forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR - ZA ILI PROTIV
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/10/2013 : 14:42:08  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Jedva pročitao

Što se tiče Bonellijevih okvira, grofice, mene su uglavnom privukle mnoge stvari vani. Jednostavno, nije mi išlo u glavu da se toliki "kontraši" zalažu za nešto šta nema neku objektivnu vrednost. Govorim o nekim američkim i franuskim stripovima (sto puta naveo, pa ne bih opet).

Sad, postavila si veoma dobro, ali nebitno "kokoška ili jaje?" pitanje. Da li su zagorovci uvek bili u fazonu "samo Zagor je strip, nemoj imati drugih stripova osim Zagora" pa je to počelo da iritira one "zrelije" likove, ili je naglo prosvetljena momčad krenula da bocka zagorovce, nebitno je. Problem je u tome što raja koja ne čita Zagora rado ponekad dođe da prca po njegovim topicima, kao što je problem što se strastveni zagorovac uspali na bilo kakvu negativnu procenu neke epizode/segmenta serijala, bila ona skroz subjektvna ili argumentovano subjektivna ili isti navrati u američki topic pa tamo prca po supermanima i ostalim junacima. Čini mi se da se to stišalo u zadnje vreme...vidim neke zagorovce i okolo, naložene na drugi tip narative, što je po meni pozitivno. Čovek što se više udalji tipološki od serijala koji voli, sve mu je jača svest o tome ZAŠTO mu baš taj serijal prija.

Što se recki tiče, zna se da su ljudi ovde većinom krenuli od Bonellijevih izdanja (osim tu i tamo mlađih generacija), a kako je Zagor najpopularniji tako se više i analizirao. A recenzija i tekstova ostalih škola sve je više i više, zahvaljujući momcima poput Malog_Mate, Luce Torellija, brnija, bjelolasice, Kinga, DeeCaya i ostalih, tako da i mi Bonellijevci možemo svako malo da dobijemo kakv zgodan mamac za upoznavanje sa ostalim serijalima.

Što se tiče mojih recki, još uvek nisam počeo konkretno da šaram po serijalima. Ali kod Zagora mi je najveći problem, pored sve pasije pri analizi, ukucati ocene. Jednostavno, subjektivna vrednost svake epizode je daleko veća od objektivne. Kada stavim 9 ili 10 setim se svojih forumaša-sugrađana ponkija i feniksa: "bah, ako Patak kaže da je odlična (Zagorova epizoda) znači da je čitljiva (smeh)" pa se malo zapitam, koju ocenu dati? Da li su Zagorove recenzije napisane za zagorovce (pasionirane ili manje pasionirane) ili za sve forumaše koji bi možda mojom krivicom dali npr.7 eura na LU giganta 5 samo zato što sam preterano pomešao vlastitu pasiju i čistu analizu, i da pritom kažu "bacih uzalud novac kojim sam mogao..."?

Pasija uvek pobedi, naravno

...ali mislim da ću na sledeće recke staviti i posebne ocene za zagoromrsce



Sve sto si rekao je tacno, ali ovo boldano pogotovo!

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/10/2013 : 19:15:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Uz ogradu da vjerojatno generaliziram i pojednostavnjujem rekao bih ovako:
većina nas se kao klinci (i neke klinceze) oduševimo Zagorom, gutamo njegove pustolovine, vitlamo nevješto napravljenim imitacijama sjekire te maštamo o odijevanju crvene majice s orlom i dijeljenju pravde.
Onda stignu tinejdžerske godine kad se počnemo mijenjati i odrastati (neki i sazrijevati ), pa se odmičemo od Zagija, da bi nam naposljetku postao svojevrsna negativna fascinacija koje se odričemo i od koje bježimo.
U toj se fazi poput svrzimantije ili dojučerašnjeg ovisnika čak i gorljivo okomljujemo na njega, nađemo se u fazi poricanja pa smo skloni i pljuvati po svemu onome što nam se nekad toliko sviđalo.
Onda prođe još par godina, još malo odrastemo i sazrijemo, prihvatimo postmodernu, pop-kulturu i još hrpu post- i pop- fenomena, pa i na Zagija počnemo gledati blagonaklonijim očima.
I tada ga možemo čitati mirno, recimo "zrelo", "osviješteno" i bez oduševljenja, odnosno onako kako u određenim godinama i treba.
Tu više nema nerealnog uzvisivanja i veličanja, ali ni otpisivanja i generalnog omalovažavanja, pa u Zagijevim avanturama možemo uživati barem kao u neosviještenom trashu.
Jer to prema meni i jest njegova prava mjera, mjera eskapističke zabave za ubijanje vremena i nostalgična podsjećanja na djetinjstvo, bez mistificiranja i traženja nečega čega u samom stripu nema.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/10/2013 : 20:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Bravo Johnny!

