forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 134
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Space Marine
Senior Member



Croatia
1234 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 19/04/2014 : 19:08:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
Da se razumijemo, smatram da epizoda doista ima tmurnih i tjeskobnih elemenata. Na primjer flashbackovi iz Wilsonove prošlosti, dok je bio dijete i dok je bio davitelj. Također imamo i potencijalne ljubavi koje su okončane obostranom smrću(Layla i Shane) ili raskidom(Janice i Dylan).

@Jhonny - ubojica nije brijao sve štakore prije smrti, nego samo onog jednog

Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/04/2014 : 19:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Jedan od boljih prikaza izopačenih ubojica u serijalu, uz standardne klišeje o teškom djetinjstvu (mada nije mu i bilo toliko teško kao nekima drugima tako da ne možemo tvrdit da je to glavni uzrok njegovom devijantnom ponašanju već eventualno okidač) imamo i nešto novo u tome što se pokušava kontrolirati (i to trideset godina uspješno dok mu Dylan sve ne pokvari) na jedan čudan način. Uz to imamo pasivnog Dylana koji itekako utječe na radnju stripa za razliku od nekih drugih brojeva di koliko god bio aktivan rasplet se sam odvije. Ovo što opet spominješ ovaj "ljubavni" problem kod Dylana, imao je on i gorih ideja.
Kad sam kazao tmurna i mračna epizoda nisam mislio na litre tuša koje Roi zna obično proliti nego da sveopću atmosferu apsurda i pesimizma.



"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/04/2014 : 19:47:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ali na što se svode ti kako kažeš tjeskobni elementi u flashbackovima iz Wilsonove prošlosti? Na bakina držanja lekcija s izrekama o tome što valja a što ne u životu, na gledanja Tragača s njezinim hvaljenjem Johna Waynea kao jedinog pravog muškarca, na zahtjeve da se on u izlascima vraća kući prije mraka, i na to što je kao klinac pred televizorom sjedio u njenom krilu? Bemti, ako su to traumatično djetinjstvo i mladost, i ako je zbog toga on postao psihopat i pretpostavljivi serijski ubojica (to detaljnije ni ne doznajemo), onda psihopata ima ko pljeve.

Onako kako se naznačava u priči, Wilson 30 godina apstinira od ubijanja tako da psihopatologiju kanalizira tako da u podrumu pansiona davi štakore kojima daje ime Nancy! Dobro, jednog vidimo da obrije, ali lako je pretpostaviti da to nije i jedini.

I gdje je u čitavoj priči ikakav klimaks, bilo dramaturški sa zapletom oko Wilsona, bilo emotivni s Dylanovom vezom. Što on nakon što čitavu epizodu provede potpuno pasivan i praktički katatoničan radi na kraju, nakon dva mjeseca čekanja u pansionu, on piše pismo s kao ultimatumom Janice da se konačno odluči. I to je to?

I zapravo osnovno, zašto uopće dolazi živjeti u pansion, zar ne može njezin odgovor čekati u stanu s Grouchom? I odakle mu odjednom barem 200 funti samo za smještaj, o drugim troškovima da se i ne govori. I kako je traljavo izveden protok vremena, tako da on samo u pismu Janice kaže da tu živi dva mjeseca, a da mani izgleda da je prošlo uvrh glave dan ili dva.

Hrpa nelogičnosti i nebuloza isisanih iz prsta koje se ne uklapaju u lik i serijal.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/04/2014 : 19:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
I kako to Dylan Wilsonu pokvari kontroliranje, tako što gazdarici kaže da deratizira podrum pa ona to i napravi? I on opet krene ubijati jer odjednom više nema štakora za davljenje? Pa zar se Accatino baš nije mogao domisliti suvislijoj psihologizaciji? I kako Wilson ne prepozna da mu je žrtva Layla, cura pored koje živi i kraj koje prolazi možda i godinama?




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7309 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/04/2014 : 20:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
dok johnny toliko cjepidlači kao da mu promiče ono što deers sasvim dobro uočava, te se samim time stavljam na njegovu stranu. svatko neka slobodno bira koliko mu se sviđa ili ne surova okrutnost i beznadežnost u neko bolje sutra, ali ovako drobiti ko johnny čini mi se da nema previše smisla. primjerice, zbog čega se dylan ne bi ponašao kao što se ponaša u ovoj priči? pa on je, u ljubavi (pa i šire) idiot... i to romantični idiot. naivčina teška.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/04/2014 : 20:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se da je Dylan u ljubavi (često) idiot, ali čitajući ovu epizodu i ja sam se tako osjećao.

