forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 SBE klasici: Tradicija vs inovacija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/03/2015 : 08:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ne slažem se, Murdo nije sivi lik niti u 'Nestalom istraživaču', niti u 'Aljasci', niti u 'Obračunu u Los Angelesu'. Samo je njegova motivacija za činjenje zločina nešto drugačija, holivudski melodramatična: postaje ubojica zbog želje za ženom koja mu je nedostižna zbog toga što pripadaju različitim klasama. Ubija zbog užitka i veseli se ubijanju (npr., oni Aleuti kojima uzima čamac na početku 'Aljaske').
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/03/2015 : 09:41:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ne slažem se, Murdo nije sivi lik niti u 'Nestalom istraživaču', niti u 'Aljasci', niti u 'Obračunu u Los Angelesu'. Samo je njegova motivacija za činjenje zločina nešto drugačija, holivudski melodramatična: postaje ubojica zbog želje za ženom koja mu je nedostižna zbog toga što pripadaju različitim klasama. Ubija zbog užitka i veseli se ubijanju (npr., oni Aleuti kojima uzima čamac na početku 'Aljaske').


Mislim da klasa nema veze s time. Murdo je odrastao s lady Emmom, koja mu je rođakinja. Tijekom zajedničkih godina života on se zaljubio u nju, ali mu ona te osjećaje nije uzvratila, već se zaljubila i udala za lorda Frasera. Murdo je ostao uz Emmu, radeći u kućanstvu Fraserovih kao pomoćnik.

Kada Fraser nestane na Arktiku, Murdo se pridružuje spasilačkoj ekspediciji kako bi bio siguran da Frasera neće naći, ili da ga barem neće naći živog, čime bi se stvorila prilika da osvoji Emmino srce.

Međutim, postoji još jedan razlog zbog kojeg Murdo putuje na Arktik, a koji postaje očit kasnije - on je ovisnik o adrenalinu. On namjerno upada u nevolje i bezizlazne situacije kako bi zadovoljio svoju potrebu za pustolovinom.

Mislim da on nije sam po sebi zao, već je zapravo makijavelistički nastrojen lik. On čini dobro ili zlo, ovisno o tome hoće li izbor jednog ili drugog omogućiti ostvarenje njegovog cilja. Otima Anyu, ali pomaže Rusima u borbi protiv Tlingita. Spašava meksičke seljake od razbojnika, ali kasnije postaje vođa istih razbojnika. Kod njega dobro i zlo idu ruku pod ruku. Kada postane jasno da će mu Emmino srce ostati nedostižno, njegov jedini životni cilj ostaje zadovoljenje vlastite potrebe za adrenalinom.

Nesreća u Los Angelesu daje novi smisao njegovu životu. Njegovo besciljno lutanje i kaotične radnje tjelesno su ga unakazile. Zato na sebe stavlja masku Kapetana Midnighta, kako bi se iskupio za svoje grijehe, ali istodobno i zadovoljio svoje pustolovne potrebe.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/03/2015 : 10:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Pa Murdo se bori s Rusima protiv Tlingita kako bi spasio svoju kožu, a ne radi altruizma. Seljake u Los Angelesu nakratko spašava od razbojnika, da bi im potom rekao nešto u stilu "ne zahvaljujte mi prerano" i ustrijelio ih.

Želi se dokopati Fraserovog bogatstva (u 'Otočkoj skupini') upravo stoga što smatra da mu je najveća zapreka u odnosu na lady Emmu njegov socijalni status.

Murdo je predstavljen kao demonskiji lik od Hellingena, upravo zbog snažne motivacije koja se ne svodi na želju za vladanje cijelim svijetom i zbog lakoće kojom ubija, i zato je prelagana njegova transformacija, uzrokovana opekotinama.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/03/2015 : 11:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Pa Murdo se bori s Rusima protiv Tlingita kako bi spasio svoju kožu, a ne radi altruizma. Seljake u Los Angelesu nakratko spašava od razbojnika, da bi im potom rekao nešto u stilu "ne zahvaljujte mi prerano" i ustrijelio ih.

Želi se dokopati Fraserovog bogatstva (u 'Otočkoj skupini') upravo stoga što smatra da mu je najveća zapreka u odnosu na lady Emmu njegov socijalni status.

Murdo je predstavljen kao demonskiji lik od Hellingena, upravo zbog snažne motivacije koja se ne svodi na želju za vladanje cijelim svijetom i zbog lakoće kojom ubija, i zato je prelagana njegova transformacija, uzrokovana opekotinama.


Opekline su tek dio uzroka njegove transformacije. Upotpunilo ju je suočenje s Emmom i Zagorom.

Tjelesna trauma uzrokuje psihičku traumu, tako da mi njegova transformacija nije nimalo nevjerojatna.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 30/03/2015 : 11:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Kad ste već kod Murda jel zna ko dal se i kad vraca opet....bez premca najbolji liku Zagoru (bolji i od samo Zagora usudio bih se reći)
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/03/2015 : 11:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Reći ćemo, najbolji "sporedni" lik u serijalu i lik koji je obilježio najbolje Zagorovo razdoblje. :)
Trenutno, čini mi se, nije u planu njegov povratak.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/03/2015 : 12:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Kad Zagor krene na euroazijsku turu, mogao bi sresti ove likove iz Škotske još jednom.

Edited by - Zoroasterixx on 30/03/2015 12:01:54
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/03/2015 : 15:51:53  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Neuvjerljiva je transformacija Nata Murda u škotskog Robina Hooda, Kapetana Midnighta.



I ja se slazem.
Cela ta epizoda Otocka skupina je uradjena neuverljivo i neozbiljno. Posle Krakena koji je bio jedan od vrhunaca serijala nisam ocekivao tako mlaku epizodu.

Zagor se susreo sa toliko negativaca i uopste nije razmisljao koji su razlozi zbog kojih su postali takvi , nego ih odmah sredi sekirom, a prema Murdu se ponasa previse blagonaklono. Posle svega sto je ucinio ja mu idalje ne bih verovao.


A po meni najveca mana te epizode je odnos Zagora i Virdzinije! Zagor joj se obraca kao da je dete i onda je strasno poljubi i ponasa se nekako cudno. Trebalo je Bosseli da nastavi tamo gde je Nolitta stao, odnosno da nastavi njihovu romansu, Virdzinija je po meni najlepsa i najprimamljivija od svih Zagorovih devojaka, ima tu neku cednost ali zna da bude i vrlo zavodljiva. Zato mislim da je steta da se ona tako marginalizuje i zanemari kao jedna od vecih Zagorovih ljubavi pored Fride i Gambit.

On topic: Na anketno pitanje sam odgovorio da sam za inovaciju.

Edited by - going going on 30/03/2015 16:01:03
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000