forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 27 - Mostarske želje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/12/2013 : 22:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Bogohuliš
Mostarske želje su odlične al mi se ipak ne mogu mirit sa Svagdanjom borbom.
Kod tebe je vjerovatno proradio lokalpatriotizam, vjerovatno se možeš negdi pripoznat ili se možeš vezet uz neka mjesta ali ovo je ka da ja kažen da je Hajduk veći i bolji od Bayerna



Ima vjerojatno i toga, a možda se jednostavno lakše poistovjetim sa stripovima domaćih autora općenito... Lavričeva Evropa je izvrstan primjer toga, a tu nikakav lokalpatriotizam nije prisutan... Mislim da Francuzi ne mogu na isti način gledati na taj strip kao i ljudi iz bivše Jugoslavije jer je mentalitet ipak drukčiji...

Mislim da mi u Svagdanjoj borbi fali to da se ni s jednim likom ne mogu u potpunosti poistovjetiti, njihovi problemi mi nisu toliko bliski i naravno da će na jednog Francuza taj strip ostaviti jači utisak, zbog prisutne socijalno političke podloge... Mostarske želje i Evropa pričaju priče o ljudima koje točno mogu zamisliti, situacijama koje su mi bar donekle bliske, a ispričane su na jako zanimljiv način...

Tako da, donekle si u pravu, ali više u pogledu mentaliteta junaka nego lokalpatriotizma... Ukratko, izgleda da mi odgovara kad domaći autori obrađuju domaće teme...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 11/12/2013 : 10:04:55  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Bogohuliš
Mostarske želje su odlične al mi se ipak ne mogu mirit sa Svagdanjom borbom.
Kod tebe je vjerovatno proradio lokalpatriotizam, vjerovatno se možeš negdi pripoznat ili se možeš vezet uz neka mjesta ali ovo je ka da ja kažen da je Hajduk veći i bolji od Bayerna



Ima vjerojatno i toga, a možda se jednostavno lakše poistovjetim sa stripovima domaćih autora općenito... Lavričeva Evropa je izvrstan primjer toga, a tu nikakav lokalpatriotizam nije prisutan... Mislim da Francuzi ne mogu na isti način gledati na taj strip kao i ljudi iz bivše Jugoslavije jer je mentalitet ipak drukčiji...

Mislim da mi u Svagdanjoj borbi fali to da se ni s jednim likom ne mogu u potpunosti poistovjetiti, njihovi problemi mi nisu toliko bliski i naravno da će na jednog Francuza taj strip ostaviti jači utisak, zbog prisutne socijalno političke podloge... Mostarske želje i Evropa pričaju priče o ljudima koje točno mogu zamisliti, situacijama koje su mi bar donekle bliske, a ispričane su na jako zanimljiv način...

Tako da, donekle si u pravu, ali više u pogledu mentaliteta junaka nego lokalpatriotizma... Ukratko, izgleda da mi odgovara kad domaći autori obrađuju domaće teme...



Slažen se. I meni odgovara kad domaći autor obrađuje domaće teme, i Evropa mi je genijalan strip.
Šta se poistovjećivanja u potpunosti sa nekin likom tiče, meni su Svagdanja i Evropa otprilike isti.
Nemoj mi reć da se možeš u potpunosti poistovjetit sa Žiletom, Ciglom ili čika Miletom?
Ja se recimo dosta više mogu poistovjetit sa Marcom iz Svagdanje nego sa nekin od likova iz Evrope. Možda čak ne ja osobno, budući neman problema sa napadima tjeskobe, ne bojin se roditeljstva i iman odličan odnos sa roditeljima, ali isto ka šta ti likove i situacije iz recimo Evrope doživljavaš bliskima meni je isti slučaj sa Svagdanjom borbom.
Osin tih nekakvih poveznica sa samin likovima, meni se sviđa šta u Svagdanjoj mogu vidit dosta onoga šta se dešava oko mene.
Gubljenje radnih mjesta, jačanje desnice zbog nezadovoljstva naroda, propadanje brodogrališta, itd...

Kažeš da kod Evrope nema lokalpatriptitma?
Ima, samo ti je lokal malo veći
Nije više Mostar, ali je BiH ili ex YU.

