forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Danijel Žeželj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/10/2023 : 20:53:01  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Žeželjev omnibus koji je objavio Komiko je fenomenalna zbirka. Ritam srca i Sun city favoriti.
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
435 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 16/10/2023 : 21:55:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Komikov Omnibus je sjajan uvod, a "C+B i C na naslovnici" je baš korak u dubinu. Tu ga je baš teško pratiti. Ne znam za dalje, ali Kralj Nekropolisa mi je nekako suh, kao da je u tom albumu zaokruženo puno stvari koje je htio reći u dotadašnjim stripovima, pa (ako smijem reći) gubi na originalnosti. Ali to je tek ništa. Moralo bi se nekako nabaviti SVE njegovo pa procijeniti. Čovjek je genijalan umjetnik.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/10/2023 : 20:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Najbolje od Žeželja je Poglavica jelena
i Babilon

ostalo je onak, poluslabo
ali s ova dva gore stripa se zacementirao u hrvatski ultimativni strip. drugim riječima, tko nije čitao Poglavicu jelena, nema kaj pričati o Žeželju. pa vas molim da napustite topic, u miru. da ne bude belaja.
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
435 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 19/10/2023 : 19:53:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Žao mi je, gosn stinkač, ali samo se djelimično mogu složiti sa tobom po ovom pitanju.
Poglavica je stvarno odličan strip. Toliko je dobar i plemenit kroz dio ideje o ponovnom rađanju, da se pitam svaki dan kako bi Žeželjevi stripovi izgledali da je povremeno razbijao i sitnio svoje teksture malo češće nego inače, pa da sve izgleda lepršavije kao drveće i šuma koju crta u Poglavici.
Babilon je s druge strane, po meni, za klasu ispod Sun Cityja, pa i murjaka Sophije, pa čak i par priča iz C+CiBnN (Ulice, Ubica), pa i 9 života.
Ako je Lev tako plemenit i svjestan da mu je vrteška završno djelo pred smrt, kako to da nije:
1.nijednom skinuo fedoru, čak ni kad se znoji i delje zadnjim atomima snage?
2.otvorio vrtešku u prizemlju Kule i zaradio još koji dinar za života
3.odbio načelnika, skupio svoju raju i otkupio plac ili bilo kako našao način da izbjegne rušenje bloka?
Lev je ponuđen, plaćen i ispośtovao je nečasan čin, a to ljudi po stare dane ne rade. Dio sa mitom o paranju neba je dobar, ali prežvakan i neoriginalan.
Čudi me da se neko principijelan dosjeti pa kaže da je Babilon jedan od dva najbolja Žežina stripa, kad to prosto nije istina.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/10/2023 : 13:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Salkan, kuko stara, pa ti zbilja pojma nemaš
:)))

Ajmo sad ozbiljno.
U stripu Babilon (ako mi sad pričamo o istom stripu, naime stripu Babilon kojega je autor D. Žeželj) ne radi se o ovome što si ti rekao: "Lev je ponuđen, plaćen i ispoštovao je nečasan čin".

Žeželja okupira ovaj smjer uvis: gore, gore, gore...
I sad ovdje suprotstavlja DVA načina da se dohvati to "uvis": 1. kula babilonska odnosno moć 2. žeželjevski balončići i vrtuljci odnosno mašta, la la land.

Ljudi koji žive dva načina NISU iste građe, njihova psiha je različita.
Oni koji se kreću babilonskim putem jesu cinici i kao takvi ZNAJU da postoje la la land ljudi, odnosno, oni se razumiju u funkcioniranje svijeta. Zato oni mogu poslati pozivnice la la ljudima i ISKORISTITI ih u svoje ciljeve.

Naprotiv,
la la ljudi NE RAZUMIJU pitanja moći i babilonske puteve, nego žive izvan Babilona - u kvartu. Njima je samo do la la landa, do njihovih vrtuljaka i konjića i balončića, pa bi radili svoje šarene konjiće u svakoj prilici ---- pa i za Ljude Moći, jer uopće ne poznaju funkcioniranje svijeta.

