forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Moebius - Rajske godine
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 06/02/2015 : 00:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Znam swamp hvala i bio sam kupio te neke iz prvog boxa ali sam ih nakog nekog vremena dao na poklon (ponekad uradim to pa kasnije s epokajem i moram opet da kupujem ali nije mi zao) pa lijepo bi bilo omoguciti da s emogu pojedinacno kupiti ali dobro nije smak svijeta nisu mi u prioritetu sem ako ih ne vidim na S2 online shoppu gdje cesto narucujem
Go to Top of Page

Neflite
Starting Member

20 Posts

Member since 17/11/2014

Posted - 06/02/2015 : 13:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Neflite a Private Message  Reply with Quote
Rado cu napisati recenziju Edene, nek mi sam neko objasni koja je procedura, jer trazio sam po sajtu opciju prijavljivanja recenzije pa je nisam nikako mogao naci.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/02/2015 : 14:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Neflite

Rado cu napisati recenziju Edene, nek mi sam neko objasni koja je procedura, jer trazio sam po sajtu opciju prijavljivanja recenzije pa je nisam nikako mogao naci.



http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=33598

quote:
2) Recenzije

Iako je broj recenzija u zadnje vrijeme jako porastao, još uvijek ima puuuuno stripova koji nisu obrađeni i opisani. Recenzije također moraju biti napravljene po određenom ključu, tj. tekst mora sadržavati neke osnovne dijelove kao što su:


autori
ocjene (od 1-10, za svaku komponentu stripa–priča, scenarij, crtež, naslovnica)
broj stranica
edicija i brojevi u kojima je priča objavljena (po mogućnosti sva izdanja)
edicija, broj i naslov originalnog izdanja u kojem je priča objavljena
kratak sadržaj
eventualne zanimljivosti vezane za epizodu
recenzija
Recenzija mora biti recenzija, a ne naširoko prepričana fabula epizode! Naravno, trebate se dotaknuti priče, likova i pogotovo autora, ali recenzija služi za to da uz upoznavanje posjetitelja sa epizodom vi date svoj osobni sud/kritiku/mišljenje o epizodi. I naravno, nužno je da svoje kritike argumentirate, dakle, ako mislite da je neka priča dobra ili loša onda to morate i objasniti! Opet, ako vam nešto od ovih pravila nije jasno, možete pogledati neke od recenzija (preporučam DeeCay-eve, King Warriorove i Djoletove npr.) pa ćete nadam se imati bolju sliku. I još jedna napomena – recenzije nisu nužno rezervirane za Bonellijeve stripove, dapače, slobodno pošaljite recenzije epizoda i ostalih, ne-bonelli junaka! Recenzije šaljite na
deecaycu@gmail.com


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/03/2015 : 21:36:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Danas su se navršile tri godine od Giraudove smrti, pa je Index tome posvetio lijep tekst iz pera Marka Fančovića:


http://www.index.hr/black/clanak/jean-giraud-moebius-tri-godine-bez-najveceg-od-najvecih/806489.aspx





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/03/2015 : 21:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Izvrstan je clanak!!

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/03/2015 : 21:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Još da nije nekoliko vjerujem tipfelera, osobito u imenima.
Usput, nisam znao da je i Moebius surađivao u Charlie Hebdou!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 19/08/2016 : 15:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Rajske godine...6/10 ukupno. Edena najzanimljivija.
Jednostavno Moebius mi je draži kad kreativnost izražava crtežom, scenario mu šteka...povratak zemlji jest klasika al...inspiracija, droga...kako mu dođe...tako i strip (previše) varira, priča na trenutke se totalno gubi. Neznam, izdanje baš za probranu publiku i HC fanove.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 19/08/2016 : 17:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ne varim ni ja tu njegovu psihodeliju, al mu je nadrogiranost pejotlom pomogla da stvori najbolji strip u svom opusu (i crtačkom i scenarističkom), a to je Hermetička garaža. Jednostavno nevjerovatan strip
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 17/10/2020 : 07:42:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Mačje oči - statika, ali kakva statika. Ne da vredi nego ovome je mesto u muzeju