Eh da, on se čitava dva mjeseca sastaje s Janice svakog četvrtka (pri čemu nikad ne vidimo ni Janice ni njih zajedno), da bi joj na koncu pisao ultimativno pismo? I kad zbog Wilsonova upletanja ne dobije odgovor, jednostavno se vraća u London. Pa zar joj sve nije mogao reći u četiri oka? Rekoh, nebuloza do nebuloze.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 19/04/2014 20:34:52
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 20/04/2014 : 00:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Pričamo o čoveku koji se svaki mesec zaljubi u novu devojku, već 25 godina. I sve ih je iskreno voleo. Nebuloza? Može biti, ali ugrađena u sam osnov serijala.

Rasplet? Nema. I ne treba da ima. Ni klimaks. Priča je čista elegija, a one se razvlače do se ne rasplinu.

U svakom slučaju, odlična epizoda (nadam se da je Ludens nije iskasapio prevodom), i to kažem kao neko koga su prethodne Akaktinove epizode solidno smorile, uprkos očiglednoj trudu autora.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 21/04/2014 : 04:10:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Neobicna epizoda, pogotovo radnja, koju ni sam ne kontam, ali nema veze, kao sto su neki ovdje vec spomenuli, ne mora svaka prica da ima rasplet, klimaks i slicno. JD trazi previe logike u jednoj prici, a pogotovo u serijalu gdje u vecini epizoda logike uopste nema (a i ne treba da je bude).

Crtez odlican, naslovnica takodje, scenario nije savrsen, ali je dosta lagan, i stvarno opusta super fanove ovog serijala.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18382 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 21/04/2014 : 04:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Nije dilan zagor da je sve u njemu logicno...kupio sam ga vec,citao nisam,crtez je odlican,jos kad ga preporucio Djole..znam da je dobar.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/04/2014 : 10:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sasvim se slažem, zbog nelogičnosti, apsurda, melankolije i egzistencijalne tjeskobe i sam volim Dylana, i u pravilu mi ne smeta ni nedostatak klimaksa ni raspleta ni izraženijeg smisla.
Ali ovdje se svodi na gomilu klišeja, k tome vrlo diletantski iskorištenih sa svim onim što sam spomenuo, od Dylanova dvomjesečnog preseljenja u Edinburgh (otkud mu odjednom lova za to? zašto ne može živjeti u Londonu, kad se s Janice sastaje jednom tjedno? on se ovdje kao lik svodi isključivo na melankoliju i ranjivost od zaljubljenosti, i nevjerojatno je pasivan), preko Wilsonova 30-godišnjeg davljenja štakora (!!!) i njegove krajnje psihopatološke traumatiziranosti od sjedenja u bakinu krilu, slušanja njenih staromodnih lekcija o životu i gledanja Tragača (????), do toga da deratizacija podruma posluži kao trigger za novi ubilački pohod, da ubojica u žrtvi ne prepozna curu pored koje godinama živi i susreće ju svakodnevno.
Napokon, i Layla i Shane su totalni i sasvim površni klišeji, ona uzaludno traži pravog dečka njemu ne dajući ni šansu, a on tugu za njom utapa u alkoholu i gnjavljenju Dylana. I Shane dakako sasvim nemaštovito i prvoloptaški njoj svira Claptonovu Laylu.
Nije ovo Dylan, ovo je samo nekakav blijedi i promašeni derivat.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 21/04/2014 : 21:53:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Kad si već ulovio za te pare, čovjek radi za 100 funta na dan i iako većinom čitamo o tome kako je švorc nekakve prihode treba imati, kako bi uostalom plaćao stan u centru Londona?
Deratizacija nije okidač već nedostatak štakora u podrumu mu ruši ustaljenu rutinu i Wilson gubi ispušni ventil.
Wilson nikad nije izlazio noću i vjerovatno nikad je nije vidio kako se susjeda oblači za izlaske, dodaj tome noć i kišu, adrenalin zbog toga što namjerava napravit i činjenicu da ju je zaskočio s leđa i dobiješ odgovor na tvoje pitanje. Naravno ako želiš odgovor.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 21/04/2014 : 22:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Opa, odavno nisam vidio da je Djole pohvalio redovnog Dylana.

