forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 19 - Neznalice
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/11/2021 : 19:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Baš čitam Neznalice i došao sam do ovog dijela sa slike dolje, pa imam jedno pitanje (za Markosa ili za bilo koga drugoga tko možda zna).
Nisam nikakvi ekspert, no igrom slučaja imam nešto iskustva s proizvodnjom vina i nije mi baš jasna ova izjava "četrnaest stupnjeva alkohola" u desnom kadru. Koliko mi se čini iz prikazanog, u menzuri koju Richard drži je mošt u kojem pluta moštomjer. S moštomjerom se ne mjeri alkohol, već količina sladora u moštu. Zbunjuje me to jer koliko znam u moštu još uvijek nema alkohola (grožđe je tek samljeveno), pa ne znam je li ovo greška prevoditelja ili je i u originalu tako? Ili sam ja nešto krivo pohvatao?


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 20/11/2021 19:06:51
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7873 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 20/11/2021 : 19:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
mislim da ti je to povezano
ima neka formula između količine šećera u moštu i budućeg udjela alkohola
tako da, može biti i prevoditeljska greška, a i ne mora

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/11/2021 : 19:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Poklonio frendu vinaru. Čekam njegovo mišljenje.



Prijatelj se oduševio i kupio jedan primjerak kao poklon za kolegu.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/11/2021 : 19:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

mislim da ti je to povezano
ima neka formula između količine šećera u moštu i budućeg udjela alkohola
tako da, može biti i prevoditeljska greška, a i ne mora




Aha, nisam znao za tu formulu.
Ovako gledano mi je bilo logično da Richard s moštomjera direktno očitava količinu sladora, zato mi je bilo neobično. No ipak, vjerojatno si u pravu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 20/11/2021 19:31:30
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7873 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 20/11/2021 : 19:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
a gledaj, lako je moguće da richard, kao iskusni vinar, odmah u glavi preračuna udio alkohola
mada, ni meni nije jasno o čemu se radi, jer tu richard kaže da ima 14 stupnjeva alkohola, a ne postotaka

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 25/11/2021 : 00:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Markose, možeš li nam rasvijetliti ovu "misteriju" s vrha stranice? Čisto me iz znatiželje zanima kako je u originalu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/11/2021 : 08:52:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote

Trouble will find me
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 25/11/2021 : 09:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Mora biti da je preračunao jer 14 stupnjeva je jako malo, barem za nas. A opet, ne znam kako se kreću šećeri u francuskom grožđu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/11/2021 : 09:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ma može biti da je Davodeau to pogrešno upamtio, ipak je čovjek neznalica oko vina :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/11/2021 : 09:46:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
orig. fr.
position on ne peut plus claire de Wolf Blass sur le degré d'alcool: " Aucun vin de table titrant plus de 15° ne devrait recevoir [...]

eng.
... Blass's position on alchol content is clear: "No table wine over 15% should ever get any medal, anywhere in the world, ever.

https://www.linguee.fr/francais-anglais/traduction/degr%C3%A9+du+vin.html

Edited by - Peyo on 25/11/2021 09:57:12
Go to Top of Page

NevaSa
Starting Member



27 Posts

Member since 23/03/2019

Posted - 12/01/2022 : 12:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send NevaSa a Private Message  Reply with Quote
Za razliku od mnogih ovdje, ja nikada nisam imao dodira sa vinogradima i samim procesom pravljenja vina. Iako volim i vina, mnoga pića su mi ipak ispred njih. Tako da nisam znao šta tačno da očekujem od Neznalica, ali me strip odlično pogodio. Stvarno divan strip i velika preporuka.
Richardova strast je zarazna, pa sam i više od očekivanog obraćao pažnju i vraćao se na detalje iz njegove struke. Odlično mi je i kako jedan drugog podbadaju kada nešto pogriješe ili ne shvate odmah, uživaju u podučavanju i kako upijaju najbolje iz oba svijeta. Ipak, meni lično su najbolji momenti kada se prikazuje svijet stripa, proces stvaranja i upoznavanje sa autorima.
Uglavnom, strip iz kojeg se može dosta naučiti, mnogo interesantnih detalja iz oba svijeta i garantuje opuštenu zabavu. Znam da ću bar pokušati da "natjeram" nekoliko ljudi na čitanje, a nekima bi mogao i da bude sjajan poklon.

5/5
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3719 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/03/2022 : 23:28:54  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Kao mnogi ovdje, ni ja baš nemam nekog pojma o vinima i procesu proizvodnje. Nemam doduše ni previše pojma o Davodeauu pošto nisam ništa do sada čitao od njega, ali otvorena srca i uma sam prešao na čitanje ovoga.
Ne volim preispitivati autorske umjetničke odluke, ali ovdje mi je vrlo rano upalo u oko pitanje je li moglo ovo biti u boji. Da se razumijemo, lijepo je ovo nacrtano, dojmljivog kadriranja i uz korištenje svih tonova crno-bijele, ali dojma sam da je ova tematika nudila jako lijepe kolorne mogućnosti.
Dosta sam drugačije zamišljao tu cjelokupnu inicijaciju. Sviđaju mi se ove 1 na 1 interakcije između autora i prijatelja, ali nekako su mi manje sjela ova gostovanja raznih autora i vinara. Razumijem da to širi perspektivu i još podebljava saznanja iz obje industrije, ali su mi skretali fokus s glavne teme.
Dobrih strana stripa ima ipak dosta da se iz ovog izvuče jedna jaka ocjena. Prizori koji veličaju prirodu su jednostavno veličanstveni. Kao što gore spomenuh, razgovori 1 na 1 su jako dobri i informativni te najviše doprinose karakterizaciji likova. I ono što je dosta bitno, em sam se zabavio, em sam nešto dobroga i naučio.
4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/03/2022 : 21:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Paka se vraća nakon dužeg vremena s recenzijom ovog Orka specijala:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-orka-sp-19-neznalice-prica-o-medusobnoj-inicijaciji/2785/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2022 : 15:50:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nakon pet godina (skoro u dan!), potaknut Pakinom recenzijom ponovo sam pročitao Neznalice. Iako mi se strip i prvi put dosta svidio, ovaj put su dojmovi još bolji. Divno djelo o zanimljivim ljudima, njihovom prijateljstvu i tome kako je lako (i koliko je važno) raditi ono što voliš. Svakako ću mu se opet vraćati.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/04/2022 : 15:53:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je što je recenzija pomogla

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Živs
Starting Member

61 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 25/10/2023 : 21:36:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Živs a Private Message  Reply with Quote
Nesvakidašnji strip, ugodan za čitanje. "Radnja" tečna, "likovi" dopadljivi.
Puno su mi zanimljiviji dijelovi usredotočeni na vinara/vinogradara nego na stripaški svijet. Svakako, interesantni su uvidi u struku i jednog i drugoga, uvidi koji se daju poopćiti u neka životna načela. Primjerice, baš mi se svidio vinarov odnos prema prirodi, njegovo poštovanje prirodnog ciklusa, kojega je on dio, ali istovremeno i netko tko postaje sukreator u toj priči.
Čini mi se da je Davodeauu jedna od namjera bila proširiti granice stripa i prikazati kako medij može kvalitetno uroniti u jednu naizgled banalnu temu kao što je bavljenje vinogradarstvom i onda to ispremiješati s nastajanjem stripa i svega što ono sa sobom nosi.
U tom pogledu, a i inače - vrijedan strip.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000