forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Pisani romani
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/11/2012 : 00:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
By the way, bio sam slab i na seriju Mike Hammer sa Staceyem Keachom kao grubim deksterom.

Kad je Spillane stvarao Hammerov lik, kao da je baš Keacha imao na umu. Savršeno poklapanje.

Evo jedne kompletne epizode na YouTubeu:



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 01/11/2012 00:10:55
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/11/2012 : 00:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
A evo i linka za dosta epizoda stare serije Mike Hammer iz 1956., s Darrenom McGavinom u naslovnoj ulozi:


http://www.youtube.com/watch?v=VaWgE-1NnIc&feature=related

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 01/11/2012 : 22:20:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Recidiv, nego što!

Ako dobro pamtim, ovo mi je bio drugi Spillane / Hammer uopće (prvi je bio Zmija), i fakat me navukao s ljubavnom pričom i za mene tada šokantnom završnicom.

Nadam se da ću ga i ja opet pročitati negdje oko Božića ili nove.



Mislim da sam prvo procitao Osveta je moja. Izaslo je u Tragu i nekoliko njegovih krimica bez Hammera poput Pasje osvete koja je imala pravu kombinaciju seksa i nasilja da se svidi tinejdzerima.
Seriju sam naravno gledao.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/11/2012 : 10:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Da, izišlo je dosta Spillaneovih romana s drugim likovima, redom mačističkim grubijanima, a pamtim stanovitog Tigera u romanu "Krvavo svitanje", i jedno od zadnjih izdanja kad se edicija već zvala Misteriji i išla prema kraju, s dvije krimi-novele, jedna je bila Avijatičar ili tako nekako.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 02/11/2012 : 13:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Vrlo zanimljiv tekst o "pisanim romanima" iz PlanaB:

Da je tržište bilo prilično raspoloženo za kupovinu, svjedoče i brojke - u Jugoslaviji je 1971. godine izlazila 71 serija u godišnjem tiražu od 90. 467. 000 primjeraka, što je značilo da jedna sveska dolazi na 375 stanovnika. Istovremeno, u SAD-u, domu 'pulpa', jedan primjerak roto romana dolazi na 1 171 stanovnika.

Pedantna statistika prezentirana u Vjesnikovom leksikonu otkriva solidne brojeve - Laso je tako imao vrhunac 1979. godine sa 3.949.741 prodanih primjeraka, dok je na tržištu istovremeno postojala žestoka konkurencija drugih uspješnih vesterna poput Vajta Erpa, Doka Holideja, Šejna!

'Trivijalna literatura je bijeg iz trivijalne realnosti na trivijalan način.


Difoole, odličan link!
Uzeo si vremena i pročitao tekst! Baš zanimljivo je bilo ovo tržište šunda, a onda se priča da su ljudi malo čitali... Pogledaj samo brojke naklade, ili brojke prodanih primjeraka. Vjerujem da je bilo tako i sa stripom.

Spomenuta imena:
Frederiš Ešton aka Mitar Milošević - Lun, kralj ponoći
Derek Finegan aka Brana Nikolić - nidža, Lesli Eldridž
Timothy Tacher aka Nenad Brixy
Ana Žube aka Ana Župan
T.H. Grejč aka Gradimir Pašćanović - Hejzi.
U vezi s njim evo jednog linka s foruma Znaksagite:
http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php?topic=9132.0
Čak se Grejč osobno javio na topic i ima odličnih informacija, pa malo otvorio dušu i tako...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 02/11/2012 : 13:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče Spillena i Mikea hammera, moram priznati da nisam ni pročitao ništa od njega, a bome nit vidio koju seriju. Eh, kad su me davnih dana interesirale druge stvari, a i rodio sam se malo prekasno.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/11/2012 : 20:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Da, ove brojke o milijunima i desetinama milijuna godišnje prodanih primjeraka zvuče fantastično i nevjerojatno!

