forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 THE TWILIGHT ZONE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 13/06/2019 : 07:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Lako je skinit, triba pogledat.


Gledam je ravno 10 godina i mucim se sa skoro svakom epizodom

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 13/06/2019 : 09:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Meni je Zona sumraka opcenito jedna od omiljenih serija i nema dugo da sam opet pogledao cijelu staru. Zato mi je ova najnovija, od koje sam do sada pogledao sest epizoda, poprilicno razocarenje. Ono sto su Serling te najvise Richard Matheson i Beaumont radili bila je suptilno promisljanje suvremenih drustvenih kretanja maskirano u televizijsku fantastiku. Ova nova je sve samo ne suptilna. A mozda su samo moja ocekivanja bila prevelika.

Inace, u zadnje vrijeme se opcenito okrecem odnosno vracam filmskim i televizijskim klasicima jer mi ove sve nove serije ne stimuliraju dovoljno. Da se razumijemo, ovo novo je sve dobro napisano, dobro snimljeno i rezirano, nista tim filmovima ne fali, ali nekako sam poslije odgledanih Netflixa ili kina zeljan necega sto mi samo klasici tipa Zone sumraka, starih vesterna, Golog grada ili Kurosawe mogu pruziti.

Zeljko, pa di si ti nestao? Sto se, sramis? Sad cu se malo igrati vraca-pogadjaca, ali imao sam i ja tu fazu prije godinu-dvije godine da se nisam mogao koncentrirati na stare filmove. Onda sam prelomio i skuzio da sam non-stop na mobitelu, kompu, stalno nesto kao fol trazim, gledam, napajam se bezvezarijama. Onda sam jednom testirao. Ugasio mobitel i posvetio se filmu, neki Hitchock je bio. I jest, bilo je to sporije nego ova eksplozivna i biti nervozna moderna montaza s freneticnom promjenom kadrova i scena, ali kad sam se strpio i koncentrirao, gledateljski uzitak mi je bio daleko veci.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 14/06/2019 : 07:55:55  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Iz druge sezone (1960-1961):

The Man in the Bottle
Nervous Man in a Four Dollar Room
A Thing About Machines
Eye of the Beholder - klasik
Nick of Time
The Lateness of the Hour
A Most Unusual Camera
The Night of the Meek - klasik
The Whole Truth
A Penny for Your Thoughts
Long Distance Call
A Hundred Yards Over the Rim
The Rip Van Winkle Caper
Will the Real Martian Please Stand Up?
The Obsolete Man
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 14/06/2019 : 07:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Da stavim i sto sam napisao o novim epizodama:

quote:
Originally posted by fandango

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Izašle prve dvije epizode Twilight Zone-a. Gledao već netko?



Gledao sam ja i kao veliki fan Zone sumraka, ne mogu rec da sam bas jako zadovoljan. Prve dvije epizode nisu tolko lose, al ne mogu rec ni da su bas nekaj senzacionalno. CBS All Access je u pitanju pa se ciljana publika poklapa s ciljanom publikom Discoveryja i filmova Jordana Peelea. Nekome je to ok (meni), nekome nece bit.

Prva epizoda je faustovska varijacija i ideja je tipicna za Zonu sumraka, ali je epizoda sama po sebi malcice prerazvucena. Kumal Nanjiani je dosta dobro to odglumio, vjerojatno se inspirirao vlastitim iskustvom.

Druga epizoda je remake klasicne epizode Nightmare on 20,000 Feet s Williamom Shatnerom, koja je bila preradjena i za omnibus kino-film s Johnom Lightgowom. Samo sto su je ovdje modernizirali, na tragu Peeleovih filmova, vjerojatno da bi postavili pitanje tko ili sto je na kraju balade zapravo cudoviste. Mislim da nisu uspjeli, ali pohvale za pokusaj, jer ne mora bas svaki remake biti doslovno vjeran originalu. Drugacije jest, ali meni se bas nije svidjelo.

Uskrsnja jaja u obje epizode, reference na originalnu seriju.