Zagore12, jesi pročitao?

Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 31/10/2013 : 14:32:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Uz ogradu da vjerojatno generaliziram i pojednostavnjujem rekao bih ovako:
većina nas se kao klinci (i neke klinceze) oduševimo Zagorom, gutamo njegove pustolovine, vitlamo nevješto napravljenim imitacijama sjekire te maštamo o odijevanju crvene majice s orlom i dijeljenju pravde.
Onda stignu tinejdžerske godine kad se počnemo mijenjati i odrastati (neki i sazrijevati ), pa se odmičemo od Zagija, da bi nam naposljetku postao svojevrsna negativna fascinacija koje se odričemo i od koje bježimo.
U toj se fazi poput svrzimantije ili dojučerašnjeg ovisnika čak i gorljivo okomljujemo na njega, nađemo se u fazi poricanja pa smo skloni i pljuvati po svemu onome što nam se nekad toliko sviđalo.
Onda prođe još par godina, još malo odrastemo i sazrijemo, prihvatimo postmodernu, pop-kulturu i još hrpu post- i pop- fenomena, pa i na Zagija počnemo gledati blagonaklonijim očima.
I tada ga možemo čitati mirno, recimo "zrelo", "osviješteno" i bez oduševljenja, odnosno onako kako u određenim godinama i treba.
Tu više nema nerealnog uzvisivanja i veličanja, ali ni otpisivanja i generalnog omalovažavanja, pa u Zagijevim avanturama možemo uživati barem kao u neosviještenom trashu.
Jer to prema meni i jest njegova prava mjera, mjera eskapističke zabave za ubijanje vremena i nostalgična podsjećanja na djetinjstvo, bez mistificiranja i traženja nečega čega u samom stripu nema.



Ovo je cista glupost nebi se slozio da klinci u tinederskim godinama prestaju citat zagora!!Neznam sta to po tebi znaci mjenjat se ako odrastaju to ne znaci da trebaju prestat citat zagora a ovo da se mijenjaju neznam sta to znaci jer ja se nisam mijenjao!!Pravi covijek uvijek ostaje isti mijenjaju se samo budale
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6214 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 31/10/2013 : 14:39:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Pa da, ostaneš nepismen, jer nisi budala.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 31/10/2013 : 23:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Opisao sam svoju i situaciju mojih prijatelja: svi smo u tinejdžerskim godinama prestali čitati Zagora, pa nam je postao pojam naivnog i glupog stripa (to je ono poricanje dojučerašnje fascinacije i rušenje idola), da bi se nakon otprilike 10 pa i 15 godina godina neki Zagoru i vratili.
Pa smo ga počeli doživljavati kao manje ili više dobru zabavu, bez veličanja i realno, kao trash u kojem se može pronaći određeno čitateljsko zadovoljstvo, ili pak kao stroj za nostalgični povratak u djetinjstvo.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 01/11/2013 : 09:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
@Ace
kad sam zadovoljna ja sam jako vjerna žena. Nije ni to loša osobina!

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Što se tiče mojih recki, još uvek nisam počeo konkretno da šaram po serijalima. Ali kod Zagora mi je najveći problem, pored sve pasije pri analizi, ukucati ocene. Jednostavno, subjektivna vrednost svake epizode je daleko veća od objektivne. Kada stavim 9 ili 10 setim se svojih forumaša-sugrađana ponkija i feniksa: "bah, ako Patak kaže da je odlična (Zagorova epizoda) znači da je čitljiva (smeh)" pa se malo zapitam, koju ocenu dati? Da li su Zagorove recenzije napisane za zagorovce (pasionirane ili manje pasionirane) ili za sve forumaše koji bi možda mojom krivicom dali npr.7 eura na LU giganta 5 samo zato što sam preterano pomešao vlastitu pasiju i čistu analizu, i da pritom kažu "bacih uzalud novac kojim sam mogao..."?