Onda i ja uzimam...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/04/2014 : 23:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Kad si već ulovio za te pare, čovjek radi za 100 funta na dan i iako većinom čitamo o tome kako je švorc nekakve prihode treba imati, kako bi uostalom plaćao stan u centru Londona?
Deratizacija nije okidač već nedostatak štakora u podrumu mu ruši ustaljenu rutinu i Wilson gubi ispušni ventil.
Wilson nikad nije izlazio noću i vjerovatno nikad je nije vidio kako se susjeda oblači za izlaske, dodaj tome noć i kišu, adrenalin zbog toga što namjerava napravit i činjenicu da ju je zaskočio s leđa i dobiješ odgovor na tvoje pitanje. Naravno ako želiš odgovor.




Totalno nategnuto i s ne samo jednim "vjerojatno".
Dylan u 95 % epizoda nema ni za stanarinu i režije, a sad se na dva mjeseca za 400 funti samo troška za smještaj seli u Edinburgh, iako se s Janice sastaje samo jednom tjedno.
Ta dva mjeseca se uopće ne osjete, već se čini kao da sve traje jedva nekoliko dana, da bi on na koncu prejednostavno odustao od Janice.
Wilson 30 godina (30 GODINA!) u podrumu davi štakore??? Onda jedne večeri štakora odjednom nema i on opet krene daviti žene, a prva na koju naiđe je baš njegova višegodišnja susjeda koju k tome neko vrijeme promatra u baru i slijedi nakon izlaska, ali ju svejedno ne prepozna.
A baka ga je istraumatizirala pričama o Johnu Wayneu, gledanjem Tragača i zahtjevima da se s izlazaka vraća kući prije mraka!
Sorry, ja se zbog afiniteta prema dragom mi stripu ne mogu praviti da je sve to u redu i dobro.
Ali dobro, have it your way, fine by moi.

Edit: crtež mi je više osrednji nego dobar. Previše me podsjeća na Bigliarda, a njega ne volim. Nekako je previše sivila i premalo osobnosti


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 22/04/2014 00:26:10
Go to Top of Page

dariohead
Starting Member



88 Posts

Member since 23/02/2011

Posted - 22/04/2014 : 11:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send dariohead a Private Message  Reply with Quote
Vau, a bas dosao ovdje napisati koliko mi je genijalna bila ova epizoda. Bas zato sto je netipicna i jako puno toga ostavi citatelju otvorenog i za razmisljanje.

Bas poceo s ponovnim citanjem, da sve jos malo bolje shvatim.

Crtez je isto netipican ali lijep, slikovit.

Bas me vesele drugacije epizode poput ove!
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 23/04/2014 : 16:12:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
Priča je solidna, a crtež me podsjeća na dvojac Montanari & Grassani, samo je prljaviji, ali mi se jako sviđa!
Sveukupni dojam: 7/10

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 26/04/2014 : 18:14:43  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Pročitao.
Priča je jako dobra. Ono što me ugodno iznenadilo jest osjećaj "cjelovitosti", nije bilo uobičajenog pada u kvaliteti koji se obično osjeti kako se približava zadnja trećina.
Također nema jasnih odgovora ili barem onih na koje smo naviknuli, tako da je osjećaj čudan, ali u pozitivnom smislu.

Edited by - solar on 26/04/2014 18:16:55
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7734 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 08/07/2014 : 21:34:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Pročita i ja ovo jučer i složio bih se s Johnnyjem.
Samo teški mudraci moru reći da je ovo dobro. Eto, toliko.

E da, crtež je odličan.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17660 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 08/07/2014 : 22:08:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
malo čudnija priča

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 22/12/2014 : 11:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Jedan od vrhunaca serijala, kad se naježim čitajući epizodu, znam da je to - to. Akatino mi je bio dobar i u prethodna dva angažovanja što sam čitao (jedan iz maxija i jedan iz kolor festa), ali ovdje je razvalio. Ne mogu da vjerujem koliko Džoni ovdje propušta suštinu, nemam dojam da je takav bukvalista i da se hvata za onakve banalne stvari (i još pritom u dosta njih nije uopšte u pravu). Mislim da mi nijedan autor u serijalu nije toliko dobro prikazao psihopatiju kao Akatino ovdje, a mnogi su (manje-više uspješno) pokušavali.
Sjećam se da me je na sličan način pukla i epizoda Jana Diksa 'Naša Gospa od pčela', preporučujem svima, isto mi se zgrčio stomak dok sam čitao.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000