forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 Najave koncerata - Hrvatska
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 32

ivanl
Advanced Member



Croatia
15666 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/04/2024 : 19:33:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
DEAD YEARS
02. travnja 2024.
Zagreb, Mocvara

Bude tako nekad neplaniranih situacija koje samo prividno izgledaju kao nekakva poteskoca. Trenutna. Kao moj povratak iz Beča za Split u prosli utorak. Nisam spojio putovanje i povratak u jednu cjelinu zahvaljujuci lopovskoj firmi Flixbus koji su 'zapasali' cijelu Hrvatsku, regiju i Europu, na pravom primjeru iz udzbenika kapitalistickog i nelojalnog preuzimanja teritorija od konkurencije... ali to je za neku drugu pricu, iako je ispalo vazno za ovaj koncert.

Umjesto da se 'bediram' nepriznatom mi a placenom putanjom ZG-ST u odredeno vrijeme, ja sam prije kupnje, (nove, jos jedne putne karte), prvo pregledao raspored za Koncerte tu vecer u hrvatskoj metropoli. I gle, (ili ne...relativno je), iznenadenja; Dead Years u Mocvari!!! Jebo brzi odlazak za Split, ici cu nocnim poslije svirke.

I tako Dead Years na nekom festivalcicu prigodno prozvanom: Hardcore crnilo! Lijepo, kazem si...

Ovaj njemacki bend iz Bielefelda kojeg poznajem po dva krasna albuma: Dead Years, prvjenca iz 2022 i recentnog Might Thoughts od prije tri mjeseca, svirati ce sa nekim zagrebackim Okovom i Kijametom. I dok za navedena dva potonja nikad cuo nisam, Dead Years su me privukli svojim retro post Punk zvukom osamdesetih. Slusajuci njihove ploce imao sam dojam da sam u negdasnjoj 'zoni' Joy Divisiona, The Cure i Killing joke, ali malo brze, i dinamicnije. Za neku tamo sitnu lovicu odlucio sam se odvuci u Mocvaru i ispast ce; donio hvale vrijednu odluku!

Dead Years, citao sam, navode za svoje uzore bendove za koje cuo nikad nisam, pa i nisam obracao paznju na njih, do sad, ali poslije ovog nastupa hocu itekako. Necu ih navoditi, uvjeren sam da ih nikad niste slusali. Nebitno. Bitni su ovi Njemci. Trio. Njih dvoje, bubnjar i gitarist te basistica. Jonas, Hannes i Julia. Svo troje potkovanih alternativaca koji su se kalili u drugim bendovima dok nisu osnovali ovaj. Dead Years! I zapamtite to ime...

Ulaskom u Mocvaru, (za sitan novac), docekuje me crna macka na povecem zvucniku iz kojeg tresti izrazito dobar Punk i Alternativa. Macka je kao hipnotizirana glazbom i 'muvingom' ekipe u prostoru na koju je ocito navikla. Mirno lezi i gusta u rafalima sa razglasa. Uzimam tradicionalni veliki, (i za posten novac) gemist te checkiram dvoranu.

Prvo mi upada u oci pozornica zaklonjena crnim zastorom sto u tom prostoru nikad nisam vidio. Instrumenti su vec spojeni, ali stoje na podu u parteru, na golom betonu. Nadasve neobicno, ali bit ce ne smiju svirati na instrumentima gostiju, koji su sigurno iza zavjese, promislih.

Sjedam na stratesko mjesto u dvoristu i mislim se kako je ova Mocvara zaista mocvara. Ili prevruca, pregrijana kao u Tropima ili hladna, vlazna, otvorenih vrata kroz koji vjetar vije kao prosli utorak. Ljudi u jaknama ispijaju pive i muvaju se uokolo. Dosao sam ranije kako mi je uvijek obicaj pa sam i cuo probe i stim sto mi i nije bas dalo neki dobar vjetar u leda. Nekakav HC Punk, umpa-umpa brzog ritma s nerazljivim vokalima. Nema veze ima gemista i cekam Njemce...

Prilicno poslije zakazane satnice, dolaze neki mladci i skidaju jakne. Uzimaju instrumente i vidim to su ovi iz dvorista, do maloprije s pivicama. Sad nas je unutra, mozda sedamdesetak, i krece koncert.

