forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 15 - Šetač
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

alexts
Advanced Member



Serbia
6581 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/05/2017 : 18:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Ma dozivio je visestruke orgazme pa je sad postkoitalno prazan. Ono...



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/05/2017 : 22:01:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Anto, Empire (Carrot) strikes back ...

https://comicvine.gamespot.com/flaming-carrot/4005-24092/


Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/05/2017 : 22:10:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ma Mrkva voli da pecne kad god joj se ukaže prilika!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/05/2017 : 18:32:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ono - tip šeta,šeta i šeta.I to bi uglavnom bilo to.
Malo posmatra prtice,malo šeta kera,malo pokisne,malo se penje na drvo,kupa go u bazenu... te malo ćaska sa ljudima usput ili razmišlja o koje čemu.
Dobar strip koji ume da fino opusti;ali što se mene tiče,ovu ideju je samo Taniguči mogao da pretoči u korektno stripovsko štivo.
Vraćaću se Šetaču sigurno još dosta puta;ali nije mi ovo na nivou ostali njegovih stripova - što je bilo i očekivano.

3/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 24/05/2017 18:32:50
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 29/04/2019 : 21:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Kao što je netko dobro to naveo prije riječ je o nekoj vrsti poezije u stripu, atmosfera je dosta lirična kroz cijeli stirp. Nažalost, meni to nije baš sjelo najbolje i koliko god se trudio uroniti u strip i pronaći neki dublji smisao nije mi uspjelo (makar volim šetati). Može se protumačiti kao oda jednom stilu života, suživotu čovjeka i prirode i udaljavanju od dnevne rutine da bismo se saživjeli s prirodom. Ovo mi je tek početak otkrivanja Taniguchija pa vjerujem da ću naići na bolje naslove od njega, ne preipsitujem značaj ovog strip i nesumnjivo je svojevrsni vrhunski strip, ali moram biti iskren pa reći da ovo nije moj cup of tea.
2.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 14/08/2020 : 12:11:39  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Šetača sam uzeo bez da išta znam o stripu i to nakon što sam pročitao maestralno Daleko susjedstvo i 2-3 dijela Vrha bogova pa mi je ovo došlo kao svojevrsno iznenađenje kada sam ga dovršio. Dojmovi su onako, mješoviti. Na trenutke kao da nešto nedostaje, a onda malo stanem i promislim kako je ovo najpotpunije nešto što sam pročitao. Glavni lik je nebitan kao individua, on može biti bilo tko od nas, a neće biti nitko jer tko danas pronalazi vremena za slične stvari onima koje on čini. Tko se popne na stablo da pogleda u daljinu grad? Tko leži u cvijeću trešnje onako random u nečijem dvorištu? Strip zrači nekom izgubljenom jednostavnošću života. Ja osobno više volim neku zanimljivu priču, neka ima radnje, dijaloga, odnosa između likova, twistova, pa sigurno ova stvar nije namijenjena nekom poput mene, ali drago mi je što sam ju pročitao. Ocjene kao brojke su varljive pa neću niti ostavljati, ali za kraj ću recimo citirati Taniguchija: "Samo polako" ili kako bi ja to volio reći "Samo lagano"

Edit: auf kako sam propustio komentirati crtež. Apsolutno savršenstvo. U Vrhu bogova čudesno prikazane planine pobuđuju neko strahopoštovanje prema prirodi, a ovdje prikazi prirode totalno smiruju. I onda onako na dvije strane prikaže scenu u parku sa velikim brojem ljudi koja izgleda kao spoj Brueghela starijeg i Seurata, ako mi dopustite povlačenje paralela sa slikarskim majstorima

Edited by - DK24 on 14/08/2020 12:17:03
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/11/2020 : 09:47:44  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Kratak i jednostavan strip ali sa univerzalnom poukom da je nekada potrebno da zastanemo i uzmemo predah od mehanizma koji melje kako bi bolje sagledali svet oko sebe

Omiljen momenat kada se našem dragom šetaču razbiju naočari pa je prinuđen da posmatra stvari pod drugačijom dioptrijom
Tako mali detalj, a tako velika razlika. Lepota je u oku posmatrača

Ali ono što zapada u oko, je to što glavni lik sve svoje doživljaje doživljava... sam
Iako ima partnera s kojim živi on na sve svoje šetnje polazi sam, ili u društvu psa, a potom po povratku kući prepričava svoje dogodovštine ženi
Zar ne bi bilo bolje da šetaju u paru i da stiču iskustva zajedno?