Lev na teži način upoznaje babilonske puteve. To ti je ispričano u poglavlju Konstrukcija i destrukcija. Lev poznaje samo konstrukciju (konjiće, balončiće, vrtuljke), ali ne shvaća da je u temelju konstrukcije - destrukcija. Doduše, ni sam Žeželj ne razumije ovu misao; on samo staje na stranu la la ljudi i htio bi konjiće i vrtuljke bez onog oporog, bez oštrine, bez razaranja: on bi htio kvart bez straha i drhtanja. Ali samo strah i drhtanje daju ozbiljnost životu, odnosno podižu ga na višu razinu.

U temelju konstrukcije, destrukcija.
Ex tenebris lux.

Vratimo se priči.
Lev se susreo s destrukcijom. Nije poznavao što stoji u podlozi konjića i vrtuljaka.
Žeželj je tu ustreptao i jednostavno se vratio la la landu. La la majstor vrtuljaka očita lekciju Čovjeku Moći i odleti sa svojim vrtuljkom u la la land na Coney Island. Tamo opet cvjetaju alternativni lajfstajlovi la la ljudi, i svi su sretni i s balončićima, i mogu piti kavu u kvartovskoj birtiji ljubavi.

To je jedna urbana bajka, s urbanim sretnim ljudima koji žive u sretnom kvartu s balončićima. Stari majstor oživotvoruje sretne misli sretnih urbanih ljudi, i kad ne bi bilo Ljudi Moći, sve bi bilo divno i krasno, na svijetu bi cvjetale ruže.

To ti je Žeželjeva verzija Vojske spasa.

Naravno da ja nisam poklonik te filozofije, nego kažem: to je jedan od najboljih Žeželjevih radova.
A i ne možeš protiv bajke; tu je još sve nevino, nema potrebe uzeti djetetu lizalicu.
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
435 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 21/10/2023 : 15:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Ovako ćemo,
Ja ću tebe zvati "67%" a ne "stinky", jer se apsolutno uvijek mogu složiti sa samo 2/3 onog što napišeš i onog što želiš istaći.
Prvo si rekao da "Lev na teži način upoznaje babilonski smjer uvis", a prije si napomenuo u klasifikaciji mase da "cinici vrlo dobro poznaju la-la-raju" i naravno da će ih iskoristiti da bi rasporili nebo svojim kulama (parafraziram).
A zar ne vidimo da je upravo Lev taj, koji pred kraj svog stvaralačkog života (star je, da se ne lažemo, djed stari da teško može biti mobilniji u svojim godinama) ODLIČNO poznaje obje vrste i da ustvari je ON TAJ koji koristi neborasparače da bi podigao svoj vrtuljak na vrh te kule? Zar to ne znači da je Lev ustvari taj koji malo dubljom prevarom koristi one koji inače koriste druge za svoje ciljeve???
Kako onda da ja, kao štovatelj Žeželjevog opusa i djela, koji u svakom dotadašnjem njegovom stripu vidim iskrenost, plemenitost i uzvišenost, ovde definišem tu operaciju?
Da li to znači da je Lev taj koji insistira da svojim rukama (svojom umjetnošću) napravi veliku prevaru i prevari prevarante, ili uopšte ne treba da posmatram Leva niti da ovaj strip vidim kao Žežin lični fajt?
Ako nisam u pravu, čemu onda sve to? Onda Žeželj nije alternativa koju trebamo i tražimo, nego čista komercijala.
Braniš ga previše, ko da ti je familija neka daj malo kritike, čovjek ima još kapacitete za ponuditi. Ako ga budemo gladili niz dlaku, udebljaće se i pit pivo uz utakmice kod kuće. Nek radi što najbolje zna.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/10/2023 : 16:18:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A tko to "treba i traži alternativu"?
Ja ne.

Naprotiv, nismo se razumjeli. Ja sam netko tko nema smisla za alternativne lajfstajlove; naprotiv, mislim da je to drek na šibici.

Nego: Žeželj je okupiran vrtuljcima i balončićima. Pogledaj početak stripa: ulični svirači, hodači na štulama, veseli zečevi i sreća na kvadrat. Jedan kozmopolitski raj, a sve to živi kao prava mala zajednica, la la kvart.

Maestro je oličenje tog nevinog života, on ga stvara, jer iz njegove radionice proizlaze sretni vrtuljci i konjići.