Rekao bi, pomalo kaotican HC Punk sa potpuno nerazumljivim vokalom. Ja mislim, a bio sam metar od pjevaca, da on pjeva na hrvatskom ali nikako nisam siguran. Nista nisam razumio. Proteklo je to u nekih 30 minuta i vise me umorilo nego zainteresiralo. Cak nisam razumio kako je pjevac kazao da se zovu, ali pisalo je na karti: Okov. I jesu meka vrsta okova oko vrata. Pjevac je naporan, pa i iole nelosa glazba ostaje u drugom planu. Kaoticni su i nerazumljivi. Narocito sto sam proslu vecer bio sa 16 000 Heavy Metal maniacsa na super razglasu a sad mi se cini da sam u kvartovskoj garazi. Nastup za zaborav.

Poslije prvog benda slijede neki; Kijamet. Posve slicni momci ovima iz prvog djela, ali ovom Kijametu je zena za mikrofonom. Ajde, de, kazem. Mozda bude zanimljivije...
Ali opet doslovno 'ista pjesma'. Samo malo artikuliranije. Samo malo, posto se opet pjevacicu ne razumije nista sa metra distance. Ovdje cujem da je rijec o nasem jeziku ali ja to nista ne kuzim. Buka je i ne prepoznajem rijeci. Svirali su na istim instrumentima i istoj maloj ali slatkoj bateriji Tama koja mi je upala u oci.
Moram reci da mi je izgledala skupo za prilike kvartovskih bendova, i to ce se poslije pokazati tocnim.
Takoder svirka za zaborav, ali za trud i mladost, ocjena 3!

I evo Nijemaca, u prostoru. Zanimljivo nadasve i oni ce svirati na istom bubnju, na betonu. Pozornica je znaci zatvorena. Tja, to kazem jos tu u tom prostoru nisam vidio. Promislih, zvuk direktno s poda, betona, bit ce to shit. Ni slucajno onom s albuma koji vec poznajem....

No dragi moji, kad je to krenulo... kad je stao mlatiti bubnjar a cura prikljucila bas, ostao sam paf, zvukom i energijom. Pa zar je to isti bubanj i razglas od maloprije...
Gitarist sa kratkim solazama i nenametljivim rifovima, izmjena musko zenskog vokala cca 50/50 kroz pjesme, stalna glasna, razgovjetna ritam sekcija, u hipu su me ocarali.

Bubnjar je ogromna 'marka', fenomenalan. Pojeo je tu Tamu. (Valjda je njegova)

Ne mogu vjerovati da sam vecer poslije Uriaha, Saxona i Judasa, ovako odlijepio na neki alternativni bend. Sve im je zvucnije i bolje nego na ploci. Ova garazna svirka, ukrala mi je heroje Metala iz memorije! Ni sam ne mogu vjerovati da mi se to dogodilo.

Svirka post Punk, Dead Yearsa mi je jedna od najuzbudljivijih i najintrigantnijih live svirki u godinama unazad...
Nisam vise vjerovao da me moze prodrmati i uzbuditi nesto novo u glazbi, ali nikad ne reci nikad. Upravo se to izdogadalo, u nepunih sat uragana Njemci su me najpozitivnije moguce isamarali prokleto kvalitetnim ritmovima.

Ovaj bend je trio, onaj posebno zanimljivi nekadasnji trio iz nekih prohujalih doba Rocka. Tipa Azra, Police, Motorhead za koji sam nacin svirke bio potpuno uvjeren da ne postoji. Ali postoji. I jos kako. Dva dana vec doma, Dead Years ne skidam sa uredaja.

Kako su mi samo ukrali show Judasa i njihovih specijalnih gostiju u garazi za 50 ljudi ni sam jos ne vjerujem.

Ali vjerujem da sam providnoscu doveden na ovu svirku i kako bi samo volio da ih opet vidim. Ako je ikako moguce. To sam im i kazao dok sam kupovao majicu, (a od Judasa vecer prije nisam), te kad su culi da sam tu dospio koincidencijom i gdje sam bio sinoc te da idem za Split, zainteresirao sam ih. Cak smo spominjali mailove, pozive... jebemu mozda bi za neku sitnu lovicu dosli u Split... tko zna, nismo samo za danas. Valjalo bi se tim pozabaviti.

Bilo kako bilo, dogodilo se da sam bio na jednom od najuzbudljivijih koncerata u nizu zadnjih godina, pa i vise, dalje u proslost. Cijeli dan ih danas slusam i ne mogu ih se naslusati.

