forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 14 - Mali blues sa Zapadne
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 23/08/2014 : 17:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

Kriminal je vrhunski, iako potpuno drugaciji od Tardijevih stripova.



e fala za ovaj info jer sam vec mislil uletiti s Kriminalom....zanimaju baš ovakve noir priče kakav je Blues!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 23/08/2014 17:25:40
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 23/08/2014 : 17:44:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by Mord

Kriminal je vrhunski, iako potpuno drugaciji od Tardijevih stripova.



e fala za ovaj info jer sam vec mislil uletiti s Kriminalom....zanimaju baš ovakve noir priče kakav je Blues!



Ok , ali procitaj bar prvu knjigu. Kriminal mi je jedan od boljih stripova uopce.

Na fantagraphics.com mozes vidjeti sto je od Tardija dostupno na engleskom.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 23/08/2014 : 17:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

Ok , ali procitaj bar prvu knjigu. Kriminal mi je jedan od boljih stripova uopce.





Hoću jer Fibra nema lošeg stripa (opet besramna reklama vrijedna bana), ali trenutno me sad drže ove kratke priče a la "Mali Blues..."!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 24/08/2014 : 01:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Mene je Mali Blues jako ugodno iznenadio i procitala sam ga u dahu, ali mislim da to nije dobro. Mislim da cu morati jos jednom. Ja jednostavno obozavam noir price.

edit: i to sam ga procitala na preporuku jer za mene je jako tezak i neshvatljiv "Ipak i ovdje" da bih njega uzela citati.

~ Prvo suputnik onda put ~

Edited by - Just_Charlie on 24/08/2014 01:17:51
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 24/08/2014 : 01:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Just_Charlie
edit: i to sam ga procitala na preporuku jer za mene je jako tezak i neshvatljiv "Ipak i ovdje" da bih njega uzela citati.



i nikak da se pomiriš s tom činjenicom, "proganja" te mjesecima

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 24/08/2014 : 01:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by Just_Charlie
edit: i to sam ga procitala na preporuku jer za mene je jako tezak i neshvatljiv "Ipak i ovdje" da bih njega uzela citati.



i nikak da se pomiriš s tom činjenicom, "proganja" te mjesecima



Ne, zabavljam se na taj racun, vec godinama.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 24/08/2014 : 10:59:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
...ali pazi da zabava ne prejde u opsesiju, sve ima svoj rok trajanja. Kad istekne rok znaš i sama kakva je to onda kvaliteta ;)

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/08/2015 : 11:04:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Kratko, ali slatko! Neobična priča iz običnog života jednog francuskog komercijalista. Georges, ljubitelj jazz glazbe koji se osjeća skučeno i zarobljeno u svom životu tipičnog pripadnika srednje klase, dobiva priliku postati netko drugi: avanturista, preljubnik, ubojica, kao neki lik iz kriminalističkog romana. I "Mali blues" je upravo to, punokrvan krimi-noir pun neobičnih likova i prožet odličnim crnim humorom. No ujedno je u pitanju i egzistencijalistička priča gotovo dokumentarnog tipa, dojam kojega je postignut upečatljivom kombinacijom naracije i crteža. Strip me na trenutke podsjećao na dokumentarce o životinjama u kojima nam narator objašnjava ono što istovremeno vidimo na ekranu, samo što se ovdje prati najvećeg od svih predatora - čovjeka. "Mali blues" je strip koji se zbog svoje slojevitosti može čitati više puta otkrivajući pritom svaki put nešto novo, i koji nikako ne bi trebali zaobići.

8/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 09/08/2015 11:04:42
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/12/2021 : 11:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Nije me oduševio Mali bluz... Prva polovina davi i guši - nebitna nabrajanja i didaskalije, čudni i zamarajući, rekao bih čak loše napisani dijalozi... Od onog dela nakon pokolja na benzinskoj pumpi priča najzad ide na bolje, naročito kada glavni junak Georges beži kroz šumu a zatim i 10 meseci provede živeći u prirodi sa starim kaplarom. Taj zaokret u radnji mi se dopao i zahvaljujući tome sam izgurao strip do kraja, od tog dela nadalje čitanje ide brže i tečnije. Na kraju završnica koja se čini zbrzana, svođenje računa i konačni obračuni - klasično za noir.
Nisam veliki fan neo-noir krimića, ali kod ovoga mi nešto ne štima kako treba. Priča je skoro pa banalna i nema dovoljno 'mesa' pa me taj tipični zaplet nije kupio; likovi ili nebitni ili iritantni (Georgeova žena), ili nedovoljno razrađeni (Alonso). Dekica kaplar i dvojica gangstera su dobri likovi sa dovoljnom ''minutažom''. Pritom nisam ni veliki fan Tardijevog crteža, tako da ocenjujem opšti utisak bez pritiska da mora strip da mi se svidi samo zato što je crtao Tardi a pisao Manchette. Tardiju ide zamerka jer mu likovi izgledaju kao bez emocija, a i prica je takva, hladni neo-noir koji ne igra na emocije pa nije lako poistovetiti se sa likovima.

Kao zanimljivost: pominje se dosta marki automobila, oružja, te džez muzičara (od kojih sam slušao sledeće: Mulligan, Giuffre, Tristano, Evans, Getz...)

Edit: svideo mi se Shanerov osvrt, otkriva nove dimenzije stripa koje sam ja propustio da napišem: ima crno-humornih momenata - hvatanje za jaja u vodi usred tuče, ili ono kad jedan plaćeni ubica drži opelo nad stvarima (tigrastim gaćama) drugog preminulog gangstera... na momente je stvarno zabavan i ciničan strip sa oštrom naracijom; trebalo mi ie živaca da se probijem kroz prvu polovinu, ali vredelo je zbog druge polovine.