Pasija uvek pobedi, naravno

...ali mislim da ću na sledeće recke staviti i posebne ocene za zagoromrsce




I ja sam se našla u sličnim nedoumicama, ali za Zagora je lako. Zbog njegove popularnosti broj komentara na recenziju često je velik, pa to smatram nekom vrstom zaštite. Onaj koji je na vagi "hoću-neću kupiti tu i tu epizodu" može pogledati i mišljenje drugih. Hvala Bogu ili Markosu (LoL), da ta opcija postoji... Koliko se sjećam, na uBC samo je jedna ocjena od jedne osobe - e to je već zajeb. Onaj koji nije naučio koliko vjerovati tom recenzentu može se poprilično razočarati.

Kao što rekoh, Zagor nije problem. Veći je problem recenzirati nekog junaka koji se nije probio na Ex Yu prostore. Demian, Gea, Brad Barron, Skriveno lice itd. Konkretno, meni se Demian svidio. Bilo mi je pravo osvježenje iz Darkwoodske močvare pobjeći na asfalt i probleme u sadašnjosti. Trebalo je proći godinu, dvije dok se nije nakupilo komentara koliko nova Zagijeva recenzija pokupi u tjedan, dva i da se moje oduševljenje korigira ocjenom čitatelja. Nadam se samo da su ljudi koji su se razočarali u njega, knjige digli u knjižnici
Ne želim da mi netko pokuca na vrata i kaže da mu vratim 115 kn koje je potrošio na knjigu

Što se ratova tiče, primijetila sam da ima još jedan "rat" i to unutar Zagorovog tabora. Postoje ljudi koji se grčevito drže Nolitte i Ferrija i koji kategorički odbijaju prihvatiti novije epizode a pogotovo nove crtače. Smetaju im crtači koji odskaču od Ferrija i ne sviđa im se ovaj moderniji Zagor koji zna razmišljati, taktizirati i koji ne ide uvijek grlom u jagode.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 01/11/2013 : 13:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Opisao sam svoju i situaciju mojih prijatelja: svi smo u tinejdžerskim godinama prestali čitati Zagora, pa nam je postao pojam naivnog i glupog stripa (to je ono poricanje dojučerašnje fascinacije i rušenje idola), da bi se nakon otprilike 10 pa i 15 godina godina neki Zagoru i vratili.
Pa smo ga počeli doživljavati kao manje ili više dobru zabavu, bez veličanja i realno, kao trash u kojem se može pronaći određeno čitateljsko zadovoljstvo, ili pak kao stroj za nostalgični povratak u djetinjstvo.



Prestali ste citat stripove ili zagora???
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/11/2013 : 14:37:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Zagora, Mr. Noa i Texa, godinama prije toga Bleka i Marka, a od Bonellija su "preživjeli" Dylan i Martin, plus Ken koji nam je baš tada postajao "zakon" i "cool".
Valjda je to i normalna faza u odrastanju i čitateljskom sazrijevanju, to da iz raznih razloga u nekim godinama sasvim odbacujemo ono što smo do jučer voljeli, pa tražimo nešto novo i bolje, recimo "pravu umjetnost" u odnosu na "šund", u to doba francusko-belgijski strip jer je nesindikalnih Amera bilo relativno malo, a i nismo ih doživljavali kao "umjetnost".
Pa smo se okrenuli Stripoteci, Strip artu, Super eksu, Biser stripu, Gigantu, Našem stripu i Yu stripu (i domaći su nam autori naglo postali odlični), plus Asterix i Talični u MP zabavniku.
Onda smo otišli u druge gradove na fakultete, počeo je i rat, pa smo se stripu s više tolerancije počeli intenzivnije vraćati tek poslije nekoliko godina.
Tada stripovi nisu ni izlazili (tih sam godina za "šutevima" tragao u knjižari kod Raula i Edvina na Kvatriću, i na štandovima pred Namama), a onda je 1994. stigla SD.
S Dylanom i Martinom smo nastavili normalno, Nathan je bio jako dobro otkriće, Texu su se neki (ja i Stanko) vratili, a Zagorov Lov na vuka je bio sranje, pa se nismo ni čudili zašto smo s njim prestali, sve dok nije izišao Tajanstveni samostan.
Zahvaljujući njemu smo na Zagora počeli gledati drugačijim očima, i neki mu se polako vraćati.



