forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 17 - Betelgeuse
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 25/03/2019 : 11:16:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Betelgez mi je odličan, sa blagim padom u 5. albumu. Čak mi je na trenutke i zanimljiviji od Aldebarana, jer znamo likove i okolnosti, i fokus je na novoj uzbudljivoj priči.
To kako Leo koristi boje je meni najlepši deo njegovog rada na Aldebaranu i Betelgezu, mislim da bih mogao da uživam u ovom stripu i da je na nekom jeziku koji ne poznajem samo gledajući taj crtež i te boje.
Što se tiče same radnje, ona je po meni u prva 4 albuma čak konciznija i preciznije vođena nego na Aldebaranu, strip se čita brzo, prosto se guta stranica za stranicom.

SPOILER:
Ono što jeste drugačije u odnosu na Aldebaran jeste količina golih sisa i diskusije o ljubavi i seksu, ali nećete mene čuti da se na to žalim. Ako Leo ONAKO nacrta Inge, pa prvo što se nameće jeste kada će neki muškarac u njenoj okolini poželeti bliski susret (treće vrste). Jeste malo neobično koliko su svi napaljeni na Kim, ali dobro, Kim isto izgleda odlično, ne vidim tu neki problem. Leo svesno ovde ubacuje erotski naboj u određene scene, to je primetno, recimo scena sa tuširanjem u poslednjem albumu. E sad – 5. album mi jeste pad u serijalu. Na stranu što se u njemu objašnjavaju neke stvari koje nisu nužno morale da se objašnjavaju (recimo zašto je mantrisa uništila selo u kojem je Kim živela, itd), ali pojava NAPALJENOG vanzemaljca koji sve vreme prati Kim, i koji je toliko naložen na nju da kupuje gaće njene omiljene marke, itd, pa ... to je bilo NEOČEKIVANO! Nakon toga je seks sa vanzemaljcem još i logičan, šta drugo. Neko je spomenuo da je Leo Brazilac, i da su na njega uticale latinoameričke sapunice, well, mogu da se složim da se u 5. albumu pojavljuju naznake sapunice.

Takođe, u stripu imamo neke neobične slojeve koji celu priču čine još zanimljivijom i kompleksnijom:

1. Aleksa koja živi već 138 godina ulazi u depresiju i poznatu Highlander agoniju večnog života (Kao da čujem Fredija kako u pozadini peva Who wants to live forever?)
2. Priča o odnosu prema ženama u naselju na Betelgezu nije slučajno tu – tu se opisuje (i Kim to dodatno podvlači) jedan surovi srednjovekovni patrijarhat (ukršten sa nekom hipi-ideologijom gde svako spava sa svakim), recimo ona scena kada Mai Lan vode u lancima kroz selo, pa i sama činjenica da Mai Lan otimaju od roditelja, sve to su dobro smislene paradigme jednog sistema u kojem je žena obespravljena i svedena na niže biće u službi i za potrebe muškarca.

I za kraj – smešno mi je kako Aleksa u 5. albumu na početku Kimine ispovesti ushićeno pita “Srela si vanzemaljca?”. Ha? Vanzemaljca? A šta su svih onih milion novih vrsta na Aldebaranu i Betelgezu?

Edited by - Manny on 25/03/2019 13:52:29
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/03/2019 : 14:01:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
možda misli na inteligentnog vanzemaljca

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 25/03/2019 : 14:46:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

možda misli na inteligentnog vanzemaljca



Pa i Iumi i Mantrisa su inteligentni vanzemaljci. Ali, da, naravno na to se misli, nego meni taj dijalog u SF serijalu u kojem na svakoj novoj tabli upoznajemo jedno novo biće para uši.
Čak me i taj njihov razgovor, nimalo slučajno, više podseća na razgovor dve cure na kafi i priču "upoznala sam nekog novog sinoć u gradu". Što s obzirom na događaje, nije daleko od istine.