Što kaže Georges, upravo suprotno, "ja ne želim da budem avanturist!".


Trenutna pozicija na listi: 6 /od 6/ (2005. god.)





Edited by - Jocko on 28/12/2021 12:32:17
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 28/12/2021 : 15:30:04  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Odličan Shanerov post (ali opet škrta ocjena). Vidi se da je tad bio mlađi, jači, inspiriraniji za dobre mini recenzije!

MBSZO je i sad jedna od najboljih Fibri i žao mi je što se nije nastavilo s ovim Tardi Manchette adaptacijama. Čitao sam ih još dvije, nisu tako dobre kao ova ali bile bi super za Orku. Fantagraphics je bio radio integrale sa po dva albuma pred par godina.. možda se Boogglobe odlući za izdavanje još koje, oni u zadnje vrijeme dosta guraju Tardija.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/12/2021 : 15:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Objavio je Phoenix press "Na nisanu snajpera".



Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/12/2021 : 16:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Hvala na lijepim riječima. I meni se čini da više ne mogu napisati ništa iole zanimljivo. Evo čak ni ovaj post ne znam dovršiti. Kao htio bih još nešto reći, dati neku poantu, ali ništa. Prošlo vrijeme inspiracije.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 28/12/2021 : 17:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nemoj tako, još uvijek si mnogima na zubu i još znaš podići prašinu kontroverznim sudoima
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/12/2021 : 19:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Stoje mi na polici i Mali Blues i Na nisanu snajpera i Zarobljenik u Stalagu i Istinita prica o neznanom junaku, ali nikako da krenem sa citanjem Tardija.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/12/2021 : 20:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Hvala na lijepim riječima. I meni se čini da više ne mogu napisati ništa iole zanimljivo. Evo čak ni ovaj post ne znam dovršiti. Kao htio bih još nešto reći, dati neku poantu, ali ništa. Prošlo vrijeme inspiracije.



Znači "mrka kapa" na ljubavnom planu ?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37324 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/12/2021 : 20:42:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Stoje mi na polici i Mali Blues i Na nisanu snajpera i Zarobljenik u Stalagu i Istinita prica o neznanom junaku, ali nikako da krenem sa citanjem Tardija.


Greska u koracima!

Samo si uzmi neko posebno vreme za Istinitu pricu i mozda i za Stalag, ostalo je super do sasvim dobro.




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/12/2021 : 21:21:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Stoje mi na polici i Mali Blues i Na nisanu snajpera i Zarobljenik u Stalagu i Istinita prica o neznanom junaku, ali nikako da krenem sa citanjem Tardija.


Na nišanu snajpera topčina,Mali bluz jako dobar,Stalag onako,Junak teški bulšit.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/12/2021 : 21:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Shaner

Hvala na lijepim riječima. I meni se čini da više ne mogu napisati ništa iole zanimljivo. Evo čak ni ovaj post ne znam dovršiti. Kao htio bih još nešto reći, dati neku poantu, ali ništa. Prošlo vrijeme inspiracije.



Znači "mrka kapa" na ljubavnom planu ?


Ne poznam izraz, ali na ljubavnom planu je sve u redu, hvala na pitanju.


quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by going going

Stoje mi na polici i Mali Blues i Na nisanu snajpera i Zarobljenik u Stalagu i Istinita prica o neznanom junaku, ali nikako da krenem sa citanjem Tardija.


Greska u koracima!

Samo si uzmi neko posebno vreme za Istinitu pricu i mozda i za Stalag, ostalo je super do sasvim dobro.



Ti da se ne javljaš vezano za Tardija dok ne pročitaš Ipak i ovdje.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/12/2021 : 22:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
Ne poznam izraz ...



https://www.ekapija.com/news/1467706/zasto-se-kaze-mrka-kapa

quote:
Originally posted by Shaner
ali na ljubavnom planu je sve u redu, hvala na pitanju.



Otkud onda manjak inspiracije?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/12/2021 : 00:02:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Otkud onda manjak inspiracije?


Upao život u kolotečinu pa mozak otupio.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 29/12/2021 : 00:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Stoje mi na polici i Mali Blues i Na nisanu snajpera i Zarobljenik u Stalagu i Istinita prica o neznanom junaku, ali nikako da krenem sa citanjem Tardija.



Istinitu priču / Šarloovu klackalicu čitaj kad si u nekom fantazmagorično-nadrealnom fazonu.
Mali blues bi trebalo da ti se svidi jer voliš krimiće i noir.

Ja sledeće u planu od Tardija imam jedan od onih ratnih stripova, čini mi se Bio je to rovovski rat... Ima ga u biblioteci, a i ti stripovi o svetskom ratu su mu najviše hvaljeni.



Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/12/2021 : 07:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Shaner se sa godinama pretvara u Shermana iz OHF-a
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37324 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/12/2021 : 08:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Ti da se ne javljaš vezano za Tardija dok ne pročitaš Ipak i ovdje.


Jel ti netko vec rekao da si pravi sadista?

Pa procitao sam ga, mukom, jedino ako tih par stranica na kraju koje sam ispustio kriju nesto stvarno vazno i moglo bi to da prevagne. U principu ne volim te nadrealne i fantazmagoricne (kako je rekao Jocko) stripove bas nesto. Najvise sto mogu je da su mi solidni, ili nesto osrednje, ali i za to su male sanse.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6918 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/12/2021 : 10:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Shaner se sa godinama pretvara u Shermana iz OHF-a


Nisi daleko od istine.


quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by Shaner

Ti da se ne javljaš vezano za Tardija dok ne pročitaš Ipak i ovdje.


Jel ti netko vec rekao da si pravi sadista?



Ne. Obično čujem da sam mazohista.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000