forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Tanguy i Laverdure
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2016 : 19:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Charlier & Uderzo:Tanguy i Laverdure,knjiga 2 - Eskadrila roda (Strip-agent)

Četvrti album:Eskadrila roda

Tangi i Laverdir dobijaju premeštaj u Dižon,gde se nalazi baza sa Miražima IIIC,najboljim francuskim lovcima.Nakon upoznavanja sa mlaznjacima i nezgoda koju su doživeli obojica poručnika,ali sa srećnim završetcima,dobijaju zadatak da obuče dva australijska pilota na miražima sa novom elektronskom opremom,zbog mogućnosti kupovine nekoliko aviona od strane australijske vlade.Ali,umesto R.A.A.F. pilota,u bazu umesto njih stžu špijuni čiji je cilj da dođu do što više informacija glede savremene elektronike.Navodne pilote u Dižon dovozi Tangijev otac,ali u jednom razgovoru posumnja da su ova dvojica australijanci.Što je dovoljan razlog da pokušaju da ga uklone u naizgled nesrećnom slučaju.

ekstra jaka 9/10

Peti album:Miragei na orijentom

Izraelska vlada razmtra kupovinu nekoliko miraža,a T&L,zajedno sa još dvojicom kolega, pripada da izvrše demonstraciju njihove moći pred odgovornim ljudima u Izraelu.
U priči za prodaju je još jedna strana,koja će pokušati da osujeti francuze ne birajući sredstva.
Duž puta do Tel Aviva,naši piloti će doživeti naizgled slučajne nezgode,ali pravi problemi ih tek čekaju.

između 9/10 i 10/10

Šesti album:Plavi top se ne javlja

Ista ekipa koja je prikazala izraelskoj vladi mogućnosti miraža,ovaj put leti na Grenland,da ih prikaže kanađanima,koji razmišljaju u nabavci francuskoh mlaznjaka.Ali ovaj put se radi o tipu miraža IIIE,opremljenog najnovijom tehnologijom,i ekstrmno skupog.
na putu do Grenlanda,moćna i beskrupulozna organizacija neke strane države će pokušati da dođe do jednog primerka novog aviona.

između 9/10 i 10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/01/2016 20:08:31
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2016 : 19:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Charlier & Uderzo&Jije:Tanguy i Laverdure,knjiga 3 - Kurs nula (Strip-agent)

Sedmi album:Kurs nula

U toku leta do Tule,baze na Grenlandu,poručnik Laverdir nestaje sa svojim miražom IIIE.Pojavljuju se tragovi koji govore da se Ernest dosta južnije od planirane putanje,ali se pojavljuje i trag koji ukazuje da je Tangi još u bazi na Grenlandu odakle se kreće za Tulu.Mišel počinje da sumnja da mu je drug otet.

između 9/10 i 10/10

Osmi album:Nebeski pirati

Francuski piloti predstavljaju svoje mlaznjake afričkim državama.Tokom jednog programa,Laverdir umalo da doživi sudar sa bahatim pilotom,za koga se ispostavlja da je izvesni Miler,tip koji se bavi svakakvim mutnim radnjama.
Nakon nekoliko dana,tokom rutinskog leta T&L nailaze na transporter koji se misteriozno srušio u džungli.Mišel odlučuje na svoju ruku da ispita uzroke pada aviona i saznaje da je srušen,a sumnja pada na Milera.Postavlja se pitanje,zbog čega bi neko oborio nevažni transporter?

ekstra jaka 9/10

Deveti album:Povjerljiva misija

Od ove epizode genijalnog Uderza,zamenjuje još jedan čuveni crtač,Žiže.Ali uz dužno poštovanje,daleko je Žiže od Uderza,te je stoga ovo opasan šamar avanturama Tangija i Lavedira.Prvih 16 stranica su crtači zajedno radili,da bi od 17. table Žiže ostao sam.
T&L odlaze na zimovanje gde će upoznati zgodnu Korin,koja je u stvari špijunka sa planom da postane bliska sa Mišelom i Ernestom,ne bi li kasnije mogla doći do bitnih informacija.Na svoju nesreću,počinje se zaljubljivati u Tangija.
Nakon zimovanja,naš dvojac dobija misiju da indijskog pilota ubedi u kvalitete miraža,ne bi li njegova vlada kupila francuske aviona.
Standardno,tu su i strani agenti koji pokušavaju da sabotiraju ovaj posao.Lepa Korin je u toj igri bitan pijun.