Edited by - Manny on 25/03/2019 17:03:25
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/03/2019 : 18:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pa da,sve si to lepo primetio - Leo kombinuje SF sa klasičnom sapunicom,ali to tako dobro radi da je uživanje maksimalno.

i što kažeš za boje - boje su predivne;a posebno,čini mi se, u Betelgezu.Prosto da samo u njima uživaš.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6999 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 14/04/2020 : 18:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Kako je fin osjećaj imati vremena pa čitati dan za danom ovakva fenomenalna djela (bar neke koristi od korone), pa uroniti u ovaj čudesni Leov svijet i prepustiti mu se.

Gotovo u rangu s Aldebaranom, u nekim trenucima čak i zanimljivije. Fascinantna je ova autorova mašta, nisam očekivao da će nakon Aldebarana gotovo na jednak način fascinirati prikazom čudesnog aldebaranskog svijeta. Ako su se kod Aldebarana načela neka pitanja, ovdje smo i dobili neke konkretnije odgovore o Mantrisi i njenom svijetu. Prelijep pejzaž, fascinantne životinje, produbljenija središnja priča o Mantrisi od koje se ne možeš odvojiti.
Ove naivnosti oko karizmatičnosti Kim niti ne zamjeram, jer ova središnja radnja oko Mantrise je ono što privlači pažnju.

9.6/10
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 16/04/2020 : 12:04:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Ne znam po čemu je naivna Kimina karizmatičnost, pa od početka serijala ona je drska i pametna cura, dok je Marc, ono kako ga voda nosi. Alexa je recimo taj tip, ali dugovječnost radi svoje. A masovno zaljubljivanja u nju? Zgodna mlada cura saa mudima, i ja preferiram takve a ne princeze koje vazda čekaju da ih netko spašava.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6999 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 16/04/2020 : 12:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Možda sam se loše izrazio, pod tim "naivnost" sam mislio na ono silno zaljubljivanje u Kim što je većina primijetila. Naravno da je Kim karizmatičan lik, a i sve drugo nije za baciti. Što se mene tiče, može cijelu priču odraditi u toplesu. :))
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/04/2020 : 20:41:19  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nisi si loše izrazio,definitivno je malo bzvz ta njena toliko hariznatičnost - tačno je ovo što kaže Kerempir za nju,ali nije sad ni njena lepota toliko posebna,a i taj deo sa mudima nije presudan da bi se momci tako lako u nju zaljubljivali.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/06/2020 : 23:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Nisam upratio, da li se nekad ocekuje reprint?
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39296 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/06/2020 : 07:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Rece Markos da ne za sada. A ne mozes ga nigde naci. I meni treba.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39296 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 17/07/2020 : 09:18:51  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
I dalje trazim strip ali sam procitao na pozajmicu pa da ostavim koju rec. Vidim da svi porede Aldebaran i Betelgez pa cu i ja onda. Ako bih prvom dao 8/10 onda bih drugom dao 7.5/10. Ipak je to jedna celina kada uzmemo sve u obzir iako se integrali mogu citati odvojeno. Po meni je scenaristicki pao u drugom integralu, ne u glavnoj fabuli vec na malim detaljima, tipa sveopsteg zaljubljivanja ili odnosa sa vanzemaljcem koji je cak mozda mogao i biti i izostavljen a da se konekcija sa mantrisama ostvarila na drugi nacin. Isto tako nedostaje u drugom albumu crtackih detalja pa kao da je usao u neku hiperprodukciju tabli i "daj sto pre" ali posto je vecina albuma u nekom zelenisu ili noci pod mesecinom (a nema meseca) onda se sa tim nedostaci manje vide. No, u sustini ovo mi je jedan od onih svetova koji bas ostavljaju utisak. Kao sto ne mozes zaboraviti Srednju zemlju, tako i Leov svet ostavlja neku impresiju na duze staze, kao da si bio tamo. Cekamo Antares.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000