forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Unfinished City Kickstarter kampanja!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 21/03/2014 : 20:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
Bok ljudi,

S iznimnim veseljem i velikim ponosom objavljujem kako je kampanja na Kickstarteru za moj novi strip-album konačno krenula!

https://www.kickstarter.com/projects/339233852/unfinished-city-by-dickson-martinovic-and-solanovi

Unfinished City je kriminalistička drama u duhu najboljih BBC-jevih serija, a radnja priče odvija se u gradu Nikšiću, u Crnoj Gori. Scenaristi su Benjamin Dickson i Silvija Martinović. Benjamin je iz Bristola, a Silvija iz Podgorice, ali je živjela u Nikšiću neko vrijeme. Sama priča je, zahvaljujući Silviji, inspirirana stvarnim događajima, dok Benjamin daje viziju Balkana viđenog kroz zapadnoeuropske oči, ali bez osuđivanja i snobizma.

Evo i linka na pdf fajl sa prvih 20 stranica stripa:

http://www.unfinishedcity.com/preview.htm

Unfinished City je projekt kojeg sam s velikim guštom počeo raditi, ali ću ga jedino uz vašu pomoć s još većim guštom privesti kraju.

Hvala na pažnji i do čitanja!


B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/03/2014 : 20:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
jel' integral?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 21/03/2014 : 20:26:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
Album će biti kompletna priča od nekih 140-ak stranica.

B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 21/03/2014 : 20:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Dao sam svoj skromni doprinos.
Nego, piše u najavi da je to tvoj prvi rad na engleskom jeziku ali zar nije i neka epizoda Mister Mačka objavljena na engleskom?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 21/03/2014 : 20:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Dao sam svoj skromni doprinos.
Nego, piše u najavi da je to tvoj prvi rad na engleskom jeziku ali zar nije i neka epizoda Mister Mačka objavljena na engleskom?



Puno ti hvala!

Istina, jedna epizoda je bila objavljena u magazinu Furrlough, "Crushing Desire" ili ti "Krš i lom", ali to je bilo prije puno godina. Ovo mi je novi početak. :D

B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/03/2014 : 23:21:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Prvi dojam na temelju previewa je slijedeći (ako koga to uopće zanima):

Crtano je kao strip za djecu, a sadržajno to uopće nije, pa mi to djeluje dosta neobično.

Pošto je to samo preview nemam utisak cjeline, u svakom slučaju želim puno sreće autorima.

Preview potiče zanimanje za nastavak čitanja ...
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/03/2014 : 00:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Prvi dojam na temelju previewa je slijedeći (ako koga to uopće zanima):
Crtano je kao strip za djecu, a sadržajno to uopće nije, pa mi to djeluje dosta neobično.



Soda.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/03/2014 : 00:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Možda prije neki Larcenetovi radovi, nego Soda.

Imam dojam da u nastavku ovog stripa ima dosta žešćeg nasilja i težih tema te da će se spomenuti kontrast pojačati.

Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6218 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 23/03/2014 : 00:51:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Crtano je kao strip za djecu, a sadržajno to uopće nije, pa mi to djeluje dosta neobično.


Koju djecu? Od 3 do 6 godina? 7 do 14? 14 do 18? Za dječake ili djevojčice? Za japansku djecu? Francusku djecu? Američku? Disney? Toppolino? Spirou? Američki novinski strip? Beano? Ili nešto bliže doma, dobra stara partizanska škola?
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 23/03/2014 : 03:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Čitajući privju, ni u jednom jedinom trenutku nisam pomislio da je crtan kao strip za decu.

Uostalom, šta to znači?

Štaviše, jedva čekam ili nastavak privjua, ili objavljeno izdanje (nažalost, u ovom trenutku nisam u mogućnosti da pomognem ovaj, kako iz priloženog videh, hvalevredan, ozbiljno osmišljen, projekat).

Piši propalo!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/03/2014 : 16:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Emire, čemu toliko uzbuđenja?

Autora ne potcjenjujem ni u kom pogledu, dapače jedan mi je od zanimljivijih autora i iskreno mu želim uspjeh i na internacionalnoj sceni do kojeg će vjerujem doći.

Pošto nisam slijep jasno mi je da je Solanovićev crtež vrlo kvalitetan i promišljen u kadriranju, grimasama itd.

I sam preview mi je zanimljiv i ako budem u prilici sigurno ću pročitati strip i kupiti ga ako me na to potakne.