Danas se ne može ni zamisliti da bi se bilo što prodavalo u tolikoj mjeri.

Samo Laso je 1979. išao u skoro 4 milijuna primjeraka, s 52 broja godišnje to je 77 tisuća po broju, na razini čitave Juge i uz konkurente Doca Holidaya, Wyatta Earpa itd. - ludnica!

Eh da sam u drugoj polovini 80-ih znao da Nindžu ne piše Derek Finegan nego Brana Nikolić, ne bih je gutao u onolikoj mjeri!

Trivijalan način bijega od trivijalne stvarnosti kroz trivijalnu literaturu - sjajna definicija!

I danas kad prolazim kraj nekog gradilišta ili grupe radnika koji se odmaraju, u rukama im vidim vestern-romane koji bi mogli biti Laso, Doc ili Wyatt, vjerojatno današnja kiosk-izdanja.

I bude mi baš drago, kao neki nostalgični djelić prošlosti koji je ipak i unatoč svemu opstao.

Inače, baš sam nedavno pronašao 4 kiosk-krimića Timothyja Tachera, br. 1: Hollywood protiv mene, br. 2: Tri i pol mrtvaca, br. 8: Pokal za utopljenika i br. 9: Gola i mrtva; već se radujem što skorijem čitanju!

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 02/11/2012 21:00:48
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/11/2012 : 21:08:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Inače, Mike Hammer je karikatura hard-boileda, ali s dosta šarma.

Može mu se zamjeriti štošta, i hipertrofirani mačizam, i seksizam, i u konačnici fašizam, u smislu da je Hammer poput Prljavog Harryja samotni djelitelj pravde u stilu Judgea Dredda - čak se gore spomenuti roman i zove "Ja, porota" (i sudac, i krvnik), ali opet sve dosta dobro funkcionira.

Ako se ikad odlučiš na čitanje, preporučam baš "Ja, porota", a može i "Zmija", "Prsten", i "Osveta je moja" koji spominje Ernie.

Mislim da Lastan ima nekoliko kompleta Traga od prvog do posljednjeg broja, pa ako hoćeš možeš birati.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 02/11/2012 21:11:39
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/11/2012 : 01:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Svojedobno, dok sam bio klinac, stari mi je baš pričao za Frederika Eštona -da se u jednom trenutku otkrio njegov pravi identitet i da zapravo nikada nije bio u Londonu te da je sve epizode sa Lunom pisao na temelju karte Londona koja mu je bila na stolu Moguće je, moguće:))
Inače, nikada nisam čitao pisane romane (osim, naravno SIRIUSA, kojeg sam cijelog pročitao)
Ne znam, nikako me nije vuklo...A i ne stigne čovjek (klinac) sve...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

HEJZI1
New Member

Croatia
204 Posts

Member since 01/09/2011

Posted - 27/01/2013 : 21:47:32  Show Profile Show Extended Profile  Send HEJZI1 a Private Message  Reply with Quote
još uvik mi je drago pročitati poneki pisani roman...krimi,western,sf,itd..,,,imam kolekciju od 500-600 romana,ali volim i skinuti sa interneta one koje nemam u papirnatom obliku...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 28/01/2013 : 15:08:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Naravno, nađe se dobrih stvari... Nekad sam imao dosta predrasuda prema tim pisanim romanima, ali danas ih neke nekad rađe pročitam nego crtane stripove. Nekako mi pisani roman može više pružiti, crtani su romani iako vizualnije atraktivniji dosta šturi materijalom. Prava je uživancija čitati autora koji fenomenalno barata svojim spisateljskim zanatom...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/01/2013 : 17:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je stvar u tome što nam pisana proza ostavlja više mjesta za maštu, odnosno da si sami u glavi stvaramo slike onog o čemu čitamo, dok nam stripovi to ne omogućavaju.

Kod njih vidimo to što vidimo, sve je vrlo jasno i konkretno i nema mjesta vizualnoj mašti.

