forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Captain America
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 14/04/2021 : 00:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Autorstvo Brubaker-a u ovakvoj vrsti mainstream-a ne nudi i previše dubine - postoje refleksije na politička previranja u USA (epizode su iz perioda 2007./'08-me), centralna ideja je šta Kapetan Amerika znači u Marvelovom univerzumu, ali pre svega šta nekog čini herojem. Uz ovakva promišljanja, najvažnija je dobra zabava, interesantna priča sa preokretima, vizuelno upečatljiva, koja ostavlja utisak (kao što rekoh) uzbudljive TV serije, čiji se nastavci prate sa iščekivanjem.


A šta smatraš pod dubinom kod superheroja? Čovek je vratio junaka koga nije bilo - zanemarimo (uslovno) junake koji su se našli u ulozi Kepovog sidekicka... - decenijama. Našao mu mesto. Objasnio gde je bio i šta je radio. Bacio ga u ulogu nosioca jednog univerzuma (makar na Zemlji). Proveo ga kroz pokajanje, a na kraju mu opet nije dozvolio da prođe nekažnjeno... Malo li je?

I to nije sve, naravno. Svako kod Brubakera ima svoje mesto, čak i oni koji su samo bili u ulozi Buckyja... Čitao si arc Winter Soldier i Death, koji su i najvažniji i najbolji, ako nisi išao do kraja možda u skenu...? Sve se to oseti i iz te dve priče. Čak je i jedan Steve Rogers dugo ostao sporedan... Pa, kao priča o iskupljenju i pokajanju, s obzirom na to o kom žanru govorimo, rekao bih da je prilično duboka.

quote:
Priča o tome koliko se preveliko oslanjanje na drugi medij generalno isplatila za američki mainstream strip je za neko teoretisanje koje nije bitno za sadržaj ova dva toma koji je, kao i Zimski vojnik istih autora (istog domaćeg izdavača) - highly recommended.


Ovde misliš na crtež pod uticajem filma, kako si ga opisao ili nešto drugo? Epting je svoj kreativni vrhunac dosegao baš na ovom Kepu...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 14/04/2021 : 01:58:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Superheroji kao i drugi žanrovi za zabavu, mogu da se dotiču i tema koje tzv. ozbiljna dela tretiraju, od angažovanih do univerzalnih. Superherojski stripovi koji se bave samo samim herojima, njihovim međusobnim odnosima, zajedničkom istorijom i uticajima u izmaštanom svetu u kome egzistiraju su manje interesantni širem krugu čitalaca i više su "samo za fanove". Deluje mi da ovo drugo kod Brubejkera preovladava, što je i tipično za Marvel.

Crtež je pod uticajem filma, ali je to neodvojivo od naracije koju je scenarista zamislio. Epizode koje su crtali Epting i Perkins deluju stilski identično (a i Guice je tu negde), što nije slučaj sa njihovim ranijim radovima. To znači da su se stilski podredili zajedničkoj ideji kako strip treba da izgleda, što nije u kontradikciji sa time da je Epting ovde davao maksimum.

Edited by - alexts on 14/04/2021 01:59:16
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 10/03/2022 : 00:25:52  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Winter Soldier

Pa eto pročitao i ja ovaj podosta hvaljeni i značajni naslov. Možda je manje efektno djelovao kad sam dio radnje znao iz istoimenog filma.
Brubakera kao autora jako cijenim i volim, ali više zbog noirovskih uradaka negoli superherojštine. Kapetan kao lik u filmovima mi nikad nije sjeo. Korektno je odrađen, ali sve te priče o patriotizmu i nesalomljivom smislu za pravdu su kod njega uvijek nekako pravocrtne, sterilne, cijepljene od bilo kakvog smisla za dramu.
Tako u ovom stripu nisam baš previše uživao. Radnja se trudi biti šokantna i inovativna, ali je prečesto deja vu. Zimski vojnik je u ovoj priči zapravo dosta nespretno umetnut u jednu veću priču i ne vidim toliki značaj kakav bi trebao biti. Sama radnja i rasplet su dosta jednostavni, ima tu sjetnih i dojmljivih flashbackova i moraliziranja. Akcijske scene su najjači adut stripa i vidi se da je tu odrada bila kvalitetna. Sami crtež zanimljiv i mračan, ali ne izaziva neki veći gušt.
Kad se podvuče crta, od Zimskog vojnika sam očekivao više tenzija i značaja, ali kao i u filmu, ni ovdje ne vidim i ne osjećam taj monumentalni događaj u Rodgersovom životu kao nešto što dugoročno definira lika. Možda bih trebao zato pročitati i nastavke, ali nakon ovoga jedina ispravna odluka za mene je da se ostavim Kapetana i posvetim se drugim likovima.
Solidno, ali već pada u zaborav. 3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/03/2022 : 09:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, često ljudi spominju kako im je Cap nečitljiv zbog svih tih značajki što si naveo, no meni je Cap baš za vrijeme Brubakera poprilično odmaknut od slijepog patriotizma, pogotovo kad ga se upari s izdanjem iz Civil Wara, gdje je sve osim pravocrtan i sterilan. Doduše, Brubakerov Cap je zapravo jedini Cap kojeg sam uopće i čitao tako da ne mogu govoriti o ranijim ili kasnijim inkarnacijama, no kod Brubakera uopće ne vidim tu propagandu koja se tako često spominje.

A šta se tiče Winter Soldiera kao priče, ja je doživljavam tek kao jedan dio veće Brubakerove sage. Međutim, ljudi su od Brubakera navikli čitati djela slična Kriminalu ili Zatamnjenju, no on je u stvari autor koji ne radi isključivo čistokrvne krimiće, već ga ima i po drugim žanrovima... Superherojštine je napisao stvarno puno, od Sleepera i Incognitoa, preko regularnog Batman runa, itd... Čak mu i jedno od najboljih djela, Gotham Central, koketira sa superheroskim žanrom i na kraju sve ovisi koliko tko to voli.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/03/2022 : 17:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Meni je Zimski vojnik strip odlican, mnogo bolji od filma. Svidja mi se kako Brubaker pise Kapetana.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 11/03/2022 : 16:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nema kod Brubakerovog Capa one ofucane i otrcane propagande, ali mi je manjkalo neke originalnosti i karaktera kod glavnog lika. Cijeli taj plot sa Zimskim vojnikom je utopljen u veću priču o Kozmičkoj kocki koja se vrlo lako rasplinula, ali i lako ugasila. Ni u filmu ni u stripu taj Winter Soldier nije meni imao nekakav odjek. Pokušalo se prikazati kao neki mega trenutak u povijesti lika, ali ispalo mi je kao najobičniji cold war mi vs. oni bućkuriš.
Akciju i dinamiku je Brubaker stvarno digao na nivo, ali pacing radnje i njen sam sadržaj su mi bili nekako siromašni.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000