Osobno sam preview doživio (dakle navodim samo svoje mišljenje, a ne sveti zakon kojeg svi moraju prihvatiti i potvrditi) kao naoko strip crtan za djecu (zbog od autora pretpostavljam svjesno pojednostavljenog crteža ili da tako kažem naizgled dječjeg crteža čime nadam se neću izazvati novu buru), a koji sadržajno sigurno nije strip za djecu. Kad sam spomenuo djecu nisam mislio na bebe i prvoškolce, kao ni na starije teenagere.

Što se tiče djece, djeca su djeca i ne razlikujem ih po nacionalnosti, ali vjerujem da si navodeći razlike ipak mislio na kulturno okruženje.

Što znači partizanska škola koja ti je izgleda bliska (budući da je nazivaš dobra stara) znaš valjda ti, a zapravo me uopće ne zanima.


Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6218 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 23/03/2014 : 17:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Što znači partizanska škola koja ti je izgleda bliska (budući da je nazivaš dobra stara) znaš valjda ti, a zapravo me uopće ne zanima.


Čisto sam naveo sve što je nekad bilo popularno na ovim prostorima među najmlađima (i.e. stripovi o djeci partizanima), bilo popularno onda kad smo još masovno čitali stripove. Izuzeo sam najočitije talijanske i američke stripove koji su i danas popularni među najmlađim da li zbog roditelja ili visokobudžetnih filmova.

Uopće se ne uzbuđujem nego me zanima, šta se smatra danas crtanjem za djecu? Volio bih čuti na šta je tebe Bobov crtež asocirao iz tvog djetinjstva, ali iz odgovora proizlazi da je crtanje za djecu sve što bi sama djeca mogla, naizgled, za sebe i vršnjake da nacrtaju:

quote:
(zbog od autora pretpostavljam svjesno pojednostavljenog crteža ili da tako kažem naizgled dječjeg crteža čime nadam se neću izazvati novu buru)


pa me onda zanima koja to djeca tako crtaju? Ili su ikada crtala, pojednostavljivala stvarnost i crteže za odrasle? Kojeg uzrasta su bila ta djeca? Kažeš nisu ni najmlađi ni oni u srednjoj školi, znači negdje 7 do 14 godina. Možeš mi dati neki drugi primjer kako to izgleda osim Larceneta koji, zadnji put kad sam pogledao, ima nešto više godina od Boba?
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6218 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 23/03/2014 : 17:19:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Što se tiče djece, djeca su djeca i ne razlikujem ih po nacionalnosti, ali vjerujem da si navodeći razlike ipak mislio na kulturno okruženje.


I spol jer postoje stripovi za djevojčice i za dječake, posebno u Japanu, s tim što je najsmješnije, crtački nisu pretjerano različiti, svi i dalje imaju velike glave i oči. Da ne spominjem da se kod nas smatra da su stripovi tradicionalno muški posao, pa me je i zbog toga zanimalo koju grupaciju djece bi privukli Bobovi crteži da je samo scenarij drukčiji? Jer ovaj projekat treba završiti za godinu dana, mora onda razmišljati o budućnosti.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/03/2014 : 18:12:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Emire, izgleda da sam pogrešno razumio tvoju reakciju i to mi je drago (cijenim te kao velikog strip znalca), ali čini mi se da si i ti mene pogrešno razumio.

Nije me Bobov crtež asocirao na stripove iz djetinjstva, niti sam mislio da takav način crtanja znači da bi i djeca sam mogla crtati stripove na toj razini, što se mislim i podrazumijeva iz mog prethodnog posta.

Više me takav način posjetio na neke autore iz L'Associationa (što smatram komplimentom Bobu) npr. Larceneta, Trondheima, Delislea, a sam si spomenuo i mange (iako tu nikako ne bih uključio sve mange). A moglo bi se naći i drugih primjera, možda Trenc i dr.

Nisam mislio da je ovo strip za djecu, nego mi je bio zanimljiv taj kontrast vizuelnog (kao za dječje stripove) i sadržajno nagovješčujućeg (griješim li?), žešćeg sadržaja za odrasle čitatelje.
Uostalom, Bob je surađivao u kolekciji "Stripovi za djecu 21 stoljeća".

Kad kažem dječji crtež ili ispravnije rečeno, crtež namijenjen dječjoj publici, tu mislim na određeno pojednostavljivanje crteža, minimalizam kretnji i grimasa, te na određene anatomske proporcije.

Osobno nisam siguran da je ovakav stil crtanja zanimljiv široj američkoj publici (pretežno sklonoj letećim likovima u tajicama). Nadam se da griješim.



Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6218 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 23/03/2014 : 18:44:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PeyoViše me takav način posjetio na neke autore iz L'Associationa (što smatram komplimentom Bobu) npr. Larceneta, Trondheima, Delislea, a sam si spomenuo i mange (iako tu nikako ne bih uključio sve mange). A moglo bi se naći i drugih primjera, možda Trenc i dr.

Pred kraj ovog intervjua: http://www.bleedingcool.com/2014/03/20/the-unfinished-interview-exploring-a-thriller-set-in-croatia-and-montenegro/ možeš vidjeti ko Boba inspirira i koji su mu najdraži crtači trenutno.
quote:
Nisam mislio da je ovo strip za djecu, nego mi je bio zanimljiv taj kontrast vizuelnog (kao za dječje stripove) i sadržajno nagovješčujućeg (griješim li?), žešćeg sadržaja za odrasle čitatelje.

Mislim da ne griješiš kod sadržaja stripa, nego kod fraza "dječiji crtež" i "crtež za djecu". Jedno je reći da je ovo strip za djecu:



a nešto sasvim drugo da je ovo "crtež za djecu":



quote:
Osobno nisam siguran da je ovakav stil crtanja zanimljiv široj američkoj publici (pretežno sklonoj letećim likovima u tajicama). Nadam se da griješim.


Srećom, Kickstarter je globalan pa se ne moraju oslanjati na ljubitelje trikoa i tajica za prikupljeni novac. Trenutno je 50ak ljudi podržalo projekat, iz Hrvatske, Slovenije, Amerike, Velike Britanije, Norveške, Kanade, Japana i Njemačke. No, ima još puno do zacrtanog cilja, tako da treba nastaviti kampanju.
Go to Top of Page

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 24/03/2014 : 17:24:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
Momci, što se mene tiče sve ove usporedbe smatram velikim komplimentima. Mislim da Larcenetu nisam ni do koljena, doduše.

Drago mi je da ste spomenuli Sodu jer mi je upravo taj strip potvrdio da to što je crtež stiliziran ne znači nužno da priča ne može biti ozbiljna i upravo se protiv te predrasude borim cijeli život. Unfinished City je prije mene bio ponuđen Goranu Sudžuki, ali kako Džuka nije imao vremena za to uputio je scenarista na mene objasnivši mu da moj crtež može sasvim dobro funkcionirati na ozbiljnoj priči. Kao primjer naveo je serijal Queen & Country, Grega Rucke, na kojem je prošlo dosta stiliziranih crtača bez obzira na nivo ozbiljnosti u scenariju.

S druge strane, mislim da reakcije profesionalaca koji su pročitali prvih 20 strana i čije komentare imamo na Kickstarter stranici govore same za sebe. Nitko se od njih nije nešto posebno osvrnuo na sam stil koliko na lakoću pričanja priče. Ali svjestan sam da ljudi koji su u ovom poslu lakše prihvaćaju stvari koje izlaze iz uobičajene šprance od publike koja diktira/traži svoje.

Svatko ima pravo na to, tražiti upravo ono što želi, ali meni je više fora nadići stereotipe jer mi se nekako čini da se upravo na takvom terenu dešava nešto novo. U slučaju Unfinished Cityja smatram da i sama priča u svojim ključnim momentima nadilazi stereotipe žanra, nije samo crtež netipičan. Ali u to ćete se morati uvjeriti sami, prije ili kasnije. :)

B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl
Go to Top of Page

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 25/03/2014 : 00:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
Usput, osim Emirovog intervjua imamo jos i ovaj ovdje:

http://wethenerdy.com/unfinished-city-interview/

B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/03/2014 : 09:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
I opet se vidi odlično kadriranje i snažan osjećaj za suspense.
Go to Top of Page

Bob
New Member



Croatia
256 Posts

Member since 21/05/2003

Posted - 25/03/2014 : 14:28:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bob's Homepage  Send Bob a Private Message  Reply with Quote
Hvala!

B.

https://www.facebook.com/pages/Bob-Solanovi%C4%87/340313449372421?ref=hl
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 03/04/2014 : 08:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
tek mi je sad palo na pamet kako je nevjerojatno baksuzno nazvati prvi pokušaj cjelovitog i punostraničnog crtanog romana - UNFINISHED city.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 03/04/2014 : 12:42:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Preview izgleda obecavajuce. Crtez je super. Vidjet cemo gdje ce ptrica otici.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/04/2014 : 02:22:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ovo je izvrsno!
I kakav dječji crtež...Grafika je odlična!
Samo napred

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/04/2014 : 18:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Za sve one koji su čekali zadnji tren napomena da je projekt ušao u zadnja 24 sata!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000