I ja ću zbog toga neko prozno djelo (i poeziju, svakako, ali u manjoj mjeri) pročitati s većim guštom od stripa. Osobito ako je strip neka "trivijalnija" i potrošnija Bonellijeva priča.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

The Great Duck
Starting Member

65 Posts

Member since 03/05/2013

Posted - 05/10/2013 : 03:35:38  Show Profile Show Extended Profile  Send The Great Duck a Private Message  Reply with Quote
Ajde da dignem temu iz mrtvih, pa da pitam šta je od toga prevođeno, a što su pisali jugoslavenski autori? Pošto romane na stranim jezicima čitam isključivo u originalu.
Go to Top of Page

HEJZI1
New Member

Croatia
204 Posts

Member since 01/09/2011

Posted - 10/11/2013 : 16:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send HEJZI1 a Private Message  Reply with Quote
Hejzija je pisao Gradimir Paščanović,
Pumu Slobodan Čurčić,tj.Bob Hoper,tj. S.TYRKLEY,
PITER VOROB je PETAR VOROBJEV,
DUŠAN BELČA JE CH.A.BELL,
FRENK LARAMI I VILIJAM MARK JE NJEMAC PITER ALBREHT KAN
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/12/2013 : 01:14:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
S pseudonimom John George Julian u ediciji Laso je romane objavljivao Ivan Hetrich. John je on - Ivan, George njegov otac Đuro a Julian njegova majka Juliana.
Predrag Raos je pod pseudonimom Astor Petz u Tragu objavio odličan krimić Ubijte Hamleta.
U Tragu je Ludwig Bauer pod pohrvaćenim imenom Ljudevit Bauer objavio dva romana, Trag u travi i Leš na klupi.
Iza pseudonima Al Mills u Lasu se krio Milivoj Alapić.
Da mi je pamćenje bolje bilo bi toga još, ali ovako je ovo nažalost sve čega se sjećam.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/12/2013 : 22:59:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ovih dana provjereno u Asteroidu: pod pseudonimom Jane Mark u Lasu je vesterne objavljivala stanovita Jadranka Supić.
Nemam pojma tko je dotična!
Možda je pisala i ljubiće, tko zna!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 25/04/2016 : 13:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Potražujem pisane trag romane a fale mi broj:
1,45,46,260,286,293,294,295,296,297,298,299,300,301,302,303,304,305,306,307,308,309,310,311,312,313,314,315,316,317,318
pa ako ih se tkogod hoće riješiti neka mi se slobodno javi

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/05/2016 : 16:34:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ona Jadranka Supić aka Jane Mark iz Lasa odozgor (romani Terryjev bijes, Slava je prolazna, Važna je ljubav...) dosta je pisala i u Siriusu, od broja 54 do 138:


https://lenro.co/books/author/7134130-Jadranka-Supi--


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
450 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 18/03/2023 : 10:19:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Samo da osvježim ovaj dio foruma i da se pohvalim da sam počeo čitat pisane romane, ponovo. Krenuo sam sa Lunom, vidićemo dokle ću doći. Doživljaj je neobjašnjiv, kao da se ponovo učim čitati, a o uzbuđenju i nemiru dok ne završim roman da ne govorim.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/03/2023 : 10:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast.
Ja proba prije par miseci nakon 30 godina čitat Luna...
Ne može!
To je tako loše napisano da se čudim sam sebi kako sam nekad čitao i skupljao.
Neke stvari treba ostavit na miru...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
450 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 18/03/2023 : 17:54:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Svaka čast.
Ja proba prije par miseci nakon 30 godina čitat Luna...
Ne može!
To je tako loše napisano da se čudim sam sebi kako sam nekad čitao i skupljao.
Neke stvari treba ostavit na miru...


Ee pa i teletina dosadi svaki dan, mora se malo i salate zakačit

Škafiškafnjak
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000