forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 34 - Naša majka rat
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 02/11/2020 : 09:52:32  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

NMR sam pročitao bez da sam prije čitao privju a i bez ikakvih očekivanja pa sam mislio da je to još jedean bezvezni strip o prvom svjetskom ratu kao što su bili zaredali u tom trenutku pusti meni loši Tardijevi stripovi.I ostao PAF.Odličan strip!


Prvi svjetski rat je sam po sebi dosadan. 4 godine čučanja u rovovima bez nekih pomaka i vjerovatno najbesmislenijeg ubijanja u povijesti ratovanja je dosadno. U kombinaciji sa Tardijen ubitačno.
Zato dodatni plus ovome stripu. Triba znat od dosadne teme napravit dobar strip.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 02/11/2020 : 09:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Meni je All Quiet on the Western Front bio najbolji prikaz Velikog rata, ali ovaj strip mu se jako približio ako ga nije i pretekao.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 02/11/2020 : 10:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Meni je All Quiet on the Western Front bio najbolji prikaz Velikog rata, ali ovaj strip mu se jako približio ako ga nije i pretekao.



Jeste, baš sam nedavno odgledao taj film.
Ali od stripova su mi puno bolji Tardijevi, npr. Bio je to rat u rovovima mi je dosta bolji od Naša majka rat.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 02/11/2020 : 10:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

quote:
Originally posted by BeaGea

Meni je All Quiet on the Western Front bio najbolji prikaz Velikog rata, ali ovaj strip mu se jako približio ako ga nije i pretekao.



Jeste, baš sam nedavno odgledao taj film.
Ali od stripova su mi puno bolji Tardijevi, npr. Bio je to rat u rovovima mi je dosta bolji od Naša majka rat.


Pokupovao tri Tardija na jednom IL i dosadio mi, iako je riječ o vrlo dobrim i atmosferičnim stripovima.
Nakon par godina pauze od tematike Velikog rata strip Naša majka rat mi je bio baš zadovoljstvo čitati.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 08/02/2021 : 19:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Strip sam davno kupio, krenuo sa čitanjem ali iz nekog razloga nisam završio.
Danas našao vreme za ponovno čitanje.

Poslednjih godina je baš forsirana tematika “Velikog rata” u mnogim medijima, pa i u stripu.
I to mi se dopada jer zbog vremenske distance nema kalkulisanja da li će sadržaj biti politički korektan, te nam stoga pisci/scenaristi daju veran, gotovo surov prikaz te strašne epohe ljudskog stradanja.

“Naša majka rat“ je upravo jedna takva priča.
Ovo nije strip za one sa slabim stomakom, za moraliste, one koji očekuju „happy end“ ili pronalazak nečeg lepog u svemu.
I to nam je odmah predočeno u samom uvodu.
Predočeno na naslovnim stranama svakog pojedinačnog albuma, koje nas gotovo upozoravaju gde će nas strip do kraja odvesti.

Krisov scenario je izuzetan.
Kroz jedan pakao na frontu, gde je svaki dan gori od prethodnog, ljudi pokušavaju da prežive, opstanu, spasu svoje živote ili bar ono što je ostalo od njih.
A ostalo je tako malo. Ideali, nadanja, ljudskost...sve je to izbledelo iz njihovih srca i duša.
Ostali su oni najprimitivniji nagoni za preživljavanjem, sećanja na dane kada su bili neko drugi, i naravno želja da konačno svo to ludilo rata prestane.
Ali dani koji dolaze su mračni, sivi, kišoviti, blatnjavi.
I vuku ih samo prema jednom cilju: propasti i smrti.
I u svom tom ludilu, kao šlag na torti nekog demona, dolazi niz ubistava onih koje bi trebalo da su nevine u celoj ovoj priči.
Ili možda i nisu, po pismima ubice.
I zar nisu dovoljne sve te smrti u rovovima, već i ovo?

Kris nam daje upečatljiv prikaz društva i politike tog doba, razmišljanja običnog čoveka o ratu, pogleda ljudi koji su na prvoj liniji ali i onih koji su daleko.
Prikaz fronta/bojišta je uređen do perfekcije.
To je ogromna “pozorišna scena“ kroz koju defiluju sudbine glavnih junaka, ali i gomile sporednih koji nisu tu samo da bi ”upotpunili” scenografiju, već da bi nam ispričali svoje priče.
A one su teške, tužne, groteskne, ljubavne…

Psihologija i karakterizacija likova je odlično urađena.
Oni su različiti ali ipak slično razmišljaju, žele i sanjaju iste snove, boje se ali su hrabri, prisebni ali tako lako skloni ludilu.
Oni su pravednici i ubice, bivši robijaši i heroji, kukavice i spasitelji.
I niko nije jednodimenzionalan, i ništa nije crno-belo, baš kao ni sam rat.

Šta reći za Maelov crtež.
Jednostavno savršen.
Ne znam da li su bolje prikazani likovi, njihova lica i emocije, ili pak okolina, priroda, vremenske prilike.
Front, rovovi, blato, eksplozije, scene borbi, toliko toga...
Sve je tako detaljno, verno, da nas jednostavno uvlači u priču, daje osećaj da je sve gotovo opipljivo.
Ova priča mi ne bi išla bez ovakvog crteža.

