forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 30 - 5 je savršen broj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2343 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 09/01/2021 : 14:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Jedan od onih stripova sa kojima nisam načisto da li ih zadržati u kolekciji ili ne.
Ja sam neko ko zaista voli NOIR tematiku u stripovima i filmovima. Zbog toga sam imao zaista velika očekivanja od ovog stripa.

Na početku čitanja mi se crtež nije svideo. Ja sam neko ko voli realističan prikaz likova i okoline, punoću boja, ispunjenost svake sličice. Ali već nakon 20-ak strana ova kombinacija crno-sivo-belog me je uzela pod svoje. Ono što je na mene ostavilo utisak su odlično urađene akcione scene, pucnjava, krv koja leti na sve strane. Poseban utisak je ostavio prikaz kiše i mračnog vremena, koji daje neki poseban šmek svemu. I to sve sa samo 3 boje...

Što se samog scenarija tiče tu ima svega: Odlično prikazan šmek gangesterskog načina života, kodeks časti kojeg se pridržavaju, a onda izdaja pa obračuni. Sve to začinjeno odličnim dijalozima, sa neizbežno ubačenom gangsterskom filozofijom: “Kaže se da čoveka ne ceniš po onome što jede i onom što kenja. Ceniš ga po načinu na koji ubija.” (Komikov prevod). Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.

I kao što rekoh na početku, jedan od stripova sa kojima nisam načisto da li su za kolekciju ili ne.
U svakom slučaju odluka će sačekati još jedno čitanje...

Carpe diem
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10049 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 09/01/2021 : 16:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Kod mene tu nije bilo dileme. Nije u kolekciji.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4851 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/01/2021 : 16:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ovo nije "čisti" žanrovski noir. Ovo je meta-noir. Žanr kojem najviše pripada je crna komedija.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/01/2021 : 20:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 09/01/2021 : 20:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.



Kao ljubitelju noira imam jedno pitanje za tebe ;) Noir stil ili žanr?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 09/01/2021 20:54:36
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/01/2021 : 20:58:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.



Kao ljubitelju noira imam jedno pitanje za tebe ;) Noir stil ili žanr?



Ja bih rekao da je noir isprva bio stil koji se vremenom pretvorio i evoluirao u zanr.
Kada su snimani prvi noir filmovi 40`ih nisu bili tako nazivani, vec su ih zanrovski odredjivali da su melodrame, kasnije ih je jedan francuski kriticar retroaktivno nazvao american film noir.
S obzirom na to koliko je jasno definisano i odredjeno sta sve sadrzi jedan noir film(low key osvetljenje, fatalna zenska, cinicni anti-junak, korupcija i moralno posrnuce), mislim da se sa sigurnoscu moze reci da je noir zanr.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 09/01/2021 : 23:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
I bile su melodrame, zbog toga je noir za mene stil. ;)

iako je nemoguće poreci da je i zanr.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20709 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/01/2021 : 00:11:34  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
noir je podžanr

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2441 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 10/01/2021 : 12:05:45  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Igort je ovde vizuelno impresivan, prica je po meni u drugom planu, sta, kako, kraj price ovakav, onakav, nebitno, sve je u funkciji crteza...pogresio bih da sam ga zaobisao...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6813 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/01/2021 : 13:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Kakve melodrame!? Bili su to kriminalistički filmovi (crime). A i danas su.

Edited by - alexts on 10/01/2021 13:14:31
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 10/01/2021 : 15:44:16  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kakve melodrame!? Bili su to kriminalistički filmovi (crime). A i danas su.



Ajde ih pogledaj više od tri pa komentiraj. Za početak ti savjetujem da baciš oko na https://en.wikipedia.org/wiki/Film_Noir_Classic_Collection
Pogledao sam ih sve i više pola su melodrame.

A kad to pogledaš bacio oko na još jednu odlično noir kolekciju:
https://www.librarything.com/series/Fox+Film+Noir

Pa počnimo od prvog filma, Laura.

Jel to kriminalistički film?


Evo, čak ni IMDB ne navodi pod žanr krimi vec samo drama i misterija, te noir naravno.
https://www.imdb.com/title/tt0037008/

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7010 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/10/2021 : 23:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Još jedna kolorka iz reda "iskoristi veliki popust" i ovaj put nisam poslušao glas svjetine koja je većina savjetovala da ovo preskočim.

I drago mi je da ih nisam poslušao, jer mi je ovaj strip ugodno iznenađenje. Ono kad ništa ne očekuješ, a dobiješ puno toga. Nisam ljubitelj noira i noirovskog žanra mada je gangsterska tematika koja se prožima kroz strip ono što svakako volim.

Najveći plus stripa je njegova atmosferičnost protkana izvrsnim dijalozima, sjajan ambijentalni crtež s plavom notom, izvrstan prljavi prikaz Napulja te konstantno balansiranje između ironije i tragedije koje je tako dobro pogođeno.
U svemu tome priča teče glatko i ti zaokreti koji se dešavaju u zadnjem poglavlju uopće ne kvare cjelokupni dojam. Peppino je zaslužio svoj odmor od svega.

8,5/10
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20709 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2021 : 16:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Strip sam pročitao pre tačno sedam godina (ej,kako vreme leti),nije me pogodio i otišao je na doboš,pa sad kad ga je drugar kupio,reših da vidim kakav će mi sad biti.
Na drugu loptu,stvari se nisu popravile,čak naprotiv.

Mafijaški noir sa scenom u Napulju 70-ih,u kome je glavni junak mafijaški ubica u penziji kome ubijaju sina,takođe guappoa (plaćenog ubicu) i on kreće u osvetu.
Kao prvo,crtež koji mi se tad,kad sam čitao strip pre sedam godina svideo,sad me nešto nervira,i baš mi nije prijao.Ne znam zašto.
Kao drugo,sve ono što sam zamerao scenariju prvi put,sad se ponavlja - priča mi je tanka;matorci koji nisu za kurac pobijaju gomilu profića,završni preokret debilana,i hu d fak iz Rita?? Prvo sam mislio da je Pepina halucinacija bivše žene,ali onda sam skontao da je stvarna.
Generalno strip nije loš kako može da liči na osnovu izloženog,ali ni blizu nečeg posebno vrednog.
3/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Chui
Average Member



932 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/01/2022 : 12:27:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni se baš svidio strip, prijevod mi je genijalan što čini glavnog junaka posebno simpatičnim, crtež i atmosfera su mi super mada na par crteža nisam uspio skužiti što je autor htio reći i to mi je jedina zamjerka, al ko mi kriv kad sam čorav. E da, narativno priča ima neku svoju logiku na par momenata što ste većina primijetili ali mi to uopće ne smeta.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000