forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Šund literatura
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/10/2014 : 13:17:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Evo jedan zanimljiv tekst:
http://www.planb.hr/sund-literatura/

A zagrepcanci mogu potražiti ovu knjigu knjižnicama za brojke tiraža pojedinih vjesnikovih izdanja;
http://katalog.kgz.hr/pagesResults/bibliografskiZapis.aspx?¤tPage=1&searchById=-1&sort=4&top=365&fid0=4&fv0=Vjesnik&selectedId=129003250

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 16/10/2014 13:51:37

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 16/10/2014 : 13:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message
Pogledamo li danas izlog prosjecnog kvartovskog kioska, primijetit cemo da se uz gomilu stripova, imena kojih sugeriraju da je razvoj stripa stao s ‘Alan Fordom’ i ‘Zagorom’,


Ovdje sam stao s citanjem.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/10/2014 : 14:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
pa zar nije napisao istinu?
danas su na kioscima isti stripovi koji su bili prije 30 godina.
zar to nije zastoj?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 16/10/2014 : 14:26:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

pa zar nije napisao istinu?
danas su na kioscima isti stripovi koji su bili prije 30 godina.
zar to nije zastoj?



ili kontinuitet

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 16/10/2014 : 14:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message
Problematicna mi je sintagma "razvoj stripa". Kakvog stripa? Hrvatskog? Svjetskog?
Hrvatski strip (tj. strip u Hrvatskoj) nije stao s razvojem, danas su ga pune knjižnice i ima ga po mainstream knjižarama, nekad se na televiziji (barem u emisiji Briljantin, nisam siguran je li još negdje) govori o stripu, postoje radijske emisije posvecene mediju. I to stripu koji nije Zagor i Alan Ford. Danas imamo širi spektar stripova nego ikada prije, na hrvatskom svake godine izidu stotine novih stripova iz svih svjetskih stripovskih škola. Ako to ne znaci da se stripovska kultura kod nas razvija... Mnogi rock bendovi su popularni i rasprodaju dvorane vec desetljecima, onda to znaci da je i razvoj rock glazbe stao s Prljavim kazalištem ili Parnim Valjkom?

Ako je autor mislio na strip opcenito, onda tek nema blagog pojma o cemu prica, u tom kontekstu Zagor i Ford su nebitni i uvijek su bili.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/10/2014 : 17:51:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Zagor i Ford imaju vecu nakladu nego svi ostali skupa.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/10/2014 : 20:34:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Eto ti na - šund!

To je onaj problem o kojem sam danas postao na drugom topicu, da se strip konkretno preko Zagora (posredno Bonellija) i Alana još uvijek bez imalo razmišljanja i suptilnosti smješta u šund-literaturu, cak ne ni u subkulturu kako bi neki htjeli.

Pojednostavnjeno se u vecini medija strip danas dijeli na dva segmenta, na "kulturu" u koju bi spadali albumi koje otkupljuju knjižnice i koji se objavljuju uz pomoc europskih fondova, i na "šund" s kioska, na trivijalnu i lako potrošnu zabavu.

Tu se ne uocavaju nikakve nijanse, nego se sijece uduture, sjekirom i crno-bijelo. I to je dakako sasvim pogrešno, ali tko još mari za finese.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 16/10/2014 20:36:01
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/10/2014 : 20:40:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Usput, Bože dragi kad se sjetim kako sam nekad gutao svu tu šund-literaturu, Laso, Luna i kompletnu X-100 biblioteku, Wyatta Earpa, Doca Holiidaya, Nindžu, Western bestseler... a da ne pricam o Tragu koji je ipak bio par klasa iznad, kako sam samo imao toliko vremena, i kad sam sve ono stigao procitati???

Jer tu su bili i stripovi, knjige, izlasci, škola, višenje pred zgradom s ekipom... koliko mi je onda dan trajao???


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 16/10/2014 : 22:14:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

Zagor i Ford imaju vecu nakladu nego svi ostali skupa.



Ima i reprint Marije Juric Zagorke vecu nakladu nego svi ostali hrvatski povijesni romani koji izlaze, pa ne znaci da je razvoj hrvatskog povijesnog romana stao s njom.
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 16/10/2014 : 22:16:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Eto ti na - šund!

To je onaj problem o kojem sam danas postao na drugom topicu, da se strip konkretno preko Zagora (posredno Bonellija) i Alana još uvijek bez imalo razmišljanja i suptilnosti smješta u šund-literaturu, cak ne ni u subkulturu kako bi neki htjeli.




Na kojem to topicu?
Ja isto smatram da je Zagorova megapopularnost dosta velik uteg stripovskoj kulturi, da "nas" svi svrstavaju u ladicu šunda jer im je prva asocijacija na strip neki tamo lik u potkošulji koji skace po lijanama i lupa ljude kamenim sjekirama, ali nemoj to reci onim zagorovcima gore, razapet ce me
Go to Top of Page

raic1922
Senior Member



Croatia
1388 Posts

Member since 05/07/2014

Posted - 16/10/2014 : 22:18:34  Show Profile Show Extended Profile  Send raic1922 a Private Message
quote:
Originally posted by Dudley Smith

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Eto ti na - šund!

To je onaj problem o kojem sam danas postao na drugom topicu, da se strip konkretno preko Zagora (posredno Bonellija) i Alana još uvijek bez imalo razmišljanja i suptilnosti smješta u šund-literaturu, cak ne ni u subkulturu kako bi neki htjeli.




Na kojem to topicu?
Ja isto smatram da je Zagorova megapopularnost dosta velik uteg stripovskoj kulturi, da "nas" svi svrstavaju u ladicu šunda jer im je prva asocijacija na strip neki tamo lik u potkošulji koji skace po lijanama i lupa ljude kamenim sjekirama, ali nemoj to reci onim zagorovcima gore, razapet ce me



Citaju zagorovci i druge topice ,pa tako i ovaj
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/10/2014 : 22:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Na topicu Antologijske stvari, na kojem stinky lup(et)a sjekirom.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000