9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/01/2016 20:22:10
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2016 : 20:37:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Charlier & Jije:Tanguy i Laverdure,knjiga 4 - Prijetnja na Mururoi (Strip-agent)

Deseti album:Crni anđeli

Ista postava kao u prethodnih par epizoda,na čelu sa kapetanom Tangijem,treba da isporuči četiri miraža južnoameričkoj banana državi Managvi,koja je na ivici rata sa susednom zemljom,na čijem je čelu diktator Laraz.Francuski piloti dobijaju strogo naređenje da se ne mešaju u sukob ovih država, i da im je zadatak jedino isporuka aviona i obuka tamošnjih pilota.
Na aerodromu u Managvi,T&L sreću svog kolegu Lamprona,koji je svojevremeno otpušten iz vojnog vazduhoplovstva,a koji putuje inkognioto.
Tokom obuke managvanskih polota,jedan od njih biva navučen od strane nepoznatog aviona na teritoriju neprijateljskog San Martina,gde ga obaraju lovci u zasedi;ali managvanski pilot iskače iz aviona i nestaje u džungli.Započinje potera za njim i od strane Larazovih ljudi, i od svojih.Laverdir se oglušava o zabranu mešanja i kreće na teritoriju susedne zemlje u pomoć oborenom pilotu.

9/10

Jedanaesti & dvanaesti album:Odredište Pacifik & Prijetnja na Mururoi

Francuska izvodi atomske eksperimente u Tihom okeanu,par hiljada kilometara od Polinezije,a T&L dobijaju zadatak da izbace minijaturnu atomsku bombu.Komandant baze ih upozorava na moćno azijsko udruženje kamikaze,koje će sigurno pokušti da ih sabotira.
Tokom kratkog boravka na polinezijskom ostrvu Papeteu,a pre odlaska u atomsku bazu Hao,naši junaci se sreću sa kolegom Robertom Kasinijem,koji vodi malu turističku firmu sa svojom devojkom Taritom, i vozika svojim hidroavionom strance po obližnjim ostrvima.
Stigavši na Hao,T&L ubrzo bivaju uvučeni u akciju,jer se nepoznati avion učestalo prikrada francuskoj bazi da bi pravio špijunske fotografije.
Međutim,i pored opsežne potrage,niko od francuskih pilota nije mogao da uđe u trag tajanstvenom poletištu odakle kreće špijunski avion.
Laverdira šalju do Papetea da odnese izveštaj o događajima na Haou,ali tom prilikom Ernest upada u zamku okrutne organizacije.


ekstra jaka 9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/01/2016 21:09:31
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/01/2016 : 13:30:35  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Charlier&Jije:Tanguy i Laverdure,knjiga 5 - Poručnik Double-bang (Strip-agent)

Trinaesti & četrnaesti album:Poručnik Double-bang & Bitka u pustinji

U Eskadrilu roda u Dižon stižu novi piloti,te započinje tradicionalno zajebavanje guštera.Među njima je i zanimljivi poručnik Azraf,pilot arapske nacionalnosti.Ubrzo,za njega se ispostavlja da je princ malog Arabijskog emirata Sarakat,čiji je otac ubijen u vojnom puču.Azraf planira da se vrati u državu i da proveri stanje u njoj;plan je da se to obavi sa dva aviona i dvojicom francuskih pilota,a to su,normalno,T&L.
Sarakat je obilato bogat naftom,pa je Francuskoj u interesu da na vlasti ima prijateljski nastrojenog Azrafa;a sa druge strane jedna prebogata i moćna naftna kompanija je takođe bacila oko na njihova nalazišta; njihov je plan da na vlast dovedu Double-bangovog strica sa kojim mogu da manipulišu.Stoga će sve učiniti da uklone Azrafa sa puta.

