forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Chabouté
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/09/2009 : 22:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Skoro pa mi je krivo da ovako nešto nisam ranije otkrio.
U svakom slučaju, posle juče kupljenog i pročitanog "Terre neuvas" od autora koji se odaziva na ime Christophe Chabouté, moram da podelim svoje oduševljenje sa još nekim.

Rođen je 1967 u francuskoj pokrajini Alzas, i pohađao je kurseve lepih umetnosti (Mulhouse,Angoul#234;me i Strasbourg).

Premijerno objavljivanje svog dela je doživeo 1993. godine, sa albumom "Les Récits". Godine 1998. je sa albumima "Sorci#232;res" i "Quelques jours d’été" dobio nagrade na festivalima Illzach i Angoul#234;me.



RADOVI (neki od):


Quelques jours d'été...- Nekoliko letnjih dana








Zoe







Pleine lune- Pun mesec






La bete- Zver








Tout seul- Sasvim sam








Terre neuvas- Nova zemlja




I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2009 : 22:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Tout seul izlazi za mjesec dana u Fibrinom izdanju, a velik dio ostalih albuma u narednih par godina;)

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/09/2009 : 22:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Tout seul izlazi za mjesec dana u Fibrinom izdanju, a velik dio ostalih albuma u narednih par godina;)




Video sam najavu.
Terre neuvas sam juče kupio, a prodavačica mi je nudila i Tout seul odmah, ali nisam hteo da rizikujem. Ali zato odoh koliko sutra da uzmem još nešto od njega (mislim da imaju sve njegove albume).
Hajde, sačekaću tvoje izdanje od "Sasvim sam", iako si ga ti preveo kao "Sam samcijat".

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 27/09/2009 22:38:56
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/09/2009 : 22:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I koliko plaćaš za reklamu???

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/09/2009 : 22:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dobijes duplu moderatorsku plaću:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/09/2009 : 23:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Dobijes duplu moderatorsku plaću:)





Globinjo, crkni od zavisti!!!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/12/2009 : 15:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Tout seul izlazi za mjesec dana u Fibrinom izdanju, a velik dio ostalih albuma u narednih par godina;)




"Tout seul" je fenomenalan album, ali ga "Terre neuvas" pobeđuje na svim poljima.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 11/09/2011 : 03:12:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
živjeli stripovi s veoma, veoma malo riječi!!!!!!!!!!!!!!!!!

jao, da je bar tex takav, koji bi to bio odmor

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 12/09/2011 : 14:54:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

"Tout seul" je fenomenalan album, ali ga "Terre neuvas" pobeđuje na svim poljima.



Sam samcat je i meni odličan strip, a sviđa mi se ova najava da su drugi još i bolji.
Ajde neka se kod nas požuri s ostalima.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 29/09/2011 : 11:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Odličan je Sam samcat, nadam se još nekim izdanjima.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 01/10/2011 : 00:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ne bih da kvarim reklamu, ali prva rijec koja mi pada na pamet kad gledam ove crteze je "pateticno". A o ona dva vuka sto reze jedan na drugoga da i ne govorim...
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 01/10/2011 : 15:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

...prva rijec koja mi pada na pamet kad gledam ove crteze je "pateticno". A o ona dva vuka sto reze jedan na drugoga da i ne govorim...



A zašto?

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 01/10/2011 : 19:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I ako se ne zafrkava, svako ima pravo na sopstveno mišljenje.
Mada mi nije jasno zašto bi Chabouteov crtež bio "patetičan"?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 01/10/2011 19:33:57
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 02/10/2011 : 11:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ne zafrkavam se.

Ova pretjerana teznja da se dopadne, prenaglaseni kontrasti i dramatizacija, lica (sva sa istim nosem) kao iz nijemog filma...
Izrazi lica podsjecaju na one slike u ulju djecaka koji placu (spominjao sam ih vec ovdje na Forumu). Nekon gledanja ovih par nasumicno odabranih slicica, mogu misliti kakvih jos uvlakacih prizora imu u ostatku stripova.

A vukovi su vrhunac kica, poput onih heavy metal naljepnice sto debele brkajlije u majicama bez rukava lijepe po svojim motociklima.

Mislim, znam sta zeli postici, ali ne ide mu to od ruke. Nije bas svako talentovan za posao kojim se bavi.





Vec vidjeno, previse (zlo)upotrebljavano, pateticno i passé.

Ne zelim se ni sa kim ubjedjivati, ali razmislite malo. Nedostatak talenta je lakse sakriti kad se rade vrhunski komercijalni stripovi za najveci dio publike - na sve strane akcija, a i citalac ne ocekuje bas mnogo. Kod ovih autora koji teze "umjetnickom" pristupu, to zacas ispliva na vidjelo.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 02/10/2011 : 13:27:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Meni je Chaboute odličan zato što crtežom ume da ispriča priču, tekst mu skoro pa i nije potreban. Odlično kadriranje, odlično igranje sa senkama, odlična atmosfera.
Uopšte mi ne izgleda kao crtež koji namerno želi da bude "umetnički", naprotiv, spontan je i tečan.

Ali dobro, možda je kao takav dovoljan da se dopadne amaterima poput mene. :)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 02/10/2011 13:28:03
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 02/10/2011 : 13:39:01  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raymond

haha, dobro svako ima svoje misljenje..meni je chaboute vrlo dobar..

ako mislis ovako o njemu interesuje me sta onda mislis o Baudoinu ?..



