forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: U potrazi za Petrom Panom
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 16/05/2010 : 15:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam ovaj strip nakon 150 strana el nina, kojeg sam zatvorio nakon sto sam shvatio da me apsolutno ne zanima sto ce se dogoditi dalje u stripu. Mislio sam d amozda nisam raspolozen za citanje, ali ne, sasvim suprotno. Pan mi je legao od prve stranice, i crtez, i prica i opcenito cijela atmosfera u stripu, sve do zadnjeg poglavlja. Puno vise mi se svidila izvedba nego kod putovanja u italiju, mada putovanje ima puno bolji kraj. Ovdje zbilja imamo bljutavi happy end. Ne znam, nekako nepotreban s obzirom na to da glavni likovi nisu imali za nesto se iskupiti pa da dobiju happy end. No usprkos kraju, odlican strip! Dati cu putovanju u italiju jos jednu sansu, mozda sad bolje sjedne.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 16/05/2010 : 17:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Dok su svi ocekivali kraj u kojem glavni junak umire na rukama voljene(ili obrnuto), dok se brisu suze koje teku u litrima, Cosey je odlucio da napravi nesto drugaciji kraj nego sto je to bilo pravilo u takvim vrstama stripova.
Odlucio je da zavrsi pricu bajkovito i sa bajkovitim rijecima, kako to naslovu i odgovara.
Napravio je najbolji moguci kraj, jer sve ostalo bi poznavaocima ovakve vrste stripa bilo i previse poznato i predvidivo.
Vec mu je vise puta u intervjuima postavljano pitanje zasto nije tragicno zavrsio pricu, zasto je odlucio da odskoci od mase.
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 16/05/2010 : 18:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
valorizacija hepienda neposredno je vezana za pojavu prostora koji se ostavlja za takvo zaokretanje - od tragičnog ka hepiendu; međutim, ako kraju prethodi tragedija, svako zaokretanje ka hepiendu je književno NEDOPUSTIVO!!!!

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 04/07/2010 : 14:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message  Reply with Quote
puno, puno bolje ostvarenje od putovanja u italiju.
naprosto me oduševilo. Zavrjeđuje filmsku adaptaciju
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/08/2010 : 11:53:42  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pročitah i ja : da je remek delo (po mom ukusu), nije, ali da je odličan strip, definitivno jeste.
Prosto sam osetio atmosferu tog Alpskog mesta.Priča lepo klizi, crtež odličan, strip sam pročitao u dahu.
Što se tiče kraja, ne znam, meni ne smeta, možda bi bilo bolje da je malo manji hepi end, ali rekoh već, i ovako mi odgovara.
U svakom slučaju - preporuka!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 27/08/2010 : 03:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message  Reply with Quote
Prelep strip. Prica tece polako i strip vam se sa svakom stranom podvlaci sve vise i vise pod kozu. To sto strip ima srecan kraj, nimalo ne umanjuje njegovu vrednost, naprotiv. Neke od najboljih knjiga i filmova imaju slicnu atmosferu sa srecnim kraje. Da napomenem Dickensa ili Frank Capru i Billy Wildera u domenu filma. Strip koji sam sa uzivanjem procitao i svakom bi ga preporucio.
Moj prvi susret sa Cosey-om ali definitivno ne i poslednji.Jos jedan pogodak pravo u centar za Fibru.

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/08/2010 : 00:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Jako lijep strip. Uvuce citatelja u pricu i atmosferu koja je bas romanticna i podsjeca na vrijeme kad ste se zaljubili po prvi put u zenu (ili curu). Jedino mu fale jos dve strane u zadnjem poglavlju.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/08/2010 : 18:41:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
nisam ga komentirao na prvo čitanje, pa evo na drugo
još je bolji sada, ta atmosfera pred pucanje ledenjaka je savršena
opet ću ga čitat kad padne prvi snijeg