Uostalon, lokalpatripotizam je skroz OK.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/12/2013 : 13:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Slažen se. I meni odgovara kad domaći autor obrađuje domaće teme, i Evropa mi je genijalan strip.
Šta se poistovjećivanja u potpunosti sa nekin likom tiče, meni su Svagdanja i Evropa otprilike isti.
Nemoj mi reć da se možeš u potpunosti poistovjetit sa Žiletom, Ciglom ili čika Miletom?
Ja se recimo dosta više mogu poistovjetit sa Marcom iz Svagdanje nego sa nekin od likova iz Evrope. Možda čak ne ja osobno, budući neman problema sa napadima tjeskobe, ne bojin se roditeljstva i iman odličan odnos sa roditeljima, ali isto ka šta ti likove i situacije iz recimo Evrope doživljavaš bliskima meni je isti slučaj sa Svagdanjom borbom.
Osin tih nekakvih poveznica sa samin likovima, meni se sviđa šta u Svagdanjoj mogu vidit dosta onoga šta se dešava oko mene.
Gubljenje radnih mjesta, jačanje desnice zbog nezadovoljstva naroda, propadanje brodogrališta, itd...

Kažeš da kod Evrope nema lokalpatriptitma?
Ima, samo ti je lokal malo veći
Nije više Mostar, ali je BiH ili ex YU.

Uostalon, lokalpatripotizam je skroz OK.




Ne znam, bit će da je do toga što sam ih čitao jedan za drugim pa sam očekivao sličan doživljaj...

Ali Svagdanjoj borbi ću se sigurno još vraćati, nije to strip koji pročitaš i zaboraviš...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
273 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 20/05/2014 : 20:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Utisak slican kao i za Papak... vrlo emotivno, licno i prilicno lepo “ispricano”… period zivota koji se (pretpostavljam) “ureze” i ostavlja traga…, to jednostavno ne moze, a da se “ne oseti” i u stripu… Nakon citanja, prvi utisak mi je bio i da je mozda mogla jos koja stranica vise, ali taj utisak verovatno potice iz ocekivanja i potrebe da sve ima neki svoj “stripovski” (a ne ipak “zivotni”) kraj… Medjutim, tu je bonus prica koja sasvim “pomaze” u tom smislu… sve zajedno, jako lepo...
Go to Top of Page

Manabo
New Member



259 Posts

Member since 28/08/2013

Posted - 10/10/2014 : 16:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Manabo a Private Message  Reply with Quote
Sve pohvale Petruši za "Mostarske želje", odličan, odličan strip.
S guštom sam ga pročitao. Sad moram nabaviti i "Papka".
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 13/11/2014 : 15:42:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Svoje zelje na trenutak ostavljam po strani.
Citajuci odusevljenjem ispunjene komentare, predajem se danas
Mostarskim zeljama.
Imam li u ruci zlatnu ribicu u fontani zelja?

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 14/11/2014 : 20:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Imam pitanje, hoćete se igrati?

Zašto je strip nazvan "Mostarske želje?"

(Jelda da se većina sjetila "Mostarskih kiša"..nemoguće je izbjeći asocijaciju.)

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 14/11/2014 : 23:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Totalno "domaća" priča...oduševljava 100%
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/11/2014 : 19:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Rastura ovaj Petruša,
Papak mi je jedan od najboljih fibri, a ni Zelje ne zaostaju puno
Nadam se da ima Petruša još tako dobrih stripova.... I da će ih Fibra izdati, naravno

Zna li tko kako su primljeni njegovi stripovi u Francuskoj?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/11/2014 : 21:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Toplo.


Procitaj i Djecaka, fino napravljeno.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/11/2014 : 21:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
a jesi se raspisao

sto znaci toplo?
i na kakve Djecake mislis?
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/11/2014 : 21:53:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
aha, pod Dječaka mislis na onaj novi strip o Draženu
ma mislio sam to kupiti, ali su pretjerali sa cijenom
cini mi se da je dvadesetak stranica pedesetak kuna
tiraž je valjda sedam :P
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/12/2014 : 23:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Frano me je gađao direktno u glavu,muda i noge ovim stripom.
Kupio me je već nakon datih odgovora na zadnjoj korici albuma, a što sam najpre pročitao.
Od prve stranice strip me je "ščepao za gušu" i poveo u prekrasnu avanturu.Frano je mlađi od mene tri godine i par meseci, i prosto je neverovatno koliko sam sam sebe našao u Mostarskim željama:film Voltera Hila,Ratnici podzemlja iliti Warriorsi su jedini film koji sam posedovao na preko stotinu video kaseta.Na ostalima su bile Džordanove utakmice,par filmova o njemu (Come fly with me,MJ playground,onaj treći kome se ne sećam imena) i još nekoliko raznih nba/reprezentativnih/all star utakmica.Ali Come fly with me je bio sveti gral moje kolekcije.
Dalje,i duvanje lepka je umelo da se desi u tim ludim godinama.Opsednutost košarkom i zakucavanjem (i danas obožavam i igram košarku,ali odavno mne mogu da zakucam).Zglob koji je prikazan na par fotki je identičan i mom zglobu tih godina.
Moj otac je bio iz severne Bosne tako da sam se i tu našao u nekim elementima (bezbrižno i sjajno druženje sa pripadnicima ostalih veroispovesti u BiH koje je donekle prekinuo rat).