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7719 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 05/11/2013 : 12:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tekumze

Zagor mi je drag zato što je zabavan. Iako priče možda nisu najkvalitetnije (ove nove sigurno nisu) Čikotu uspijeva da me nasmije. Ne kužim zašto bi neko mrzeo Zagora ili bilo koji drugi strip. Svake oči imaju svojeg malara.


Zanimljivo, ako uzmemo u obzir da ovo kaže čitatelj koji svakom Zagoru iznad broja 300 daje jedinice bez ikakva obrazloženja dok za neke druge stripove za koje kaže da ih od dosade nije moga pročitati 50 strana dade sedmice i osmice ili pak desetke jer je to takva tema u stripu.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 05/11/2013 : 17:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by tekumze

Zagor mi je drag zato što je zabavan. Iako priče možda nisu najkvalitetnije (ove nove sigurno nisu) Čikotu uspijeva da me nasmije. Ne kužim zašto bi neko mrzeo Zagora ili bilo koji drugi strip. Svake oči imaju svojeg malara.


Zanimljivo, ako uzmemo u obzir da ovo kaže čitatelj koji svakom Zagoru iznad broja 300 daje jedinice bez ikakva obrazloženja dok za neke druge stripove za koje kaže da ih od dosade nije moga pročitati 50 strana dade sedmice i osmice ili pak desetke jer je to takva tema u stripu.

Niko nema razloga da mrzi bilo koji strip!!
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 06/11/2013 : 08:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by tekumze

Zagor mi je drag zato što je zabavan. Iako priče možda nisu najkvalitetnije (ove nove sigurno nisu) Čikotu uspijeva da me nasmije. Ne kužim zašto bi neko mrzeo Zagora ili bilo koji drugi strip. Svake oči imaju svojeg malara.


Zanimljivo, ako uzmemo u obzir da ovo kaže čitatelj koji svakom Zagoru iznad broja 300 daje jedinice bez ikakva obrazloženja dok za neke druge stripove za koje kaže da ih od dosade nije moga pročitati 50 strana dade sedmice i osmice ili pak desetke jer je to takva tema u stripu.

Niko nema razloga da mrzi bilo koji strip!!



CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 24/06/2022 : 11:45:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Stare epizode su mi izuzetno drage, naročito Nolittine, Sclavijeve i Toninellijeve, od 90-ih na ovamo, samo Boselli je pokazao veštinu u pitanju Zagora.

Ovo novo Burattinijevo smeće potpuno mrzim, već godinama potpuno uništava serijal, bolje bi bilo ugasiti ga, nego što ovako lagano propada, što se tiče prodaje, a što se tiče kvaliteta, ne propada lagano, već se sjurvava u ambis. Tako da sam po ovom pitanju između dve vatre. Zagoru je trenutno pod hitno potrebna šok terapija i da se Burattini skloni sa mesta urednika, a bogme i scenariste.
Samo što ja tu mladu nadu koja bi ponovo oživela Zagorov serijal ne vidim, tako da, što je duže Zagorov lik u ovom stanju, to ću više da ga mrzim, iskreno.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/06/2022 : 12:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Siljak66

Stare epizode su mi izuzetno drage, naročito Nolittine, Sclavijeve i Toninellijeve, od 90-ih na ovamo, samo Boselli je pokazao veštinu u pitanju Zagora.

