forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 10
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 28

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 02/04/2015 : 19:19:21  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Če dcopic nima časa, pa naj Poli odgovori na naslednja vprašanja:

1. kdaj si začel brat stripe?
2. kateri je bil prvi strip?
3. BD, Boneli, Manga ali USA heroji?
4. najboljši strip, najboljši končani serijal?
5. ali kdaj kupiš strip "na pamet" brez premisleka ali vedno le premišljeno (če le mogoče) z predogledom?
6. Manga, da ali ne in zakaj?
7. ali ti je pomemben jezik v stripu in katerega preferiraš (slo, cro, srb, ang, fra, ita)?
8. bereš stripe samo za zabavo ali iščeš kaj globljega?
9. če bi zašel globlje v stripovske vode, kaj bi raje počel:

- pisal scenarij
- prevajal
- risal strip
- se šel založnika
- prodajal stripe

10. ima strip v Sloveniji svetlo bodočnost?

Edited by - trolodtroje on 04/09/2015 21:02:12
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/09/2015 : 17:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

Če dcopic nima časa, pa naj Poli odgovori na naslednja vprašanja:

1. kdaj si začel brat stripe?
2. kateri je bil prvi strip?
3. BD, Boneli, Manga ali USA heroji?
4. najboljši strip, najboljši končani serijal?
5. ali kdaj kupiš strip "na pamet" brez premisleka ali vedno le premišljeno (če le mogoče) z predogledom?
6. Manga, da ali ne in zakaj?
7. ali ti je pomemben jezik v stripu in katerega preferiraš (slo, cro, srb, ang, fra, ita)?
8. bereš stripe samo za zabavo ali iščeš kaj globljega?
9. če bi zašel globlje v stripovske vode, kaj bi raje počel:

- pisal scenarij
- prevajal
- risal strip
- se šel založnika
- prodajal stripe

10. ima strip v Sloveniji svetlo bodočnost?



Kot prvo sorry za zamudo. Sicer na takšne in podobne stvari ponavadi niti ne odgovarjam, a ker si že ravno ti ... pa še na PM si me prosil.
Ne, kot že rečeno, nisem imel časa te dni, zato pa sedaj ...

edit: A si res tole zgoraj postal že aprila!?!?!?!?!? Sem opazil šele pred nekaj tedni, če se ne motim. Potem sem pa res v zamudi.
Aha, 4. 9. si bumpal.


1. kdaj si začel brat stripe?
Uf, a ponovno? Prvič pa verjetno kmalu, ko sem začel brati. Sprva verjetno Miki Miške, pa kar je še bilo časopisnih stripov, vem pa, da sem imel doma tudi dve Mister Nojevi zgodbi, sicer ne v celoti vseh številk, in to legendarno "Rio Negro" ter "Čudo neviđeno", in obe sta mi ostali globoko v spominu, sploh, ko sem potem v Libellus ediciji obudil spomine na ta čas. Koliko kadrov se mi je dejansko ostalo v spominu in koliko sem jih obudil.
No, pa Politik Zabavnik je bil tudi v igri. Poleg že posredno omenjenih ZS in LMS. Aja, seveda ni šlo brez Mustra in njegovih knjižic. Gusarski otok sem imel pa še iz 70-ih let, v modro-beli kombinaciji, ležeča izdaja. Pa Lupinice, Snežka, "Grizlija" itd.

2. kateri je bil prvi strip?
Prvi, prvi? Ne bi vedel. Kot že rečeno pa sta se mi tisti 2 Mister Nojevi zgodbi močno zasidrali v spomin. Kot tudi prvi Milazzovi Ken Parkerji (a to ni bilo prvo-prvo).

3. BD, Boneli, Manga ali USA heroji?
BD in Bonelli, mange z rezervo (vsega me niti ne mika probati), od USA herojev pa samo stran. Če je vprašanje še BD ali Bonelli ... tu bi se morda že ustavilo. Niti ne berem obeh "struj" z istimi pričakovanji, rad pa balansiram, da se ne zasitim samo enega kruha.