9/10

Petnaesti album:Vampiri napadaju noću

Jedne noći,u severnom Atlantiku misteriozno nestaje teretnjak "HMS Baine",koji je prevozio dragoceni tovar - u pitanju su engleski avioni harijeri,jedini u svetu sa mogućnošću vertikalnog uzletanja i sletanja,a koji su bili namenjeni kanadskoj i američkoj vojsci.
Četiri meseca kasnije,francusku je zadesio niz terorističkih napada,usmerenih na aerodrome i sisteme za vazdušni nadzor;vojna i vazduhoplovna komanda su prosto sluđene jer ne mogu da objasne tako smele napade u samom srcu države.
Ubrzo,misterizni Vampir,pred licem javnosti ucenjuje vladu zemlje sa atomskim napadom, i traži basnoslovni novac,pružajući dokaz da se ne radi o blefu.
Predsednik uz pomoć vojne vrhuške sprema plan kako da dođe glave Vampiru i njegovim ljudima,a T&L imaju trag koji im može pomoći u hvatanju zločinačke mreže u klopku.
Novac sa otkupninom započinje svoj let po planu otmičara.

10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/01/2016 15:14:03
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/02/2016 : 12:08:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Charlier & Jije:Tanguy i Laverdure,knjiga 6 - Strava stiže iz zraka (Strip-agent)

Šesnaesti album:Strava stiže iz zraka

Teretnjak "Noratlas" sa 200 miliona lažnih dolara,smeštenih u nekoliko kontejnera,kao prvi deo otkupnine francuske vlade misterioznom Vampiru,je krenuo na put,koji će biti vođen instrukcijama terorističke organizacije.Na mestu glavnog pilota je Tangi.
Preduzete su sve moguće mere kako bi se osujetio Vampirov plan i uhapsila moćna banda,ali umesto da se obruč oko njih steže,stvari se počinju izmicati kontroli i kreću u neočekivanom smeru.

10/10

Sedamnaesti & osamnaesti album:Misija "Poslednja nada" & DC-8 je nestao

U Sarakatu (emiratu u kojem su T&L doživeli avanturu u 13. i 14. albumu,zajedno sa mladim princom Azrafom) je započeo građanski rat između zvanične vlasti i pobunjenika koje podržava moćna i bezobzirna naftna kompanija.Ugroženi su životi mnogih francuskih državljana,pa T&L dobijaju zadatak da sa svojim miražima budu pratnja jednom DC-8,koji će evakuisati francuske radnike sa svojim porodicama,a potom isporučiti svoje avione emiru Azrafu,ali u najstrožijoj tajnosti.
Dolazeći u Kurajat,prestonicu malenog kraljevstva,naši junaci zatiču totalan haos,a ubrzo od mladog emira dobijaju sve informacije o stanju u državi.Na strani naftne kompanije je određen broj borbenih aviona kojima pilotiraju strani plaćenici,kojima se drži prevaga u ovom sukobu.Azraf moli Mišela i Ernesta da zajedno sa francuzima, iz zaraćene države izvedu i njegovu ženu i sina,za koje niko ne zna.U priču se uključuje i lepa šveđanka Ula,arheolog,amaterski pilot (koja poseduje jedini avion u Kurajatu) i bolničarka koja se brine i za francuske državljane i za Azrafove sunarodnike.
Šefovi naftne kompanije odlučuju da se domognu miraža po svaku cenu - pa makar stradali i nedužni civili.

ekstra jaka 9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2628 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/02/2016 : 23:05:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam nedavno svih šest SA integrala i mogu se samo složiti s Antovim ocijenama.Dosta albuma nisam prije čitao (ili nisu bili objavljeni kod nas ili su bili objavljeni u prastarim Stripotekama koje nisam imao) te je užitak u čitanju bio još veći. Hvala Strip agentu za ovo izdanje.

Mala primjedba ide na recikliranje nekih scenarističkih ideja u prvim integralima (primjeti se kad se integrali čitaju jedan za drugim). Malo mi je zasmetalo i to što Jije u šestom integralu Tanguya povremeno nacrta kao Jerrya Springa.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/02/2016 : 19:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam nešto od ovog stripa, ali nije mi nešto ostao u sjećanju. Još mi je najzanimljiviji onaj prvi album s onim pitomcem koji je prešao put od kukavice do heroja, a ostatak mi se činio nekako kao da su se stalno ponavljale iste fore, samo u različitom okruženju. Ima par dobrih gegova i odličan crtež, ali definitivno nije to strip kojem ću se vraćati...Anto je ljubitelj starog BD-a i zato možda daje i pomalo previsoke ocjene...
Btw Anto, postavi i ovdje komentare za Torghala kad ih već stavljaš na Darkwood forumu.