Dobar je i ovo Điro, ali ovde još nije savladao lekciju da su životna iskustva ukusnija kada se dele s nekim
Ali ispraviće on to u kasnijim delima
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 03/03/2021 : 19:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Šetač je poslednji Taniguchi-jev strip koji sam uspeo da nabavim.
Ne znam kako mi je promakao, ali desilo se.
Ipak, danas je stigao. I odmah sam ga pročitao.

Ovaj strip ne iziskuje vreme za čitanje (nema puno teksta), ali svakako traži vreme da se o njemu dobro razmisli.
U stvari (kako sam ga ja doživeo) traži da se u šetnji sa glavnim likom koji nema ime (i može da bude svako od nas) opustimo i prepustimo životu.
Onom pravom, istinskom, koji je ispunjen tim običnim a istovremeno nezaboravnim trenucim od kojih zastaje dah.
Kao da nas podseća da nismo ovde da jurimo, trčimo, borimo se, već da usporimo, osvrnemo se oko sebe, obratimo pažnju na sve te divne male stvari koje nas okružuju, na svu tu lepotu.

Taniguchi je majstor atmosfere.
Ovaj strip tako smiruje, opušta.
Ta opuštenost koja se vidi kroz šetnju glavnog junaka, njegov izraz lica, postupke, jednostavno se prenosi na čitaoca i uvlači ga u taj svet.
Šatač (glavni junak) iako na početku šeta sam nije usamljenik. On lagano kroz priču širi tu svoju energiju na ljude oko sebe, prenosi je i na svoju porodicu/suprugu.
Toliko simbolike kroz pojedine scene i događaje - pas Snješko, polomljene naočare,drvo trešnje, vraćanje školjke moru...Jednostavno fenomenalno.


Kada je crtež u pitanju, ponoviću se - Taniguchi je jednostavno majstor.
Nekoliko puta sam pisao da ja volim njegov jasan, precizan i detaljan crtež.
A u ovom stripu to posebno dolazi do izražaja, jer je crtež (zbog malo teksta) apsolutno dominantan, istovremeno nam donoseći onu atmosferu koju je autor zamislio.

Preporuka za čitanje, nezaobilazno štivo za sve ljubitelje mangi.
Strip ostaje u mojoj kolekciji, naravno...

Carpe diem
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/05/2021 : 10:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Čitam maloprije prvi broj stripa "Rain Like Hammers" Brandona Grahama (autora Imageovog SF serijala "Prophet") i na kraju među bonus materijalima naiđem na ovo


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 20/05/2021 : 11:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Odlično objašnjeno zašto je Šetač odličan i poseban.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/05/2021 : 13:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Šetač je zlo koji ne samo da obezvređuje strip kao formu već posredno i sam život, čineći od sitnih doživljaja jeftin spektakl i stavljajući čitatelja u poziciju da radost bivanja u SAD premjesti na maštanje o neobvezujućem MOŽDA!

Ujedno je i najgori strip o Supermenu jer je jasno da je jasno da nespretni očalinko zapravo predstavlja Clark Kenta!

Edited by - pcoro on 20/05/2021 13:10:19
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/05/2021 : 23:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Šetač je zlo koji ne samo da obezvređuje strip kao formu već posredno i sam život, čineći od sitnih doživljaja jeftin spektakl i stavljajući čitatelja u poziciju da radost bivanja u SAD premjesti na maštanje o neobvezujućem MOŽDA!


Upravo suprotno! On pokazuje da je vrijednost života upravo u tim sitnim doživljajima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/05/2021 : 09:07:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Au contraire!
On pokušava pokazati da vrijednost života upravo u tim sitnim doživljajima ali ne uspijeva u tome jer ih izdvaja iz konteksta i promatra kroz povećalo, kao mrtve kukce.

Brandon Graham spominje ljekovitu ili utješnu moć takvih mangi, ali nisam to našao u ovom stripu. Više sam ga protumačio kao taksativno navođenje mogućih malih radosti. Za bolji dojam bi po meni ti stripovi trebali biti ili još kraći ili još dulji. Jer ovdje imamo paradoks - postavljanje Clark Kent lookalikea kao glavnog lika ruši sam koncept stripa.

Ako je fokus na sitnim stvarima, mislim da je bilo bolje uopće ne dati glavni lik, nego samo situacije. Ukoliko je fokus na šetnji I liku, trebalo je to dati i lik, ne samo šetnju. Kao bolju mangu o ničemu, izdvajam YKK u kojoj se također ne radi o skoro ničemu, ali na duži, konkretniji i smirujućiji način.