Mogu samo jos reci da je Black Francis ikad vidio i cuo ovu basisticu, ne bi dugo trazio zamjenu za odbjeglu La Paz. Sad bi za nju znala cijela planeta...

Ostaje da se vidi kako ce se u buducnosti razvijati i da li ce ponovo imati ovaj intezitet zanimljivosti i koncertne uzbudljivosti, a do tad budno ih pratim, navijam za njih, lobiram i sirim glase okolo te pilam doma ljude s njihovim albumima...

A najljepsa im i 'fala' sto su mi 'spizdili' ugodaj i atmosferu Metal Masters showa u Becu...ne mogu to jednostavno jos isprocesuirati...je li moguce da se ovdje dogodilo, ono staro; manje je vise, vrag ce ga znati... bilo je prekrasno, ljudi moji, kako god...



Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
585 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 08/04/2024 : 14:55:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Baš dugo nisam bio na nekom koncertu, eno na ljeto prije godinu ipo na Bajagi u Makarskoj i nekako sam se zaželio. Volim svirke uživo, ali nisam nikada stekao nekakvu naviku odlazaka na njih. Dugo sam gledao hoću li uzeti kartu za Springsteena negdje u blizini, Italija, Austrija pa ipak na kraju nisam. Zato sam jučer uzeo sebi i ženi (postaje to za dva mjeseca, ali dajem si slobodu već sada tako je zvati ) karte za Nicka Cavea u Zagrebu u 10. mjesec.
E sada, u čemu je stvar... Ja ne znam niti jednu njegovu pjesmu, osim eto one iz uvodne iz Peaky Blindersa, za nju mogu odma reć da je njegova, ali ostalo baš slabo. U nekoliko navrata sam ga palio i slušao i svidio mi se pa vjerujem da neće razočarat. Karte su negdje gore na kraju dvorane u zadnjem redu, pitaj Boga koji kat, ali 40 eura je po meni sitnica, nadam se da mi eventualno lošije mjesto neće pokvariti doživljaj koncerta. Ako sam i želio bolje mjesto nema ga više za uzeti...
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7264 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 09/04/2024 : 17:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
DREAM THEATER U ARENI ZAGREB!

29.10.


Povratak Portnoyja u bend sam dugo priželjkiva tako da me ovo nahajpalo na max. Još je i "an evening with", bez predgrupa.


And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Biroa
New Member



Croatia
154 Posts

Member since 28/12/2020

Posted - 10/04/2024 : 23:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Biroa a Private Message  Reply with Quote
26.4. Chui u Osijeku!
Go to Top of Page

igor23
New Member

Croatia
197 Posts

Member since 03/03/2020

Posted - 11/04/2024 : 18:28:25  Show Profile Show Extended Profile  Send igor23 a Private Message  Reply with Quote
Odlični su ti ovi glazbeni osvrti,Glavanova škola:)
quote:
Originally posted by ivanl

DIRE STRAITS EXPERIENCE
25. veljace 2024.
Zagreb, KD Lisinski

Ima tako tih nekih dugova koji vas kroz zivot prate, takvih nekih pocinjenih gresaka zbog kojih se kajete dok postojite i tako nekih krivih odluka koje ne daju mira dok ste tu na ovom svijetu.

Moja je zasigurno propustanje splitskog koncerta Dire Straits na turneji Brothers in Arms u koncertnoj, gradskoj dvorani Gripe, prije 39 godina.

Nije mi nikakvo opravdanje sto sam bio mali jer rano, vrlo rano sam zapoceo glazbeno obrazovanje u sobi moga starijeg rodaka, gdje su se kraj ogromnog ormara u kojem su bile sve Stripoteke i Plavi Vjesnici nalazile police sa plocama. Sve jedna cudnija od druge mom djetinjem umu i koje sam radoznalo zagledavao, (nije ih se smjelo dirati samo slusati kad bi ih veliki rođo pustio), a tu je bila sva sila LPa, svaka u zastitnoj plastici, savrseno ocuvanih Doorsa, Floyda, Zeppelina, Talking Headsa, Bowiea...i da ne nabrajam do dna stranice, nekih tamo Dire Straits. Sve omoti jedan cudniji od drugog a tek cudne li glazbe...

