forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 LILIT - ultimate topic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/03/2020 : 22:35:37  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nedavno sam bio ponovno nabavio peti broj Lilit - Kralj majmuna, koji sam svojedobno izgubio, i time sam kompletirao ovaj serijal. Dok je izlazio, pratio sam ga s određenim zanimanjem ali nije baš da me vuklo da mu se ponovno vratim. Epizode su mi bile previše slične jedna drugoj i nedovoljno zanimljive. Sad kad sam na kraju stajao pred kompletom, nisam znao što bi. Da li da probam prodati ili da još jednom pročitam? Da li da se opet tlačim s nečim što mi je poprilično dosadno? Na kraju mi se drugo čitanje učinilo kao ispravan izbor - kad sam već toliko godina skupljao, možda je red da pružim drugu priliku.

Bila je to dobra odluka. Bez dugih pauza između epizoda, ali i sa smanjenim/drugačijim očekivanjima, Lilit se pokazala kao vrlo zadovoljavajući serijal. Ovaj put sam puno više uživao u prikazu povijesti i alternativne povijesti, humoru, akciji i razvoju lika kroz serijal. Na dan bi u početku čitao po jednu epizodu ali što sam više čitao to me više vuklo pa sam završnu trilogiju slistio u jedan i po dan (da je tad bilo korona virusa sve bi riješio još brže).

Sad bi na kraju trebao reći neku mudru riječ o svemu, ali ne znam što bi to bilo.. Lilit je kao lik, pa čak i kao strip vrlo slična Gei - jaki ženski skoro božanski lik, naprasit ali i nježan, sposoban počiniti zvjerstva ali i žrtvovati se za bolji svijet (to je svrha njene misije i njena tragedija, od samog početka zna da će ukoliko uspije nestati). Ipak, Gea je, usprkos milijardama mrtvih, puno optimističnija - ima svoju ekipicu koja je uvijek uz nj, čak i kad nastupi kraj svijeta. Lilit je, osim crnog mačka cijelo vrijeme sama. Svaka uspješno obavljena misija za nju znači prelazak u drugo doba, gdje nema nikoga. Nakon svake misije u njoj se bude sumnje u ispravnost onog što radi jer u koje god doba došla, uvijek upada u ratove, pokolje, pa stradaju nevini pa i ona koka nevine i bla bla..

Sve to skupa prati i poruka stripa, o ljudskoj duši koja se izdvojila iz poretka stvari i postala zaslijepljena pohlepom - filozofski dio stripa. Taj filozofski dio je vrlo moderan. Teško je ne živjeti u današnjem svijetu koji se vidno mijenja pod djelovanjem čovjeka i ne pomisliti nešto slično što i Enoch. Kad čovjek pogleda vijesti i pročita o ratovima, razaranjima, dječjem radu, izlovu zaštićenih vrsta, naftnim mrljama, paležu Amazone, zar mu ne dođe da pomisli da se ljudska duša izopačila i da joj nema spasa? Tko ne bi zavapio: dođi, Trnovče, satari ovaj zli soj?

Problem je što, iako je postavio dobra pitanja, Enoch ne daje dobre odgovore. Ili možda daje, ali meni se ti odgovori nisu učinili uvjerljivi. Nakon što je cijeli serijal izučavao narav ljudske vrste, Enoch strip zaključuje deus ex machina krajem koji mi se čini nedorečen i jednostavno meh. Također, taj se meh, kojim strip završava, na magičan način prelijeva na cijeli serijal i nakon što sam poprilično uživao čitajući svih 18 svezaka, na kraju imam dojam da sam pročitao nešto što nit smrdi nit miriše.. Nije ni da sam nezadovoljan konačnim ishodom, Lilitinim izborom. Nezadovoljan sam isključivo konačnim dojmom, tim zadnjim, apatičnim antiklimaksom kojim Lilit od vrlo dobrog pretvara u osrednji strip.

Možda je uzrok tome to što Enoch što nije uspio učiniti Trnovac mističnim i zanimljivim? Trnovac je kroz serijal neprijatelj, ali ni grafički ni karakterno se nikad ne uspije razmahati. Uvijek su to neke glupe trave koje Lilit i Crni s lakoćom poraze i avatar tih trava koji ispaljuje nekakve generične dijaloge kao kakav mudri ali neshvaćeni sensei iz japanskih filmova.. s obzirom na to da je Trnovac duša svijeta, pouci stripa ne pomaže što je prilično dosadan. Tu je možda ta strašna falinga koju nam Lilit donosi: ljudska duša se izopačila i odmetnula od ostatka postojanja, ali da li treba žaliti za tim kad je to postojanje tako .. bezveznjikavo?

