forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 31 - Lydie
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/11/2021 : 14:10:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Neću provjeravati, vjerovat ću ti na riječ da zaostaješ za +1.

Molim te da to nadoknadiš da me ne grize savjest .

Odjavljujem se zauvijek s ovog topica.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/11/2021 : 14:14:50  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
jedan jako kratak i dobar osvrt na strip...
https://www.comicbookdaily.com/collecting-community/bound-together/lydie/?fbclid=IwAR3zB4T7tKUayHzdIyoeQNEviwYBR-HcnT1yjCuGZdd8Z3JW8o_I8UjPWr0

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5487 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2021 : 14:21:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pa gdje piše da se mora nekom svidjet ili ne.

Meni su Inkal, Moore, i sl. hitovi, bez veze. No, poštujem da se mnogima sviđa.

Meni je Lydie dašak svježeg zraka u svijetu stripa.
Evo, dovršil sam Usprkos svemu. Vrloo dobar sentiš.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5487 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/11/2021 : 14:25:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
SF kao žanr je meni bolesna mašta. No, ak uhvate dobru priču, ondak mi SF okviri nisu bitni. Ne mrem se sjetit iskreno nekog primjera ... a, Alien 2. Majka na maju - usred svemira. Hand made. Kupljeno :)
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/11/2021 : 17:33:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by frano
Takav je i meni filing kad čitam SF tematiku ili super herojske stripove.

Meni je Lydie jedna od najboljih Fibri. 9/10







quote:
Originally posted by Peyo



Odjavljujem se zauvijek s ovog topica.



Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 13/11/2021 17:34:43
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 15/11/2021 : 10:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Lidiju. Ovo mi je četvrti Zidrou (nakon Medvjeđa koža, Lijepo putovanje i Mrtve prirode).

Počinje kao teška životna priča, a završava se s blago nadrealnim elementima. Dodatak na kraju, iako ne toliko bitan za samu radnju stripa, ipak je simpatična pripovedačka tehnika, kakvu je Zidrou još više razradio na kraju Mrtvih priroda (slično važi i za tekstove između poglavlja u Pradovom Potezu kredom). Doduše to je ovde dato tako suptilno da nije ni čudo što neki od čitalaca nisu skapirali poentu, jedva sam i ja skapirao nakon Franovog komentara. Ali ipak, ko je otac Lidije nije toliko bitno (kao ni sam taj epilog), oca nema pa nema, tj. nije se angažovao i otkrio tokom celog stripa, i sav teret roditeljstva je pao na pleća mlade Kamile, njenog oca, a (ne)posredno i na ostale stanovnike brkate ulice.

Priča govori o tome kako hiljadu puta izgovorena laž, bilo iz psihopatologije i samo-zavaravanja (Lidijina majka Kamil), ili sažanjenja i milosrđa (stanovnici ulice) na kraju postane istina; stoga ovaj strip ima gotovo nadrealnu završnicu - Lidija je stvarna onoliko koliko ljudi veruju u nju. Scena kada učiteljica doktoru pokazuje dečije crteže na kojima je gotovo istovetno nacrtana Lidija, mi je skroz creepy i u X-files fazonu. Strip pleše na tankoj niti između mašte i zbilje, želja i stvarnosti...
Sviđa mi se i poveznica između nadrealnog naratora (statue deve Marije), simbola majčinstva, te Kamil kao majke. A ni smrt mačića (što me je takođe potreslo, kao i smrt tek rođene bebe) na početku nije slučajna.

Ako izuzmemo staru vešticu i 4 gruba dečaka, većina stanovnika ulice su dobronamerni i spremni da igraju 'igru' u kojoj je nesrećna majka Kamil 'materijalizovala' svoje preminulo, nesrrećno čeljade. Ovaj strip govori baš o tome, da je majčinstvo (ne)svakidašnja borba, čak i onda kada (psihijatri bi rekli patološka) fantazija i fiksacija postanu zbilja. Baš su me rastužile neke scene, pre svega Kamil na kiši, zatim kada ona ocu predlaže da Lidija studira, a otac kaže videćemo... pa kada spakuje lanč-paket za dete u školi.
Ima i dosta lepih (vožnja u lokomotivi), čak i šaljivih scena (rođendanska torta), tako da je strip daleko od nekog crnila kako bi se dalo naslutiti po fibrinoj verziji naslovnice, ali ipak seta i tuga provejavaju kroz ceo strip. Ostaje pitanje da li je i koliko Zidrou prešao granicu patetike - to zavisi od čitalaca i njihovih ukusa, ali po meni kod njega postoji dobra mera svetlih i tužnih trenutaka, balansira tako da ne ode u patetiku (mada mi je poslednja strana Medveđe kože recimo bila nepotrebna).

A tužno je što bi Kamil kod nas na Balkanu (a i drugde po svetu) ljudi otpisali kao ludaču, jer je u ljudskoj prirodi da osuđuje sve što je strano i ne uklapa se u okvire prihvatljivog. Stigma često boli više nego sama bolest, bila ona fizička ili duševna. Kamil bi vrlo verovatno kod nas bila predmet poruga, žigosana kao seoska 'luda' i završila na hospitalizaciji u Lazi, kljukana antipsihoticima.
Zato mi je to prihvatanje i sažaljenje od strane komšiluka više neverovatno i nerealno nego sama činjenica da pred kraj Lidija počinje da se materijalizuje, kao da zaista postoji.
Doduše ni to prihvatanje nije došlo odmah - isprva kroz podsmeh i ogovaranje. Lidija je, voleli je, mrzeli ili bili indiferentni, ipak postala neka vrsta kvartovske atrakcije. Majci je ako ćemo realno bila potrebna terapija, da bi se oslobodila lažnog uverenja i prihvatila istinu, ali tada nije bila razvijena psihijatrija. Verovatno bi je lečili elektrošokovima. S druge strane, delom i zahvaljujući okolini koja je podsticala deluziju, ona je u svom uverenju otišla predaleko, pa bi bilo preopasno vratiti je u realnost, možda i kobno.
Ali na kraju, šta je realnost? Ona se ostvarila kao majka i mi saosećamo sa njenim bolom ali i radošću. Nije važno postoji li dete ili ne; ono za svoju majku postoji, a vera je hranjena ljubavlju koju majka pruža detetu.

Kome se svideo strip, preporučujem film Lars and the real girl, koji je varijacija na temu.
https://www.imdb.com/title/tt0805564/

Trenutna pozicija na listi: 5 /od 19/ (2010. god.)





Edited by - Jocko on 21/11/2021 06:41:44
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 03/11/2023 : 19:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Ugođaj i odnosi među likovima u malom mjestu me malo podsjećaju na Trgovinu od Loisela.
Kao što je prethodnik napisao, priča balansira na granici patetike ali brzo se pročita pa nije zamorno. Može proći. Generalno, meni se ipak svidjelo. Zadnji oblačič s tekstom "Svatko ima djecu kakvu zaslužuje" nekako zaokružuje ovu priču koju sam ja dozivio kao nekakav trougao Lydie, mačke i statue Marije. Svaka od njih sa svojom "djecom".
Crtački vrhunski. Tip sjajno crta mimike likova, crtež mu je baš pun života. Odabir naslovnice mi se ne sviđa. Trebalo je ostaviti originalnu.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000