No,da se vratim na sam strip.Čak i da nema ovih subjektivnih faktora,strip je odličan.Ne tako kao Papak,ali tu negde.Šteta što Frano nije još malo opisao život u Mostaru.I jedini deo koji mi se nije baš dopao,to je kad ga crnac u dresu spašava sa mosta i kad beže u džamiju.Taj deo priče mi je malo pokvario opšti utisak,ali odmah nakon toga priča se vraća "u kolosek" i autor je odlično finišira.
Dodatci su mi odlični;i haklovanje i galerisanje i fotkanje.

Frano,hvala ti na još jednom sjajnom stripu!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 28/12/2014 23:17:12
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/12/2014 : 23:32:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pitanje za Frana:
zašto je ovaj strip zahvala porodici Kordić?
kako kapiram,oni su ti pomogli nakon povratka u Zagreb iz Mostara pa se i ne pominju se u ovom stripu?

još nešto:
bilo bi lepo kad bi došao (ako te pozovu iz Sveta stripa,a verujem bi te zvali ako bi ti bio u prilici) na letnji strip festival u Kragujevcu (prvi vikend jula);recimo spakuješ se sa markosem i macanom , i dođete.Umemo tu da organizujemo i nekakav basket ili košarku u pauzi strip dešavanja, pa da vidim ko je gde od stripadžija u ovom sportu!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 29/12/2014 : 00:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Rastura ovaj Petruša,
Papak mi je jedan od najboljih fibri, a ni Zelje ne zaostaju puno
Nadam se da ima Petruša još tako dobrih stripova.... I da će ih Fibra izdati, naravno

Zna li tko kako su primljeni njegovi stripovi u Francuskoj?



U novom broju časopisa Kvadrat (br. 29) je iscrpni Franin intervju pa preporučam...
Što se tiče ovog pitanja, iz intervjua... Papak se je prodao oko 6000 primjeraka, Mostarske Želje oko 3000. frano kaže da su reakcije za Papka pohvalne, da je uspio na mali broj stranica uhvatiti puno emocija.

U intervju-u je ukratko predstavljen i Franin sljedeći stripovski projekt, grafička novela Otac, može se vidjeti i nekoliko tabli iz stripa.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5488 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 29/12/2014 : 16:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zahvaljujem svima na lijepim rijecima.

Mostarske zelje su trebale biti prica od tri albuma. Nazalost, projekt nije tako odobren, i puno toga se trebalo izbaciti pa tako i obitelj Kordić, moji staratelji iz Mostara. Pojave se na trenutak na početku stripa i onda nestaju.
I ostale svari su dosta srezane, ali eto, strip ipak "fercera"

Anto, hvala na pozivu, vidjeti cu kakve ce biti moje zivotne okolnosti u to doba godine.
Živ bio.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 18/02/2015 : 23:48:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Ovo je vec bomba. Moj cup of tea. A kup cemo valjda uzeti opet. Sve kako treba. Bravo za ovoga Franu, rastura.

sangue navajo
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 14/07/2019 : 21:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
I za kraj nedjelje pročitane i Mostarske želje.... Da su samo snifanje ljepila i Warriorsi već bi se pronašao u ovom stripu, ali tu ima i toliko nostalgije da je to nevjerovatno. Ako ga safatam na nekom od sljedećih festivala žicam ga obavezno crtež Warriorsa.... Hvala Petruša na ovom predivnom stripu. A za suzu u oku ćeš mi platit 😊😊😊😊😊

Edited by - sumohrvat on 15/07/2019 09:27:39
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000