Jordan Peele kao narator super solidan. Spica malo anakrona, cini mi se da citaju originalni tekst iz 1950-tih, ali vidi se da ne pase danasnjem vremenu.

Sve u svemu, petica za pokusaj i za zalaganje, ali trica iz izvedbe. Tipicna Zona sumraka je ili dobra ideja ili socijalni komentar, cesto i oboje. Zasad smo u prve dvije epizode dobili ovo prvo, a u ovome drugome je (zasad) bolji Black Mirror.



quote:
Originally posted by fandango

Treca epizoda Zone sumraka dosad najlosija. Dobra ideja i potencijalno jako dobra poruka, koje su nazalost procerdane u predugoj, prerazvucenoj epizodi s banalnim krajem nalik na politicki pamflet.

Stara Serlingova Zona sumraka je zasluzila svoj status jer je svoje poante donosila suptilno i skriveno. Poanta ove epizode je bila suptilna ko slon u staklarni ili Donald Trump na svjetskoj politickoj sceni. Ocekivao sam da ce serija krenuti nabolje, ali zasad mi je prosjecna prva epizoda jos i najbolja u uvodnom tercetu.



quote:
Originally posted by fandango

Cetvrta epizoda Zone sumraka, A Traveler: konacno jedna dobra epizoda, iako jos uvijek ne i izvrsna. Scenarist je iskusni Glen Morgan (Dosjei X) pa je to valjda zato. Ima humora, odise nekim duhom originalne Serlingove Zone, ali po meni nije nekako kompaktna - da je desetak minuta kraca, bila bi super. Ali od dosad prikazanog kvarteta je najbolja.

Sve u svemu, da se malo vise paznje posvetilo scenarijima i da se ne forsira format od 45 minuta, serija bi bila za dva koplja bolja. Ovako je poluproizvod.

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 14/06/2019 : 08:06:54  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Peta epizoda nove Zone sumraka, The Wunderkind. Ovu epizodu strasno dize John Cho. Osim sto toliko bolno ocito samara Trumpa - toliko o suptilnosti - glavninu potke smo vec vidjeli u trecoj epizodi druge sezone Black Mirrora, The Waldo Moment, samo sto je takva potka 2013. djelovala daleko nezamislivije od ovoga. Fora kraj, ali epizoda preduga. I ako vec nisam rekao, John Cho.

Sesta epizoda nije losa. Konacno smo se rijesili politike koja nam je servirana preplitko i dobili vrlo solidnu SF-epizodu, koja, ruku na srce, zavrsava jako, jako slicno kao sto zavrsava (SPOILER ALERT) roman Man Plus Frederika Pohla. Ali ova epizoda nije toliko losa.

Ostatak sezone sam zaboravio da postoji. Cu da gledam.

Go to Top of Page

motorista
New Member



Serbia
256 Posts

Member since 16/02/2019

Posted - 21/08/2020 : 02:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send motorista a Private Message  Reply with Quote
Nekako sam ovu temu smetnuo s uma, valjda zato što je gledanje prvo odloženo pa onda i razvučeno na nekoliko meseci.

Pogledao sam sve preporučeno i komentarisano ovde, i još dosta više. Bilo je vrlo zabavno.

U odnosu na prethodni post, od pre oko godinu dana, moram da napomenem i jednu manu: ne baš tako retko je autorima zafalilo veštine u poentiranju. Možda se ovo najviše... u stvari ovo se stvarno najviše odnosi na "To Serve Man" - jedna od mojih dražih naučnofantastičnih kratkih priča koju sam pročitao u "Politikinom zabavniku" krajem osamdesetih (napisana 1950.) je u adaptaciji za "Zonu sumraka" dobila sklepan kraj.

Nisam sada našao prevedenu priču, evo originala:

http://perrylocal.org/mostova/files/2010/10/To-Serve-Man.pdf

Generalizovano, skoro sve ostalo u seriji je baš vrlo dobro. Naročito mi se dopalo što su stvari izvedene jasno, na takav način da se ne dobija utisak prenatrpanosti, a opet su često srazmerno kompleksne ideje lepo zaokruživane u minijature od po 25 minuta.

Preporuka!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000