forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 HORROR stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/10/2022 : 15:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
18/100
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 18/10/2022 : 18:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Iscekujem marvelove "Horror" i "Tomb of Dracula".
Jos od "Eks" stripova najjaca i najjezivija atmosfera koju sam ikada procitao. Dylan Dog iz Bonellija je cista kamilica od Horrora.

"Legion of Monsters" sam trazio prosli tjedan u Saarbrückenu, ali davno prodan ima neki remake na amazonu.
U prici su: Dracula, Brother of Voodoo, Frankenstein, Man-Thing, N'kantu Mummy, Manphibian, Vukodlak, Morbius, Ghost Rider, Satana.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/10/2022 : 22:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Volio bih ovo vidjeti u nekom drugom koloru ili čak C/B...





Definitivno bi c/b bio veći gušt za čitanje.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/10/2022 : 17:04:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Skrovište (Hideout, Masasumi Kakizaki)

Tankobon horor manga. Radnju možete pronaći po netu, a ja ću je ukratko opisati kao miks recentnog norveškog filma The Trip sa Noomi Rapace, Kingovog Isijavanja i kultnog horora iz 00ih Descent.

Slijede NEEKSPLICITNI SPOILERI!

Mislim da priča najbolje funkcionira ako uzmemo da nam ju priča glavni lik, koji je psihički nestabilan, što znači da je on nepouzdani pripovjedač, nije mu za vjerovati. Npr. na početku nam kaže kako je suprugu doveo u ljetovalište jer htio pokušati popraviti njihov odnos, no kasnije vidimo da je u startu imao drugačije namjere. Imajući to na umu onda cijela priča postaje sumnjiva, pitanje je što je stvarnost, što je umišljeno, što je istina, a što je laž isfabricirana u tom psihički nestabilnom umu. Ta pitanja se naravno odnose na špilju i njene stanovnike, "čudovište", "sina" i "majku", koji svi djeluju nadrealno (kadrovi koji nam uvode majku su vrlo sugestivno seksualizirani, baš po muškom guštu) i njihova karakterizacija ostaje "crtićka". Također, se to odnosi i na flashbackove na prijašnji obiteljski život, pitanje je kako su se stvari zapravo odvile. I najvažnije, pitanja se odnose i na karakterizaciju supruge. Njen karakter nam je vrlo detaljno opisan, no potpuno je jednodimenzionalan. Ona je samoživa rospija, kuja zaslužuje sudbinu koja joj je namijenjena. Ta jednodimenzionalnost djeluje pretjeranom, pa se stoga moramo zapitati je li dobrim dijelom plod tog bolesnog uma. U takvoj intepretaciji prepoznajemo da su "čudovište", "sin" i "majka" iz špilje zapravo doppelgangeri glavnog lika i njegove obitelji, te "Skrovište" postaje priča o muškom karakteru i umu. O tome kako tjeskoba zbog uloga koje se od muškarca očekuju i frustracije zbog neostvarenih ambicija, u njemu mogu proključati inherentno nasilje, te dozvoliti nasilnom alter-ego da ga polako pojede živog (ako me kužite ;) ).

Kakizaki odlično prenosi atmosferu. Stalno koristi onomatopejske zvukove, npr. tupi "tup" kad Seichi odloži koktel savršeno u jednom kadru dočara mučnu tišinu i napeti odnos glavnih protagonista. Ta napetost u auti i šumi postane neizdrživa, da bi je onda zamijenila klaustrofobija špilje. No ne trudi previše objasniti stvari, tako da je ova gore intepretacija slobodna, ne mogu reći da je to ono što je autor stvarno imao na umu. Mnogi komentari na koje sam naišao na netu radnju uglavnom uzimaju zdravo za gotovo, no to bi strip učinilo prilično šupljim (i mizoginim), pa ću se ja držati svoje interpretacije ;)


Edited by - vukozec on 25/10/2022 17:33:56
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000