“Naša majka rat“ je jednostavno remek delo.
Nešto čemu ću se vraćati i čitati iznova.
Obavezna literatura za svakog ljubitelja stripa.
Obavezan primerak za svačiju kolekciju...

Carpe diem
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 09/02/2021 : 00:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels


“Naša majka rat“ je jednostavno remek delo.
Nešto čemu ću se vraćati i čitati iznova.
Obavezna literatura za svakog ljubitelja stripa.
Obavezan primerak za svačiju kolekciju...



Nisam imao pojma za ovaj strip, hvala ti što si ga "uskrsnuo" komentarom na forumu, izgleda vrhunski kao obavezno čitanje.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 29/09/2021 : 17:15:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
evo već od ovog zadnjeg komentara ostavljenog u drugom mjesecu jedva čekam pročitati ovaj strip i eto napokon se i to desilo.
Dobar mi je strip ali ta glavna radnja oko koje se sve vrti, Agatha Cristie u rovovima prvog svjetkog rata mi je onako naivna skoro kao holivudski spektakl Spašavanje vojnika Rajana u odnosu na stvarnu priču na kojoj se temeljio. Znači u situaciji gdje svaki dan gine na tisuće ljudi na frontovima, ne mogu se ni pokopati svi koliko brzo ginu, eto žandara u blatnjavim poluraspadnuitim rovovima na prvoj liniji gdje frcaju metci čim provirite glavu, i on si traži dokaze ko je ubio tri djevojke. Ok ta ideja je vozilica cijele priče koja je zapravo jako zanimljiva i uglavnom odlično ispričana, do samog kraja naravno, gdje je ključna točka raspleta opet totalno neuvjerljiva. vizualno strip mi je odličan, crtež s jedne strane užasno prljav nespretan drhtav u kombijanici sa kolorom doživljava svoje pravo savršenstvo. Sve je super u stripu al ostaje osjećaj knedle u grlu s obzirom da se cijela priča temelji na dvije jako naivne točke, a strip se cijelo vrijeme trudi biti jako ozbiljan, što mu u svim ostalim djelovima i uspijeva.
Neki kraći i manje pretenciozni uradci na temu tih ratova su mi u finalu ipak ostavili bolji dojam.

Ali svakako si bacim još jedno čitanje prije nego vratim strip u knjižnicu, možda sam nešto propustio, u glavi mi se mota jel on zapravo otišao na front tražiti svoju Evu, što bi onda opravdalo taj dio. al onaj na kraju kad su klinci raznijeli bunker sa časnicnima jer su se ovi tamo zabavljali ženama dok oni pate u rovovima mi je ipak ono daj molim te. Ok možda cjepidlačim jer je strip super u svim ostalim djelovima. tim više mi je žao šta me zakačilo ta dva detalja na kojima se ipak jebga temelji sva priča.

Edited by - Chui on 30/09/2021 09:33:54
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 28/10/2021 : 21:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Uh ljudi moji koji strip!!!

Našu majku rat sam dugo mjerkao, vidjelo se po komentarima da je fantastičan strip, ali ratna tematika nije baš ono što mi je na vrhu prioriteta. Ali opet, 1. svjetski rat je ipak ono što me više intrigiralo od drugog o kojem praktički gotovo sve znamo. I napokon se nedavno ukazala prilika na aukciji po povoljnoj cijeni i strip je bio preda mnom.

Nevjerojatan scenarij, atmosfera koja ti se tako podvlači pod kožu... Besmisao sukoba, očaj, ravnodušnost, tjeskoba... stotinu osjećaja koje je Kris fantastično prikazao. Zatim i ti krimi elementi koji su razbili crnilo ratne atmosfere i tako se dobro prilagodili scenariju. Završetak vrhunski napravljen.
Pa onda i taj Maelov crtež, teško da bi ga bilo koji BD crtač mogao nadmašiti. Ma sve na vrhunskom nivou. Strip koji se ne čita u komadu već polako, nekoliko dana da se može upiti svaki kadar i riječ i osjećati ga kao da smo dio te strašne atmosfere.

Na kraju jedan meni najsnažniji citat iz mora njih:

"Borim li se da razorim i satrem dušmanina?
Ne, neprijatelja drugih više nemam doli toga jaza koji nas razdvaja.
A jazu je ime rat, a ne Njemačka..."

"Borim se iz odanosti, navike i silom prilika..."
"Borim se jer nemam izbora.."



9,6/10
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/10/2021 : 21:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Završetak vrhunski napravljen.



Mislim da onu rečenicu na samom kraju, "rat, to smo mi", neću zaboraviti dok sam živ, strašno mi je jak dojam ostavila kad sam čitao i urezala mi se u pamćenje. Evo i sad sam se naježio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 02/11/2021 : 12:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Sad sam tek vidio da nisam komentirao ovaj strip.
Za mene je "Naša majka rat" u top10 kolorki, a i bila je prva na mojoj listi za Oskara u godini kad je izašla.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28976 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 27/01/2022 : 11:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Fantastičan strip!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/01/2022 : 11:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ima od ovog dvojca serijal nasa amerika, deluje bolje nego sto je ocenjen

https://www.bedetheque.com/serie-53129-BD-Notre-Amerique.html


sad izlazi cetvrti deo, predpostavljam da ovo marko stavlja u kolorku kad se zavrsi
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000