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 21/12/2011 : 14:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Dosta opustajuci strip,ocekivao sam dramaticniji kraj sa smrcu dvoje ljubljenika,ovako su ostali zivjeti srecno i zadovoljno dok je otac platio grijehe falsikovanja.
Logican kraj iako bi nelogicniji ostavio dublji pecat.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 21/12/2011 : 15:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
ajme fala na spoileru
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 23/12/2011 : 14:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Nema na cemu.
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 24/02/2013 : 00:14:43  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Upravo procitah ovo.... moguce da strip nije neko remek delo, sama prica i nije nesto spektakularno, ali meni je "U potrazi za PP" uistinu jako prijao... razlozi su potpuno subjektivni i iz tog razloga verovatno ne preterano bitni za druge, pa ne bih dalje o tome... sve u svemu, meni izuzetno prijatan i simpatican strip....
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6932 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/05/2016 : 21:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Mladi engleski pisac dolazi u malo selo u švicarskim Alpama pisati svoj novi roman. Tako počinje ovaj Coseyev, neizbježno melankoličan, strip. Kasnije se radnja razvija u raznim, nekad više, nekad manje predvidljivim smjerovima, vodeći naposljetku do iznenađujućeg, ali ne i previše smislenog kraja. Iako možda ne bih trebao ni tražiti nekakvu logiku i striktnu realnost u stripu koji se referira na Petra Pana. Coseyeva priča je zanimljiva, ima tu živopisnih likova, nostalgičnih prisjećanja, pa čak i pokoja misterija, no glavni adut ovog stripa je crtež. Cosey više nego uspješno prikazuje svu ljepotu planinskog krajolika i stvara gotovo opipljivu atmosferu, pretvarajući na taj način lokaciju u gotovo pa glavnog lika. Predivan snježni alpski ambijent ipak nije dovoljan da u potpunosti iskupi pomalo naivan razvoj priče te, kao i u Petru Panu, svaka čarolija nestaje kad zaklopimo strip i izađemo iz Coseyevog svijeta, ne ostavivši na nama nikakve trajnije tragove.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 11/05/2016 22:03:13
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 29/07/2016 : 09:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
U potrazi za inspiracijom našo ljubav i otkrio par misterija. Lepa priča, koja paše u 193', velika izraznost naizgled jednostavnog crtanja. Cosey car.

Od tri pročitana (Italija, Saigon i PPan) najbolji.
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 12/01/2020 : 21:25:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je Koze mogao bolje, barem ako sudim u usporedbi sa (meni mnogo boljim) Putovanjem u Italiju. Niti me je vezao za likove u priči, niti je samu priču razvio na jasan način, ono što me je najviše dojmilo je misterija u hotelu koja biva razrešena na dosta nemaštovit način, ni ono prase što se mota po selu mi nije jasno, nekako je sve uštogljeno, nezavršeno, zaustavljeno u pola rečenice. Album donekle spašava atmosfera seoceta u Alpima, ima nečeg u tom snegu, šumi, drvenim kućicama u kojima se pije šnaps i ćuti. No, to samo po sebi nije dovoljno, na trenutke mi i te table deluju kao reklamni turistički pamflet, flaša vina tu, sir tamo, Melvin seče šunku nožem, krcka vatra u kaminu, Melvin drži knjigu i čita, kao čitalac ja mu zavidim na svemu tome, ali fabula stripa grca li grca.
Epilog je isto suvišan, tri stranice kako je njemu lepo, kakve sve to ima veze sa pričom.

Ne mogu reći da mi je krivo što sam pročitao strip, niti da ga planiram dati nekom, ali "U potrazi za Petrom Panom" jedna je od slabijih Kolorki, pogotovo kad se osvrnemo na šta je sve izašlo u toj ediciji.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/12/2020 : 22:14:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ovo je moj prvi dugometrazni susret sa Kozijem. Pre par godina je u Stripoteci izasao bio jedan kratki njegov strip koji mi se jako svideo uz prigodan tekst koji je napisao Djole ili Milan Jovanovic, ne mogu da se setim sada a ni ta stripoteka mi nije pri ruci. Ali bilo je nesto u tom kratkom stripu i tekstu sto me je jako privuklo Koziju, ta atmosfera, nostalgija, melanholija. Jednostavno ispripovedano a neverovatno atmosfericno i nostalgicno.
Tada sam odlucio da cu nabaviti Putovanje u Italiju i U potrazi za Petrom Panom. Putovanje jos uvek nisam procitao ali evo upravo zavrsih U potrazi za PP.
Jako mi se svideo strip, Kozijeva suptilna naracija vodeci se nacelom pokazi a ne kazi, imamo dosta scena gde nas junak seta, skija, istrazuje selo, prelepe predele, sprema sebi caj, sece sir itd. bez ijedne reci teksta, dijaloga, naracije. To mi je najvise prijalo u ovom stripu, atmosfera je u potpunosti pogodjena i prenesena na citaoca.
Interesantno mi je to i sto je Kozi odabrao Srbina za glavnog junaka. Odakle mu to? Zasto bas Srbin?
Steta sto to nije pojasnio u predgovoru, mozda neko na forumu zna? Znam da su nam Francuzi veliki prijatelji i saveznici iz Prvog svetskog rata ali deluje mi da je na to prijateljstvo zaboravljeno posle II svetskog rata, a ovaj strip je izasao 1985. tako da mora imati neki drugi razlog Kozi.

U svakom slucaju misterija, nostalgija, prijatan osecaj izaziva citanje ovog stripa. Vidim i da se mnogi bune zbog hepienda, meni je lepo legao i prizeljkivao sam ga.

Ovo je strip kome cu se rado vracati i sigurno jedna od drazih mi Kolorki.