4. najboljši strip, najboljši končani serijal?
Hm, pri Ken Parkerju sicer čaka #80 še na polici, ampak bi kar podpisal, da gre za No.1. Drugače bi pa moral sedaj pomisliti kaj vse je dejansko res že zaključeno. Pri SBE mi vsekakor sede Mister No, še danes. Pa Nick Raider. Potem imajo tu celo goro krajših serijalo, a Cassidy mi je npr. zelo sedel. Je Conan končan - če rečeva, da je, potem tudi on paše notri. Francozov niti ne spremljam tako podrobno, da bi rekel kaj je zaključeno.
Kar se pa najboljšega stripa tiče ... tu pa skoraj ne bi pametoval. Vsak od tistih top ima nek svoj čar, pri nekaterih je lahko samo nek občutek, kljub slabšemu scenariju ali risbi, ali pa je morda risba na prvem mestu. Aha, če je "Le Grand Duc" mišljen kot serijal, potem vsekakor paše v zgornjo kategorijo. Oba veva zakaj - risbo bi lahko gledal in gledal. In res sem ga že nekajkrat obrnil.
Obrnil pa je tudi mene ... From Hell. Nisem pričakoval. Pa Svagdanja borba, Potočići, Neznanac, Pinokio, Ubojica, Fotograf, Papak, Metabaruni, Eternaut, Bokser, Lavrič na splošno, pa Tardi ... pa še mnogo drugih (tudi tile niso rangirani po nekem redu, bolj kot so mi padli na um).

5. ali kdaj kupiš strip "na pamet" brez premisleka ali vedno le premišljeno (če le mogoče) z predogledom?
Tudi na pamet. Sam predogled mi v bistvu služi bolj za to, da sam ne ganjam za tablami po netu, prebere pa redkokaterega (predogled). Zanima me bolj sam izgled, torej risba, morda atmosfera, a bistveno več dam na to, kaj drugi pravijo. Pa seveda sama tematika stripa. Superheroji me ne ganejo, pa če vsi dajo 10-ke za strip. Sem se pa že "naučil", da risba ni merilo ali mi bo strip sedel ali ne. Zgodbi dam bistveno prednost pred risbo. Seveda, če se tako zgodba (scenarij) kot risba pokrijeta je to tisto. A npr. From Hell ... saj veš kaj hočem reči.
Torej na splošno se ravnam po nekem notranjem občutku, ki pa je posledica zunanjih elementov, predvsem hvaljenja. Ampak tudi tu je rešeto kaj gre skozi in kaj ne. Se pa pri redko katerem stripu zmotim oz. ne opraviči "pričakovanj" (slednjih je najbolje, če je čim manj ali pa niso pretirana --> morebitni mrzel tuš).

6. Manga, da ali ne in zakaj?
Probal in ... je šlo skozi. Čeprav ne morem reči, da si želim brati še precej stripov tipa Uzumaki. Taniguchi yes. Pa na sploh čim manj nekega "superjunačenja" in prevelikih oči. Čeprav, če je zgodba prava ...
Se pa še nisem zares pošteno zakopal v to kost ... ki je kar precejšnja.

7. ali ti je pomemben jezik v stripu in katerega preferiraš (slo, cro, srb, ang, fra, ita)?
Absolutno. Če se le da vzamem domačo izdajo. Ok, "domačo". Torej tako slo, cro kot srb. Fra, ita in ger odpadejo, včasih pa morda tudi slo ni v prednosti. Škoda. Kar se tiče pa cro - srb imam pri obeh varijantah po eno ... pripombo. Pri cro me motijo imeni mesecev, ki jih ne osvojim (pa morda kakšna novodobna beseda, a tega ni prav dosti), pri srb pa ... itak, "piši kao što govoriš", ker včasih je rezultat bolj smešen kot karkoli drugega. A z močnejšimi živci se vse premaga.