Kandže anđela - ni posle drugog čitanja ništa pametniji nisam o čemu se ovde zapravo radi, i moram priznati da mi je strip tokom većine vremena poprilično odvratan

Edena - Predivna grafička podloga i crtež boga grafizma Mebijusa zaključno sa Atanom koja mi je jedna od lepše nacrtanih devojčica stripa
Celina sa Vrtovima Edene sjajno kreirana alegorija sa rajskim vrtom, a Paterna kao opatvoreno zlo ubedljiva u svojoj ulozi

Jedino šteta što su nosonje dobile toliku minutažu što je znalo da zamara i ovo delo mi je bolje funkcionisalo tokom prve polovine kada su Stel i Atana imali glavne uloge
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/02/2021 : 22:01:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Edena kao glavni komad Rajskih godina i strip mi je zapravo bio totalno ugodno iznenađenje iz dva razloga: Jedan je taj da su u tim boxovima uglavnom kratke i još kraće priče, a drugi je što je pak tako velik i konkretan komad rame uz rame sa Inkalom a dobio sam dojam da je stalno u drugom planu u odnosu na Inkal ili Hermetičnu. A Edena mi je baš super, ok Hermetična je totalna brija, tu je Moebis Coltrane stripa, Edena je pak puno fokusiranija, a opet i slobodna, i s nekim vremenskim odmakom su mi svi ti ostali postali čak draži od samog Inkala koji je kao center piece Moebiusa. I Edena i Hermetična i Prije Inkala i defitivno Metabaruni (ok ovo dvoje zadnje nije crtao Moebius ali su njegovi likovi u njegovom svemiru). Pristojne Mačje oči i perverzne Kandže anđela su mi odlična "kontra" Edeni pa je cijeli box opasna preporuka.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 12/02/2021 : 11:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Po meni ova dva boxa zasluzuju da budu stalno u Fibrinoj ponudi, a izgleda da se box setovi dobro prodaju...mozda bi reprinti mogli na mat papiru...pa da dobijemo kao kod Inkala jos bolju verziju, iako je i ovo fenomenalno uradjeno...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/02/2021 : 16:40:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ovo san ostavija u kolekciji isključivo zbog Edene.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/02/2021 : 17:07:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
secam se da mi je u edeni smetao treci album, kao da se ovde skeniralo neko manje izdanje pa se taj materijal koristio
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 20/09/2022 : 16:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Mačje oči (Jodorowsky & Moebius, 1978)

Uf kakva stripčina!
Kako neko reče na netu, ''najduža kratka priča ikada''.
Teško ju je žanrovski odrediti - neka vrsta gorke bajke za odrasle, u glavnim ulogama su jedan dečak, orao i mačka, pa vuče na fantazi. A opet, okruženje je klasično distopijsko, gotovo post-apokaliptično - puste ulice, neobične prazne monumentalne građevine... Time odudara od mnogih ranijih Mebijusovih priča, koje su u koloru živih tonova i sa mnoštvom bizarnih likova (van)zemaljskog porekla.
Da se ogradim, nisam čitao Fibrino c/b izdanje, već originalno sa žutim kolorom. Tako mi se više dopada. Duoton daje stripu još jači efekat, a crtež po mom mišljenju ni malo ne gubi na snazi u odnosu na blekenvajt.

Takođe, ne bih se složio sa tri konstatacije koje su ljudi izneli na netu:

1. Da je ovo maltene strip bez teksta / tekst nije važan. Nije. Teksta jeste malo, ali je ključan. Poslednja rečenica na poslednjoj strani daje presudnu dimenziju priči i POTPUNO pečatira ton priče, koja, iako bizarna i gorka, tone još dublje u mrak.

2. Nekima se na Goodreads-u nije svideo strip jer je prekratak a košta kao ceo album. Greška! Ne treba suditi stripu po odnosu cene i kvantiteta, i ovo je primer za to. Jedan te isti kadar sa leđima-okrenutim dečakom na prozoru se ponavlja preko 10 puta, ali to je i poenta stripa, i deo njegove eksperimentalnosti.