Nemoj njih dvojicu u isti kos. Baudoin je talentovan i neki od njegovih stripova su prava remek-djela.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/10/2011 : 14:32:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa


Ne zelim se ni sa kim ubjedjivati, ali razmislite malo. Nedostatak talenta je lakse sakriti kad se rade vrhunski komercijalni stripovi za najveci dio publike - na sve strane akcija, a i citalac ne ocekuje bas mnogo. Kod ovih autora koji teze "umjetnickom" pristupu, to zacas ispliva na vidjelo.


Jedino se sa ovim ne slažem - nedostatak talenta je teže sakriti kad se rade komercijalni stripovi jer to podrazumeva da nema stilizacije, da se teži realizmu i da veći eksperimenti i poigravanja nisu dozvoljeni a da se poznaje zanat.

Osrednji i loši crtači se skrivaju iza autorskog - umetničkog pristupa, gde se za svaki nedostatak nalazi opravdanje - to tako treba, tako on to radi, to je njegov stil i sl.

E sad, ne bih se baš složio da je Chaboute netalentovan, ali je svakako precenjen (na ovom topiku i ovde, uopšte), kao i većina fr-bel autora novije generacije.

Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 02/10/2011 : 18:40:19  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Kad sam pomenuo komercijalni strip pomislio sam na mnostvo netalentovanih ljudi koji su se oprobali radeci Dylana Doga, Velikog Bleka, Kita Telera pa cak i Kena Parkera. Francusko-belgijski mainstream vrvi od netalentovanih ctraca koji crtaju prilicno realisticno, ali sablonski, dosadno i ukoceno. Ponekad me uspiju prevariti dobrom naslovnom stranom, ali cim otvorim strip i vidim jednu tablu, vec znam je li to ili nije za mene. Iza toga dolazi prica - to se ne moze bas tako brzo prepoznati, ali vise je stripova od kojih sam odustao poslije par strana nego onih koje sam odlucio kupiti i procitati do kraja.
Zivot je prekratak da bi se tracio na lose stripove.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 05/10/2011 : 15:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

živjeli stripovi s veoma, veoma malo riječi!!!!!!!!!!!!!!!!!


Onda će ti sigurno biti zanimljivi stripovi Lynda Warda.

http://lambiek.net/artists/w/ward_lynd.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Lynd_Ward#Novels_in_woodcuts

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 05/10/2011 15:18:29
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 04/11/2011 : 20:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Procitao Vestice i Pun Mesec.

Vestice, za neupucene, je kolekcija kratkih pricica na temu okulta i vradzbina. Price su po tri-cetiri strane duge, i mahom okupane u crnom humoru (sem poslednje, koja je prilicno tragicna). Album funkcionise slicno kao Bernetovi "Crnjaci" ili Franquinove "Crne misli". Rec je o solidnoj razbibrizi, ali nista previse kapitalnom.

Pun Mesec je vec nesto drugo. Ovo je strukturalno klasican album, i govori o nezgodi koju dozivljava jedan sluzbenik socijalnog, jako antipatican lik. Chaboute za ovu pricu koristi dva predloska : prvi je kultni film Martina Scorcesea "the after hours", koji je ranije u stripu vec obradio Sclavi u "Posle ponoci", a drugi prvi segment filma "the twilight zone", gde rezidentni rasista dozivljava brutalno treznjenje po izlasku iz kafane. Ipak, chaboute dodaje i novu dimenziju (necu otkriti koju), a i razvoj glavnog lika ide u mozda netradicionalnom smeru. Vrlo, vrlo zabavan strip, i graficki prilicno efektan.

Izdanje Besne Kobile za svaku pohvalu - odlican papir, i smekerski prevod, taman kako treba. Preporucio bih ovo svima.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/10/2015 : 15:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Oduvijek sam obozavao ovu knjigu Hermana Melvillea pa takoder i sam film koji je obiljezio dio moga djetinjstva, i sada kao da jos vidim Gregory Peck a kako prkosno i opsjednuto zuri u more u iscekivanju svoga konacnog okrsaja.
Covjek protiv prirode,kapital protiv zivota,prkos protiv nemoci i zelja potvrde dominantne specije.
Chabouté je ovo izvrsno odradio i gotovo da jos nikad u stripu nisam vidio ovakve izraze lica ljudi opsjednuti i opijenih spoznajom da je slava ocaj, a ocaj...smrt.
Ne moze se narusiti poredak a da se ne plati cijena , i sto se vise to pokusava Moby Dick ce biti veci ,snazniji i brutalniji.
Genijalno ..taman da me ponese u taj ocean u susret koji mi jamci castan kraj.
Moby Dick je ustvari element koji nam pokazuje gdje nam je mjesto i da nismo gospodari niti elementarnog niti duhovnog vec mali bahati prkosni i umisljeni robovi pohlepe.





“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 24/10/2015 18:41:03
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 26/01/2016 : 15:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote



Koji od ova dva da nabavim..

Jedan je opjevan, drugi poznat takodjer, jedan je cb, drugi kolor...prvi 251 stranica, drugi 122.


http://www.bedetheque.com/auteur-5704-BD-Jouvray-Olivier.html

http://www.bedetheque.com/auteur-230-BD-Chaboute-Christophe.html

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 14/06/2021 : 11:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Besna kobila u poslednjem Stripovedacu, najavila Yellow cab.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 14/06/2021 : 13:53:46  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Sjajno!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000