovio suradnju s njim i tad je piffarerio crtao specijale (doduše nakratko). uglavnom, piffarerio je, inače, imao 51 godinu kad je debitirao (rođen 1924.), a kad je crtao one specijale je imao blizu 70. tako da, ne samo što mu se crtež promijenio na gore nego je tada bio puuuno stariji nego kad je bio "aktivan" crtač.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000