3. Da je ovo slikovnica, da nije strip. Nije. Ovo je strip. Drugačiji formom, specifičnog kadriranja i rasporeda kadrova, bez oblačića, ali strip je. Ne treba svaki iole eksperimentalniji strip (poput ovog) nazivati slikovnicom samo zato što odudara od uobičajenog načina pripovedanja.

Po količini detalja / šrafura i realističnosti crteža Mačje oči podsećaju na Zaobilaznicu (La Deviation), jedan stariji kratki Mebijusov strip iz Metalnih godina.

Nije me skoro neki kraći (a bogami ni duži) strip toliko oduvao kao ovaj.
Nažalost bacio sam pogled pre čitanja na Jodov predgovor, u kome se spominje ''blind boy'', ali to mi i nije pokvarilo dojam. U početku se zaista stiče utisak da dečak vidi, a scene kada uzima oči i igra se sa njima su jezive koliko i tragične. No prava ''poslastica'' je pomenuta poslednja rečenica i orao koji odlazi (na novi zadatak)...

Ideja 10, realizacija 10, crtež 10. Od onoga što sam čitao, ovo mi je po kvalitetu u rangu Hermetične garaže i Arzaka. Po eksperimentalnosti me podseća na njegovu kratku priču Absoluten Calfeutrail iz Fibrinog albuma Slijepa citadela. To je takođe odlična kratka priča, po meni najbolja od krateža iz Metalnih godina. Mačje oči imaju i neke sličnosti sa Kitom mahnitom (u tom stripu sve leve strane pričaju jednu (vrlo nekonvencionalnu) ''priču'', a desne drugu, konvencionalniju).









Edited by - Jocko on 24/09/2022 10:05:11
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 24/09/2022 : 09:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Kandža anđela (Jodorowsky & Moebius, 1994)

Lascivna sado-mazo priča o seksualnom ''sazrevanju'' i oslobađanju, sa elementima incesta, preteranom falusoidno-vaginalnom simbolikom itd. Već u startu ima nadrealan ton, prikazom jedne bizarne sahrane. Ubrzo priča odlazi u perverzne vode, uz neretko provlačenje religije u S&M kontekstu (recimo one igle u bradavicama u obliku krsta, neumesno poređenje vina i hleba sa ..., zatim seks na groblju... pa i sam naslov stripa/ime glavne protagonistkinje...). Poslednjih nekoliko strana kao da je Mebijus i pisao, a ne samo crtao (vanzemaljski brod penisoidnih kontura i tekst na nerazumljivom jeziku). Jedan od ključnih aspekata priče jeste oslobađanje glavne protagonistkinje od stega svojih oca i majke.
Opet je reč o eksperimentalnom stripu, gde sve leve strane sadrže tekst (+ po jednu malu sličicu), a sve desne propratnu ilustraciju, tako da čitalac prati dva vizuelna toka. Sve stranice sa krupnim ilustracijama zapravo prikazuju ono što (manje-više) u tekstu piše, dok su male sličice uz tekst više nadrealne i simbolične. Nema balončića, nema dijaloga.

Pročitaću/izlistaću još jednom ovo, ali nemam želju da razumem, niti mi se naročito dopalo. Ovo je samo za tvrdokorne ljubitelje erotike u stripu.




Edited by - Jocko on 24/09/2022 11:29:35
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/09/2022 : 08:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ali ima intersantan naslov! Kandža anđela!! Reci više o kandži anđela nama koji nismo čitali: imaju li anđeli stvarno kandžu? Gdje se skriva? Ima li u stripu taj moment kad anđeo sleti, čist, svjetao i bijel i izvuče svoju kandžu? Šta znači ta kandža?

Ili je anđeo ta protagonistkinja koja se kandžom oslobodi stega?

Možeš li uploadati sliku kandže, ako je prikazana u stripu?
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.15 seconds. Snitz Forums 2000