Bilo, kako bilo navukao me je debelo na Rock, i iako mi nije sve odmah jednostavno sjelo, (to ce doci kroz formativne godine koje slijede, nesto prije, nesto kasnije), tu mi je odredena sudbina i smjer. Kako glazbe tako i stripova. (Rođo je i slikao te crtao neke meni tad cudne slike)

Tako da sam debelo znao za Dire Straits kad su nakon 15 dana uvjezbavanja za turneju, dosli iz Dubrovnika za Split, gdje su boravili i vjezbali jos dvije sedmice, te davne 85e. Ukupno su bili u nas mjesec dana.

No u toj godini i kojoj godini prije, ja sam se debelo-debelo navukao na Piece of Mind Maidena, Screaming Judasa, Another Perfect Day Motorheada, Metal Heart Accepta, Diov Last in Line, posebice Saxonov Crusaider i druge slicne bendove, i njihove tada recentne albume koje smo mi mulci poceli narkomanski konzumirati uz pomoc starijih iz ulice i kvarta i bio je vazan samo NWOBHM u to doticno vrijeme.

I sad dolazim do te proklete odluke, greske, tog zlog cina kojeg odlucih pociniti. Neodlazak na koncert Straitsa jer su oni SMINKERI!!! Kakvo zlo, kakva opacina, kakav jad i cemer nepotpuno formiranog djetinjeg uma... a na sminkere se pobogu, ne ide!

Karte se kao danas sjecam kad ju mi je T. Jakov pokazao na skolskom hodniku. Zeleno bijela s bendom na slici, malo slovo 'd'-velika IRE, pa opet malo 's'- velika TRAITS slova, datumom, vremenom i mjestom svirke... i to prve svirke na toj svijetskoj turneji u znak zahvalnosti gradu Splitu. I prvom izvedbom ikad pred publikom, recimo samo to, velike Brothers in Arms pjesme. Pjesme koja ce se pokazati poslije, ostati duboko utkana u kolektivnu svijest.

Nisam bio. Svjesno sam odbio jer eto, bio sam Metalac i to se kao ne slusa.

Katastrofa. Mogao mi je to biti prvi strani koncert, ali nije. Prvi mi je bio Iron Maiden godinu kasnije na Somewhere in Time turneji u Beogradu desetog rujna u Hali Pionir, s ploce koju mi je majka kupila u bivseg Jugotona na splitskoj Pjaci. A onda sutra i Zagreb-Dom sportova, a preksutra Ljubljana-Tivoli, (bio sam najmladi u vlaku u toj visednevnoj ludoj avanturi s koje su otpadali ljudi, a ja je izdrzao do kraja s jos trojicom puno starijih od mene)...
i tako je eto sve pocelo u mom slucaju...

A kroz godine ostalo je samo slusanje Straitsa sa ploca, nikad ih vise nisam nigdje ni mogao uhvatiti uzivo.

A u Splitu je Marka dok je dzogirao ugrizao psic Tonca Vrlike na Sustipanu, A sam je Mark napisao svojom rukom Dire Straits na krmi barke Tonija K. Bartulovica ispred Jadrana odakle su isli na Đitu...

Eto cak i istinitih uspomena i anegdota iz prve ruke iz mog grada. Oboje su mi to vjerno pricali.

I onda godina 2024.

Evo nas u Lisinskom 39 godina poslije, gdje skupinu prekaljenih, mocnih, virtuoznih glazbenika predvodi Chris White bas covjek koji je svirao saksofon 85e u Splitu na turneji Brothers in Arms. Sa Terenceom Reisom koji je s Knopflerom radio filmsku glazbu i potpuno ga skinuo glasom i solazama, pa i sviranjem poznatim stilom palcem. I to covjek radi s takvim gustom da vam kad zatvorite oci dopusta da na trenutak zaboravite da niste Straitse vidjeli kad se moglo, da ne kazem; kad je trebalo. Ostali na pozornici su ljudi, glazbeni virtuozi koji su radili sa Watersom, Jaggerom, Bowiem, Mc Cartneyem, Gilmourem, Tinom Turner, Tom Jonesom, Elton Johnom, Claptonom, Rodger Daltreyem, Joe Cockerom, Steve Vaiem i drugim, samim velikanima iz gornjeg doma i koji do detalja repliciraju zvuk i stil Straitsa.