Edited by - Zoroasterixx on 12/02/2016 19:59:04
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/02/2016 : 23:18:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pročitao sam nešto od ovog stripa, ali nije mi nešto ostao u sjećanju. Još mi je najzanimljiviji onaj prvi album s onim pitomcem koji je prešao put od kukavice do heroja, a ostatak mi se činio nekako kao da su se stalno ponavljale iste fore, samo u različitom okruženju. Ima par dobrih gegova i odličan crtež, ali definitivno nije to strip kojem ću se vraćati...Anto je ljubitelj starog BD-a i zato možda daje i pomalo previsoke ocjene...
Btw Anto, postavi i ovdje komentare za Torghala kad ih već stavljaš na Darkwood forumu.


prijatelju,ako mi veruješ,planiram i da za T&L ostavim jedan generalan utisak,kao i za Torgala (pored prebacivanja komentara sa DW);ali me oborila temparatura već par dana.I nemam snage dugo biti za kompom.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/02/2016 : 23:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pročitao sam nešto od ovog stripa, ali nije mi nešto ostao u sjećanju. Još mi je najzanimljiviji onaj prvi album s onim pitomcem koji je prešao put od kukavice do heroja, a ostatak mi se činio nekako kao da su se stalno ponavljale iste fore, samo u različitom okruženju. Ima par dobrih gegova i odličan crtež, ali definitivno nije to strip kojem ću se vraćati...Anto je ljubitelj starog BD-a i zato možda daje i pomalo previsoke ocjene...
Btw Anto, postavi i ovdje komentare za Torghala kad ih već stavljaš na Darkwood forumu.


prijatelju,ako mi veruješ,planiram i da za T&L ostavim jedan generalan utisak,kao i za Torgala (pored prebacivanja komentara sa DW);ali me oborila temparatura već par dana.I nemam snage dugo biti za kompom.



Kad ozdraviš samo ti napiši :) Inače, potakao si me da počnem čitati Torghala, i iako mu ne bih dao sve one desetke, ipak je vrlo dobar strip :)
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/02/2016 : 13:15:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
I šta reći posle pročitanih 18 epizoda u 6 knjiga?

Tangi i Laverdir mi je bio i ostao jedan od omiljenih BD realističkih (avanturističkih serijala). Doživljaj čitanja Šarlijeovih priča o francuskim pilotima možda tek za nijansu slabiji nego pre dvadeset i više godina.Možda tu ima i malo nostalgije,ali tvrdim,samo malo.
Šarlije sa prvom epizodom kreće sjajno.I po meni,T&L imaju najbolji start od velike Žan Mišelove triologije - Bluberi,Riđobradi,T&L).I kao što piše u uvodnicima,doživljaji ovih simpatičnih vazdušnih vitezova su na prečac osvojili publiku,a najbolji dokaz za to je pokretanje serije Vitezovi neba,koja će vrlo brzo imati budžet ravan najskupljim tadašnjim filmovima.
Svako ko je čitao ove epizode na "gomili",očigledno je primetio recikliranje iste ideje u nekoliko albuma.Francuzi treba da prodaju miraže nekoj stranoj zemlji,nekoj drugoj to ne odgovara,oni kreću sa sabotažama,T&L se nađu u problemu,...Ideja zaista ništa specijalno,ali izvođenje je sjajno.Ni jedna priča se ne ponavlja ni u jednom detalju,osim u samoj ideji.
T&L su klasičan avanturistički mejnstrim strip, te ga ljubiteljima ovog žanra najiskrenije preporučujem.Ni nakon 40-50 godina,zub vremena ga nije ni najmanje načeo.

Crtež - prvih osam albuma delo je velikog Uderza i pravi je praznik za oči gledati kako majstor radi realstički strip.Na žalost,zbog obaveza na Asteriksu,napustio je serijal na devetom albumu.Zamenjuje ga Žiže.I mogu reći da mi je očigledniji pad crteža kod ovog transfera (koji se zbio 1968. godine), nego kod onog iz krajem sedamdsetih,kada je isti crtač zamenio Hubinona,na Riđobradom.No,sjajni Šarlije je svojim odličnim pričama umanjio taj pad kvaliteta u crtačkom delu stripa.