8. bereš stripe samo za zabavo ali iščeš kaj globljega?
Kakor katere oz. kakor kdaj. Hočem reči, da včasih vzamem zanalašč v roke kakšen Bonelli, ker si želim le malo popeljati možgane na pašo. Včasih pa tudi v kakšnih "globljih" stripih namen ne uspe. Premajhna globina?
Moram pa reči, da me že od malega bolj zanimajo "resnejši" stripi. Npr. Mister No je imel vselej prednost pred raznimi Mikiji, Malimi rendžerji, Zagorji, Bleki, Marki in podobnimi (čeprav so mi v določenih obdobjih ti prav tako sedli). In tako še danes imajo prednost pri meni stripi z "resnejšo" tematiko, ali pa vsaj tisto bolj verjetno. Na sci/fi terenu (če temu lahko tako rečem) se pa že pozna kdo obvlada pisanje in me lahko potegne v svoj svet. Npr. ravno v teh dneh berem Locke & Key in samo thumbs up avtorjema! Samo superheroji se lahko še tako trudijo, a ostaja neomajen. No go! (pa sem jih tudi bral kot mulc)

9. če bi zašel globlje v stripovske vode, kaj bi raje počel:
- pisal scenarij
- prevajal
- risal strip
- se šel založnika
- prodajal stripe

Hm, sicer sem kot mulo probal tako s scenarijem kot z risbo (še celo zelo dobro sem risal, dobil priznanje na vseYu tekmovanju v Bitoli cca '87), a po moje, da bi se lahko v vsaki od naštetih vlog lahko našel. Ok, danes sicer težje, ker sem along the way izgubil voljo za risanjem. Za založnika pa mislim, da prav tako potrebujem železne živce ... če nisi bogataš in se ti fučka, če se računica ne izide. Prevajal sem si sicer tudi malo, a ne stripe. Ampak dandanes nimam volje za nobeno od naštetih vlog.

10. ima strip v Sloveniji svetlo bodočnost?
Najtežje vprašanje, ali ga lahko preskočim?
Ne vem sicer kaj naj bi bila svetla bodočnost. Nekdanjih naklad ne bo nikoli več, bere se vse manj, prodaj itak ves čas pada, poskusi obujanja so, jaz srčno upam, da bodo uspešni, a sam veš, da nas je malo (pacientov). Umrl vsekakor ne bo. Tudi če gre v ilegalo bo nastajalo nekaj novega, a žal se že s Hrvati ne moremo primerjati. Tudi, če je volja, pa (pravega) trga ni. En bogat mecen, ki bi kar lep čas metal denar v projekt stripa na Slovenskem bi morda lahko kaj naredil. Torej stripi tudi v dnevnem časopisju (čeprav, a to mularija bere? niti ne, kaj), revijah, če se le da tudi strip v šolah, kar se je že poskušalo. Mladim bi bil treba ponuditi izbor, a če se jih primer (v zadostni meri) je bolj kot ne MI.






Evo, dcopis, the floor is yours!


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 15/09/2015 17:53:17
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 16/09/2015 : 00:56:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
5 mjeseci i 13 dana od pitanja do odgovora.
Je, toliko bi i meni trebalo da prevedem pitanja a kamo li poliju koji zna slovenski samo se teško međusobno sporazumeju

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 16/09/2015 : 08:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Sumnjam da je trole meni postavio pitanja 2. 4. 2015 ... prije ce biti da ih je postavio 4. 9. 2015 kada je editirao post (pogledaj i prijasnju stranicu).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 16/09/2015 : 10:44:34  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Poli stvarno ne voli superheroje. :)
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 16/09/2015 : 10:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Sumnjam da je trole meni postavio pitanja 2. 4. 2015 ... prije ce biti da ih je postavio 4. 9. 2015 kada je editirao post (pogledaj i prijasnju stranicu).


Čisto prav imaš.
Go to Top of Page
Page: of 28 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000