forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 29 - Metro/Stranac
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28934 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/01/2013 : 15:22:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


“Stranac je teško probavljivo, previše intimno djelo u kojem korespondiram sa samim sobom i svojim vlastitim opsesijama bez želje da se, u skladu sa svojom tadašnjom postpunkerskom fazom, svidim publici.” Prva pilot epizoda stranca od petnaestak stranica napravljena je polovinom sedamdesetih dok je Igor pohađao Školu za primijenjenu umjetnost i nestala nakon skupne izložbe novog kvadrata. Nekoliko godina kasnije, zahvaljući Tozi Tomiću, glavnom uredniku novosadskog Marketprinta, Igor se ponovo vraća strancu iznova nacrtavši nestalu prvu epizodu i ovaj put ga, pod utjecajem omiljenih filmova, literature i glazbe, inspiriran dogodovštinama iz vlastitog života i upamćenim snovima, razvija u svoj “prvi pravi strip-album”.

“Metro je zeka-peka, postkvadratovski nastavak eksperimentiranja s medijem, potreba da se ostane poseban i u tadašnjem trendu čačkanja po fenomenu alijenacije.” Ciklus je to priča nastalih u razdoblju od 1981. do 1983. koje predstavljaju zrelu, završnu fazu suradnje Igora Kordeja i Mirka Ilića, nakon koje im se karijere razilaze. “Metro i danas drži vodu i ima kultni status, posebno zbog žestokog crnog humora koji se provlači u svim epizodama i čini podnošljivim to u biti vrlo nihilističko djelo."

Orka 29 • Stranac/Metro • 128 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Igor Kordej • Mirko Ilić • Crtež Igor Kordej • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 11.1.2013. • Cijena 100 Kn

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/01/2013 : 21:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
prelepa naslovnica
toliko je lepa da bih uzeo ovaj album samo zbog nje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2628 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 12/01/2013 : 22:46:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Stranac je izlazio u Yu stripu 86. godine. Trebao bih se sjecati, ali ne pamtim ni jedan detalj.
Kordej zbilja radi dobre naslovnice.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 12/01/2013 : 22:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Naslovnica je zanimljiva, ali meni je ipak draža naslovna
ilustracija Stranca iz poslednjeg Yu stripa (br. 85/1987),
kad stranac skida masku. Kao što mi je za Zvezde najbolja
naslovnica iz Spunk novosti (br. 2/1984), koja mi je ujedno i
jedna od najboljih (ako ne i najbolja) naslovnica domaćih autora.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2326 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 12/01/2013 : 22:49:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Oćel biti privjua?

A po toj se ceni kupuje.

Piši propalo!
Go to Top of Page

Lastan
Senior Member



1096 Posts

Member since 22/07/2011

Posted - 12/01/2013 : 22:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Lastan a Private Message  Reply with Quote
U petak,18.siječnja u SK "Lastan" možete sa Igorom porazgovarat o ovom strip-albumu.Svaki kupac koji bude želio dobit će potpis,a ukoliko bude volje i vremena- možda i poneki crtež u albumu.

www.lastan.hr
https://www.facebook.com/lastan.striparnica






Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 13/01/2013 : 07:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Baš bi voleo da dodjem, ali mi je Zagreb predaleko.
Možda če biti promocija i u Ljubljani?

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 13/01/2013 : 09:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Najbolja definicija Stranca mi je iz pera Zorana Djukanovića
u predgovoru prvom izdanju Kondora iz 1990 godine:
"Junaci u Strancu su stranci u svojim snovima."

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/01/2013 : 11:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ned_lynx

Oćel biti privjua?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28934 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/01/2013 : 13:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Stavit cu danas.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/01/2013 : 23:36:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Stavljen je preview, ako niste vidili.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2326 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 15/01/2013 : 01:07:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Videsmo, ali ne u prvom postu, di je trebo biti;)

Što reče @Ernie Pike, nijedan detalj mi nije poznat, a trebalo bi da jeste: iz privjua se može osetiti baš onaj dobri stari smrad dvadesetog veka koji se pominje, a za dalje ću pročitati kada kupim izdanje.

E da, fala za privju;)


Piši propalo!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4108 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 15/01/2013 : 10:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bome sam iznenađen, ovo iz previewa izgleda izuzetno zanimljivo. Dolazim u 5ak!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Lastan
Senior Member



1096 Posts

Member since 22/07/2011

Posted - 15/01/2013 : 22:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Lastan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Baš bi voleo da dodjem, ali mi je Zagreb predaleko.
Možda če biti promocija i u Ljubljani?



Zar je Ljubljana bliža od Zagreba ako si u Beogradu?

www.lastan.hr
https://www.facebook.com/lastan.striparnica






Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 16/01/2013 : 11:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Da li su možda ovde i stripovi rađeni po r'n'r pesmama?

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28934 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/01/2013 : 12:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ne...

Trouble will find me
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
274 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 19/06/2013 : 23:59:28  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nisam nista od ovoga ranije citao, a ako i jesam... zaboravio sam... (sto ce se sigurno opet desiti sa kratkim pricama iz drugog dela - Metro). Sto se tice Stranca... meni prilicno dobar... prva strana mi je jedan od najboljih „ulaza“ u pricu/radnju nekog stripa... ostaje mala „zbunjenost“ na kraju..., ali u pozitivnom smislu... jer nagoni na razmisljanje...
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29538 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 03/12/2014 : 19:12:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Kad smo kod zbunjenosti: mene su oni hijeroglifi u vecini prica bunili
Imao sam osjecaj kao da tu pise nesto sto bih trebao procitati, a ja nikako skuziti sto :)
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 14/12/2014 : 19:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Igor Kordej: Stranac

Njegov osnovnoškolski strip kaže. Šetnja po snovima. Kordej u intervjuu kaže da "volim kad izađe album, listati objavljene stvari i tražiti greške" (Booksa tribina „Strip-tease Matka Vladanovića“).

Baš me zanima, jel našo grešku na prvoj stranici?



Metro

7 kračih priča crnog humora. Meni dosta bolji od Stranca.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 14/12/2014 : 22:01:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Ko nije čitao Stranca kao klinac, teško da će mu se svidjati kao odraslom čoveku.
Ja sam ga čitao kao tinejdžer u osamdesetim godinama u YU stripu i bio mi je super. A i sad mi je jako drag.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6910 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/03/2016 : 19:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dva albuma od kojih se sastoji ova knjiga, Stranac i Metro, su gotovo jednaki po pitanju Kordejevog uobičajeno gustog crteža, ali ne odskaču puno ni pričom. Lako možemo zamisliti svijet Metroa kao onaj iz kojeg glavni lik Stranca bježi kroz vrijeme. Razlika ipak postoji i ona je poglavito scenaristička. Dok je Stranac pomalo konfuzan i ostavlja dosta otvorenih pitanja, kratke priče Metroa su puno jednostavnije i s jasnim porukama. Niti jedan, niti drugi doduše nisu ostavili neki pretjerani dojam na mene, no u pitanju je dovoljno zanimljivo štivo za ubiti vrijeme.

5/10

S obzirom na rasprodane Zvijezde i Vama neobično mi je da jedan Kordejev strip ima ovoliko malo komentara. U čemu je štos? Zašto je (i je li uopće) ovo većina zaobišla?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000