Najveći dokaz da strip ne uspijeva u svojoj izljećujućoj funkciji je što je predmet brojnih kontroverzi na ovom sajtu, a vjerovatno i šire!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/05/2021 : 09:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro


Najveći dokaz da strip ne uspijeva u svojoj izljećujućoj funkciji je što je predmet brojnih kontroverzi na ovom sajtu, a vjerovatno i šire!



Ne znam da su stripovi ikog izliječili.
Pogotovo ovdje na forumu.
Nekima se stanje zbog njih i pogoršalo.

Moram prekinuti, ljudi u bijelom mi kucaju na vrata.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/05/2021 : 09:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ja sam mislio da se pcoro zahebava sa prvim upisom, kad on ozbiljan.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/05/2021 : 09:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne, ne, štujem Tamagučija ali ne štujem Šetača. Možda sam malo i pretjerao sa prvim postom ali mora bit stripova koje ljubiš i onih drugih koje osuđuješ! A Šetača osuđujem! Vjerujem ja da je Tamaguči radio u dobroj namjeri ali to nije dovoljno. Falio je i na nama je da mu to kažemo.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/05/2021 : 10:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nevezano sa ovim stripom, ali vezano sa Tanigučijem - nedavno sam čitao popularan književni hit, Otmjenost ježa. Riječ je o knjizi koja priča o prijateljstvu neshvaćene tinejdžerice, otmjenog Japanca i neugledne, postarije čistačice za koju svi misle da je priprosta, a zapravo iza neugledne vanjštine krije kulturnu, prosvijećenu osobu (koja se srami svoje kulture, jer misli da od čistačica društvo očekuje da budu priproste).

Sva tri lika dijele ljubav prema najvišim formama kulture što ih čini različitim od ostatka svijeta koji ih ne shvaća. Te najviše forme kulture obuhvaćaju filozofske knjige, Tolstoja, Ozuove filmove i Tanigućijeve stripove! Moguće da Tanigućija forsira samo ta tinejdžerica ali je iz knjige jasno da i autorica drži da je Tanigući jedan od vrhova ljudskog ujetničkog djelovanja, spominje se na više mjesta

Spoiler: Nažalost, knjiga završava tužno - taman kad se čini da je čistačica našla srodne duše, da može odbaciti krinku i otvoreno pokazati pravo ja, zgazi je auto i umre

Edited by - pcoro on 21/05/2021 10:25:57
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/05/2021 : 10:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
pa lijepo što si nam ispričao kraj, sad se ne moramo truditi sa čitanjem :D
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/05/2021 : 10:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ajde, sakrit ću za slučaj da se baš nađe netko tko želi čitati. Teta knjižničarka visoko cijeni tu knjigu, zadovoljno je klimnula kad sam je posuđivao, što inače nije slučaj.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/05/2021 : 11:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Inače, jedini problem sa Šetačem je što se, pošto gotovo da i nema teksta, jako brzo čita i moguće je kroz cijelu knjigu proletjeti za čas. Nemojte tako čitati Šetača, jer osim što ćete ga prebrzo progutati, kratke epizode od kojih se sastoji kad se naslažu jedna na drugu u jednom cugu pred kraj mogu stvoriti dojam zamora i ponavljanja.

Umjesto toga preporučam čitanja u kratkim, međusobno razmaknutim intervalima. Šetač je za meditiranje i usporavanje ritma. Pročitati svaki dan po jednu epizodu i onda odložiti knjigu i malo razmisliti o njoj (pa kud vas misli odvedu), možda to ne bi bila loša terapija.


(naravno da ja nisam čitao tako, već sam ga slistio u jednom danu, ali učite na mojim pogreškama ;) )
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/05/2021 : 23:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro


Ako je fokus na sitnim stvarima, mislim da je bilo bolje uopće ne dati glavni lik, nego samo situacije. Ukoliko je fokus na šetnji I liku, trebalo je to dati i lik, ne samo šetnju.


Ne, ne, ne. Upravo je ključno da imamo glavnog lika. Da su situacije s različitim protagonistima, to bi tek bilo van konteksta. Vidjeli bi ih samo u toj jednoj situaciji i ne bi znali što ona njima zapravo predstavlja. Postavljanjem glavnog lika Taniguchi nam daje nekoga u čiju ćemo se ulogu staviti, a njegovim opetovanim šetnjama pokazuje da tu zapravo nije riječ o nekakvim slučajnim situacijama, već o načinu života i gledanja na stvari.

Jedina zamjerka koju imam je ona nepotrebna i gotovo vulgarna ekspozicija u zadnjem poglavlju. Jedva sam mu to oprostio.

P.S.
Znam da si već spominjao YKK, ali se ne sjećam jesmo li utvrdili kako/gdje ju nabaviti/pročitati?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000