forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Reisingeru nagrada "Andrija Maurović"
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

herlock sholmes
New Member

215 Posts

Member since 17/04/2010

Posted - 18/11/2014 : 16:48:38  Show Profile Show Extended Profile  Send herlock sholmes a Private Message  Reply with Quote


Dobitnik nagrade „Andrija Maurović“ za životno djelo na području hrvatskog stripa za 2014. godinu je Oto Reisinger.
Oto Reisinger (87) u javnosti je s pravom ponajprije percipiran kao jedan od najvažnijih i najutjecajnijih hrvatskih karikaturista svih vremena, s međunarodnim ugledom, ali se u svojoj umjetničkoj karijeri (koja je započela još 1942. godine, dakle u kontinuitetu traje više od sedam desetljeća) bavio i drugim umjetničkim granama.
U devetoj umjetnosti, Oto Reisinger je istina ostvario opus koji je kvantitativno bitno skromniji od njegovih generacijskih kolega (Neugebauer, Dovniković, Delač, Radilović...), ali stripove koje je uradio svojom kakvoćom, ujednačenošću, humorom, dramaturškom ingenioznošću i scenarističkom duhovitošću, crtačkim majstorstvom, vizualnom prepoznatljivošću, ali i ugođajnoću kojom je savršeno oslikao „duh vremena“ zasigurno su jedan od vrhunaca hrvatskog stripa druge polovice XX stoljeća, ravnopravni najboljim europskim i svjetskim ostvarenjima svog žanra.
Pogotovo se to odnosi na Reisingerovo remek-djelo „Štefekove pustolovine“, serijal objavljivan 60-ih godina u „Plavom vjesniku“.
Osim toga, ništa manje nije fundamentalan Reisingerov doprinos stripu kojeg je ostvario na stranicama humorističkog tjednika „Kerempuh“ kada je u razdoblju tzv. „stripovske antihisterije“ (počev od 1946. pa do ranih 50-ih godina) sa svojim strip-gegovima kontinuirano komentirao aktualne društvene i političke događaje.
Nagradu "Andrija Maurović" je prije šest godina utemeljila udruga za popularizaciju i očuvanje baštine hrvatskog stripa "Art 9" iz Zagreba.



mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 18/11/2014 : 21:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Iskrene čestitke velikom majstoru Otu, koji se, inače, zove Oton, a Oto je postao i ostao, prvo za rodbinu, prijatelje i znance, a poslije za čitavu poznatu ekumenu!
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 18/11/2014 : 23:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
U jbt, ovo mi promaklo, sve čestitke gospodinu Otu!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/11/2014 : 00:02:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Čestitke meštru Otu, umjetniku također zahvaljujući kojem sam kao klinac zavolio čitanje (tada zapravo listanje) novina, kroz svakodenvno traganje za Perom u Vjesniku.

Vitalnog 87-godišnjaka i danas često vidim s društvancem u kavani hotela Dubrovnik, ljeti i na štekatu, s Markom Grčićem i još nekom gospodom.

Dobro vam zdravlje šjor Oto, Maurović je dospio u prave ruke.


http://arteist.hr/oto-reisinger-dobitnik-nagrade-andrija-maurovic/





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 03/05/2015 : 19:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
I meni je ovo promaklo. Najiskrenije čestitke maestru Otu. Zaslužio je on odavno jedno ovakvo priznanje. "Štefkove pustolovine", njegovo remek-djelo, učinile su sretnijim moje djetinjstvo.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000