9/10
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 24/12/2020 : 22:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Slažem se u potpunosti sa tobom, i meni se mnogo svideo strip, jedna svedena i jednostavna naracija koja lepo pogađa gde treba. Atmosfera zavejanog seoceta je nešto posebno, baš bih mogao da ponovim čitanje ove zime.
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 25/12/2020 : 09:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Moja prva Kolorka <3...I "ubo" sam iz prvog strip koji odgovara mojim amfinitetima. Sećam se da sam je uzeo na slepo jer sam pomislio da Cosey ne može da fulati...Nekako bih voleo ovo videti kod nekog dobrog evropskog (ili pak starog Kim Ki-duk) režisera da odradi ovo u film...

Cosey jednostavno pravi atmosferične stripove, one neke niti ili deliće koje prepoznajemo u našoj nutrini, koji ne moraju da imaju neko razrešenje (a nije da u samom životu nije najčešće zapravo tako).

Odličan za ovo vreme...samo da padne sneg :).

5/5.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/12/2020 : 23:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
preporuka za kozea i goinga - Putovanje u Italiju

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/12/2020 : 23:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

preporuka za kozea i goinga - Putovanje u Italiju



+1
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2450 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 28/12/2020 : 21:09:29  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
I meni je ova knjiga jedna od prvih kolorki, i mogu reci da mi je ostavila bas dobar dojam, spora, atmosfericna, emotivna...kada su izasle ive dve Coseyeve, vecina, koliko se secam je vise hvalila Putovanje u Italiju, koje je meni bilo bas prosek, jednostavno prica me nije dotakla kao u Potrazi za PP...trebalo bi da vidim sa ostalim naslovima...

Edited by - john connor on 28/12/2020 21:10:51
Go to Top of Page

Mozes77
New Member

100 Posts

Member since 12/11/2020

Posted - 17/01/2021 : 17:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mozes77 a Private Message  Reply with Quote

Pročitah i ovaj strip. Dok sam ga citao osećao sam se nekako smireno i prijatno, strip koji ima dušu i nalikuje nekakvoj bajci.
Treba mu dati sansu i procitati ga, ne znam kako nije rasprodat do sada.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/01/2021 : 19:28:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mozes77


Pročitah i ovaj strip. Dok sam ga citao osećao sam se nekako smireno i prijatno, strip koji ima dušu i nalikuje nekakvoj bajci.
Treba mu dati sansu i procitati ga, ne znam kako nije rasprodat do sada.



eh,Kozi je to

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2353 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 15/03/2021 : 13:07:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ovo je prvi Cosey koga sam čitao.
Ne znam zašto mi je toliko vremena trebalo za ovog autora, ali šta je tu je.

Sama ideja mi se dopala.
Potraga pisca za inspiracijom u živopisnom alpskom selu, gde mu je brat proživeo poslednje godine.
Meni posebno zanimljivo što je glavni lik srpskog porekla, i što se jedan deo stripa odigrava u Valle d’Aosta koju sam posetio tokom jedne zime.

Ovo je emotivna priča o životu, pronalasku njegovog smisla, dobroti i požrtvovanosti, porodici i ljubavi.
Kroz prikaz života u planinskom selu Cosey nam odlično dočarava socijalno-ekonomske okolnosti tadašnjeg društva, odnose među ljudima, njihovu borbu za opstanak, lepotu ali i surovost prirode koja ih okružuje.
Prirode koja im je toliko toga dala, ali će im u trenu oduzeti sve.
Kroz sve ovo lagano se provlači ljubavna priča, jedna prelepa žena koja će od gotovo iluzije (sviranje klavira, scena u jezeru) postati životni saputnik glavnog junaka.

Neke stvari mi se nisu previše svidele.
Sam “Happy end“ mi je iskreno neočekivan (posebno posle lavine koje je zbrisala sve pred sobom) i nekako je banalan.
Mislim da bi priča dobila na težini i vrednosti da je kraj bio emotivno “jači”.
Takođe nisam najbolje razumeo simboliku i ulogu praseta. Po meni bespotrebno.

Ono što je zaista dobro je atmosfera.
U jednom delu stripa ta usporenost tako dobro dočarava sliku malog alpskog sela ušuškanog i uspavanog između planinskih vrhova, život njegovih meštana.
U drugom delu (na kraju) kad glečer krene da se topi i ruši sve pred sobom, sve je ubrzano, haotično, baš kako treba da bude.

Crtež mi se dopao.
Facijalna ekspresija, priroda, senke.
Lepo dočarano ono što je i zamišljeno.

Na kraju ostaju mi pomešana osećanja.
Zaista dobar strip koji je mogao biti puno bolji (bar meni) da nije ovakvog kraja i nekih banalnosti koje je autor elegantno mogao da izbegne.
Svakako preporuka za čitanje.
Ostaje u kolekciji da bih ga pročitao još jednom, a posle videćemo…

Carpe diem
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000