Interesantno mi je da je Tangi i Laverdir uvek nekako bio u senci Bluberija i Riđobradog;samo bih dodao - nezasluženo.

Strip-agentovo izdanje:
Pre svega,hvala Bernardu što nam je omogućio posedovanje Tangija i Laverdira u formi albuma u boji;pre ovih integrala sam imao šarenu kolekciju Supera/PZ/...,ali ovo je ono pravo.
Makar ovi integrali bili nesavršeni.
Dve mane koje verovatno svime bodu oči su:
1.ne velika mana - u integralima smo ostali uskraćeni za sjajne Thosove naslovnice,koje krase albume od 5. do 17. broja.Zaista šeta.
2.ne mala mana - otisak je morao biti bolji.Pogotovu kod prve dve knjige sa Udercovim crtežom.Mislim,ništa strašno,velika većina stranica su korektne,ali neke, kao recimo 102. stranica prve knjige su prilično mutne.Moralo je to biti barem za nijansu bolje.
Mada,sa obzirom na trenutnu jako povoljnu cenu,nećemo seći veme.
Prevod je u prva 4 integrala Milenin,a u zadnja dva Vlatkov.Nemam zamerki.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/02/2016 : 13:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

Anto,ovo ili riđobradi?



Ovo kasperovo pitanje je "selo ko kec na desetku" (sa obzirom da sam planirao odvojiti jedan post za poređenje ova dva stripa).

Uvek mi je bilo interesantno da se preispitujem da li mi je bolji Tangi ili Riđobradi (dobro,veliki Blub je tu neprikosnoven).I uvek mi je bilo na pameti da je bolji to strip o karipskom demonu.

Sada,kada sam relativno skoro pročitao oba stripa (dobar deo od njih, u stvari),stvari su se poprilično iskristalisale.
Ali odmah ću reči da poređenje i neće biti fer:
1.Riđobradi je urađen u perfektnim albumima;T&L u manjkavim Strip-agentovim.
2.Riđobardog sam pročitao 24 albuma (skoro sve Šarlijeovo);od T&L 18,a još se očekuje 6 epizoda,koje će možda biti i ponajbolje,sa obzirom da mi sjajno leži kasni Šarlije.
3.a i sama tema,gusarenje u karipskim i svetskim morima u XVII veku sigurno je daleko atraktivnija nego avanturističko-vazduhoplovna u XX veku.

Prve epizode T&L su mi bolje nego kod Riđobradog,koji mi je bio vidno naivniji u tim početnim albumima.Nakon toga,kvalitet mi se izjednačuje.Sad kad gledam ocene,vidim da su kod prvih 15 brojeva bolje ocene za pilote.Riđi je kod prvih 14 imao strogo devetku,a onda mi kreću desetke,dok je kod pilota bilo više desetki.
Ali zato Riđi od 15. broja do kraja razbija,dok Tangi samo razbija u Vampriovoj priči.

Kad smućkam sve,saberem i oduzmem, ipak je Riđobradi gusar nešto bolji (ili samo atraktivniji),ali naglašavam nešto.
Uostalom,videćemo kad izađu preostale dve Tangijeve knjige da li će tako biti.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 16/02/2016 13:16:35
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/11/2016 : 17:40:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jel se šuška šta za 7.integral?
niko nije pitao bradonju na interliberu za ovaj serijal?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/01/2020 : 16:54:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
03.02.2019.:
Charlier,Jije&Serres:Tanguy i Laverdure,knjiga 7-Tajanstvena eskadrila Delta (Strip-Agent)

Nakon poduže pauze,izbaci Bernard i sedmi integral - za mene utoliko značajniji jer sadrži nastavak jedne od onih priča koje su prekininute sa ratnim devedesetim i krahom stripa u Srbiji i regionu.

U ovoj knjizi,sve tri priče čine celinu;ranije su to činile svake dve.
Nakon sranja u prošloj avanturi sa princom Azrafom,naši junaci su prinuđeni da daju ostavke i potraže posao u civilstvu;posle odbijanja ponude pukovnika Varandea da stupe u državnu službu kao špijuni,počinju da traže angažman,ali svi ih neobjašnjivo odbijaju.Sve dok im nepoznata avio firma ne ponudi posao,a što će se ubrzo ispostaviti da je iza svega pukovnik Varande.
Misija u kojoj vode klijente u foto safari na afrički kontinent,pokazaće se kao špijunska misija u kojoj treba da oslobode geologa Mjuriel Aspern,iz ruku čadskih pobunjenika,koja ima informacije o bogatim nalazištima nafte,urana i koječega na severu države.
Nešto što je trebalo da bude obična turistička vožnja postaće jedna od najvećih avantura Tangija i Laverdira.