Ovo novo Burattinijevo smeće potpuno mrzim, već godinama potpuno uništava serijal, bolje bi bilo ugasiti ga, nego što ovako lagano propada, što se tiče prodaje, a što se tiče kvaliteta, ne propada lagano, već se sjurvava u ambis. Tako da sam po ovom pitanju između dve vatre. Zagoru je trenutno pod hitno potrebna šok terapija i da se Burattini skloni sa mesta urednika, a bogme i scenariste.
Samo što ja tu mladu nadu koja bi ponovo oživela Zagorov serijal ne vidim, tako da, što je duže Zagorov lik u ovom stanju, to ću više da ga mrzim, iskreno.



Kako možeš napisati da mrziš Buratinija a voliš Nolitu. To je skoro jedno te isto. Mada je nolita puno naivniji i dosadniji do Buratinija ali jedini tko je održao taj dječački duh starog Zagora je Buratini. Tonineli je totalno bez veze. Jedinog koga bih pohvalio a bolji je od Buratinija to je Casteli. Boseli je jedan od najvećih daveža iliti objašnjavanja kako će što glavni lik ili sporedni lik svejedno učiniti prije nego nešto učini. Kad Zagor ide politi jutarnju kavu to se prepričava na nekoliko stranica i pri tome objašnjava kakao će to izvršiti. Netko voli te bespotrebne besmislene detalje ja ih ne volim. Sclavi mi se nije baš iskazao u Zagora.

Problem je što sve promišljate kroz sjećanje. Dakle drugačije si promišljao kad si bio mlađi, da sam čitaš Nolitu rekao bi što je ovo pa ovo je za malu dječicu.
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 24/06/2022 : 12:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Siljak66

Stare epizode su mi izuzetno drage, naročito Nolittine, Sclavijeve i Toninellijeve, od 90-ih na ovamo, samo Boselli je pokazao veštinu u pitanju Zagora.

Ovo novo Burattinijevo smeće potpuno mrzim, već godinama potpuno uništava serijal, bolje bi bilo ugasiti ga, nego što ovako lagano propada, što se tiče prodaje, a što se tiče kvaliteta, ne propada lagano, već se sjurvava u ambis. Tako da sam po ovom pitanju između dve vatre. Zagoru je trenutno pod hitno potrebna šok terapija i da se Burattini skloni sa mesta urednika, a bogme i scenariste.
Samo što ja tu mladu nadu koja bi ponovo oživela Zagorov serijal ne vidim, tako da, što je duže Zagorov lik u ovom stanju, to ću više da ga mrzim, iskreno.



Kako možeš napisati da mrziš Buratinija a voliš Nolitu. To je skoro jedno te isto. Mada je nolita puno naivniji i dosadniji do Buratinija ali jedini tko je održao taj dječački duh starog Zagora je Buratini. Tonineli je totalno bez veze. Jedinog koga bih pohvalio a bolji je od Buratinija to je Casteli. Boseli je jedan od najvećih daveža iliti objašnjavanja kako će što glavni lik ili sporedni lik svejedno učiniti prije nego nešto učini. Kad Zagor ide politi jutarnju kavu to se prepričava na nekoliko stranica i pri tome objašnjava kakao će to izvršiti. Netko voli te bespotrebne besmislene detalje ja ih ne volim. Sclavi mi se nije baš iskazao u Zagora.

Problem je što sve promišljate kroz sjećanje. Dakle drugačije si promišljao kad si bio mlađi, da sam čitaš Nolitu rekao bi što je ovo pa ovo je za malu dječicu.


Bure je (možda) Nolitta sa Aliexpressa, niđe veze porediti njih dvojicu, Nolittin prirodni dar za pripovedanjem, lepim biranjem jezičke forme u stripu, dobrim vođenjem radnje koja se često prostire na više stotina stranica su mi fascinantni.
Boselli zna daviti, to je istina, i priče mu pokatkad imaju previše likova, ali da je oživeo Zagora u novom ruhu, jeste, da je imao odlične epizode, jeste, pogtovo mi se sviđa u epizodama nabijenim akcijom.
Apropo Toninellija, ne znam zašto, ali se meni njegov period na Zagoru iznimno dopada, te jednostavne, čisto Darwoodske priče, trgovci alkoholom, Indijanske usijane glave... Ima neki šmek, pogotovo, što je u tom periodu i Ferri po mom mišljenju bio na vrhuncu svoje umetnosti, pa je i on dobrano doprineo tome.
Sa konstatacijom o Castelliju se slažem, mada je i on imao nekih iznimno loših (zelena opasnost, tako li se beše zove epizoda, Molok, Povratak Supermajka mi je u najbolju ruku ispodprosečan za serijal, tako da sam ga, možda i opravdano, zaboravio).
I ne, ne posmatram išta kroz vizuru nostalgije, budući da sam i jednog i drugog čitao u otprilike isto vreme.