Vecer koju su nam priustili u zagrebackom hramu glazbe, probranom set listom od puna dva sata i petnaest, odlicnim zvukom i paznje vrijednom rasvjetom bila je carobna. Tu mjesta sumnji u nekakav samo tribute to, nema. I tu nema potrebe ni za slovom vise. Redali su se prekrasni brojevi koji pale danas bas kao i nekad, bez obzira sto veliki Mark vise ne zeli biti dio nekoc mocnih Straitsa, ali eto nema nista ni protiv da se njegove pjesme ovako prezentiraju. Nema zaista ni na sto se zaliti, ovo je izvrsno, svjestan je on toga. Ovi ljudi koji izvode njegove stvari su nevideni profesionalci. Sve je u takt istovjetno plocama.

Oba prijatelja koja su bila sa mnom u Lisinskom te iznimne glazbene veceri, bila su na solo Knopflerovim koncertima i ne znaju kazati sto im je bolje...

Sve su mi pjesme legle. I hitoidne i one monumentalne, orkestriranije, kompliciranije. Sve je bilo slavlje za usi i melem za dusu. Sve, ama bas sve! I Telegraph Road i 'Sultani', i Solid Gold, i So Far Away...(Tunnel of love je bila bas prekrasna)

Kao favorite ipak bi istaknuo za Hrvatsku bitnu pjesmu i utkanu u nacionalnu svijest, numeru Brothers in Arms, koju je Gordan Lederer, jedna od prvih i najpoznatijih zrtava velikosprske agresije na Hrvatsku, ucinio nezaboravnom koristeci je za snimke svojih Banijskih ratnih praskozorja, a koju je velikodusno ustupio s njegovom dozvolom osobno Mark Knopfler dirnut vidjevsi doticne snimke. Publika ju je grandiozno prihvatila i freneticno ispratila.

Te Private Investigations koja je bila bas dramaticna, monumentalna, onako 'Floydovska' iz njihovih najboljih dana. Bas je razvalila Lisinski i culi su se uzdasi cijelom dvoranom koliko je mocna bila. Bas za jedno nevideno do sad, pravo glazbeno iskustvo.

Ljudi su, bas se to vidjelo, sa ogromnim osmjesima napustali dvoranu i bilo je gust biti dio toga. Te atmosfere koja je isijavala srecom i zadovoljstvom. Uzeo sam, to jest dobio, set listu sa stagea te poslije u kaficu na pivici naletio i na bubnjara, drugog gitaristu i jednog od dva klavijaturista, (Luke Naimia, Richarda Barreta i Johna Maula, a da vam sad ne pisem sve, kakvi su to veterani pozornica i turneja...) koji su mi je i potpisali a to mi je sve bio dar za necaka koji je netom postao punoljetan i to mu je bio prvi veliki koncert. Oci su mu sjale od zadovoljstva kad sam mu je predao u tom istom kaficu.

Dakle Dire Straits Expierence je zaista veliko Dire Straits iskustvo, doslovno, i valjda sam onom malom djecaku iz 85e sa pocetka price, onom malom sebi vratio bar mali djelic duga, ako je to ikako moguce...

Bar da mislim da je tako.






https://www.youtube.com/watch?v=OVAA9Ov-z0k
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 11/04/2024 : 18:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Biroa

26.4. Chui u Osijeku!



Ajde!
Gdje?

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15666 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/04/2024 : 20:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor23

Odlični su ti ovi glazbeni osvrti,Glavanova škola:)[quote]Originally posted by ivanl

DIRE STRAITS EXPERIENCE
25. veljace 2024.
Zagreb, KD Lisinski





Fala ti stari!
Darka sam iznimno cijenio.
Pa kad si usporedio moje piskaranje s takvom velicinom, ne mogu nista drugo do, reci ti; hvala!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Biroa
New Member



Croatia
154 Posts

Member since 28/12/2020

Posted - 12/04/2024 : 00:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Biroa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler

quote:
Originally posted by Biroa

26.4. Chui u Osijeku!



Ajde!
Gdje?



https://facebook.com/events/s/chui-oxygene/444506527956305/
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 12/04/2024 : 01:39:01  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Super, hvala!

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
585 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 12/04/2024 : 07:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Chui je 20.4. i u Splitu pa ako koga zanima

https://hdsplit.hr/koncerti/detalj/chui
Go to Top of Page
Page: of 32 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000