Delta trilogija mi je većim delom u maniru ranijih priča,ali sama završnica mi je malo preduga i nešto trivijalnija nego što sam navikao od Šarlijeovih scenarističkih rešenja,te mi je to pokvarilo sveukupni utisak koji je ispod kvaliteta Vampira,Pacifika,DC-8...
4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 05/01/2020 16:54:20
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/01/2020 : 17:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Charlier,Jije&Serres:Tanguy i Laverdure,knjiga 8 - Špijun koji je došao s neba (Strip-Agent)

Zadnja,osma knjiga pustolovina Tangija i Laverdira,na neki način je drugačija od prethodnih - sadrži albume 21.,22. i 24.,pri čemu bi neko mogao da pomisli za prva dva da su objavljena pre svih,a 24. nije završen,pri čemu nastavak u dvadeset petom albumu zbog komplikacija sa pravima verovatno nikad nećemo videti.Otuda je ono "Kompletne pustolovine T&L" pederski od strane francuskog Dargoa.

U prvom albumu ove knjige,imamo tri pričice,koje stilom odudaraju od ostalih albuma (tri kaiša po tabli),i liči na fazon koji je Šarlije primenjivao na Mladom Bluberiju (veći kadrovi,nešto slabiji crtež...).Ili se radi o tome da je ovo rad Šarlijea i Žižea iz nekih ranijih godina,koji u tom trenutku nije dobio zeleno svetlo,pa ga tek sad izbacuju.Samo nagađam.
U Prvoj misiji saznajemo kako su se upoznali T i L (3/5);Otmica na nebu donosi jednu špijunsku misiju gde su naši junaci već iskusni piloti,ali ne toliko da ih ne bi preveslala jedna simpatična špijunka (2.5/5);U Saboteru tokom akrobatske vežbe, avion sa nepoznatim pilotom umalo da napravi katastrofu.Sumnja pada na Gaela,koji uzalud negira krivicu (3.5/5)

Drugi album donosi celoalbumnu priču,Postaja za ometanje,u kojoj Tangi i Laverdir,imaju na Kanarskim ostrvima dve misije - prvu,službenu,u kojoj pomažu u prodaji francuskih aviona špancima,i drugu,tajnu,u kojoj trebaju pronaći skrivenu špijunsku stanicu koja ometa francuze u usavršavanju balističkih raketa.Album u rangu prethodnog - nije loš,ali nije to ni blizu onaj sjajni T&L 3/5

Špijun koji je došao sa neba je već normalan Tangi,kako crtežom tako i pričom.Može se reći da je radnja nastavljena tamo gde je stala u Planu leta za pakao.I opet imamo istu situaciju - naši junaci su i dalje zaposlenici Delta Ervejsa,i kao i u prethodnoj avanturi,preveslaju ih na isti način - šalju ih u afričku državu Kombalu,gde vlada vanredno stanje,gde je njihov čovek nedavno umro,u cilju rađenja obdukcije,kako bi se saznalo o tačnom razlogu njegove smrti;ali prava misija na koju idu T&L je špijunskog karaktera,a njih dvojica to normalno ne znaju.
Ova priča je već jako dobra,a crtež Patris Seresa dosta asocira na Robinsovog Džonija Hazarda.
4/5

U zadnje vreme su integrali SA,pa i BG tehnički skroz na mestu.
Što se tiče prevoda,samo bih voleo da se Andrea Bagović odluči da li je kapetan ili satnik,odnosno bojnik ili major - time sam sve rekao.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 08/08/2020 : 10:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
Ima li neko link za download ovih stripova ili online citanje?
Go to Top of Page

Tornadomaster
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2478 Posts

Member since 01/08/2009

Posted - 11/08/2020 : 09:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tornadomaster's Homepage  Send Tornadomaster a Private Message  Reply with Quote
Hehe

Pici dalje Dilan Dože, da te braca na police slože.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000