Nije on htio iskoristiti Gradonačelnika, nego je, nevin kakav jest, prihvatio da i njemu napravi sretni vrtuljak. A Gradonačelnik je Čovjek Moći: njemu nije bitan vrtuljak, nego vrtuljak kao simbol moći - majstorov čuveni vrtuljak na vrhu kule, da se kočoperi.

Lev tek kasnije spoznaje što je ovaj dil. Inače se on ne bi čudio "destrukciji", i ne bi imao "košmar", viziju crne kule babilonsko-sauronske.

Naravno, kao u pravoj bajci, Lev može sprovesti svoju naknadnu spoznaju i vratiti stvari na početak. On pokaže Gradonačelniku: sagradi mu najbolji vrtuljak, ali istog trena i oduzme mu satisfakciju. Odleti s vrtuljkom na Coney Island, odnosno, među onu sretnu alternativnu rulju hodača na štulama, klaunova, svirača, skejtbrodaša i pisača grafita.

"Idem tamo gdje je sve po mom", to ti je ta drek-na-šibici-filozofija. A ovdje je to lijepo Žeželj nacrtao, puno bolje nego one mickey mouse. Ima i mračnog temelja. Samo se još odbija, još se drži da je taj mrak izvana, apsolutno razdvojen (Gradonačelnik, Kula babilonska).

U Poglavici jelena se već pomalo shvaća da Mračni Temelj nije nešto apsolutno odvojeno, što bismo sad mogli lako odbaciti kao što se lako odbacuje Gradonačelnik. Tu se zajaše jelen, tu je šuma, i špilja. Poglavica jelena je sad odlazak u drugu krajnost, fascinacija demonologijom. Ali trebao bih se vratiti u sve te priče, a sad sam u drugim stvarima, štovatelju Žeželjeva opusa.
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
435 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 21/10/2023 : 17:39:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

A tko to "treba i traži alternativu"?
Ja ne.

Naprotiv, nismo se razumjeli. Ja sam netko tko nema smisla za alternativne lajfstajlove; naprotiv, mislim da je to drek na šibici.

Nego: Žeželj je okupiran vrtuljcima i balončićima. Pogledaj početak stripa: ulični svirači, hodači na štulama, veseli zečevi i sreća na kvadrat. Jedan kozmopolitski raj, a sve to živi kao prava mala zajednica, la la kvart.

Maestro je oličenje tog nevinog života, on ga stvara, jer iz njegove radionice proizlaze sretni vrtuljci i konjići.

Nije on htio iskoristiti Gradonačelnika, nego je, nevin kakav jest, prihvatio da i njemu napravi sretni vrtuljak. A Gradonačelnik je Čovjek Moći: njemu nije bitan vrtuljak, nego vrtuljak kao simbol moći - majstorov čuveni vrtuljak na vrhu kule, da se kočoperi.

Lev tek kasnije spoznaje što je ovaj dil. Inače se on ne bi čudio "destrukciji", i ne bi imao "košmar", viziju crne kule babilonsko-sauronske.

Naravno, kao u pravoj bajci, Lev može sprovesti svoju naknadnu spoznaju i vratiti stvari na početak. On pokaže Gradonačelniku: sagradi mu najbolji vrtuljak, ali istog trena i oduzme mu satisfakciju. Odleti s vrtuljkom na Coney Island, odnosno, među onu sretnu alternativnu rulju hodača na štulama, klaunova, svirača, skejtbrodaša i pisača grafita.

"Idem tamo gdje je sve po mom", to ti je ta drek-na-šibici-filozofija. A ovdje je to lijepo Žeželj nacrtao, puno bolje nego one mickey mouse. Ima i mračnog temelja. Samo se još odbija, još se drži da je taj mrak izvana, apsolutno razdvojen (Gradonačelnik, Kula babilonska).

U Poglavici jelena se već pomalo shvaća da Mračni Temelj nije nešto apsolutno odvojeno, što bismo sad mogli lako odbaciti kao što se lako odbacuje Gradonačelnik. Tu se zajaše jelen, tu je šuma, i špilja. Poglavica jelena je sad odlazak u drugu krajnost, fascinacija demonologijom. Ali trebao bih se vratiti u sve te priče, a sad sam u drugim stvarima, štovatelju Žeželjeva opusa.


71%

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 06/01/2024 : 00:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Jelen, Žeželj i Salkan:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-pet-13-poglavica-jelena/3152/



Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000