U svakom slučaju, sigurno da imamo različite ukuse, i naravno da ja mislim da je moj onaj pravi, objektivni
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 25/06/2022 : 10:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Siljak66

Bure je (možda) Nolitta sa Aliexpressa, niđe veze porediti njih dvojicu, Nolittin prirodni dar za pripovedanjem, lepim biranjem jezičke forme u stripu, dobrim vođenjem radnje koja se često prostire na više stotina stranica su mi fascinantni.
Boselli zna daviti, to je istina, i priče mu pokatkad imaju previše likova, ali da je oživeo Zagora u novom ruhu, jeste, da je imao odlične epizode, jeste, pogtovo mi se sviđa u epizodama nabijenim akcijom.
Apropo Toninellija, ne znam zašto, ali se meni njegov period na Zagoru iznimno dopada, te jednostavne, čisto Darwoodske priče, trgovci alkoholom, Indijanske usijane glave... Ima neki šmek, pogotovo, što je u tom periodu i Ferri po mom mišljenju bio na vrhuncu svoje umetnosti, pa je i on dobrano doprineo tome.
Sa konstatacijom o Castelliju se slažem, mada je i on imao nekih iznimno loših (zelena opasnost, tako li se beše zove epizoda, Molok, Povratak Supermajka mi je u najbolju ruku ispodprosečan za serijal, tako da sam ga, možda i opravdano, zaboravio).
I ne, ne posmatram išta kroz vizuru nostalgije, budući da sam i jednog i drugog čitao u otprilike isto vreme.

U svakom slučaju, sigurno da imamo različite ukuse, i naravno da ja mislim da je moj onaj pravi, objektivni



Ja sam Nolitu davno čitao i bio mi je izvrstan. Pa dugi period ništa od Nolite i onda nedavno pročitam nekoliko epizoda i šokiram se koliko je loš. Naravno da su Buratini i Nolita ipak drugačiji ali zajedničko im je to što je Buratini održao taj stari duh. Meni je Buratini bolji.
Što se tiče vođenja priče to je sve stvar ukusa, na primjer meni se način na koji to radi Nolita, nije da mi se ne sviđa, bezvezniji, daleko je naivnije i dosadnije od Buratinij i prihvaćam ga takvog naivnog za dječicu do 12 godina. Boseli je davež daveža valjda nitko ne zna udaviti kao on. On voli prilagođavati emotivne ispade kakao to odgovara scenariju pa na primjer lik koji nije volio Teksa/Zagora za potrebe scenarija u 13 i pol sekundi promjeni mišljenje i postane mu skoro pa najbolji prijatelj i takve stvari. Osim što voli prepričavati ( to svi rade ) voli i objašnjavati što će glavni junak ili lik u priči napraviti prije nego što ovaj to napravi, voli objašnjavati do sitnih detalja neke radnje u kojima to uopće nije bitno. Uostalom kod Boselija sve što radi nije bitno, bolje da ništa ne radi samo smišlja ideje za priče a razradu prepusti mnogim koji su bolji od njega. Plus što Boseli dovodi taj američki zao duh u Bonelija. Buratini i Boseli tom svojom pojavom su živnuli Zagora iz onog Toninelijevog mrtvila ili totalne naivnosti ali gore od Nolite. Došlo je neko drugo vrijeme valjda te priče za djecu do 12 godina nisu bile zanimljive.
Go to Top of Page

kostard
Starting Member

32 Posts

Member since 07/05/2023

Posted - 14/05/2023 : 22:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kostard a Private Message  Reply with Quote
Drag je meni Zagor, ali i Tex, Dylan, Nathan, Nick...
Što se Zagor toliko potencira?
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000