Također, ono što ponekad zaškripi je crtež. Po naslovnici prvog broja čini se da je riječ o raskošno crtanom, atraktivno dizajniranom stripu ali u stripu to i nije baš tako. Lilit zna izgledati kao da ima problema sa rijetkim vlasištem te često ispada čudno u kadrovima, pa na kraju strip u kojem bi glavni lik trebao biti prekrasna gola crnka uopće nije seksi.
Osim Lilit, i drugi likovi znaju izgledati blesavo. Najviše mi je u sjećanju ostao samuraj Musaši iz 8me epizode koji u stipu ima 16 godina, a nacrtan je kao neobrijani čovjek u 40tim godinama. Scenografija, masovne scene i veliki prizori krajolika znaju biti neobično zgurani.
Ipak, taj čudan crtež daje Lilit neki karakter koji bi se možda izgubio da je prikazana kao manekenka. Takođerr, funkcionalan je i ne mijenja se kroz serijal i čovjek se na kraju navikne. U biti je riječ o solidnom Bonelli crtežu sa autorskim pečatom.

Sad sam nabrojao mane pa ispada da se ne isplati pročitati Lilit, ali većinu vremena je riječ o dobrom i zabavnom stripu. Enoch je uspio pogoditi pravu dozu tragedije i humora, ubacio je i trunku horrora pa i romantike i napravio je lik Lilit ljudskim i zato mi je bilo zanimljivo pratiti je i navijati za nju kroz cijeli serijal, a to nije malo. To što mu je ponekad falilo vještine da sve digne na najveći mogući nivo, nije za zamjeriti.. borio se, puno je probao i u dosta toga je uspio. Bravo, lave!

Posebna pohvala ide izdavaču Darkwoodu koji je napravio prelijepo SC izdanje i obogatio ga izvrsnim uvodnicima koji su mi pomogli da povežem neke stvari koje bi mi pobjegle i shvatim što je autor htio reći.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/03/2020 : 23:36:13  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Sjajan prikaz serijala pcoro! Uzivanje je citati tvoje postove.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 17/03/2020 : 21:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hvala! Ipak mi se čini da sam se previše koncentrirao na mane, a vrline sam propustio pohvaliti.. zato bi samo dodao da mi se sviđa što je, usprkos modernim temama, Lilit klasična junakinja koja se bori da dobro pobijedi. Imam ničim potkrijepljen dojam da su heroji u zadnje vrijeme postali cinični, ali Lilit nije takva. Iako je njena borba katkad tjera da ubije i nedužnog čovjeka, cijeni život, nerado ga oduzima i uvijek je na strani slabijih i potlačenih. Poštujem to!

A i vidjelo se da za razliku od uobičajenih Bonelli scenarista koji moraju pisati stotine stanica na godinu, Enoch ipak ima vremena za Lilit i može si dopustiti da se malo više potrudi.. iz toga su izašle neke meni drage scene.
Kao kad na kraju drugog broja Lilit, u trenutku kad joj gusari kažu da je nepoželjna na njihovom brodu, uzme topovsku kuglu i baci se s palube i tone, tone, tone, u dubine..
Ili kraj trećeg broja, gdje nakon duge potjere Lilit nađe nosioce u nekoj kolibi pa Enoch masakr prikazuje posredno, očima nekog svjedoka koji čuje samo svjetlost i krike iz kolibe i Lilit kako izlazi oblivena krvlju.. to mi je vrhunski splasher horror moment
Ili lov na nosioca gladijatora koji završava u areni, gdje se egzekucija ovdija pred tisućama gledatelja koji ju bodre. Uglavnom, sviđaju mi se krajevi

Možda mi je najzabavnija epizoda bila Cvjetni rat. Kombinacija sporednih likova dobro poznatih iz povijesti: zli pohlepni Španjolci, suludi melankolični Asteci i njihova krvožedna vjera i Lilit kao krvožedna božice koja kolje li ga kolje španjolce- zabavna splatter epizoda i odlično izvrtanje povijesnih uloga!

Pa i epizoda u Afganistanu, iako dosadnjikava je zanimljivo koncipirana, sa Lilit kao sporednim likom koji se pojavljuje tek na kraju. Tu moram pohvaliti ideju, ako već ne i izvedbu.

Svidjelo mi se i to što u serijalu Lilit ima i svoju ljubav, ali ta njena ljubavna priča nije izromantizirana na holivudski način, nego je dana onako jednostavno. Nije glamurozna, ali je važna.
Eto tako, to su neke kvalitete koje su me se dojmile i držale me da izguram do kraja.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 17/03/2020 : 22:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Nisam procitao ni broj Lilit, ali po napisanom cenim da je Gea bolja. A Gea je meni u stvari suludo dobra.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 18/03/2020 : 10:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Gea je bolja ali ni Lilit nije loša. Meni je Gea turbozabavno čitanje, pa i filozofski dio mi je kod nje bolje sjeo, ali cijenim što je Lilit drugačija (a ipak slična) i drago mi je što sam joj dao drugu priliku.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/03/2020 : 11:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ja isto izdržao negdje do desetog broja i onda se riješio toga. Par epizoda je bilo ok ali na drugo čitanje sam shvatio da to ne vodi nigdje i zapravo je Enochova želja da se poigra povijesnim razdobljima koja su mu intrigantna.
Nedavno pročitao Geu i u usporedbi sa njom Lilit je daleko daleko ispod.

Bok, kako si.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000